Това е класическа приказка за индустриален шпионаж. Битката е за пазар за милиарди долари, а участниците са високопоставени фигури в бизнеса, които донасят на компанията съперник; разузнавателни екипи, следящи заподозрени "къртици" в директорските бордове; програмисти, които следят за унищожени компютърни файлове. Но експлозивната смес от капитализъм и шпионаж в една съдебна зала в Калифорния не е свързана с воюващи петролни гиганти или безкомпромисни производители на оръжие. Това е войната на куклите - Барби срещу Брац. В нея лъсват истинските лица на двете водещи компании в бранша.
Процесът, който се води в съда в американския град Ривърсайд, се основава на обвиненията в нарушаване на авторските права. Ищецът - компанията "Мател", производител на куклата икона Барби, твърди, че неин служител е създал куклите конкуренти Брац, докато все още работел за нея. Искът е за 500 млн. долара, като обвиненията на "Мател" не са насочени директно към дизайнера, а към фирмата, произвела Брац - MGA Entertainment. От "Мател" твърдят, че Картър Брайънт бил все още техен служител, когато измислил и скицирал куклата Брац. След това я продал на конкурентната компания MGA. Ключът към обвиненията са оригиналните скици на Брайънт. Той твърди, че нарисувал куклата в скицник, който използвал през 1998 г., докато бил в творчески отпуск от "Мател". Адвокатите на фирмата обаче контрират с научен анализ на хартията и казват, че рисунките са правени на скицник, който Брайънт използвал през 1999 г., и то в работно време. За да ядоса още повече "Мател", дизайнерът призна, че използвал части от телата на куклите Кен и Барби, за да сътвори това на Брац. "Използвах някои от ботушите на Кен. Мисля, че тялото е на Барби", заяви Брайънт в съда, без да се тревожи, че звучи като
д-р Франкенщайн от света на куклите
Друг проблем възниква около специален софтуер, който Брайънт използвал на лаптопа си броени дни преди следователите да копират съдържанието му. От "Мател" са убедени, че с програмата Брайънт е унищожил файлове, доказващи нейните твърдения. Дизайнерът пък казва, че изтрил порнореклами, които заразили компютъра му през интернет.
Как се раждат куклите, които са в основата на корпоративната съдебна битка? На 9 март 1959 г. се появява куклата Барби, която е рожба на компанията "Мател" - най-големия световен производител на играчки. По време на пътуване в Европа съпругата на един от основателите на фирмата Елиът Хандлър - Рут, купува за дъщеря си популярната в Германия кукла Лили. Момиченцето много я харесало и семейство Хандлър решило да купи правата за производството на Лили - решение, което и до днес продължава да се смята за едно от най-правилните в историята на бизнеса. Те променят името на куклата и я кръщават Барби, на дъщеря си Барбара. Нейният приятел Кен се появява през 60-те години и е кръстен на сина им - Кенет.
През 1959 г. куклата е представена за първи път на посетителите на Международното изложение на играчките в Ню Йорк. Тогава започва и продажбата на Барби, която бързо става изключително популярна. Още първата година са продадени над 350 000 броя от нея. Днес
"Мател" има свои представителства в 150 държави
и според данни на компанията на всяка секунда се продават по три Барбита.
Преди седем години обаче безметежното съществуване на Барби е помрачено от появата на четири наперени сестри с дебели устни, чипи нослета и модерни дрешки - Кло, Саша, Джейд и Ясмин от фамилията Брац. Те са пълна противоположност на творението на "Мател". Докато Барби е облечена в дълги рокли или поли, закриващи коленете, то Брац ходят с разголени кореми и с къси поли, което шокира много от родителите. Куклите Брац повече съвпадат с интересите на съвременните деца, отколкото Барби, чийто външен вид кореспондира с нравите в близкото минало, твърдят специалистите по маркетинг. Сестрите Брац харесват съвременна музика, ходят по дискотеки и на шопинг.
Историята около създаването на новите любимки на момиченцата доста напомня появата на Барби. В ролята на Рут Хандлър е строителният инженер Исак Лариан (54 г.), основател и директор на компанията MGA. Той не вярвал, че куклите Брац могат да имат бъдеще. Скиците им изобщо не го впечатлили, но той решил да поиска мнението на 11-годишната си дъщеря, която оставала във възторг от рисунките. Сестрите Брац се появяват в магазините на 1 юни 2001 г. и стават популярни много бързо. Лариан смятал, че най-голям интерес към тях ще проявят момичетата на възраст между 8 и 12 години. Очакванията му обаче не се оправдали, тъй като Брац се купуват най-много от децата от 6 до 10 г. - точно това е аудиторията, към която е насочена и Барби.
Внезапната поява на Брац на пазара бе възприета като апокалипсис от мениджмънта на "Мател", защото продажбите на Барби веднага започнаха да падат. През 2004 г. един вътрешен доклад за серията продукти "Барби" е озаглавен "Къщата гори!". За седем години в цял свят са продадени около 150 млн. кукли Брац, а всяка година те носят приходи на компанията MGA от 2.5 млрд. долара. На глобалните пазари за играчки Брац дишат във врата на Барби, а в доста държави те дори изпреварват русокосата красавица. Във Великобритания например през 2004 г. сестрите Брац са преди Барби. Те са по-предпочитани и във Франция, Испания и Италия. В родната си Америка Брац представляват 40% от изкупените кукли срещу 60% за Барби. През 2006 г. продажбите на Барби в САЩ намаляват с 30%, а в глобален мащаб - с 18%. За миналата година общото количества на продадените Барбита възлиза на 1.25 млрд.долара, което представлява 21% от продажбите на всички играчки на "Мател". Очевидно основната причина за спада на продажбите са сестрите Брац, които освен по щандовете на магазините се появяват във филми, музикални и компютърни игри.
"Барби трябва да излезе в заслужена почивка
Времето й отмина", казва Исак Лариан. В "Мател", разбира се, са точно на противоположното мнение и смятат, че русокосата красавица има запазено място на кукления Олимп. "Барби беше, е и ще бъде номер едно сред куклите", категоричен е Брайън Стоктън от "Мател".
Собственикът на MGA е убеден, че дните на Барби са преброени. И за да потвърди неговите думи, идва и съдебният иск от страна на "Мател". Лариан определя твърденията за нарушаване на авторските права като "смехотворни". Според него компанията конкурент се е сетила да си потърси правата над Брац години след пускането й на пазара, защото тя е започнала да изпреварва по популярност Барби. Лариан е абсолютно сигурен, че "Мател" предприемат тази стъпка от отчаяние.
Битката "Мател" - MGA е за много, много пари
Ако нарушаването на авторските права все пак бъде доказано, то "Мател" може да поиска от конкурента си приходите от продажбите на куклите, които възлизат между 400 и 500 млн. долара. Освен това съдът може да забрани на MGA да разпространява Брац.
Затова и съдебните препирни са ожесточени. "Мател" наема частни детективи да вървят по дирите на своя служител, когото подозират, че издава на MGA вътрешна информация. Следят колата му, записват децата му тайно с видеокамера, поставят дома му под наблюдение.
Адвокатите на MGA не стоят със скръстени ръце и също са подали иск за нарушаване на авторски права срещу "Мател". Исак Лариан обвинява производителите на Барби, че са копирали формата на устните и бадемовите очи при създаването на една от последните кукли от серията My Scene. Щетите, нанесени на компанията, са оценени на 1 млрд. долара.
|
|