"Д-р Боби, моля те, земи ти присърце въпроса със сърцето. Нема разкарвам по други кабинети. Знам, че ти сам ще решиш, като ми направиш ти ЕКГ, че не мога да ходя, а средства нямам... Чао, скъпи, чакам." Личният лекар от Перник д-р Борис Косаров е сканирал нечетливото писмо, написано на ръка, и го пази в компютъра си. То е от баба Юлия - една от неговите пациентки, която му се обажда всеки ден и го вика на домашни посещения. И той, и сестрата, и колегите му й викат Джулия.
Имало е период, в който Джулия е звъняла всеки ден на доктора, за да го вика на домашни посещения. Той е ходил у тях поне 100 пъти, сега минава веднъж седмично. "Щото е сама", обяснява той. Иначе Джулия няма нужда от медицинска помощ толкова често. "Не че е чисто здрава, де. Вчера обаче отишла при шефа на здравната каса, оплакала се от мен. Той ми се обади - да я чакам да дойде на преглед. Чаках я до 16 часа, а ми казаха, че по това време тя си била на кафето до тях". Джулия е особен случай и не е характерна за цялата практика на лекаря. Но и едно такова изключение е достатъчно, за да му вгорчи работата.
Д-р Косаров е един от личните лекари от Перник, които предупредиха, че може да започнат сигнален протест. В обръщението си те
настояват за защита на човешките им права -
сън, почивка и право на личен живот. Те искат да се въведе заплащане на домашните посещения, които в момента не се плащат от здравната каса. Лекарите настояват и да не се отменя потребителската такса, защото тя ограничава безпричинните посещения в кабинетите.
Покрай намалението на потребителската такса от 1 юли на 1 лв. вместо досегашните 2.20 лв. лични лекари от няколко града щафетно спираха работа за по час. Таксата обаче е само повод. Проблемът на личните лекари е, че работата им е тежка, често немедицинска, заплащането е малко, а изискванията и глобите на здравната каса - големи.
Джулия е последният проблем на Косаров, въпреки че за подобен пациент се искат здрави нерви. Той има около 1800 пациенти, голяма част от тях са възрастни. Кабинетът е в блок, не в поликлиника, и към него има два входа - официален с чакалня и заден, на гърба на сградата. Немалка част от пациентите влизат директно през задния вход. Около 150 от хората са неосигурени. Но плащат за преглед колкото и останалите - потребителската такса от 2.20 лв. А ако са безработни - нищо. Няма начин да им се искат повече пари, лаконичен е лекарят.
Най-големият проблем за практиката на личния лекар е липсата на пари. "Холтер за 24-часова кардиограма е от 6000 лв. нагоре. Един колан за ЕКГ е 1000 лв. Един аспиратор е 400-700 лв. Искат се пари, а не може да не се развива тази практика", обяснява лекарят. И за пореден път опровергава мита за големите доходи на личните лекари. Месечно от касата получава около 1700 лв. От тях 300 лв. е заплатата на сестрата, 270 лв. са осигуровките. 100 лв. е хартията и рецептите. Той лично се нуждае от 15 кочана рецепти на месец, тъй като има много възрастни пациенти и постоянно се изписват лекарства, мастилото на принтерите струва пари. В кабинета се правят много кардиограми, а решението е вместо скъпата специална милиметрова хартия за ЕКГ да се купува обикновена факс хартия - излиза 90 ст. Има разлика между двете, но за лекар с опит не би трябвало да има проблем - на факс хартия Косаров е разчел инфаркт. За доктора остават чисто около 500-700 лв. "С 500 лв. как се инвестира? Не можем да мръднем наникъде", размишлява джипито.
Отделно никой не плаща за транспорта при домашните посещения, често и потребителска такса. "Оня ден ходих на посещение, преди това се разбираме, че ще се изпишат и антибиотици, а жената на пациента ми вика - я иди ги купи и ми го донеси", пояснява отношенията си с пациентите лекарят.
Този ден във и около кабинета е спокойно, няма твърде хора
"Обичайно е лудница, понякога се карат и тук започваме да работим на двойни обороти. Аз спирам да преглеждам, за да върви по-бързо печатницата за документи и рецепти", казва пък лекарят. Личните лекари отдавна предлагат рецептите на хронично болните да се изписват за 3-4 месеца, а не както е сега - за един, т.е. пациентът да идва всеки месец за лекарството си. А когато медикаментите са 4 - четири пъти, защото невинаги има пари да купи всичките наведнъж. Косаров показва и датите на посещенията на пациенти, които поради болестите си са освободени от потребителската такса - някои идват през 3 дни. "Отделно по време на пенсия - от 7-о до 18-о число, в кабинета става страшилище. Ако лекарствата се дават на 3 месеца, амбулаторията ще се изпразни, като влезе някой, ще имаме време да го прегледаме, то на човек му се приработва, като си почине малко", разказва джипито. Ясно е, че с намалената потребителска такса нещата ще придобият още по-страховит вид.
Напрежение между джипито и пациентите, естествено, се случва. "Може би ме псуват, ама не лично, аз не съм привърженик на острия тон. Въздържаме се от двете страни", дипломатично обяснява Косаров. Като се има предвид, че сме в Перник, вероятно това значи, че няма сбивания. "Работници. При работническо-селската власт всичко беше за тях", обяснява лекарят местния манталитет, според който хората още смятат, че всеки им е длъжен.
Най-много напрежение има, когато пациентът трябва да отиде на ТЕЛК. За целта трябва да мине средно през трима специалисти. Според правилата на НЗОК направленията за прегледите за ТЕЛК са извън лимитите за консултации, т.е. проблем не би трябвало да има. Касата обаче плаща на специалиста за такъв преглед 2 лв., а обичайният преглед с направление е 12.50 лв. Затова и специалистите отказват да преглеждат срещу по-евтините направления, връщат под един или друг предлог пациента при личния лекар и той на финала се вижда принуден да даде талон от лимита си.
"Голям тормоз е това за нас, ТЕЛК-ът е много лоша работа,
не е свързано със здравето на хората, това са някакви социални али-бали. След като ни е сгазил пациентът тук за направление за ТЕЛК, идва щастлив с решението - ето, аз вече съм освободен от потребителска такса", разказва Косаров.
24-часово разположение също е голям бич. "Обаждат се по всяко време за какво ли не. Преди няколко дни бях готов да си изхвърля телефона - 13 обаждания едно след друго. Един път не издържах и прерязах кабела за стационарния телефон, всички телефони звъняха, пациенти в кабинета, и те говорят", казва лекарят.
Част от пациентите са, меко казано, нахални. "Звъни ми едно момче - иска направление за невролог. Идва - 100 бабички отвън. Звъни - мога ли на частен да отида? Викам - както искаш. Отива, плаща 10 лв., след няколко дни звъни с остър тон - минах на невролог, на УНГ, не те ли е срам, поне едно направление да ми пуснеш за рентген? Викам - гледай, нас са ни направили като автоматите за кафе: идваш, пускаш 2.20 лв. и ти излиза каквото на бутончето направление натиснеш. А той - знаеш ли колко осигуровки ти превеждам аз на теб!? Викам - много нещо си се объркал. Освен 72 ст. - нищо повече", открехва ни към ежедневието си докторът.
Неформалният контакт на джипито с пациентите прави силно впечатление. Косаров не пази никаква дистанция, на всички говори на "ти", влиза им в тона и спазва стриктно характерното пернишко наречие. Няма нищо общо с онези лекари, които се държат с пациентите си сякаш са от различни биологични, да не говорим за социални видове.
Влиза пациент. Сърдечноболен, наскоро е опериран. Като доста прескочили трапа и той е неадекватен. Идва, естествено, за рецепта. "От Канал 1 са дошли да те снимат като най-успешния случай на сърдечна операция", посреща го Косаров. Човекът не реагира, подава епикриза, на задната част на листа са изписани лекарства. В този момент звъни Джулия, иска домашно посещение, говори много и несвързано. "Нали ти казах, че ще минем след работа", парира джипито.
От болницата не са написали лекарствата за сърдечно оперирания на бланка на здравната каса и ако джипито му ги изпише, касата ще го глоби. Въпреки това Косаров ги изписва. "Животът е един. После като минат на проверка, ако уцелят неговата рецепта, ще платим глобата и това е", пояснява той. Явно е претръпнал и на глоби.
За да се подобрят нещата, джипитата трябва да участват в преговорите за рамков договор с касата, смята той. Засега обаче единственият, който представлява всички лекари при преговорите, е Андрей Кехайов. "Той изрече една основополагаща глупост - аз съм единственият независим, защото съм богат.
На всеки богат в нашата държава някой му е дал богатството
И който му го е дал - той го управлява. Направи каквото можа да провали предишния рамков договор, не знам сега какви задачи са му поставени", разсъждава лекарят. "Така са направени нещата, за да се караме ние с пациентите. Но според мен истинските причини са зад касата, в тези, които й задават бюджета и смисъла на наредбите, по които работим. А самата каса е жертва като нас, но са ни я бутнали - ето, псувайте касата. А нас са ни бутнали пред пациентите да псуват нас, не тия от горе", продължава той.
Засега борбата за по-добри условия започва като предупреждение, че част от джипитата в Перник може да спрат работа за няколко часа. Само част - другите се страхуват или си имат техни си съображения. "Ако нищо не се случи - ние сме си виновни", казва Косаров.
|
|