От КАТ уверяват, че при всяка проверка на автомобил пътните полицаи винаги изискват и полицата "Гражданска отговорност". |
Ситуацията е сериозна, защото "Гражданската отговорност" е важна от социална гледна точка на фона на нескончаемата война по пътищата. Картината се усложнява още повече, когато отговорните институции не са на едно мнение
къде точно е проблемът
КАТ твърди: "Ние работим. Застрахователният надзор да си контролира компаниите, а те - агентите, които продават полиците". Застрахователите и Гаранционният фонд, който изплаща обезщетенията на пострадалите от водачи без застраховка, обясняват, че се сблъскват с недостатъчен контрол върху виновните водачи от страна на Пътна полиция. Застрахователният надзор пък не пожела да коментира темата пред "Сега".
Недостатъчният контрол от страна на КАТ очевидно е сред важните причини за това, че все повече шофьори си спестяват плащането на застраховката. "Не мога да кажа категорично, че причината за намаляващия обхват на "Гражданска отговорност" е слабият контрол от страна на КАТ, но сама съм свидетел, че когато спират за проверка по някакъв повод, пътните полицаи невинаги изискват застраховка "Гражданска отговорност", въпреки че имат такова задължение", обяснява Теменуга Ненова от "Алианц".
КАТ обаче е на друго мнение. "Всеки един от автоконтрольорите, които в България са 2000 души, проверяват абсолютно цялата документация, когато спрат автомобил по някакъв повод. Нашите служители работят на 99.99%", казва главен инспектор Стойчо Константинов от отдел "Пътна полиция". Само през м. г. заради липсата на застраховка
са спрени от движение 3545 автомобила,
допълни той. От Гаранционния фонд пък твърдят, че имат проблеми с автомобили, които са със стари регистрационни номера и без "Гражданска отговорност" и въпреки че са спрени от движение, продължават да се движат по пътищата на страната. От фонда недоумяват защо не се въведе временно премахване на регистрационната табела на возилото, за да е сигурно, че то реално е спряно от движение.
"Ако стриктно се изпълнява Законът за движение по пътищата и временно се спира автомобилът от движение, като се отнема свидетелството за правоуправление на водача до сключването на "Гражданска отговорност", ситуацията би била доста по-различна", казва Николай Сотиров, генерален секретар на Гаранционния фонд.
Покрай споровете наяве излиза, че всъщност КАТ и фондът не могат да се разберат
каква точно е ситуацията в момента
Според Пътна полиция обхватът на застраховката е над 90%, а според фонда - 83.16% към 22 юни. Най-странното е, че и двете институции си обменят ежеседмично информация в рамките на Информационния център по "Гражданска отговорност" и би трябвало да докарват един и същ резултат. Проблемът е, че работят с различни формули. Формулата, по която смята КАТ, е записана в наредба и е на базата на установените застраховки при пътнотранспортни произшествия. Не е ясно защо Комисията за финансов надзор се е подписала под въпросната наредба, пък реално ползва друга формула - брой застраховани автомобили към общия брой на автомобилите, които са регистрирани и са в движение. "Към 22 юни возилата с "Гражданска отговорност" са 2 304 025, а общо регистрираните возила в движение - 2 770 665", съобщава Николай Сотиров от Гаранционния фонд.
Значението на въпроса дали обхватът на "Гражданската отговорност" е под или над 90% е огромно. Благодарение на високия обхват на застраховката през август м.г. отпадна граничният контрол за шофьори, които пътуват в ЕС. Ако обхватът обаче падне под 90%,
има опасност на България да бъдат наложени различни санкции,
една от които е връщането на граничния контрол за застраховката при преминаване на европейски граници.
Съществуват и други пропуски при обмена на информация между фонда и КАТ. Например с една година закъснение се очаква Гаранционният фонд да започне да изпълнява задължението си да праща уведомления до шофьорите, които не са си подновили полицата "Гражданска отговорност". Досега такива уведомления не се изпращаха. Според фонда проблемът е, че има затруднения при получаването на имената и адресите на незастрахованите собственици на автомобили от МВР.
Сериозен проблем е и обхватът на застраховката по селата и по-отдалечените градчета, където нито хората имат средства да плащат по 150 лв. за застраховка, нито КАТ има ресурса да ги контролира, нито застрахователите могат да надзирават местните си агенти дали отчитат всяка продадена полица.
Обхватът на "Гражданската отговорност" се смъква и заради факта, че
полици могат да се издават и на ръка
Въпреки че застраховката вече задължително е едногодишна, има случаи на издадени полици за под един месец, което не е разрешено, съобщават застрахователи. "Обичайно около пунктовете на КАТ се навъртат "застрахователни агенти" - това не са същински финансови съветници, а хора, които печелят лесни пари, които продават полици на определени компании за кратки срокове, инкасират малки суми, които не е ясно дали изобщо се отчитат", твърди Теменуга Ненова от "Алианц". Затова тя предлага да се забрани писането на полици на ръка. От КАТ обаче категорично отрекоха в пунктовете за регистрация на автомобили да се приемат полици със срок под 1 година, с изключение на разсроченото плащане, което е позволено.
Всъщност точно плащането на вноски допринася за лошата събираемост по "Гражданска отговорност". Собствениците на автомобили често плащат само първата вноска, когато се регистрират или минават на годишен технически преглед. За останалите плащания "забравят". Според Гаранционния фонд разсроченото плащане трябва да се забрани, но пък застрахователи смятат, че това е твърде крута мярка за българския пазар, защото много хора не могат да извадят накуп 150-200 лв. за застраховката. Фондът предлага дори
криминализиране на шофирането по пътищата без застраховка
Цялата беда е, че от проблема с "Гражданската отговорност" в крайна сметка страдат съвестните шофьори, които редовно си подновяват застраховката. 8.50 лв. от всяка полица, която си купуват, отиват за Гаранционния фонд, който плаща щети, причинени от некоректните граждани. Страдат и жертвите на пътя, които често получават ниски обезщетения за претърпените от тях щети.
Трябва да е ясно, че застрахователните компании не са невинни за проблема с "Гражданската отговорност". Първо, някои от тях не контролират добре агентите си и не е ясно дали последните отчитат всички продадени полици. Нямат и напълно изрядни информационни системи. Източник на "Сега" съобщи, че е възможно компании да не отчитат всички сключени от тях полици пред Комисията за финансов надзор и Гаранционния фонд, за да не плащат вноските от 8.50 лв. за Гаранционния и 1.50 лв. за Обезпечителния фонд от всяка полица. От КФН така и не отговориха дали има подобна практика. Всъщност в момента контролът върху застраховането тъне в безтегловност - мандатът на досегашния зам.-шеф на КФН в този ресор Ралица Агайн изтече през март и не е ясно кой ще я смени. При това положение у нас чиновниците на такива постове винаги действат по един и същ начин - гледат да не се задълбочават много.
Основният въпрос, който притеснява част от застрахователните компании, е
има ли изкривяване на пазара и нелоялни практики
Шефове на застрахователни компании твърдят, че и в този бизнес има мръсни пари, но за съжаление никоя отговорна институция не желае да се произнесе по въпроса. Юридически собствеността на някои от дружествата е съвсем неясна за обществеността - група физически или юридически лица от Кипър, Люксембург, Лихтенщайн, дружества от Каймановите острови, Израел и т.н. Изглежда, че редът в застрахователната дейност, въведен в края на 90-те години, е траел само известно време. Едва ли има опасност в практиката да се върнат добре познатите отпреди това мутри, които "застраховат" насилствено, защото сега се действа далеч по-рафинирано. Но е редно най-сетне финансовото разузнаване да се произнесе за движението на капитали в застраховането. Най-малкото защото всичко в крайна сметка косвено рефлектира върху цената на полиците и сумите на обезщетенията, които се изплащат на пострадалите граждани.