:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,390
Активни 672
Страници 26,955
За един ден 1,302,066
Анализ

Гражданската отговорност и държавната безотговорност

Ситуацията с автомобилната застраховка се влошава - обхватът й пада, цените се вдигат, а много компании са на загуба
Снимка: Сега
От КАТ уверяват, че при всяка проверка на автомобил пътните полицаи винаги изискват и полицата "Гражданска отговорност".
На застрахователния небосклон от известно време насам са се сгъстили черни облаци. Ценовата война между компаниите за задължителната "Гражданска отговорност" ги докара до сериозни загуби. Оказа се, че от 16 компании, които предлагат този продукт, 11 са на "минус" с общо 37 млн. лв. по автомобилната застраховка за 2007 г. Същевременно все повече шофьори не си подновяват полицата и карат без валидна застраховка. Обхватът на застраховката е паднал значително под нивата от миналата година. КАТ и застрахователите пък взаимно се обвиняват в слаб контрол.

Ситуацията е сериозна, защото "Гражданската отговорност" е важна от социална гледна точка на фона на нескончаемата война по пътищата. Картината се усложнява още повече, когато отговорните институции не са на едно мнение



къде точно е проблемът



КАТ твърди: "Ние работим. Застрахователният надзор да си контролира компаниите, а те - агентите, които продават полиците". Застрахователите и Гаранционният фонд, който изплаща обезщетенията на пострадалите от водачи без застраховка, обясняват, че се сблъскват с недостатъчен контрол върху виновните водачи от страна на Пътна полиция. Застрахователният надзор пък не пожела да коментира темата пред "Сега".

Недостатъчният контрол от страна на КАТ очевидно е сред важните причини за това, че все повече шофьори си спестяват плащането на застраховката. "Не мога да кажа категорично, че причината за намаляващия обхват на "Гражданска отговорност" е слабият контрол от страна на КАТ, но сама съм свидетел, че когато спират за проверка по някакъв повод, пътните полицаи невинаги изискват застраховка "Гражданска отговорност", въпреки че имат такова задължение", обяснява Теменуга Ненова от "Алианц".

КАТ обаче е на друго мнение. "Всеки един от автоконтрольорите, които в България са 2000 души, проверяват абсолютно цялата документация, когато спрат автомобил по някакъв повод. Нашите служители работят на 99.99%", казва главен инспектор Стойчо Константинов от отдел "Пътна полиция". Само през м. г. заради липсата на застраховка



са спрени от движение 3545 автомобила,



допълни той. От Гаранционния фонд пък твърдят, че имат проблеми с автомобили, които са със стари регистрационни номера и без "Гражданска отговорност" и въпреки че са спрени от движение, продължават да се движат по пътищата на страната. От фонда недоумяват защо не се въведе временно премахване на регистрационната табела на возилото, за да е сигурно, че то реално е спряно от движение.

"Ако стриктно се изпълнява Законът за движение по пътищата и временно се спира автомобилът от движение, като се отнема свидетелството за правоуправление на водача до сключването на "Гражданска отговорност", ситуацията би била доста по-различна", казва Николай Сотиров, генерален секретар на Гаранционния фонд.

Покрай споровете наяве излиза, че всъщност КАТ и фондът не могат да се разберат



каква точно е ситуацията в момента



Според Пътна полиция обхватът на застраховката е над 90%, а според фонда - 83.16% към 22 юни. Най-странното е, че и двете институции си обменят ежеседмично информация в рамките на Информационния център по "Гражданска отговорност" и би трябвало да докарват един и същ резултат. Проблемът е, че работят с различни формули. Формулата, по която смята КАТ, е записана в наредба и е на базата на установените застраховки при пътнотранспортни произшествия. Не е ясно защо Комисията за финансов надзор се е подписала под въпросната наредба, пък реално ползва друга формула - брой застраховани автомобили към общия брой на автомобилите, които са регистрирани и са в движение. "Към 22 юни возилата с "Гражданска отговорност" са 2 304 025, а общо регистрираните возила в движение - 2 770 665", съобщава Николай Сотиров от Гаранционния фонд.

Значението на въпроса дали обхватът на "Гражданската отговорност" е под или над 90% е огромно. Благодарение на високия обхват на застраховката през август м.г. отпадна граничният контрол за шофьори, които пътуват в ЕС. Ако обхватът обаче падне под 90%,



има опасност на България да бъдат наложени различни санкции,



една от които е връщането на граничния контрол за застраховката при преминаване на европейски граници.

Съществуват и други пропуски при обмена на информация между фонда и КАТ. Например с една година закъснение се очаква Гаранционният фонд да започне да изпълнява задължението си да праща уведомления до шофьорите, които не са си подновили полицата "Гражданска отговорност". Досега такива уведомления не се изпращаха. Според фонда проблемът е, че има затруднения при получаването на имената и адресите на незастрахованите собственици на автомобили от МВР.

Сериозен проблем е и обхватът на застраховката по селата и по-отдалечените градчета, където нито хората имат средства да плащат по 150 лв. за застраховка, нито КАТ има ресурса да ги контролира, нито застрахователите могат да надзирават местните си агенти дали отчитат всяка продадена полица.

Обхватът на "Гражданската отговорност" се смъква и заради факта, че



полици могат да се издават и на ръка



Въпреки че застраховката вече задължително е едногодишна, има случаи на издадени полици за под един месец, което не е разрешено, съобщават застрахователи. "Обичайно около пунктовете на КАТ се навъртат "застрахователни агенти" - това не са същински финансови съветници, а хора, които печелят лесни пари, които продават полици на определени компании за кратки срокове, инкасират малки суми, които не е ясно дали изобщо се отчитат", твърди Теменуга Ненова от "Алианц". Затова тя предлага да се забрани писането на полици на ръка. От КАТ обаче категорично отрекоха в пунктовете за регистрация на автомобили да се приемат полици със срок под 1 година, с изключение на разсроченото плащане, което е позволено.

Всъщност точно плащането на вноски допринася за лошата събираемост по "Гражданска отговорност". Собствениците на автомобили често плащат само първата вноска, когато се регистрират или минават на годишен технически преглед. За останалите плащания "забравят". Според Гаранционния фонд разсроченото плащане трябва да се забрани, но пък застрахователи смятат, че това е твърде крута мярка за българския пазар, защото много хора не могат да извадят накуп 150-200 лв. за застраховката. Фондът предлага дори



криминализиране на шофирането по пътищата без застраховка



Цялата беда е, че от проблема с "Гражданската отговорност" в крайна сметка страдат съвестните шофьори, които редовно си подновяват застраховката. 8.50 лв. от всяка полица, която си купуват, отиват за Гаранционния фонд, който плаща щети, причинени от некоректните граждани. Страдат и жертвите на пътя, които често получават ниски обезщетения за претърпените от тях щети.

Трябва да е ясно, че застрахователните компании не са невинни за проблема с "Гражданската отговорност". Първо, някои от тях не контролират добре агентите си и не е ясно дали последните отчитат всички продадени полици. Нямат и напълно изрядни информационни системи. Източник на "Сега" съобщи, че е възможно компании да не отчитат всички сключени от тях полици пред Комисията за финансов надзор и Гаранционния фонд, за да не плащат вноските от 8.50 лв. за Гаранционния и 1.50 лв. за Обезпечителния фонд от всяка полица. От КФН така и не отговориха дали има подобна практика. Всъщност в момента контролът върху застраховането тъне в безтегловност - мандатът на досегашния зам.-шеф на КФН в този ресор Ралица Агайн изтече през март и не е ясно кой ще я смени. При това положение у нас чиновниците на такива постове винаги действат по един и същ начин - гледат да не се задълбочават много.

Основният въпрос, който притеснява част от застрахователните компании, е



има ли изкривяване на пазара и нелоялни практики



Шефове на застрахователни компании твърдят, че и в този бизнес има мръсни пари, но за съжаление никоя отговорна институция не желае да се произнесе по въпроса. Юридически собствеността на някои от дружествата е съвсем неясна за обществеността - група физически или юридически лица от Кипър, Люксембург, Лихтенщайн, дружества от Каймановите острови, Израел и т.н. Изглежда, че редът в застрахователната дейност, въведен в края на 90-те години, е траел само известно време. Едва ли има опасност в практиката да се върнат добре познатите отпреди това мутри, които "застраховат" насилствено, защото сега се действа далеч по-рафинирано. Но е редно най-сетне финансовото разузнаване да се произнесе за движението на капитали в застраховането. Най-малкото защото всичко в крайна сметка косвено рефлектира върху цената на полиците и сумите на обезщетенията, които се изплащат на пострадалите граждани.
Снимка: Борислав Николов
Застрахователите настояват да се свалят номерата на автомобили, чиито собственици бъдат хванати без валидна полица.
Снимка: "Сега"
Пътните полицаи трябва да проверяват не само дали водачът на МПС има застраховка, но дали е залепил стикера върху предното стъкло на автомобила. Ако не го е направил, глобата е 50 лв., обясниха от КАТ.
32
3400
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
09 Юли 2008 00:31
Това вече не сме ли го чели Натиснете тук ?
09 Юли 2008 01:14
По принцип, аз съм против задължителността на "ГО"!
Но, щом ще е задължителна "ГО"/по решение на Държавата!/, искам Държавата да ми е Застрахователят, а НЕ частни дружества! Още повече, че задължителната "ГО" НЕ гарантира пълно покритие на нанесените другиму щети, а и НЕ отнема правото на търсене на обезщетение по съдебен ред! КАЗАХ!
П.П. Впрочем, Застраховането е РИСКОВ бизнес/почти хазартен/- и който е решил да се хване с такъв бизнес, да си носи САМ риска!
Щото, нали, ако през следващата година ПТП-тата намалеят/ поради високите цени на горивата, например, хората ще се самоограничават в ползването на собствените си МПС-та!/, тогава застрахователите ще реализират по-голяма Печалба от задължителната и поскъпнала "ГО"! Но няма да върнат пари на застрахованите, нали! А и нали хората плащат "ГО" задължително-без значение дали са предизвикали ПТП и щети! Сиреч, водач, който НЕ е предизвикал през годината ПТП, фактически "губи" парите, които е дал за задължителната "ГО", нали! А ако предизвикал ПТП-та- ще "спечели"/ в някаква степен!/ от това, че има задължителната "ГО"! Е, същото трябва да важи и за застрахователите- ако няма много ПТП-та, ще печелят! А ако има много ПТП-та- ще губат! Това е толкоз просто и логично!
09 Юли 2008 08:45
Тия тъпани искат да давам за застраховка колкото в ЕС. А дали обратно изплащат суми като в ЕС за застрахованите у нас преобладаващо таратайки . Гъз глава затрива с извинение.
09 Юли 2008 09:35
Нема пАре по САПАРД, и бандата си ги търси от местните овце.
Стригането ще е до подкожна мазнина.
09 Юли 2008 10:00
Около 2000-та година застрахователите декларираха прилична печалба при ГО от порядъка на 20-30лв/годишно. Сега при 100-200лв са на загуба/всъщност 11 от тях са на минимална загуба, за печалбата на останалите не се обелва и дума/. Ще им препоръчам да си анализират собсвените структури, преди да искат още пари...
Ще добавя само, че определена фирма винаги може да отчете загуба, стига да иска
09 Юли 2008 10:23
Абсолютно правилно! Лакомията достигна предела!
Увеличаването на ГО с 1 лев догодина ще доведе до намаляване на ГЮВЕЧА с 5 лв. от застрахована единица, защото каращите и плащащите ще станат много по-малко.
Приятно увеличаване на ГО, лакоми дупенца!
09 Юли 2008 10:26
2000 автоконтрольора? Абсолютни глупости!
Най-малко 20000 са, а по-вероятно 200000.
Формула за изчисляване на точната им бройка: броиш храстите по всички пътища и делиш на 2.

Каква война по пътищата бе?
Няма война по пътищата!
А ако има война, водят я дебелаците с жълтите жилетчици срещу честните хора!
09 Юли 2008 10:30
От умрял писме не се чека.
Има достатъчно други проблеми че цял отбор институции да се занимават с гражданската. И аз мисля, че в случая КАТ са най-малко виновните за далаверите с тази застраховка.
Първо "нормотворците" в онази имитация на парламент да се напънат и експертите им да измислят нещо по-читаво като законови норми (щото те самите не стават дори за пионерска викторина ), после застрахователите да си почистят вмирисаните обори. Ченгетата са на опашката.
09 Юли 2008 10:30
предполагам, че скоро ще намерят начина.
Тогава - приятно ползване на градския транспорт, андрешковци.
09 Юли 2008 10:41
а "селска отговорност" нямали да се въведе, че повечето избягаха по гардовете ама трудно излиза селото от тях.като нямат 150-200лв да платят на един път ГО да не карат кола, то за автомобил си трябват финасови ресурси, а не на гол тумбак чифте мерцедеси.
09 Юли 2008 10:43
в бързината, съм допуснал граматически грешки моля, да ме извините. да се чете градовете и финансови.
09 Юли 2008 10:51
значи правилото е такова:
1. най-напред се возят на градски транспорт
2. после почват да ходят пеша
3. после спират да ходят и седят и гледат преминаващите автомобили
4. после почват да фърлят камъни по автомобилите
5. после почват да ги палят
09 Юли 2008 11:20
Щом треба да е задължително, всичко може да се реши с просто тройно правило. Земаме за изходна база:
"За десетте месеца компаниите са платили обезщетения в размер на 74.7 млн. лв., а постъпленията по застраховката са 178 млн. лв."
За 2007 се получава 90 млн дал - 213 млн зел

1. 90 + 30% за издръжка, резерв и печалба = 120 млн
2. 120.000.000 : 2 770 665 регистрираните возила в движение = 43, 30
3. ГО за 1 год = кръгло 45 кинти

Прави се един ГОДЗИ и 45-тях кинти се плащат барабар с годишните данъци за колата

Сегашните застрахователи могат си продължават да си предлагат продуктите, защото имаме пазарно стопанство и конкуренция, а и частникът е по-добър стопанин.


09 Юли 2008 11:40
Пак ни правят на овце

Я прочетете написаното -собствениците сме длъжни да плащаме но няма законов текст които да задължава които и да било застраховател да извършва такава застраховка.
казано с думи прости - ако застрахователите губят пари от тази застраховка могат спокоино да спрат да я предлагат и да останат само печелившите - от къде на къде ще има публично обявено картелно договаряне в очевиден ущърб на клиентите с оглед осигуряване индивидуланата печалба на всеки от играчите???

Разбирам че трябва папу и ново джипче ама аиде не прекалчвайте с апетита
- подобна извратена псевдо икономическа и откровенно хайдушка логика не съм очаквал да бъде публично заявена.
09 Юли 2008 12:18
Абе, приказвате вие ама... ако ви удари автомобил без гражданска отговорност, вас лично като пешеходец, или колата ви, лошо ви се пише. Става една сложна, съдилища, истории... Може и да се окаже някой неплатежоспособен...
09 Юли 2008 12:26
При "90 млн дал - 213 млн зел" е страшно интересно как компаниите масово са на минус от този продукт. Някой божи ден някъде може и да прочетем, видим или чуем нещо по въпроса, още повече данните са всеобщо достъпни на сайта на КФН. Не ми се вярва цялата журналистика по темата да е само поръчкова.
09 Юли 2008 12:56
Немат си никаква грижа да излязат на загуба. Стига да има за повече от 130 милиона необходимо присъщи разходи , а именно:
- комисиона за брокери къде 20%
- заплати за персонала
- наеми + други режийни
- инвестиции в имоти и коли
- командировъчни, премиални и прочие
- реклама
09 Юли 2008 16:16
Ами застрахователите като са на загуба от този продукт да вземат да го спрат. Няма да излизат на червено хората за едното нищо.
От много години все говорят че са на загуба от тази застраховка и никой не престава да я предлага. Да ги ожали човек как са го закъсали за ползу роду.
09 Юли 2008 16:27
SUHAR,
/:/ "Абе, приказвате вие ама... ако ви удари автомобил без гражданска отговорност, вас лично като пешеходец, или колата ви, лошо ви се пише. Става една сложна, съдилища, истории... Може и да се окаже някой неплатежоспособен... "
......................................... ......................................... .....................................
Първо, става въпрос за "АКО", а НЕ за сигурно!
Второ, може да ти е нанесена щета в размер, който НЕ се покрива от застраховката "ГО" на причинителя на щетата! И ще трябва да ходиш на Съд за разликата между изплатеното ти от застрахователя по "ГО" и реалната щета!
Прожблемът е в задължителността на "ГО" и в това, че Държавата задължава, а частни застрахователи прибират застраховките! Аз искам, щом Държавата задължава за "ГО", единствено Държавата да е застраховател по "ГО"- тсамо в такъв случай застраховката "ГО" ще има социален ефект за Гражданите, а НЕ печелбарски за частните застрахователи!? НЯМАМ нищо против да има тогава /и/ ДОБРОВОЛНА застраховка "ГО" при частни застрахователи! КАЗАХ!
09 Юли 2008 16:44
Напълно съм съгласен Параграфе.
От мен ако зависи, кола, която няма стикер ГО - на паяка и в КАТ. Ако не се потърси 6 месеца - на търг или за скраб. Изтърва му края тая държава . Дрянова тояга за всеки нарушител - от едрия бизнесмен до последния циганин. Иначе ще продължаваме да затъваме в бедност и хаос.
09 Юли 2008 16:45
Да бе, застрахователната компания издала гражданската отговорност на Стависки покри всички разходи по лечението на Даниела.
09 Юли 2008 19:38
Артиста,
ако управляваш ауто ще трябва да знаеш, че след употреба на алкохол застраховката ти автоматично отпада. Все едно я нямаш. Ти си носиш последствията.
09 Юли 2008 20:01
garamel, сигурен ли си? Защото в нормалните страни не е така. Просто след това застрахователя може да си потърси парите от пияндурника.
Не изключвам възможността в България да има някаква вратичка за застрахователите и да се скатават от задълженията си.
Между другото излезе статистка за загиналите и раненинте през 2007. Ако се изплатят нормалните обезщетения, мислите ли, че всичко събрано от застрахователите ще стигне?
09 Юли 2008 20:31
И в нормалните страни е така. Пише ти го в договора.
09 Юли 2008 23:06
Така ли?! Може би знаеш от личен опит?!
Вероятно адвокатите, които посетих вчера са се объркали. А също така толкова успешно са успели да заблудят съда и застрахователя.
09 Юли 2008 23:28
Тея адвокати в кварталната кръчма ли ги посети?

Смешник.
09 Юли 2008 23:54
Колко застраховки си направил извън България, че си успял да им прочетеш условията?
Бих ти дал препоръките за "адвокатите от кварталната кръчма", но става прекалено лично и все пак ти пожелавам да не ти се налага, особено след близка среща с пиян шофьор.
10 Юли 2008 00:43
Пич,
ти говориш за съвсем друго нещо, доколкото разбирам.
Сума пари ти се изплаща само ако ти имаш пълно автокаско (което по презумпция покрива както теб, така и собствеността ти). Тогава, ако теб те удари пиян шофьор, твоят застраховател ще ти плати и тогава той(застрахователят) ще си търси парите от пияният като гражданско лице, ако желае да го стори. Застрахователят на пияният (ако се докаже че той е бил пиян) няма да изплати нищо на никой (освен ако няма страничен договор с твоят застраховател който да покрива подобни щети, което звучи невероятно, неправдоподобно и нечувано... ).
10 Юли 2008 02:32
..доста тъпичка поръчкова статия..
Ако има нещо вярно, то е тезата, че има проблем!
И за да не коментирам ред по ред глуповатите твърдения и за да спася от болезнени умствени напъни някой лица дето не им се отдава(очевидно)ще дам съвет: вижте как е решен проблемът в белите държави.



10 Юли 2008 03:17
..застрахователите освен да ИСКАТ е нужно и да ДАВАТ...
Посредством държавната машина им се гарантират сигурни доходи, но...кой гарантира коректност към застрахованите?!
Твърдя, че законът и държавата толерират некоректнo отношение на застрахователните дружества към шофьорите(огледи, изплащанае на обезщетения).
Не случайно, водещи в този бранш са 'мутрозастахователни' компании със съмнително минало и репутация!
И все печалбите са им малко и все са на загуба?!
И все около Нова година ще се изтрепат да ни застраховат?!?!
Как се връзват тези неща???
10 Юли 2008 13:32
Не си разбрал. Говоря за това, че застрахователя по ГО на пияния шофьор покрива всички разходи по лечението, както и обезщетението. След което има право да си търси парите от шофьора. И както се досещаш става дума за конкретен случай в "бяла държава".
10 Юли 2008 15:58
Властта е главният виновник за касапницата по пътищата- Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД