:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,984,894
Активни 468
Страници 342
За един ден 1,302,066

Прокуратурата проверява селски хотели по САПАРД

Димитър Тадаръков (вляво)
Прокуратурата започна проверка на съмнителни проекти по САПАРД за селски туризъм и модернизация на предприятия. В доклад до подкомисията по усвояването на еврофондовете ексшефът на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков твърди, че е предал на разследващите още 17 фирми извън досега огласените от ОЛАФ злоупотреби.

От държавното обвинение признаха вчера само за едно разследване срещу лица от италианско-българската фирма "Мерлини Данимонд" ООД. Тя има два проекта за инвестиции в земеделски стопанства. По първия й са изплатени 432 162 лв. и парите са дадени за машини за пакетиране. По другия е отказана субсидия от 900 074 лв., но не бяха дадени подробности.

Сред проверяваните лъсва и пример за семейство, което с три проекта по САПАРД е изградило хотелски комплекс за селски туризъм между Бургас и Поморие. Интересното е, че в една и съща дата - на 24 септември 2003 г., фонд "Земеделие" одобрява и трите. Те са на "Галина Калвакова" ЕТ, "Ивелина Калвакова", ЕТ "Розалия Калвакова". Става дума за майка и нейни дъщери близначки. Те са кандидатствали за изграждане и оборудване на хотел за селски туризъм и за пансион с ресторант. Изплатената субсидия е 492 056 лв. В крайна сметка се е получил хотелският комплекс "Боброви хълмове", който впоследствие е прехвърлен на трето лице. Затова фонд "Земеделие" вече си е поискал дадените европари обратно.

Сред уличените проекти е и инвестиция за машини и строително-монтажни дейности за кланицата "Дебелт индъстрис" ООД в с. Дебелт, Бургаско. Одобрена е на 2 ноември 2002 г. и са платени 1 051 362.05 лв. По-нататъшни проверки на фонда обаче установяват, че предприятието вече не функционира.

Спрените субсидии по САПАРД ще се обсъждат на среща днес между аграрния министър Валери Цветанов и шефа на фонд "Земеделие" Атанас Кънчев с Асоциацията на банките в България. Проблемът е, че заради спрените пари стотици стопани остават без субсидията, а са теглили кредити, които сега няма как да върнат.
2
4123
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
11 Юли 2008 08:44
М даа ами ся ?
11 Юли 2008 14:10
Че те, Бобровите хълмове, наистина са в средата на една нива. Не са нито в град, нито в курорт, така че посетителите му могат да се броят за селски туристи. Вярно, морето е на около километър и се явява екстра към селските удобства и развлечения.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД