Очакванията вътрешната комисия в НС да преразгледа собственото си решение, с което онзи ден бламира предложението на вътрешния министър службите ДОИ и ДОТИ да отидат в отделна агенция, не се оправдаха вчера. На извънредното заседание на органа обаче депутатите продължиха ожесточените спорове по промените в закона за МВР. Този път конфликт предизвика текстът за функциите на генералния комисар. Така ще се нарича досегашният главен секретар на ведомството. Предвижда се той да има трима заместници.
"Отпадна най-важната функция на министъра - да организира и ръководи МВР", обясни недоволството Елиана Масева от ДСБ. Според десните това значи, че министърът не носи отговорност за дейността на МВР и няма да подлежи на парламентарен контрол. По закон и генералният комисар също не подлежи на контрол от НС. Масева бе категорична, че това положение не отговаря изобщо на амбицията да се води борба срещу организираната престъпност и излиза извън рамките на конституцията.
"Понеже опозицията не може да открие някакви сериозни аргументи, се заяжда с всеки текст", коментира вътрешният министър Михаил Миков. Той бе категоричен, че правомощията му няма да бъдат орязани, а промяната във функциите се прави за по-добро разграничаване на професионалното и политическото ръководство, които досега се смесвали. "Министърът има достатъчно правомощия както да разпорежда, така и да отменя операции, включително да назначава и уволнява всеки един от служителите на МВР", заяви Миков.
Подозренията към тримата заместници на генералния комисар пък са, че с тях се удовлетворят претенциите и на трите партии от управляващата коалиция. В началото на заседанието шефът на комисията Минчо Спасов предложил заместникът да е само един, но министър Миков настоял за трима. Бройката ще бъде уточнена с устройствения правилник на МВР. Спасов обаче не е съгласен, че новият текст орязва министерските правомощия. "Даването на оперативни функции на министъра доведе до случая "Братя Галеви", напомни Минчо Спасов.
-------
ВТОРИ ОПИТ
Проблемът за обособяването на ДОИ и ДОТИ в отделна агенция е възможно да бъде тема на насроченото за вторник ново извънредно заседание на комисията. Шефът на ПГ на ОДС Йордан Бакалов обясни, че хората на Ахмед Доган проявяват жив интерес към новата агенция. Той припомни как преди месеци зам.-шефът на ДПС Касим Дал повдигна въпроса за по-активно присъствие на движението в структурите на МВР.











