:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,334
Активни 524
Страници 10,237
За един ден 1,302,066
Репортаж

Крадци на работници

Лоялността към даден шеф или фирма се среща все по-рядко, затова някои работодатели се опитват да се предпазят чрез промени в закона, които да ограничават правото на напускане
снимка: Велислав Николов
Инвестициите в ИТ специалистите често са сериозни, а гаранциите, че няма да ги открадне конкурентна фирма, липсват. Но специалисти твърдят, че и в момента Кодексът на труда допуска договори с допълнителни ограничения за напускане, но работодателите не са информирани.
"Купуваш модерно оборудване и технологии с банков кредит, организираш съвременно производство, подготвяш висококвалифицирани специалисти и какво? Често някои от тях ти хвърлят 1-месечно предизвестие и напускат. Производството спира, защото подобни специалисти се обучават поне 6-9 месеца, няма реализация на продукция и от там постъпления за обслужването на банковия кредит. Остава малко банката да обяви предприятието в несъстоятелност и ти да фалираш".

Макар и краен, подобен развой на събитията започва да става все по-реален, и то за доста работодатели, препатили от кражбата на кадри. Инж. Марин Белоев, президент на предприятие в областта на заваръчните технологии, вече се е опарил - от началото на годината са го напуснали близо 50 заварчици - едни по лични причини, други заради 50-100 лв. повече, трети отишли в корабостроенето, защото в момента там има повече работа. В резултат на това фирмата губи по минимум 5000 лв. на човек - инвестиции в обучение и квалификация.

Сигурно на всеки напоследък му се е случвало по морето да чака с часове поръчката си в ресторанта, защото всички маси са оставени на грижите на един-двама сервитьори. В туризма също страдат от недостиг на персонал, защото хората бягат в чужбина. "Обучаваме ги, пращаме ги на борси в чужбина, те се квалифицират в различните типове хотели - морски, градски, спа и т.н. и накрая няма сила, която да ги спре да ни напуснат", оплакват се хотелиери. В ИТ сектора пък проблемът е особено остър, защото фирмите трябва да правят постоянни инвестиции в квалификацията на служителите, за да поддържат знанията им на високо ниво. "Често се налага обучението да е в чужбина, като след това се издава сертификат - 7-10-дневен курс излиза поне 5000 евро", пресмята Йордан Йорданов, управител на "Контракс" и член на Българската асоциация за информационни технологии. В неговата фирма работят 128 служители, като от началото на годината са го напуснали трима.

У нас по този въпрос законодателството е либерално - независимо какви инвестиции е направил работодателят в своите специалисти, те са свободни да напуснат фирмата във всеки един момент. А обвързването на обучението с оставането във фирмата е въпрос на договаряне между служител и работодател. Кодексът на труда описва при какви условия се прави то, но работодателите искат нови текстове. Според Влади Демирев, управител на ваканционно селище "Елените" и член на Съюза на инвеститорите в туризма,



държавата трябва да се намеси



в задържането на кадрите у нас, защото всички отговорности след завършването на един ученик или студент падат на плещите на бизнеса. "Механизмите са в ръцете на държавата, тя може например да въведе прагове за минималните заплати по професии или пък да определи стимули за определен брой години трудов стаж", смята той. По думите му, ако се знае, че навсякъде един сервитьор започва с 300 лв., но ако владее два езика - получава 50 лв. повече, а ако е работил 2 г. в бранша - примерно още 50 лв., тогава хората няма да искат да напускат, защото ще знаят на какво могат да се надяват. Иначе ще продължават да се подлъгват по големите заплати в чужбина. Сходни механизми обаче съществуват и сега - добавките за клас и минималните осигурителни прагове, но работодателите не ги спазват.

Част от работодателите предлагат чрез законодателна промяна да се обвърже обучението на служител със задължението той да остане в съответната фирма поне 5 г. "Държавата трябва да дава стимули, но и да налага забрани", смята Демирев. Затова скоро от СИТ ще поискат среща със социалния министър Емилия Масларова, на която да обсъдят възможните мерки в тази посока. Според Йордан Йорданов от "Контракс" пък у нас, както в САЩ, трябва да се позволи сключването на договори с допълнителни условия, които не противоречат на основното трудово законодателство и дават възможност за доброволно волеизявление на служителите. "При нас Кодексът на труда е водещ, каквито и други клаузи да се сключват, например изискването при напускане да има 1 месец предизвестие е задължително", обяснява Йорданов. Според него е добре държавата да предвиди законодателна възможност за предпазване на бизнеса, а оттам и на икономиката, от лесна раздяла с добрите специалисти. "Трябва обаче да се подходи внимателно - това трябва да стане не за сметка на правата на служителя", казва той.

Някои препатили шефове пък предлагат максималният срок за срочните трудови договори да се вдигне на 7 г. вместо сегашните 3, както и да се предвиди ново дисциплинарно наказание в Кодекса на труда - глоба, която да даде възможност на работодателя да упражнява "текущ контрол". Инж. Белоев стига и по-далеч - според него е нужен отделен трудов регистър, в който да се водят неправомерно напусналите служители и да се въведе изрична забрана те



да бъдат наемани от конкурентен работодател



за поне 3 г. на същата длъжност.

Синдикатите обаче не са въодушевени от тези идеи. Според Чавдар Христов от КНСБ задължителното обвързване на работниците противоречи на европейския принцип за свободно движение на хора и освен това би означавало да се върнем към Живково време. "Оставането на служителя на работа при даден работодател трябва да е плод на взаимен интерес", смята Христов. На подобно мнение е и зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян. "Не виждам как може служителят да бъде задължен да остане при работодателя си за определен период, това би означавало закрепостяване", казва той. Според него единственият начин обучен служител да не бъде "откраднат" от чужда компания е работодателят да сключва специален договор с него, преди да го прати на обучение. "В него може да се запише, че ако шефът изпрати служителя си на курс за преквалификация, работникът трябва да остане при него поне 5 г., в противен случай му дължи примерно 10 хил. лв обезщетение", обяснява Тебеян. По думите му и в момента КТ дава правото шеф и работник да сключват договори със специални клаузи по време на работа, но от тази възможност бизнесът не се възползва много.

"Всеки има право да реши дали да работи в една фирма, или не. Ако напуснеш шефа си, това не значи, че си нелоялен, а просто, че търсиш по-добра работа", коментира Светлозар Петров от "Джоб тайгър". Според него задържането трябва да става по пътя на убеждението - заради по-висока заплата, повече привилегии или пък нещо, от което служителят се интересува.

С поредните промени в КТ, предложени от социалното министерство, се задължават работодателите да осигуряват условия за поддържане и повишаване на квалификацията на служителите си. "Кражбата на кадри не може да се реши само по законов път, по-скоро работодателите трябва да преосмислят стратегията си за избор и задържане на персонал и



да посрещнат това предизвикателство по-адекватно -



да дават по-високи заплати, възможност за професионално развитие, диференцирани социални пакети и др.", смята зам.- социалният министър Лазар Лазаров. Той напомня, че и сега кодексът съдържа възможности за задържане на служителите, но те не се използват адекватно от работодателите.

Чл. 229 от КТ например предвижда сключването на договор за придобиване на професионална квалификация между работодател и лице, което се обучава в учебно заведение - в него двете страни могат да се договорят за срока, в който обученият кадър ще работи при въпросния работодател и който не може да е по-дълъг от 6 г. "В този договор може да се запишат и санкции при неспазване на уговорките", обяснява зам.-социалният министър, според когото няма основание да се правят законови промени, тъй като решението го има и в момента. За пример Лазаров дава и чл. 234, който дава възможност за сключване на договор за повишаване на квалификацията и за преквалификация - при него срокът, през който обученият е длъжен да остане при шефа си, е до 5 г. Относно срочните трудови договори Лазаров е на мнение, че няма нужда срокът им да се удължава, защото и сега има възможност срокът на договора да зависи от обема на работата.

Един по-различен пример за справяне със ситуацията дава компанията Нетинфо.бг. В нея работят около 30 ИТ специалисти, които не са обвързани със срокове и др. условия за професионална квалификация. "Предпочитаме да даваме възможности за развитие на кадрите си, да им предлагаме разчупена среда и свобода на действие - това ги прави лоялни", казва Силвана Христова, мениджър администрация и човешки ресурси. Според нея строгите законови промени едва ли ще са много ефективни, освен това биха противоречали и на корпоративната им политика. Христова споделя, че макар и много малко, напускащите компанията са голяма загуба, която не се измерва с обучението, което може да струва 200-300 лв., а е преди всичко морална. "Въпреки това имаме доста служители, които са с нас още от самото създаване на компанията", допълва тя.
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Проблемът с работната ръка по морето вече е хроничен и докато фирмите се чудеха как да спрат кадрите си да не ходят в чужбина, спряха да идват туристите.
112
7189
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
112
 Видими 
28 Юли 2008 01:18
Не го разбирам това - заради 50-100 лева да се прецакат инвестиции за 5'000. Защо просто не му е вдигнал заплатата с тези 50-100 лева ?
Дами и господа работодатели, ценете си работниците, моля. Защото май вече има хора, които ги ценят ... и вие ставате излишни.
28 Юли 2008 01:24
Именно!
Вместо да циврят, да вдигат заплати, да дават бонуси и глезотии, за да си задържат кадрите. Искали държавата да се намеси? Да им закрепостява служители за по 5 години? Тия в кой век живеят?
28 Юли 2008 01:36
А качеството на работата с кой договор/закон ша го донатъкмите другари партизани?
28 Юли 2008 01:36
Така де
Иска се на мениджъра да е социализъм, ама не става
Без пари!!
Плащнето с пъти по-ниско от средната пазарна стойност на стоката-квалификация и тем подобно е правило. Защото себестойността на продукта се изчислява по обратно поропрционална схема - печалбата с пъти надвишава разходите за труда.
Верно е, че иначе няма стъпка.
Ами това е капитализъмът - или правиш неща конкурентно, или както си свикнал
Резултата е горе долу един и същ
Но в първия случай все пак се натрупва опит..

Редактирано от - Минавам от тук на 28/7/2008 г/ 01:37:32

28 Юли 2008 02:06
Закрепостяване - защо такива назадничави идеи? Направо въведете робството, по-ефективно ще е!
28 Юли 2008 02:24
Като гледам от какво се оплакват горките "потърпевши" ми става ясно колко им е пипето в главите, особено на този със заварчиците. Абсолютно никой не може да ги спре ако са инвестирали в някой служител да имат договор с него (извън трудовия) за обезщетение при напускане преди даден срок. Това от личен опит го знам че се практикува от умните работодатели поне от 1999 г. насам. Подобен договор може да се сключи и ако служителя "избяга" при конкурентна фирма. Всички некадърници в България обаче чакат държавата да ги "оправи".


Съвсем отделно стои въпроса, че напатените служители избягват да подписват подобни договори и предпочитат да си стоят "неквалифицирани", защото с това си замразяват и заплатите поне докато не изтече срока, в който могат да напуснат без да платят обезщетение. Това е само че отделна тема - кой ще спре работодателите да се наговарят за максималните надници, които ще се плащат в един куп отрасли, особено за нискоквалифицираните длъжности.
28 Юли 2008 02:44
"..докато фирмите се чудеха как да спрат кадрите си да не ходят в чужбина, спряха да идват туристите."
И къде е държавата да плени и довлече барем половин милион туристи?
28 Юли 2008 02:55
Е те това е пълна глупост да се въвеждат ограничения със закон. Ми то това си е част от конкуренцията - все едно да я забраниш. Нали я искаме бе!?
28 Юли 2008 03:31
Слава Богу спомина се системата дето изпращаше инженери , доктори и учители в помощ на закъсалите председатели на ТКЗС.
А оня инженер Белоев требе да е бил студент на Мръксоло . И капитализма така си го представя: он с гегата между машините - работниците като пчелички неуморно жужат закрепостени за по 5-7 години . Па ако мое и да се върне жителството . Па и апартаментите да са му у ръцете ТОЙ да ги раздава на особено послушните . И купончета за чизми и гащи . Ееех - мечти . Какъв славен капитализъм щеше да бъде !
Как виждам АЗ нещета : Ако някой от новопокръстените пишман-капиталисти е некадърен да организира ефективно производство носещо му печалба достатъчна да ПЛАЩА на способните си работници - да оди да пасе патки.
А кадърният работник ще отиде при грамотния бизнесмен който знае как да организира и използва ефективно неговите умение за своя , на работника и на обществото полза. Добре е това да става в България. Щото иначе автобусите....
А пишман-бизнесмените ще пратят масларката да им докара съответните пишман-работници от Виетнам. Надявам се няма толкова наивни да си въобразяват че виетнамците ще изпуснат така балъшки най-добрите си кадри за кеф на нашите " бизнесмени ".
28 Юли 2008 03:32
Печакбата това е не реално заплатен работнически труд.Така че колегите да се съобразяват с приходите и разходите по труда.Времето на феодализма отдавна отмина.Които плаща повече при него щте ходят по младите.Докато по старите мислят така.По малко но гарантирано бачкане за дълго време.
28 Юли 2008 07:11
"... Инж. Марин Белоев, президент на предприятие в областта на заваръчните технологии, вече се е опарил..."

Чудно защо този човек, който поставя пред името си представката "инж" (остатък от Татово време), се е наел на мениджърска длъжност. Не защото е инженер, а защото дори не умее да задържи във фирмата 2, 3 специалисти. Начинът е елементарен. Ако не знае - да пита.
А това със закрепостяването би имало само един ефект - рязко засилване на емигрантския поток. Ще заплашиш съответния специалист с "огромна" глоба в случай, че напусне (например 5000?). Той ще ти тегли една майна и ще отиде да работи другаде, където заплатата му ще бъде не по-малка от дадената за пример сума...
28 Юли 2008 07:13
Нещастници. И на мен ми се случи нещо подобно преди години. Странно защо фирмите изискват лоялност от работниците, а самите фирми не проявяват лоялност като дадат свестни заплати. Всичките тия приказки за глоби при предсрочно напускане са бошлаф. Все едно да вземеш на босия цървулите.
28 Юли 2008 07:28
СМЕШЕН ПЛАЧ. Всичко е въпрос на конкуренция, който плаща повече, той ще има кадърен работник и който е добър управител, ще измисли и други стимули да го задържи. Голяма част от нашите работодатели все още не са разбрали май, че не са робовладелци. Но виждам, че всичко си идва на мястото - работникът решава!
28 Юли 2008 07:39
И сяга кво? Ти си учил нам си колко години 2 езика, и те ти давата ЦЕЛИ 50 ЛЕВА, а ти, наглецът му неблагодарен вземеш че напуснеш, мискинин с мискинин
Понякога се чудя аз ли нещо не съм в ред, или ония ми ти идиоти, булгар-работодател наистина си вярва на приказките!!!!!!!
28 Юли 2008 08:21
Това е жалък опит на некадърни работодатели да си осигурят по-евтина трудова сила. Не искат да плащат добри заплати, а непрекъснато измислят разни "обучения" и "семинари, с които ти се трупат "пари за връщане", ако напуснеш. А съм бил при такъв работодател и като го напуснах, едно не ми даде половината последна заплата (защото постъпих коректно и предупредих 1 месец предварително, че напускам - т.е. работих 1 месец само срещу аванса от заплатата си, който беше леко по-висок за да ме примами да остана). Освен че половината заплата си я запази, ми представи и сметка да връщам пари за разни обучения. Казах, че никакви пари няма да връщам, и да ходи да ме съди. Вместо това обаче ми беше отказано връщане на трудовата книжка и се насъска счетоводителката да ми се сърди на мен, и да ми оказва натиск, вместо да си говорим директно с работодателя. Накрая си взех книжката, с цената на това да се впише, че съм дисциплинарно уволнен, защото "не съм бил предупредил навреме, че ще напускам". Ей тия искат закрепостяване...
28 Юли 2008 08:27
Добре, ще ни закрепостят...но на съответния робовладелец може да му се приплаче от новите крепостни! Достатъчно е да няма мотивация! А може и саботажи да се получат...
28 Юли 2008 08:41
По думите му, ако се знае, че навсякъде един сервитьор започва с 300 лв., но ако владее два езика - получава 50 лв. повече, а ако е работил 2 г. в бранша - примерно още 50 лв., тогава хората няма да искат да напускат, защото ще знаят на какво могат да се надяват. Иначе ще продължават да се подлъгват по големите заплати в чужбина.

Без коментар!
28 Юли 2008 08:58
При мен проблема е сходен. Инвестирам в млади инженери (ежегодни обучения минимум два пъти годишно), с доста добри заплати за бранша, а и за уменията им и в един момент те изненадват с едномесечно предизвестие.
Предлагам да се въведе изкупуване на на кадрите, както е във футбола. Ако някои иска да има добре обучен и квалифициран инженер да си плати на работодателя му съответното обезщетение!
28 Юли 2008 09:10
А какви са причините за напускането им ?
Дали си правил някакви анкети, проучвания, водил ли си разговори да ги задържиш ? Предлагал ли си им те да направят някакви промени ?
Питам просто от любопитство.
28 Юли 2008 09:12
Бург Гаски, питал ли си ги защо напускат? Ако заплатата им добра, ако работното време е нормално, ако отношението ти към тях е коректно, ако са им платени осигуровките при това, казваш, си им осигурил и обучение не биха те напуснали, а биха се притеснявали ти да не ги изгониш.

Редактирано от - wwwe на 28/7/2008 г/ 09:26:30

28 Юли 2008 09:13
По-долнопробно нещо от собстваника-капиталист няма! Постоянно лапа и иска още! Мръсните животни май наистина се сговарят по отрасли, защото навсякъде дават по горе долу едни пари и не искат бе да дадат повече.
А за тея боклуци дори и да съм се вързал с какъвто и да е договор да плащам нещо при напускане, еми не се явявам на работа, уволняват ме и да си гледат работата!
28 Юли 2008 09:15
Това е резонно. Аз сключих навремето договор за 5 години със Завода за полупроводници в Ботевград срещу стипендия за обучение в Ленинград. После отработих 3 от годините. По моя инициатива директорът на "Химко " Враца ме откупи заплащайки за останалите две. Всички доволни и с добри коректни отношения.
28 Юли 2008 09:16
Бахти наглите чорбаджии изедници!Не стига, че взеха фирмите без пари, данъци не плащат, бачкаме им за жълти стинки, а сеги и крепосни селяни ше ни правят. Де национализация де! И сто тояги наголо.Ама той бат Волен ше доди и тогиз ше ги тури на място всите чорбаджии изедници и крадци!
28 Юли 2008 09:17
Глупости приказват тези! В момента законът позволява да се подпише споразумение, че ако чорбаджията е вложил пари за обучение в теб и напуснеш 1-2-3 години след това, да му върнеш парите. В нашата фирма е така, и аз съм подписвал, мисля, че още ми висят едни скъпи обучения, ако реша да напусна, трябва или да ги платя от джоба си, или да се спазаря с новия чорбаджия да ми ги плати той. Напускали били с едномесечно предизвестие. Ами ти като наемаше работника, що не сключи договора с по-голямо предизвестие, а? И това позволява законът, не си спомням само дали 3 или 6 месеца е максималният срок. Толкова ти беше акълът или работникът щеше да поиска и той нещо в замяна, пък на теб ти се свидеше?
Пазар, братлета! Който може да оцелее на пазара, оцелява, който не може, фалира.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
28 Юли 2008 09:24
Този инженер май се е поолял здраво.Абе аланкоолуууууу ами ако ти закъса фирмата ще продължиш ли да плащаш на лоялните според теб.Ти си наистина малограмотен глупак незнам как си станал инженер сигурно си учил в Габрово или за текезесар в Русе или Варна.Интереси има и работника не само работодателя.Като искаш кадърни хора вдигаш заплатите даваш бонуси преставаш да се държиш нагло и арогантно чорбаджийски с работниците осигуряваш ги върху истинската заплата подобряваш условията на труд.Въобще променяш себе си.Няма да има пари за БМВ и мутреса ядене и пиене но ще има за фирмата.Избора е твой.Няма сила която да ме накара да работя за такива хора нагли и прости.То като се има предвид че нашите боклуци незнам защо ги наричат бизнесмени са малограмотни борци или са завършили ВИФ сега НСА.Други пък си купиха дипломи от филиалите на УНСС в Ловеч и Враца какво да очакваш от хора само с една гънка в мозъка необходима за първата сигнална система.То не може днес ми трябват заварчици те идват да ми работят без пари утре не ми трябват айде вън.Професията е за цял живот а не само докато ти трябват на тебе.Като си некадърник занимавай се с друго карай такси или продавай домати на пазара.Смешен си
28 Юли 2008 09:39
Предлагам да се помисли и за реципрочни мерки, както във Франция.
Защита от съкращаване (плащане на 10 заплати обезщетение). Индексиране на заплатата с инфлацията и спрямо заплатата на новоназначените на същата позиция. Минимални заплати над екзистенцминимума. Яки осигуровки.
Аре стига са плакали наш'те чорбаджии.
Още нещо - работниците да не са им собственост, че да ги крадат? Нахали мизерни.....
28 Юли 2008 09:50
"някои от тях ти хвърлят 1-месечно предизвестие и напускат"!!!!!!!!!!!!!!
Вместо да се чудят как да направят, така че служителите да сами да не искат да си тръгват, те се чудят как да ги задължат да не напускат.
Това мислене си е диагноза.
Хич даже не искам да ги коментирам тези "капиталисти" с комунистическо мислене.
Оня ден един такъм ми вика:
Голям проблем имам, само некадърници работят при мене и оттам много проблеми и загуби. Пък като реша да назнача някой кадърен и способен той иска повече пари. Голям парадокс. Не знам какво да правя.
Нищо не му казах, ама той нямаше и да ме разбере.
И аз съм работодател, обаче подобни проблеми нямам.
Плащам си заплатите на дата, има си обективни критерии за бонусите, гледам на хората да им е максимално комфортно и удобно тъй че да могат да се концентрират върху работата. До сега никой не е напуснал. Напротив. Постоянно получавам молби за работа.... Що ли?
28 Юли 2008 09:58
Мръсните животни май наистина се сговарят по отрасли, защото навсякъде дават по горе долу едни пари и не искат бе да дадат повече.

Някой тук е открил equillibrium-а. Честито!
28 Юли 2008 09:58
Успех
28 Юли 2008 10:00
morehappyman
Да те закача, ама одеве щеше да ми разясняваш икономиката на Израел, но се изгуби някъде. Какво стана?
28 Юли 2008 10:00
Туй бе за flying_armour
28 Юли 2008 10:03

Понякога, и то не рядко, българските работници напускат работа заради безобразно отношение на работодателя си.И това ли ще забранят със закон.Първо нашенските парвенюта да се научат, как се ръководят хора.Работниците не са им роби, да разполагат с тях, когато си поискат.Българския работодател е свикнал да не дава отпуски, почивни дни(особенно по морето през сезона) а и те гледа сякаш го крадеш, като му работиш.Когато се научат на всичко необходимоза да са добри работодатели ще търсят лоялност от работниците си.За сега, каквото почукало-такова се обадило.
28 Юли 2008 10:03
Хи-хи-хи,
Най-големио Другар оди тука-там да тръси да вниса нова РАЯ ма гаче са усра- нема....
....и сега голем майтап:Комунизт да УЙДИСВА на БАЧКЬОР...ХИ-ХИ-ХИ
28 Юли 2008 10:04

Работодателите искат официалното връщане на робството, защото сегашното робство не ги удовлетворява. Примерно, приема се закон, който закрепостява служителите за дълго към дадена фирма. Мутрата обаче сваля заплатата на този служител на минималната заплата и така докато изтече срока на робството.
28 Юли 2008 10:06

Проблемът с работната ръка по морето вече е хроничен и докато фирмите се чудеха как да спрат кадрите си да не ходят в чужбина, спряха да идват туристите.

Ето как проблемът се реши демократично:
има туристи - има проблем,
няма туристи - няма проблем.
Но така е при демокрацията.
28 Юли 2008 10:12
Отговора е във въпроса обучение 5 000 EUR заплата 600 лв.
Сервитьор 300 лева за два езика +50 предлагат !!
Ако заплащането е 1500 лв. за 50 лева няма да откраднат никого, а ако искат да откраднат ще трябват повече а това предполага и по - вече отговорности и в двете страни.
Не е толкова сложно работодатели регулираите си бизнеса и плащайте на хората и те ще работят за вас.
28 Юли 2008 10:12
Доскоро си мислех, с връщането на религията в училище и други подобни простотии, че вървим към ново средновековие. Оказва се че целта на новите "водачи" била по-амбициозна. Искат да комбинират средновековието с робовладелство.
28 Юли 2008 10:13
Нелогични и несвързани оплаквания от работодателите...
Инвестициите в обучение могат да се обвържат с договор - напускаш в определен срок (някои го правят и безсрочно...) и връщаш цената на курса.
От друга страна, ако дейността ти наистина зависи от определени хора то можеш да ги задържиш и със заплати, но и с други придобивки.
Защо работодателите мислят че пазарната икономика се отнася само за цените, на които продават те?
28 Юли 2008 10:13
От къде ги откопахте тез птеродактили бря?
То бива безмозъчни идиотщини, ама тия с крепостничеството не са ли малко закъснели?
Бягали им хората. Ми могат - бягат.
Тия, дето не могат, нали са останали...
28 Юли 2008 10:30
Дами и Господа, Мй нещо не съм бил достатъчно ясен. Нито съм гнусен капиталист, нито чорбаджия-изедник! Точно обратното, винаги съм се стремял да бъда лоялен към тези които работят с мен. Забележете: ТЕЗИ, КОИТО РАБОТЯТ С МЕН! Моето работно време е от 7.00 сутрин до около 20.00 вечер, а тяхното е от 8.30 до 17.30 с един час почивка. Проблема е, че когато ги попиташ какво не ви харесва, или какво искате да се промени почти нищо не казват. В последната година заплатите им се вдигнаха повече от 2 (два) пъти, офиса в който работят беше основно ремонтиран и преоборудван с нови мебели, много по-удобни и функционални, инвестирах в нова инструменти, уреди, компютри, вкл. и преносими, купих им чисто нов автомобил за нямат проблеми по време на пътуванията, предложих на някои да им платя и задочна докторантура и т. н. Обекти и поръчки дал Господ! Проблема, е че на някой не им се работи работа, в която могат да си пооцапат ръцете. Иска им се да стоят в офиса. Работата на инженера не е само в офиса, налага се ходене на обекти, пък и монтажна работа.
Когато си натрупал 3 години трудов стаж, на три различни работни места, като на първите две имаш 11 месеца, започваш да се мислиш за велик инженер!
28 Юли 2008 10:46
Е, значи работниците не могат да разберат как пряко допринасят за благосъстоянието на фирмата и от там - за своето собствено. Лечението е лесно - покажи им че персоналната работа на всеки един от тях е забелязана и оценена. Всеки месец (преди заплата) - разбор на месеца - кой е поощрен, с какво и заради какво; кой е наказан, с какво и заради какво; кой какво трябва да си подобри ... и така. Успех !
28 Юли 2008 10:48
Сигурно е така както казваш, единствено за работното време малко не ми се вярва да е 8, 30 до 17, 30, с един час почивка.
Все пак ми се струва, че ако има наистина добри условия за работа служителите ще се натискат да останат. Все ще се намери някой лешперин, но няма да са болшинство.

Редактирано от - wwwe на 28/7/2008 г/ 10:49:17

28 Юли 2008 10:50
Бург Гаски
... Нито съм гнусен капиталист, нито чорбаджия-изедник! ... винаги съм се стремял да бъда лоялен към ... ТЕЗИ, КОИТО РАБОТЯТ С МЕН! Моето работно време е от 7.00 сутрин до около 20.00 вечер, а тяхното е от 8.30 до 17.30 с един час почивка.

Като как да го разбираме - и те ли да работят от 07:00 до 20:00 и вероятно без почивен ден? Нещо на пасва с първото твърдение.
28 Юли 2008 10:51
Сиол Ен,
Ти наистина ли се надяваш българският чорбаджия да прави евала на подчинените? Та той дори на клиента не цепи басма!
Дребен пример: собственикът (или наемателят) на кварталното ни "Фантастико" има навика да застане с изпъчен корем точно на тесния вход, откъдето минават клиентите. И да гледа с мъдрия поглед на Ким Чен Ир. Така де, магазинът си е негов - ще го заобикалят.
Манталитет...
28 Юли 2008 10:52
Вярно е, че е само един, но и за него ми е болно...
28 Юли 2008 10:54
Според Влади Демирев, управител на ваканционно селище "Елените" и член на Съюза на инвеститорите в туризма,

държавата трябва да се намеси

в задържането на кадрите у нас
...
ако се знае, че навсякъде един сервитьор започва с 300 лв., но ако владее два езика - получава 50 лв. повече, а ако е работил 2 г. в бранша - примерно още 50 лв., тогава хората няма да искат да напускат, защото ще знаят на какво могат да се надяват.

Те това е част от мафиотската представа за бизнес. Тяхната държава, с административни мерки да наложи еднакви заплати, разбира се суперниски, както е в примера му. Да де, ама подобно нещо директно означава, че в България никой никъде не може да се надява на някакво по-нормално заплащане и бягството на народа в чужбина им е в кърпа вързано, но какво да ги правиш - мафиоти при мафиотската демокрация.
28 Юли 2008 10:54
Почивните дни за тях са 'свещенна крава'.
28 Юли 2008 10:56
т.нар. работодатели не могат да се адаптират в сегашната обстановка. Преди 10-на години като имаше голяма безработица им работехме за жълти стотинки не се оплакваха, а сега като имаме избор на работодатели и не могат да ни задържат се оплакват, егати и наглеците
28 Юли 2008 10:56
"...Предлагам да се въведе изкупуване на на кадрите, както е във футбола..."

А ти поне подозираш ли какво би се случило ако се въведе принципа за трансфер, както във футбола? Знаеш ли, че парите, които ти харчиш, инвестирайки стратегически в кадрите си за специална подготовка, в други държави се харчат само за един обзорен уводен курс при започване на работа за всеки служител? Знаеш ли, че мизерните парици, които средностатистически се харчат в БГ за квалификация на кадрите, могат да бъдат покрити от една средностатистическа заплата на специалист в нормалните държави?
Което означава, че твоите драгоценни кадри с лекота могат да бъдат купени на безценица.
28 Юли 2008 10:57
Крадци на работници
Кои все пак са крадците?
Дали работодателя дето им плаща по 200-300 лева месечно или другия работодател при когото се преместват дето ще им плаща по 300-400 лева месечно? Май без да иска заглавието много удачно характеризира всички български работодатели.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД