В началото бяха капачките... 50 броя от скъпоценните тенекийки предрешаваха избора на домакините с устойчиви соцнавици в полза на дарителя. После дойдоха кебапчетата на корем. По някое време ги изместиха чифтовете маратонки - едната "преди", а другата "след" пускането на бюлетината. С времето системата за купуване на гласове в България се усъвършенства. Бенефициентите също. В зората на демокрацията предпочитана стръв бяха бабите по селата и циганите. Днес в търговията с охота се включват дискотечните младежи, лумпените от всички възрасти, които гледат само келепира, и масата обеднели пенсионери. С други думи - таргетът се е разширил неимоверно, което поражда нуждата от все повече незаконни партийни финанси. Избори от години не се купуват с политически програми и обещания, а с пари. С много пари. И това вече изглежда толкова естествено, че неотдавна един казанлъшки бизнесмен чистосърдечно се възмути
"как е възможно все още да има хора, които гласуват за идеи".
Някои от по-новите техники за купуване на гласове не оставят никакво съмнение кои са авторите им. Модата на последните частични местни избори в Сандански се наричаше "сандък паша". Механизмът й пръв разкри депутатът Яне Янев - сутеньори, наркотрафиканти и престъпници "организират" големи групи хора, предимно роми, и следят покачването на котировките на изборния пазар. При най-високата цена пускат подопечните си към тъмните стаички и накланят везните към един или друг кандидат или партия. Гласоподавателите я получат, я не по 30-40 лв. Разликата до 100-150 лв. баровците си прибират в джоба. Схемата лъсна от множество записи на телевизиите със крити камери, само МВР не знаеше.
На последните частични местни избори в Роман пък беше приложена примитивната и изпитана схема със снимка на бюлетината. И тук изпълнители на поръчката бяха ромите като най-лесна за маневриране общност. В деня преди вота тарторите събират личните карти на желаещите да гласуват срещу пари. На самия ден паркират джиповете си на две-три преки от секцията, за да не бият на очи. "Избирателят" получава личната си карта заедно с джиесем с изключен звук. В тъмната стаичка заснема бюлетината с вградения фотоапарат и носи снимката на "шефа", за да му плати. Цената за един глас варира между 30 и 100 лева.
От Шумен води началото си друга
ужасна схема под кодовото название "Мадарският конник".
За първи път е изпитана на редовните местни избори през октомври 2007 г. След края на изборния ден остават отворени няколко избирателни секции с предварително купени членове. Често те са от различни партии, но пред парите всички политически бои бледнеят. Като станат ясни първите частични резултати от останалите СИК-ове, бюлетините в купените секции се натъкмяват така, че да дадат превес на платилата политическа сила.
Всичко това обаче бледнее пред най-крупната изборна далавера - квотното разпределение на фантомните избиратели. Според специалисти броят им възлиза на около 700 000 души. Това са онези дългогодишни гурбетчии - гастарбайтери, детегледачки и домашни прислужници, които рядко се прибират в родината и най-често изобщо не гласуват. Имената им обаче фигурират в избирателните списъци и за тяхното разпределение между партиите на всеки вот се водят предварителни пазарлъци. Монополът върху далаверата държат двете най-стабилни партии - БСП и ДПС, разказаха запознати със схемата. Те обаче пускали малки квоти срещу заплащане и към други партии. Осъществяването на изборната измама минава през купуването на секционни избирателни комисии. Така членовете им влизат в престъпен сговор срещу солидно заплащане. В края на изборния ден те разпределят бройката на негласувалите в списъците съобразно споразумението между партиите. За всяко име се пуска бюлетина и се отбелязва "гласувал". В заверата по подмяна на изборния резултат участват всички - и мнозинство, и опозиция. Когато далаверата не сработи на ниво комисия, фалшифицирането става и от определени хора при предаването на протоколите от секционните комисии, около които всяка година гърмят скандали.
Според някои познавачи на порочните схеми нарочно по време на избори се акцентира върху масовото купуване на гласове по села и паланки, за да се отклони вниманието от същинската злоупотреба -
купуването на СИК и фалшифицирането на протоколи.
Неслучайно след консултациите при президента за промени в изборното законодателство лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова изпълнителната власт спешно да актуализира избирателните списъци. И предложи това да стане по настоящ адрес, "за да не може от 7 хиляди жители да има 20 хиляди гласуващи". За същото намекна и лидерът на "Атака" Волен Сидеров. "Този, който е на власт, държи начините за управление на изборния процес. Не е важно кой как гласува, а кой брои бюлетините", заяви той.
В национален мащаб фантомните 700 000 гласа могат значително да изкривят вота. Това са поне 40 мандата, които могат да се окажат определящи за мнозинството в парламента. Далаверата се покровителства на най-високо ниво. Да не забравяме, че Централната избирателна комисия и "Информационно обслужване" АД, което изчислява разпределението на гласовете, са силно политизирани органи. Членовете на ЦИК се предлагат от парламентарните партии, а неотдавна борда на "Информационно обслужване" оглави премиерският съветник Азер Меликов.
БЕЗ ИЗХОД
Готвените промени в изборното законодателство ще запазят възможността за изборен туризъм. Актуализацията на избирателните списъци по настоящ адрес няма да спре автобусите с турски изселници, въпреки че живеят в чужбина, смятат експерти. Прочистването на фантомите ще бъде поверено на кметовете, което гарантира запазването на изселниците в избирателните списъци. Затова от ДПС не възразяват особено срещу идеята.
Според юристи евентуално задължително гласуване също няма да посече корена на злото. Просто ще разшири обхвата на търговията с гласове и ще го превърне в още по-доходоносен бизнес, тъй като ще се увеличи потенциалната клиентела. "Когато човек е принуден да гласува, той ще търси поне да осребри това задължение", обясни Янаки Стоилов от БСП.
|
|