:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,449
Активни 541
Страници 10,352
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

ДДС трябва да падне

Налага се правителството да препита финансовите си съветници и да разгони негодните между тях, преди да предизвикат комични ситуации. Предстои да се обсъжда сериозно болният въпрос на българската данъчна политика: коя е логичната следваща стъпка в реформата след доказания успех на универсалния подоходен десятък. Очевидно на ред е ДДС, свещената крава на фиска. На него законът за тазгодишния бюджет отрежда 44.73% от всички приходи на хазната. Обществото и бизнесът очакват от кабинета разумно отношение към проблема ДДС и прилично професионално ниво на аргументите, с които властващите



бранят своя приходен комфорт



А те видимо минават към кръгова отбрана на заветните ДДС висоти. Преди по-малко от месец, макар и с половин уста, проправителствени мислители рекоха, че можело да умуват за намаление на ДДС с 2 пункта, т.е. до 18%. Сетне Еврокомисията шамароса софийските власти и загатна възможността съвсем да спре парите за България. С това усили бездруго мощния фискален нагон на нашите управници. Те очевидно предпочитат да запазят рекордните бюджетни излишъци и да запушват с натрупания резерв дупките в програмата си за разходи през идната изборна година. Надеждите за облекчаване на косвените данъци (ДДС, акцизи, мита) бяха отскубнати от корен. Зачестиха изявления, че намалението на ДДС било "абсолютно невъзможно". Започна търсене на аргументи срещу свалянето на главния държавен налог. Чухме разни притчи на тази тема, дори един



виц: ниският ДДС помпа инфлация!



За жалост анекдоти като този се разказват със сериозен тон, та видиотяват бедния на финансови познания българин. Той губи представа за стопанските посоки, за горе и долу, за голямо и малко, затова оглушава за всякакви аргументи, губи интерес да разбере икономическата политика. Тогава се изостря андрешковският му синдром, желанието на всяка цена да избегне облагането, чиято логика не може да разбере. А истината е кристално ясна. Всички косвени данъци товарят цената на обложеното потребление. Увеличат ли акциза, митото или ставката на ДДС, цената расте, защото освен стойността на самата стока потребителят плаща по-висока вноска в хазната. Ако налогът намалее, намалява и цената. Затова финансисти от всички страни настояваха Брюксел да свали акцизите на бензина, за да обуздае кризата на шеметно поскъпващия петрол. За всички стоки с нормирани калкулативни цени (ток, вода, парно, газ) поевтиняването би трябвало да е автоматично. Автоматично намалява цената на вносните инвестиционни стоки. Макар не веднага,



конкуренцията сваля всички цени



при облекчаване на ДДС или поне темпът на поскъпването им се забавя. Лесно е да се проследи ценовата статистика на всички държави, които са променяли ДДС. Изводите са прости: увеличението на данъка на следващия ден вдига цените най-малко с ръста на налога. Темпът на инфлация нараства. При намаляване на ДДС цените падат до дни с 1/4 до 1/3 от размера на облекчението. Ефектът на промяната се усеща най-ясно след 3 до 6 месеца. Инфлацията обаче затихва още през първия месец. Онези стоки, които не поевтиняват въпреки редукцията на данъка, поне спират да поскъпват. Намалението на ДДС е мощна антиинфлационна мярка. Тя е нужна на България днес, когато цените логично гонят нивото на общия европейски пазар. А знаем, че



възможност за понижаване има



в рамките на сегашните бюджетни приходи. До края на май излишъкът в хазната бе 2.7 млрд. лв., за периода приходите от ДДС са с 25% повече от първите 150 дни на 2007 г. Ако същият темп се запази, тази година излишъкът в хазната може да надхвърли 5 млрд., дори да достигне 6 млрд. лева. Нека да допуснем, че намалението на ДДС ще намали приходите в хазната с пълните 100% от номиналната редукция. Ако ставката падне с 2%, това значи 820 млн. лева по-малко постъпления от ДДС, т.е. 4-5 млрд. вместо 5-6 млрд. излишък. Очевидно са прави колегите, които изчислиха, че още тази година бюджетът ни позволява да слезем на минималната ДДС ставка, договорена за рамките на ЕС - 15%. В най-лошия случай това означава 1.64 млрд лева по-малко приходи (т.е. едва половината от излишъка за половин бюджетна година). А всъщност, както се доказа с въвеждането на десятъка,



намалената ставка ще ВДИГНЕ приходите



от ДДС. Поради три причини: защото по-голяма част от оборота ще напусне сивата зона; защото намаленият ДДС (оттам намаленото ценово равнище) ще увеличат и вътрешното търсене, и конкурентоспособността на българските производители, а следователно и облагаемите обороти. И накрая - ефектът от интеграцията: ако България слезе до нивото на минималната европейска ДДС ставка, както вече сториха Кипър, Люксембург (15%) и Испания (16%, но поне 1/3 от оборота се облага с облекчени ставки 4% и 7%), ще наблюдаваме внос на облагаеми обороти, т.е. компании от други страни ще изместват реализацията на добавена стойност към България, където тя се обложи по-тънко. Има още поне стотина аргумента за очевидния извод ДДС да падне. Веднага.
27
3812
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
28 Юли 2008 00:46
Ех, колко мъка има по тоя свят....
28 Юли 2008 03:17
Да де, ама намаляването на ДДС не означава автоматично намаляване на цените. ДДС е калкулирано в цените, но евентуалното му намаляване не пречи цените да останат например същите. Просто печалбата за търговеца ще стане по-голяма. В някои страни като САЩ, Канада и др. има обявена цена без такси(или ДДС), а когато плащаш на касата ти начисляват таксата (ДДС-то). Така че ако там таксата се намали, плащаш и по-ниска крайна цена на продукта на касата.
28 Юли 2008 03:20
Като намалиха данъчната тежест в България да не би работодателите да започнаха да осигуряват работещите на по-висока база, по-близко до реалната заплата? Така може да се получи и с ДДС-то.
28 Юли 2008 06:51
Най-добре е Гоце да падне! (снимка: натиснете тук) Target=_Blank id=url>Натиснете тук
28 Юли 2008 07:29

да не би работодателите да започнаха да осигуряват работещите на по-висока база


Не защото досегашните намаления не засягат осигуровките. Т.е. не ги засягат съществено. Намаление от 36 на 33 процента е само символично такова. Там където имаше намаления по същество (до 10%) резултатите са повече от красноречиви. Същото ще стане и с ДДС. Намаление от 2% няма да свали цените (но може да ги позадържи, както пише и Хърсев). Относно изсветляването съм скептична. Пак ще повторя, че психологическата граница е 10%. И всеки данък над това число става автоматично обект на заобикаляне. Това е правилото и то е старо като света.

28 Юли 2008 08:59
Това е твърде сложна материя за петърдимитровци, данчоцоневци и алиосманимамовци, д-р Хърсев ...
28 Юли 2008 09:13
Мине не мине време и тая утрепана тема се вади на показ.
Коментирали сме я многократно.
С аргументи.
На който му се чете, да се порови в архива.
С две думи - няма да стане.

28 Юли 2008 09:15
Като пряк защитник на непреките данъци ще повторя поста си за пореден път:
ДДС не трябва да пада!
От всеки пряк данък можеш да 'избягаш' по един или друг начин, но от ДДС и акцизите - не. Като такъв той се явява не само пълнещ хазната, но и социален - плаща се и от бедни, и от богати, като богатите плащат повече, понеже и повече консумират...
28 Юли 2008 09:28
А ДПС е свещената свиня на прехода.Този домуз бе сритан в задника само от Костов.
28 Юли 2008 09:49
Тук се е заформило струпване на ударени по главите. Или пък на злоупотребители с ДДС. Или и двете.
28 Юли 2008 10:22
Има и прости, вече измислени и поне засега намаляващи тежестта правила.Който си е гледал бележките от касата в германски магазин е видял, че има две категории стоки, поотделно облагаеми с 7% и 19%/доскоро 16%/ ДДС.Почти всичко, което се яде и пие минава със 7% ставка-без алкохолите и всякакви води и сокове.От 1.1.тази година ДДС го вдигнаха и пак ще го вдигат, но за храната си остана 7%.На нас много повече , отколкото на германците ни тежи дяла на прехраната в къщи и е ясно, че свалянето на ДДС за тази категория стоки ще се отрази осезателно.Но не вярвам някой да свали ДДС на всичко останало, при положение че следваме модела на Западна Европа.Апропо, печатните издания в Германия не се облагат с ДДС.
28 Юли 2008 10:22
..най-сетне да прочета нещо смислено от др. Хърсев и ко
rego, всъщност точно това е хубавото/идеята, че часта от намаленото ДДС ще остане по цялата верига преди фиска!!
Цените няма да паднат, но населението и фирмите ще решат за какво да изхарчат въпросната разлика, а не бюрократите на Държавата чрез техните другарски фирми..
28 Юли 2008 10:50
Хърсев евала човече !!!

Тази статия трябва да се препрати на всички тикви от тройната коалиция.

Само един аргумент в полза на намаляването на ДДС си пропуснал - и той е, че като го намалиш с 5%, със също толкова намаляваш от движение и далаверите на крадците на ДДС. Като знаем, че краденото ДДС е основният източник на финансиране на партиите на власт, не е чудно защо вият като сирени срещу това.
28 Юли 2008 10:56
Хърсев, язък ти за титлите ! Да беше прочел отчета за изпълнението на бюджета !
Щеше да разбереш, че изпълнението на плана за приходите от косвени данъци към 31.5. е едва 38.6 %, вместо над 40 % (100 % / 12 * 5 = 41.67 %).
От отчета и неграмотен човек ще разбере, че излишъкът не е от увеличените приходи, а от неизпълнението на разходите. Щото приходите са изпълнени 43.8 %, като най-голямо е изпълнението на помощите - 367 % и на неданъчните приходи - 67 %.
За сметка на това разходите са изпълнени едва на 33, 2 %. Така например капиталовите разходи са изпълнени едва 16 %.
Само глупав човек сравнява абсолютни числа, без да отчита влиянието на различните фактори. Като най-простите - например увеличените акцизи, цената на петрола и т.н. ......
Първо чети Хърсев, после - мисли и накрая - пиши !
28 Юли 2008 11:04
Правителството трябва падне, не ДДС-то....
28 Юли 2008 11:06
По чекистки - право в десетката, товарищ!
28 Юли 2008 11:34
Браво Емо, браво Хърсев!
Имаш си стока, за която си платил 20% ДДС, после катоя продаваш начисляваш 15%. После започваме да възстановяваме и т.н. И целия НАП се занимава с данъчни ревизии.
28 Юли 2008 12:20
Някъде бях чел, че когато закопуваш определени продукти за домакинството при плащане на данъци ДДС се намаля. За целта семействата събирали касовите бонове в нещо като отчетна тетрадка и я представяли на данъчните всяка година. Но в коя държава не мога да се сетя в момента.
28 Юли 2008 13:20
Преди да се бута ДДС (най-събераемия данък, който се плаща дори и от циганите) трябва да се премахнат корпоративен данък печалба, данък доходи, митата, акцизите. И след това, ако парсата стига да се намали и диференцира ДДС-то.
28 Юли 2008 14:32
Който разбира от данъци, се изказал.
Който не разбира бъкел, и той се изказал.
Сега остава този, който чете, да отсее ценното от простотиите.
Че и да отчете политическите и икономически пристрастия на тоя и оня.

28 Юли 2008 15:17
За стоките от първа необходимост, книгите и сигурно има и други много важни неща, ДДС трябва да е не по- голямо от 10%. За луксозните стоки- да е 30% ако трябва! Така е в някои бели държави.
28 Юли 2008 16:57
Нали не забравяте, че законите се пишат от богати хора с единствена цел, как да станат още по-богати.
Нито един закон не е нагласен така, че на бедния да му е по добре.

28 Юли 2008 19:52
Намаляването на ДДС помпа потреблението и, в предвид на неговата структура, включително на вносни продукти. В същото време не ДДС, а прекомерните осигуровки и начина, по който те се отчитат - Натиснете тук - причинява тази сива икономика в България. 20%-ния ДДС е необходим гарант за възможността решително да бъде п р е п о л о в е н а общата осигурителна ставка, от което българската икономика толкова много се нуждае и което ще се отрази положително върху производителността, навсякъде където има трудова заетост, ще доведе до рязко увеличаване на доходите, включително в сфери като образование и здравеопазване, ще има антиемиграционен ефект спрямо и без това вече изчерпания квалифициран трудов ресурс, и в крайна сметка ще извади толкова милиарди на светло. Едва тогава вече би било разумно да се започне с намаляването и на ДДС. Всякакви други стратегии представляват едни финансови еквилибристики, за които (г-н Хърсев) е най-добре да се обадите на г-н Костов, за да може да предприемете общи действия в интерес на Борисов и техния Мавродиев, който впрочем тъкмо се готви да прави цялостна осигурителна реформа, след като (разбира се) вземат властта - предсрочно.
28 Юли 2008 22:49
ДДС не е просто данък. Той е инструмент на политика.
Ако я има, разбира се.
29 Юли 2008 09:38
Ами при положение че ДДС отнема повече от онези, които потребяват повече и значи имат повече пари и произвеждат повече отпадъци, това дори е един социално справедлив данък
29 Юли 2008 10:59
За Бирника-митничар... ...А, иначе - по тази тема/автор - знаете, че си мълча...защото после най-малко три дни не пиша...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
29 Юли 2008 11:15
Няма Бирникъ-митничар ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД