:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,590
Активни 771
Страници 19,155
За един ден 1,302,066
Репортаж

Моловете напъплиха и българската Виена

Старите сгради в Русе отстъпват под натиска на новата архитектурно-търговска напаст
Русенци се притесняват, че срутването на тоновете бетон ще повлече и други крехки сгради в центъра на града.
Русе вече няма да е българската Виена. Не е доходно. Ще става най-търговският град на България, ако се съди по размаха, с който едновремешните фабрики и кина отстъпват място на модната архитектурна напаст - моловете. Търговско-развлекателните комплекси сигурно ще станат повече отколкото в цяла Австрия. Внезапният скок в епохата на моловете русенци посрещат повече с почуда отколкото с възторг.

Жертва първо падна старото кино "Роял" на главната ул. "Александровска". Миналия март киното хлопна врати, защото собствениците му решиха да съборят сградите и да изградят търговски комплекс. Казват, че като всеки приличен мол и този ще има кино, но дотогава градът, където се е състояла първата кинопрожекция в България, не предлага такива възможности. После си отиде и старата Военна болница. На нейното място никне друг огромен комплекс, който ще има 950 паркоместа. И на колодрума се строи мол, със спортна зала. Мол ще има даже Дунав мост, та поне да разведри малко тъжната гледка, която сега се изправя пред очите на влизащите в страната. А и покрай него, надяват се русенци, ще почнат най-сетне да чистят района. Прахоляк от събаряне на стари сгради се вдигна и около бившия завод за изкуствена кожа "Петър Караминчев", който също ще се прероди в мол. И така общо 6 проекта в различна фаза на разрушаване/построяване ще видят бял свят в следващите 1-2 години.

Далеч преди да дойдат моловете обаче, русенци са измислили благороден почин за употреба на тези заведения. Но му сложили съвсем откровено название - Доходно здание. Преди повече от 100 години - в 1896 г., русенският градски общински съвет решава да построи сграда, по същество тогавашен мол. Идеята е под един покрив да влязат банки, казина, магазини и театрален салон и библиотека. Така сградата ще носи доход на местното училищно настоятелство, ще остава и за театралните представления. Съветниците обявяват конкурс, харесват проект, теглят заем и започват.

Миналата седмица емблематичната сграда на Русе се изправи пред поредната си перипетия. Красивата фасада, която впечатлява еднакво и русенци, и туристите, всъщност скрива огромно количество бетон, останал в наследство от недовършени корпуси от 80-те години на миналия век. Тогава по всички традиции на развития социализъм в гигантоманския проект бяха налети милиони левове. Градежът обаче така и не бе довършен и бе замразен, за да чака по-добри дни. Така корпусите



престояха четвърт век, обградени от фургони



и стобори.

Сега управниците на града се готвят да съборят издигнатото през 80-те години, да разрушат огромния бетонен бункер, разполагащ с 5000 кв.м разгъната застроена площ, излят върху трите незавършени корпуса и на чисто да строят съвсем нова сграда. С голямо мнозинство съветниците хем подкрепиха предложението на кметската администрация, хем не гласуваха финансирането на предпроектните проучвания и така оставиха общинското ръководство да се оправя с парите, както може. Хем всъщност отложиха истинското решение за есента, след представянето на идейно проектиране. За Доходното здание това не е нищо ново. Още при начеването му училищното настоятелство било принудено на два пъти да сключи заем, а накрая общината заложила доходите си от клане на добитък, пък училищното настоятелство - своите дюкяни и самото Доходно здание, за да закърпи бюджета. Когато строителите предали сградата през 1900 г., театралният салон още не бил довършен и първото представление се играло в салона на казиното. За да се повтори цялата история сега, в началото на 21 век, когато години наред се правеше голямата зала за актьорите и беше пусната в експлоатация едва в края на 2006 г.

В момента недостроените корпуси са на фаза груб строеж, с две подземни нива и четири етажа. Те трябваше да бъдат за обществено-обслужващо и административно предназначение. Община Русе първо предложи преработка на първоначалния проект, за да обособи търговско-административен комплекс. Две процедури за възлагане на проекта обаче се провалиха, тъй като офертите надвишаваха възможностите на бюджетния кредит. В резултат на ново предпроектно проучване се стигна до три подхода за довършване на сградата. Първият вариант предвижда запазване на строежа според първоначалния план, вторият - демонтиране на корпусите и изграждане на нова конструкция, а третият - частично съхраняване на вече изградения строеж, съчетано с минимално преустройство и пристрояване.

В крайна сметка везните наклониха към събаряне на построеното досега. Аргументите: двата приземни етажа не стават за нищо, а проектът на надземните



не отговаря на новата пазарна политика,



тъй като е правен в съвсем други времена. Освен това конструкцията не отговаря на сегашните завишени противоземетръсни изисквания и едно евентуално укрепване само ще оскъпи допълнително градежа. Сегашният строеж изключва парконива, а почти всички магазини и офиси са с компромиси - или без пряка визия към търговска улици, или с по-малка площ, тъй като са били предвидени за канцеларии и гримьорни, или складове. В първоначалния проект общата разгъната площ ще е 5000 кв.м, като 50% ще бъдат общи площи, т.е. няма да могат да се използват. При този случай зданието ще има срок на откупуване 4 години и 1 млн. лв. годишно доходност. Самата реконструкция ще струва 4 млн. лв.

При сега избрания вариант за събаряне на недовършените корпуси, новата сграда ще бъде със 7000 кв.м разгъната площ, с две парконива за 85 автомобила, а всички офиси и магазини ще бъдат съобразени със съвременните изисквания. В този случай строежът ще се откупи за 5 години, но ще има доходност 1.8 млн лева годишно. Освен това общите площи, които няма да носят приход, са едва 22%. Стойността на ремонта тук ще бъде 8.5 млн. лв. Само събарянето ще е между 200 и 450 хил. евро. Така обаче Доходното здание ще се върне към първоначалния си замисъл - от търговски и офисни площи да генерира приходи в подкрепа на културата и театъра в града.

Община Русе има вече 3.5 млн. лв. изтеглен кредит за строежа, но е отложила обслужването му. "Ако не вземем час по-бързо решение, има опасност да плащаме лихви, да обслужваме кредит, който не ползваме, ще ни се смеят всички", признава зам.-кметът Дончо Добрев. Иначе заемът ще бъде предоговорен. Градската управа ще вложи в градежа и собствени средства. Строителните работи трябва да започнат напролет, за да завършат до 2011 г. "Община Русе имаше 45 млн. лв. бюджет преди три години, когато започнах работа, през 2007 вече бяха 75, а сега са 100 млн. лв., градът бързо се развива", казва Дончо Добрев. Догодина според него Русе ще разполага с поне 140 млн. лв. и ще може да си позволи нови инвестиции, като тази в Доходното здание.

Русенци не са убедени в правотата на русенската администрация. Мнозина не разбират как може да се прахоса такова огромно количество строителни материали за милиони. Много от живущите в центъра се тревожат, че събарянето на гигантските корпуси от железобетон ще повлече крехките паметници на културата в района, например сградата на Старата полиция. Самата община, както се разбра, също не е съвсем наясно какво ще прави на мястото на трите корпуса. Засега надделява мнението бъдещият обект да бъде проектиран така, че да носи доходи, а не да се прави конгресен или културен център, каквито предложения дадоха съветници. По всичко личи, че есента в центъра на Русе ще бъде гореща. А ако всичко върви по план, пролетта ще е прашна.
Снимка: БТА
Мол ще има край Дунав мост. Утехата е, че така ще се почиства районът, който сега е в ужасно състояние.
6
5082
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
30 Юли 2008 08:27
Дори и изостаналите страни не могат да игнорират прогреса.
30 Юли 2008 10:13
Егати ужаса, за какви парконива говорят към въпросната бъдеща постройка на гърба на Доходното здание. Там отива една тясна уличка - две коли не могат да се разминат...
30 Юли 2008 10:56
"Българската Виена"?
30 Юли 2008 11:12
Столипиново българският Авив.
Пиша го без Тел, защото телта я откраднаха брадчедите
30 Юли 2008 13:21
Българската Виена заради "виенските покриви" на старите сгради.
30 Юли 2008 17:30
Т.нар. "МОЛ"-ове в България са перфектните съоръжения за пране на пари и доволно експлоатиране на млади и не толкова млади хора по 12-14 часа на ден за без пари. Стоки, които на пазара в Илиянци или на Димитровградския битак можеш да си купиш за по 4-5 лв. (примерно), в Мол-а струват поне десет пъти повече. Това е утехата за селяндурите, които отиват в големия град (независимо дали е Русе, София, Варна или който и да е) с парите от продадения добитък на тати и мама, за да си купят евтин боклук от Мол-а и да се фукляват с него на мегдана. Нищо, че същия е донесъл предобра печалба на перача на пари, който пък от своя страна няма да плати и стотинка на продавачите, под предлог, че не работят и не са си изкарали надниците. Те (продавачите) от своя страна пък, ще откраднат каквото могат и ще си бият камшика, поне да не са капо. И така, колелото се върти, балъци много.... към 7 милиона (останаха ли толкова?)...
Който има път към Брюксел да дойде да види в тукашните МОЛ-ове (които по лъскавина въобще не могат да се мерят с българските, построени с кървави пари от наркотици и сводничество) какви намаления има и как можеш да си купиш маркова (наистина маркова, най-малкото по опаковката си личи) стока на цена три пъти по-ниска от обявената първоначално и два пъти по-ниска от тази в България. При десет пъти по-високи заплати...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД