При представянето на екипа си в началото на юни новият директор на агенция "Митници" се зарече до два месеца да се раздели с непочтените служители на ведомството. |
За съжаление на българското общество в новото ръководство на митниците нови са единствено постовете, с които ще се кичат старите и добре известни със спорната си биография кадри от сегашната система.
Редно е да се започне със самия Христо Кулишев, макар че новият силен се казва Румен Божинов - лоялен на БСП кадър и единственият, който запази поста си на зам.-директор на агенция "Митници" от екипа на подалия оставка и близък до НДСВ бивш митничар №1 Асен Асенов.
Кулишев бе начело на митниците в интересно време - при правителствата на Любен Беров и Жан Виденов, включително през периода на югоембаргото. След края на управлението му НСБОП разкри няколко контрабандни афери, действали преди 1997 г. Едната е свързана с фирмата на "Мултигруп" "Бартекс трейдинг" и близки до нея дружества, които внесли незаконно над 300 000 тона захар между 1994 и 1998 г. Разследвани бяха "спиртен канал", ощетил бюджета с милиони левове, контрабанден внос на цигари през Ново село и др. Ексшефът на митниците Емил Димитров-Ревизоро пък установи, че от 1995 до 1998 г. в ГУ "Митници" са похарчени над 25 млрд. неденоминирани лева, без да е провеждан конкурс по Закона за възлагане на държавни и общински поръчки, над 200 млн. лв. за подаръци, спонсорства и строежи на външни лица. Установени бяха и загуби за над 80 млн. лв. от кредитиране на търговски фирми, нарушения при капиталното строителство и др. Въпреки това Кулишев не бе разследван за злоупотреби, защото се установи, че част от парите са изхарчени законно, а другата част са върнати.
В периода между 1997 г. и 2002 г., т.е. преди да бъде върнат в системата като директор на Регионална митническа дирекция-София, Кулишев, който е завършил турска филология, за две години бе управител на фирмата за юридически услуги "Интерюс" ООД. В нея съдружник с 41% е Валери Борисов - дългогодишен адвокат на безмитния бос и банкер Фуат Гювен.
За новия митничар №1 всички говорят, че е голям професионалист. Друг е въпросът доколко е способен на истински реформи. Сред първите коментари за назначението му бе и този на ексшефа на митниците Пламен Минев, който не е с изрядна репутация, но е човек от кухнята все пак: "За всеки е ясно, че оттук нататък няма да има реформи в митниците. Промяната ще има козметичен ефект. Идват избори и целта е всичко да е мирно и тихо".
Освен Божинов като свой заместник Кулишев взе още едно познато лице - досегашния зам.-шеф на РМД-София Красимир Николов. Още по-любопитно е името на третия заместник на митничар №1, който може да се каже, че е външен за системата. Това е юристът Христо Арабаджиев - бивш контраразузнавач, отговарял за КПП-тата по границите. Той призна, че до 2007 г. като юрист е давал съвети на безмитните оператори, в което според него няма конфликт на интереси със сегашния му пост. Преди 4 години например Арабаджиев представлява в съда "Нове Ф" на Васил Божков и още две дружества - "Герлах" и "Деспред" - по спор с "Гранична полиция" за помещения на ГКПП Кулата и Калотина. През 2003 г. пък е пълномощник на добричката фирма "Панчатантра" по дело срещу МФ, свързано с предоставяне и удължаване на лицензи за безмитна търговия на ГКПП Дуранкулак и Кардам. Две години по-късно Арабаджиев защитава благоевградски търговец по спор за вноса на 24 000 кг сурово кафе, влезли необмитени в страната.
Така и не стана ясно с какво познат кадър като например досегашния шеф на "Митница Кулата" Николай Шушков е заслужил да бъде повишен до директор на РМД-София. Единият вариант е "наградата" да е заради професионализъм и почтеност, а другият - заради близостта му до БСП. Не трябва да се забравя, че той бе заместник-кмет на Благоевград по времето, когато кмет бе известният кадър на БКП Лазар Причкапов.
Интересно е също с какво е заслужил повишение и досегашният шеф на митницата на летище София Цветомир Нешев. Той вече е зам.-началник на РМД-София. Известен е с това, че запази поста си на аерогарата, въпреки че точно по негово време гръмнаха скандалните разкрития за контрабандни канали, покровителствани от митнически служители с прякори Пурата, Тихия и Джими.
Но това не е всичко. Още няколко показателни събития белязаха не опита на Христо Кулишев да разчисти системата от "непочтените". Той хвърли усилия да отстрани няколко ключови митничари със съмнително минало, но до момента така и не се е чуло да е успял. Пречките са процедурни. Може би е съвпадение, но повечето от въпросните митничари са известни с близостта си до НДСВ.
Такъв например е зам.-шефът на Калотина Иван Кожухаров, който е популярен с прякора си Пингвина и със завидното си имотно състояние. Той притежава яхта за стотици хиляди евро, мезонет от 200 кв. м в столичния квартал Горна баня, джип и мотор, разкри разследване на Нова телевизия в края на 2006 г. Приятелката му тогава също се оказа със скъп двуетажен имот във вилната зона на Мало Бучино. Името на Кожухаров бе забъркано и в скандала преди 4-5 години около действалия на Калотина контрабанден канал на китайски стоки, контролиран от Ники Пилето. Уволнените заради това шестима митничари обвиниха ръководството на Калотина, включително Кожухаров, че ги било притискало да събират пари за лица нагоре по йерархията. Въпреки обвиненията Кожухаров запази поста си.
Преди няколко седмици за радост на обществото се появиха информации, че Кожухаров и шефът му Цветан Съев са подали оставки, но по-късно се разбра, че всъщност Пингвина е в отпуск. Злите езици говорят, че бил на курс по китайски език за сметка на агенция "Митници". Що се отнася до Съев, той така и не пожела да отговори на "Сега" кой според него трябва да понесе отговорността за последния случай на заловени при акция на ДАНС митничари от Калотина с 3000 евро и куп алкохол и цигари от безмитните магазини в автомобилите им. За въпросните служители се заговори, че карат скъпи возила, но после се разбра, че колите не са регистрирани на тяхно име.
Още по-голям гаф се получи около мнимите оставки на директора на регионалната митническа дирекция в Бургас Димчо Кирязов и началникът на местната митница Михаил Гочев. Първо, те се оттеглиха с обяснението, че били уморени. Но всъщност точно след като полицията в Бургас разкри обир на цигари от митнически склад за 350 000 лв. После обаче се оказа, че за всичко е виновен митническият инспектор Христо Григоров. Той направил самопризнания, че е откраднал тютюна, за да връща дългове, които направил към групировката на Митьо Очите. Три дни по-късно се оказа, че Кулишев не прие оставките на висшите началници, за които също се говори, че са по-близки до предишното правителство на царистите. Гочев все пак бе понижен в длъжност, което, както знаем, е временна мярка.
Друг опит за отстраняване на близък до предишния екип на Асен Асенов висш митничар засега също е в застой. Става въпрос за шефа на "Митница Свиленград" Стефан Марашев, който се оказа в отпуск, когато служители от инспектората на митниците иззеха документи от ведомството му зарази съмнения за прикриване на неправомерно възстановяване на акциз в особено големи размери. Официално не бе съобщено, че акцията е срещу Марашев, но неофициално се коментираше, че той е поканен да си подаде оставката.
Подобен е случаят и с дългогодишния шеф на митническото разследване и разузнаване Румен Данев, който е бил поканен да си тръгне. Той обаче също е излязъл в дълъг отпуск и най-вероятно ще напусне чак в началото на следващата година.
Кулминацията на раздвижването в митниците бе оплакването на анонимен митнически началник в медиите, че му се оказва натиск от висш чиновник от системата, който се представял като "касиер на властта". Въпреки гневната реакция на Кулишев по повод този слух и факта, че я нарече "нескопосано скалъпена история и яростна клевета", ДАНС сериозно се зае да разследва случая. А запознати от системата твърдят, че в тази история няма никакви измислици.
Христо Кулишев има още малко време да докаже, че наистина е способен да прочисти системата от непочтените. Той действително се опитва да направи промени и примерите са много - София, Благоевград, Свиленград, Русе, Бургас, Калотина, Кулата. Крайно време е да се раздвижат пластовете и в една от най-критикуваните през годините митница - пловдивската. Като се вижда какви хора се назначават на освободените постове обаче, възникват много въпроси. Основният е дали целта на промените е в системата да влязат честни и неопетнени служители или просто "нашите хора".