:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,128
Активни 661
Страници 10,002
За един ден 1,302,066
Личности

Солженицин никога не живя в лъжа

Творбите на големия писател наистина променяха обществото
Солженицин в лагера. Оригиналното заглавие на "Един ден на Иван Денисович" е било "Щ-854", лагерен номер.
Дълго може да се спори какъв преди всичко бе Александър Исаевич Солженицин - писател или общественик. Сигурно единствено той знаеше кое му е по-близко и по-скъпо - художествената проза или публицистиката. Но ако се водим от стария принцип, че "писателят е човек, чиито книги променят хората", Александър Солженицин навярно е единственият голям писател в съвременната ни литература.

Защото от гледна точка на последствията няма никаква разлика между прозата и публицистиката му. Фактически всяка програмна работа на Солженицин е



разбунвала обществото



- като се започне от "Щ-854", която по волята на Александър Твардовски става "Един ден на Иван Денисович", и се свърши с излезлия наскоро двутомник "Двеста години заедно". Така бе и с книгата "Архипелаг ГУЛАГ", и със статията "Да не се живее в лъжа", и с Нобеловата лекция, и с т.нар. Харвардска реч, и с публицистичната брошура "Как да изградим Русия"...

Уникалността на Солженицин бе в това, че неговите работи наистина променяха обществото. След всяка своя изява той се сдобиваше както с непримирими врагове, така и с ревностни поклонници. В това нямаше и следа от "организирано обсъждане" - не, хората сериозно подхващаха споровете у дома - примерно в кухнята, и се хващаха гуша за гуша. Днес, когато във всяка постъпка се търси "второ дъно", на което се крият истинските мотиви, някой навярно ще каже: "Той просто умело си е правил пиар, целенасочено е настъпвал по болните места, за да предизвика по-голям резонанс". Ако наистина е било така, това е бил някакъв странен начин да печелиш от човешкия интерес, защото едва ли не всеки шумен скандал само влошаваше положението на своя инициатор.

Всъщност нека си припомним. Бивш фронтовак капитан и бивш политически затворник, а в един момент обикновен учител в град Рязан публикува разказ в литературното списание "Новий мир". И веднага става не само национална, а световна знаменитост. Едва ли не най-популярният писател в страната си. Цялото общество чете списанието, във възторг са не само обикновените граждани, но и вождовете - през 1964 г. по лично указание на Никита Хрушчов романът "Един ден на Иван Денисович" е предложен за Ленинска премия за литература. Един вид - радвай се, живей и прави кариера на "литературен маршал".

Обаче не - въпреки всички намеци Солженицин продължава да копае лагерната тема. Че има и нахалството



да учи вождовете как да живеят,



напомняйки им за съвестта. А и да кори целия народ, като му казва да спре да лъже на всяка крачка. Този "пиар" приключва с безпрецедентно изселване от Съветския съюз.

Разбира се, може и тук да се съзре желание за "известност на Запад". Само че по-нататъшната биография на Солженицин опровергава това. През 1978 г. "съветският дисидент №1", разобличителят на сталинските престъпления, кумирът на свободния свят изведнъж разкритикува Запада и западните ценности в т. нар. Харвардска реч. Буквално за миг той се лишава от подкрепа както на западните лидери, които веднага дават команда "стоп" на фанфарите, така и на едва ли не всички тамошни поклонници. И всичко това само защото отново е започнал да обяснява на хората как трябва да живеят, за да не се срамуват после от постъпките си.



Кой обаче иска да слуша такива неща?



И така е било винаги. Солженицин никога не се е страхувал да изрече на глас непозволеното. Това, за което да се приказва е "неудобно", "не е прието", "не си струва". Той напомня за "руските земи" в съюзните републики в "Как да изградим Русия". "Разомагьосва" темата за "еврейския въпрос" в Русия, която е табу за приличните хора, и в отговор получава титлата "главният антисемит на цяла Русия". Остро критикува Горбачов и Елцин, отказва да приеме от първия държавна награда през 1990 г., а от втория - Държавен орден през 1998 г. И в същото време напук на общественото мнение на Запад и в руските либерални среди приема Държавна награда от "чекиста Путин".

Всичките тези странности може да се обяснят само по един начин - Солженицин винаги е действал искрено, а не по сметка. Александър Исаевич никога не е изменял на принципа си "Да не се живее в лъжа". Той е един от малцината, които без преувеличение могат да кажат: "Винаги съм бил убеден в това, което върша, и никога не съм вървял срещу своята съвест".

И в това е може би главната заслуга на Александър Исаевич. Не в неговите книги, макар че "Един ден на Иван Денисович" и "Матрьонният двор" завинаги ще останат в руската литература. Не и в статиите и речите му, не и в триумфалното му връщане през цяла Русия. Дори не и в биографията му, въпреки че животът му по своя мащаб няма аналози.

А именно в това, че той доказа на всички: в днешния свят може да се живее по съвест. Може и да грешим, да се разкайваме, да преразглеждаме възгледите си, но без да лъжем себе си и без да изменяме на себе си.

Солженицин изживя много труден и много дълъг живот, от който сигурно малко се е уморил. Неслучайно на пожеланието за още дълги години творчески живот в последното си интервю той без фалш отговори: "Не, не. Не трябва. Стига".

Александър Исаевич Солженицин вече не е сред живите. Може би най-подходящата за него епитафия е надгробният надпис на един друг "простодушен старец": "Светът ме преследваше, но така и не ме хвана".
Снимка: РОЙТЕРС
Солженицин отказа награди от Михаил Горбачов и Борис Елцин, но прие от Владимир Путин. Това озадачи мнозина на Запад.
Личности

Сам срещу ГУЛАГ

Бащата на съветското дисидентство отказа орден от строителя на демокрацията
Мнозина си мислеха, че той всъщност е безсмъртен. Той преживя революцията, ГУЛАГ-а, рака, КГБ, заточението. През последното столетие преживя всичко най-лошо, което можеше да се стовари върху един човек. Но неговата съдба не е обикновена и през всичките си дълги години на лична борба срещу комунизма Александър Исаевич Солженицин вероятно не е мислел, че може да умре така - в Москва, в дома си, от сърдечна недостатъчност, на 89 години.

Днес ще се говори за държавни почести, официално погребение, за съболезнования на политически лидери и известни литературни дейци. Но човекът, който издъхна завчера в Москва, бе не само Нобелов лауреат за литература - той бе



най-великият съвременен руски писател,



бащата на съветското дисидентство. Няма нито една трагедия, която той лично да не е преживял - като се започне от бащата, принуден да се крие, защото бил царски офицер, до репресиите срещу православната църква или вярата, в която го е възпитавала майка му. От кошмара на войната, в която той е бил офицер артилерист, до ГУЛАГ (именно той въведе тази дума в речника на всички езици), където попаднал, защото в едно от писмата си критикувал Сталин и го нарекъл "човека с големите мустаци" и "главатарят". Осем години лагер въз основа на позорния член 58 от Наказателния кодекс (за антисъветска дейност), след това "безкрайните" азиатски степи, от които се измъкна едва по времето на Хрушчов, дал личното си съгласие през 1962 г. за публикуването на "Един ден на Иван Денисович".

Александър Исаевич преживяваше схватката с комунизма като своя лична кауза. Десетки негови критици го обвиняваха в самолюбуване и мания за величие. Но разобличителният роман "Архипелаг ГУЛАГ"



стана смъртоносен удар по системата



- както след публикуването му в чужбина (книгата донесе на автора Нобелова награда пред 1970 г. и става повод за ареста и насилственото му изгонване през 1974 г. заради "измяна към Родината"), така и по-късно, когато през 1990 г. за пръв път бе отпечатана във все още съветска Русия.

Но Русия, в която той се завърна през 1994 г., извършвайки дълго пътешествие по цялата Транссибирска магистрала, го забрави. Тогава бе стихията на Елциновия капитализъм, на хаоса, "калашниците", американската мечта и постсъветското разочарование - и великият старец не се поколеба да демонстрира своята неприязън.

Неговото телевизионно предаване, в което той проповядваше морала, търпеливото изграждане на страната, като се започне от дълбоката провинция, възстановяването на обществените ценности, бе закрито. Според официалната версия - заради липса на зрителски интерес. Разобличителните му произведения като "Русия в разруха" вече не предизвикваха дискусии - нито в метрото, нито по домовете. Русия бе твърде заета с оцеляването си.

Последните години на Солженицин вероятно се оказаха последното му заточение. Този път обаче то бе съвсем неочаквано и затова бе толкова болезнено. През 1998 г. той отказа да получи от Борис Елцин ордена "Свети Андрей Първозваний", обяснявайки, че не желае висшата награда на Русия от властта, "разрушила страната". Тази постъпка не остана незабелязана. Той повече



не можеше да се сражава с властта,



защото тя го игнорира. Той вече не бе в центъра на литературните дебати, ако не се смятат старите литературни спорове, наследени от 70-те години.

Още по-тежко бе, че той вече нямаше читатели. За либералите той бе твърде реакционен с разобличенията си за "западния упадък", проповядването на религията и противоречивото произведение "Двеста години заедно" за историята на евреите в Русия. За националистите той бе твърде ясен и умерен. А за всички останали - твърде сложен и древен човек, който упорито донаписва епопеята "Червеното колело" за революцията от 1917 г. - бъркотия на исторически подробности в една страна, която повече не желаеше уроци по история.

През последните години Солженицин почти не се показваше на публично място. Преди година уединението му бе прекъснато от Владимир Путин, отишъл на крака при великия старец, който вече не можеше да ходи, за да му връчи държавната награда за най-значими постижения в хуманитарната област. Солженицин стана легенда и вероятно вече се бе примирил с новата Русия - как иначе да си обясним факта, че позволи в дома му да влезе младият президент, който е бивш офицер на КГБ - структурата, която го бе преследвала? Тогава за последен път руснаците го видяха жив.
30
6229
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
05 Август 2008 01:20
Вечна му памет!

Безкрайно уважам хората, които отстояват принципите си и са готови да се изправят срещу затъпяващата политическа коректност, откъдето и да идва тя!
Солженицн има доблестта да каже и на французите в очите, че. т.н. им френска революция си една каспаница и трагедия за Франция и света.
Той никога не се е водил по кефа нито на властващите, нито по тоя на плебса и е отстоявал висши принципи, както се полага на един интелктуалец!

05 Август 2008 02:40
Пропуснали са да кажат, че е отказал и аудиенция на американския президент.
И какво му е нелогичното да приеме Путин, а да не приеме другите двама. Ами ония бяха мухи без глави, не знаят накъде летят. А Путин работи за Русия, с недемократични средства, вярно, но в такива времена така трябва.
Нека да видя един наш президент да работи за България като Путин, па ше му простя че е от ДС. Ама няма - има блюдолизци и алчни мерзавци, които си затварят очите пред умиращата ни Родина. Така ще направят и с майка си тези плужеци!
05 Август 2008 11:07
Да се чете "Архипелага" като критика на комунистическия режим е повърхностен, политически прочит. Книгата е потапяне в най-зловещите дълбини на човешката природа.
Уви, след падането на Берлинската стена побързаха да преместят книгите му на най-затънтения рафт на библиотеките, а те никога няма да загубят актуалност.
Някои страници в "Архипелага" са висша литература, а "Матрьониният двор" е шедьовър. Оставям настрана документалната стойност на трудовете му.
Никой автор от XXв не е влиял така значимо на обществените процеси.
Поклон пред паметта му!
05 Август 2008 11:50
"Един ден на Иван Денисович" и "Архипелаг ГУЛаг" са вече класика. За тях - само хубави неща.
Виж - за "Червеното колело" и останалите...Нещо не ме хванаха. Сиво, разтеглено, скучно. А за есетата ще замълча. Особено интересно ми е какво ще кажат някои полуевреи за историята на евреите в Русия и обвинението на Солженицин към тях.
Своенравен като човек, с известен инат и с желание винаги да доказва правотата си, трудно приемащ чуждо мнение и особено критика, последователен - дори в грешките си - това е бил човекът Солженицин, според познавалите го.
А в историята и изкуството ще останат деянията и творбите му.
ВЕЧНА МУ ПАМЕТ!
05 Август 2008 11:53
"Един ден на Иван Денисович" наистина е класика.
05 Август 2008 12:11
"Коремът е душманин, той добро не помни". По-често требе да си припомнят повечето хора. Проста житейска мъдрост, валидна както в ГУЛаг, така и край "барбикюту" у дворо.
05 Август 2008 13:13
той доказа на всички: в днешния свят може да се живее по съвест. Може и да грешим, да се разкайваме, да преразглеждаме възгледите си, но без да лъжем себе си и без да изменяме на себе си.
Дори само за това - ПОКЛОН!
05 Август 2008 13:34
поклон!
като четях един ден на и д и ми се допушваше
05 Август 2008 14:54
Ранния Солженицин беше прогресивен хуманист като ранния Достоевски.
Късния Солженицин беше руски реакционер като късния Достоевски.

Един ден на Иван Денисович, Раков корпус и Матрьониния двор, също Архипелага Гулаг са много добра литература в духа на руската класика - всичко напомня Некрасов, Чехов.

Друг голям руски писател дисидент, който сигурно заради еврейския си произход не получа такава световна слава, написа по същото време по-силна публицистика за Гулаг и трагедията на руския социализъм - Василий Гросман.
05 Август 2008 15:11
Ранният Фичо беше информиран човек, малко нещо либерал.
Късният Фичо внезапно прегърна Станишев, американската политкоректност и високоинформираното безсмислие.
05 Август 2008 15:42
Трябва да се напомни кои недолюбваха големия руснак.
Не го обичаха камуняците поради разобличенията за болшевишкия Гулаг. Но не го обичаха и фашаците, защото беше руски патриот. Натовчетата определено не го обичаха. Някои го наричаха "почвеник" (очевидно обиден епитет, чието значение лично аз не знам), други го деляха на добър Солженицин и лош Солженицин (като например в една публикация в "Сега" преди няколко дни ).
Почитаха и харесваха го нормалните хора. Мразеха го партийците - една и съща порода и при соца, и сега.
--------
П.П. Извинения затова, че копирам коментара си от първа страница, но идиотщината дето чичето е намацало по-горе е отлична илюстрация на това, което имам предвид.
05 Август 2008 16:13
Мето, не го обичаха и евроидите. Харлемскиот любител на невръстни дечица и бъдещ кмет на Варна умишлено е пропущил и "Евреите в Русия", сигурно не е приятно любимите му хазари да бъдат отъждествявани с болшевишката аврорска сган...
Чест прави на Солженицин, че избра да получи държавна награда именно от Путин, а преди това отказа на лекето Горбачов и цицалото Боря...
05 Август 2008 16:43
"Ранният" и "Късният" Солженицин са един и същ Солженицин Това че под критиката му на Велик писател попадаха както болшевиките от средата на 20-ти век , така и безродниците-глобалисти , техни чеда от края на 20-ти век , само показва че човекът си имаше съвест и почтеност до край. Както и че между едните и другите има пряка потомствена връзка. Вечните Богоборци...
05 Август 2008 17:13
Здрасти, Беев
Верно, големо пианде беше Борката, даже и Ерик Клаптън имаше специален респект към капацитета му. Обаче не вервам Солженицин да му е отказал заради поркането.
Здрасти, Муки
05 Август 2008 17:17
Дълбок поклон!
Чел съм само две от книгите му и до вчера не знаех, че е писал за руските евреи и че го обвиняват в антисемитизъм. Не се учудвам обаче. По NPR-a пуснаха част от Харвардската реч - явно човекът има много точно око за дефектите на обществото.
Фичо,
друг коментар не заслужаваш.
05 Август 2008 18:12
Здрасти Мето. За да се потопим в атмосферата на Елциновия алкохолизъм , пораженската пияндурщина и капитуланщина пред Клинтън , време-апотеоз на руския нихилизъм , достатъчно е да прочете чудесната биографична книга на Строуб Талбот "Ръката на Русия". Там човекът , пряк участник в събитията на 90-те години от "другата страна", едно към едно си казва нещата... И те са трагични и унизителни за Русия. Трябва да се познават добре тези политически събития от близкото минало , за да се разбере феномена Путин , волята за възраждането на Русия , народната подкрепа за Путиновия курс , и огромната по тежестта си морална подкрепа за тия политически тенденции - от институция , каквато беше Солженицин.
05 Август 2008 18:13
Лека му пръст, смел човек. Не съм сигурен, че съм винаги съгласен с него, но няма съмнение, че бешее човек със съвест и смелост.
05 Август 2008 18:42
Поклон пред таланта му!
Поклон пред смелостта и упорството да отстоява истината!
В днешни времена това е почти изчезнало явление.

05 Август 2008 18:54
"Един ден на Иван Денисович" беше свободно издадена у нас . И до днес си я спомням - неголяма книжка с твърди корици , сивичка , с някакъв нарисуван силует на обложката на нещо като каторжник... Имаше някакъв предговор възхвала в стила на "Априлската линия..." и отричането на култа към личността, а Солженицин беше определен като млад и перспективен съветски писател... Нищо особено от днешна гледна точка. Само леко докосване до атмосферата на ГУЛЛАГ...Но за времето си беше на ръба на позволеното , че и отвъд ръба. Подтикваше читателя към подозрението , че зад Иван Денисович се крие много по-мащабна и ужасна картина ... Това е някъде в края на 60-те. Солженицин още не беше остракиран и прогонен. Голямата картина - "Архипелаг..." първо само го слушахме по черните станции. ББС и Свободна Европа все за него говореха.Вървяха политически вицове от типа на " Другарят Брежнев - дребен политика през ерата на Солженицин ..." /Самата истина от днешна гледна точка/. После се появиха някакви много секретни коли , апокрифи ...Прочетох ги през първата половина на 80-те. Бях изумен от разкрилия се МАЩАБ на репресиите по сталиново време , описани от първа ръка... Чак по-късно излязоха и по "Факел".
05 Август 2008 19:32
Муктада,
Че го издадоха - издадоха го.
Но след това осъзнаха грешката.
Брат ми е прибиран в милицията именно заради "Един ден".
05 Август 2008 20:13
"Двести лет вместе", първата част се намира лесно в Интернет, втората я търсих дълго. Тук са събрани заедно в html формат. Връзка за изтегляне
Натиснете тук
05 Август 2008 20:17
"Като стреляш във всички посоки, все ще улучиш... че и подкрепа ще намериш, макар и мимолетна, от тия в които не се целиш в момента."Солженицин бе пионер в прилагането на тази философия, чрез острото си перо. Мнозина биха го нарекли мулти-посочен-плювач... но не в ден като този.
05 Август 2008 22:13
"заради еврейския си произход не получа такава световна слава" - леле Фичо ама ти много си напреднал бе - такова издънване не съм виждал скоро.
Ами позицията ти за Солженицин и Достоевски е официалната позиция на пропагандния отдел на МОСАД бе - кога успяха да ти я продиктуват?
05 Август 2008 22:16
"Двести лет вместе", първата част се намира лесно в Интернет, втората я търсих дълго.
Не си търсил където трябва:
Натиснете тук

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
05 Август 2008 22:37
Александър Исаевич никога не е изменял на принципа си "Да не се живее в лъжа".

Затова е обявен и за "антисемит", защото пише Истината с факти, неудобни на "вечно страдащите и невинни" евреи...
избори до дупка, благодарско за линка с "200 лет вместе"!
05 Август 2008 22:50
Вечна му памет! Харесваше ми защото пишеше РАЗЛИЧНО! Различно от соц писателите, различно от прекръстилите се демо писатели и различно от евро писателите. Той ми даде много.
Препоръчвам тези които го харесват, да прочетат отново или за първи път книгите на Виктор Суворов. Той е наследникът.
05 Август 2008 22:53
О, не. Сравнението издиша.
05 Август 2008 23:42
Има един Виктор, който е връх, само че не Суворов, а Пелевин.
26 Април 2015 12:16
Творчеството на Солженицин е декларативно и демонстративно, бездушно и поради това невъздействащо! За съжаление точно заради прокарване на нови идеологии, манипулиране и изкривяване на историческите събития, подобни автори биват превръщани в знамена на войнстващата глобална политика, която ги създава!
26 Април 2015 12:42
Понякога фактите изложени "декларативно и бездушно" въздействат по-силно от политическия патос. Поне за мислещите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД