Нихат Кабил не успя да разбере предписанията на Ахмед Доган и си тръгна от властта, защото спря да се развива. За сметка на това Емел Етем си върши добре работата и не е загубила доверието на лидера. |
Разликата между Доган и Сергей е поколенческа
На Ахмед не му отива да се връзва с червени кърпи по ръцете и да подскача по сцената като тийнейджър. Ролята на диджея е преосмислена. Тя не е с развлекателна насоченост, а да натоварва съзнанието на хората с размисли и страсти за живота, бъдещето на държавата и някои съображения за властта по пътя на Европа. В рамките на няколко дни лидерът на ДПС даде диагнозата си за еврофондовете и направи "семантично сканиране на доклада на ЕК". Но показа, че има граница между хората в управлението и него самия. В досегашния си стил Ахмед Доган остави грешките за другите, а ползите от участието си във властта за себе си. На тоя човек много му харесва да се прави на нещо средно между политолог, социолог и доктор. Вади диагнозата, дава препоръки за лечението и... оставя на другите да го прилагат. Засега единствената утеха е, че още не се е появил някой, който да го награди за усилията.
"Дълго време ние мислехме, че управляването на еврофондовете е по същата схема като разходването на бюджетните средства. Но тази технология е съвсем различна. Става въпрос за средства на европейските данъкоплатци и тъкмо затова този въпрос е изключително деликатен, тъкмо затова и ЕК е твърде строга в оценките си и в санкциите си." Това съобщи Доган на обществото веднага след вота на недоверие. Кои "ние"? Ние, народът, или вие, властта? Ехото заглъхна в другите. Констатира, че управляващите дълго са живели със заблудата да прилагат еднакви методи при разпределението на републиканския бюджет и европейските милиарди. Хубаво е да чуеш собствените си мисли и от политик като Доган.
Страшно е, че го разбраха и ония в Брюксел
Технологията е ясна отдавна - парите отиват към концентричните кръгове, стегнали всяка партия във властта. Авторът на прозрението е самият Доган. Ясна е и перспективата - властта ще продължава да се обгражда с тях, ще бърка в държавната хазна, когато Еврокомисията я перне през ръцете, и ще си държи компрометираните министри с цената на това да секне съвсем брюкселското кранче. Но както обясни лидерът на ДПС - с тях лошо, но без тях още по-зле. Ако, да пази Господ, се стигне до предсрочни избори, парите ще спрат предсрочно.
Продължението на тези разсъждения е, че "ние показахме пред чиновниците от ЕК отсъствието на санкциониращи действия, комбинирани с възможност за автокорекции и самоконтрол". Те са в новото интервю на Ахмед Доган. "За първи път в рамките на този мандат аз не съм спокоен, на моменти изпитвам дори тревожност", допълва той. Защо е тази напрегнатост? Защото разбира, че нещата няма как да вървят постарому? Защото българският вариант на европейската действителност няма да се толерира? Или защото е свикнал да гледа отвисоко на всичко. Този номер минава у нас, обаче извън пределите на България не му се прехласват. Колкото иска да си разправя, че дребните чиновници са провалили страната. В Брюксел чакат мерки, защото повече от ясно е, че въпросните служители изпълняват решенията от Хисаря, Катарино и Банско. Не провеждат собствена изолирана политика. В ЕК може и да не са чули какви ги вършат на Бузлуджа, но
виждат какви ги вършат на "Дондуков" 1
Въпросните служители, загубени в превода с Брюксел, са назначени от хората от светата троица на управлението. Технологията на ДПС е да пробутва свои хора навсякъде. И тя се прилага от години, а не от вчера. Чиновниците, за които говори Доган, са поставени на възлови места по онази формула 8:5:3, измислена от Станишев, Сакскобургготски и него самия. Изпадналите кадри на движението като Нихат Кабил и Димитър Тадаръков са изключения. За първия шефът на партията казва, че не се е саморазвил. Не е бил "адекватен на равнището на компетентността за поста". За втория мълчи. И двамата обаче имат сериозен принос за критиките на Брюксел. Кабил отговаряше за политиката в земеделието, Тадаръков - за разплащателната агенция. Българският ефект от тяхното управление е бунтът на фермерите, а европейският - спиране на парите по САПАРД. Да кажеш, че се "абстрахираш от принципите за несправяне или за злоупотреба" е нахалство. Особено в края на мандата. Пък и нека не забравяме мантрите на Доган, че партията му разполага с много и подготвени кадри. Ало, къде са тия кадри?
Брюксел не е склонен да насочи потоците си към партийните каси и кръгове. И в това е проблемът. Колкото и несговорлива да е властта при отстраняването на министри. Абсолютна неистина е, че управляващите са стояли със скръстени ръце след 2007 г., както твърди лидерът на ДПС. Напротив - много чевръсто се опитваха да канализират въпросните потоци - към разни батковци и братковци. Те им изядоха главата, а не някаква сбъркана комуникация с Брюксел. Може би звучи трогателно, че "нашите чиновници са разбирали препоръката на ЕК като възможност за свобода, за вариации, за евентуални решения". Но
Брюксел на сълзи не вярва
350 некадърници, които не слушкат какво им се казва, и непознаването на технократския език! И един, споменат в почти прав текст - Димитър Ивановски. Кой ще сложи диагнозата?
В едно е прав Ахмед Доган - дори и да има предсрочни избори нещата едва ли ще се променят. Защото след тях ще влязат досегашните участници, може би без царя. А това е доста обезкуражаващо. Освен ако не дойде някой с желание да промени нещата. Има едно изречение в интервюто на Сокола: "Ние може да не участваме в следващото правителство..." Не знам дали си вярва или пуска поредната димка. По-интересно е защо толкова дълго и напоително говори за "командирчето" а ла Костов - Бойко Борисов. Страхува ли се тоя човек от него? Плаши ли се от евентуална завера между двамата? Е, тогава със сигурност ще е аут от властта.