Ръсово е обикновено село в Кюстендилска област. Разхвърляно е на няколко махали, заради което площта му е на повече от 50 кв.км. Живеят предимно стари хора, които се ровят из градините и се опитват да свържат двата края. Бившето училище е превърнато в кметство, а параклисът е на повече от сто години и дворът му е тъй потънал във висока трева, че ако някой не ви каже какво е това, ще го помислите за обикновена барака.
Обрасли с времето са и водоснабдителните проблеми на Ръсово. На практика държавна доставка на водата в селото няма, защото преди години хората вдигнали ръце от ВиК, а ВиК пък вдигнало ръце от хората. Така всеки се справя, както намери за добре - бедните копаят кладенци, богатите също копаят, но си монтират помпи и всеки се бори за вододелната чешма в центъра.
Баба Марийка живее на високото. Свикнала е да се справя без чешма. Има си бунар и черпи вода оттам. Над 70-годишна е, но в движенията й не личи никакво безсилие или умора. Срещаме я на нивата, докато оглежда реколтата. Оплаква се, че не може да си полее градината. "Сигурно ония отгоре пак са запушили, за да поливат", казва й кметът на селото Ивайло Кръстев. После шеговито я изпраща да се моли за дъжд в параклиса, както навремето. Баба Марийка обаче първо иска да й снимаме боба, че бил много хубав.
Откакто се помнят в Ръсово, водата им все е без налягане и не достига до всички чешми. Преди осем години местен активист, бивш партиец и бивш полковник решава да се заеме със случая. Прави селско събрание и дава идеята да спрат да плащат вода, защото ВиК не им предоставя достатъчно качествена услуга и водата е без налягане. Селяните се съгласяват и скоро след това дружеството е уведомено, че ръсовци няма да плащат сметки, докато услугата не се подобри. За 8 години обаче ситуацията в селото никак не се е подобрила, напротив. Селяните не плащат сметки и до днес, затова и
водното дружество е оставило системата на самотек
А инициаторът на бунта е един от малцината без никакви водни проблеми, защото къщата му е свързана с водопровод от друго село.
Ръсово се снабдява с вода от каптажи, които са изграждани преди много години. Строени са още от държавното земеделско стопанство, след това са ремонтирани и обновявани от жителите на селото. Това е и един от главните им аргументи да се опълчат на ВиК - почти сами са си направили водоснабдителната система, затова не е нужно да плащат на някого да я поддържа. Заради липсата на поддръжка обаче днес тръбите и каптажите са в плачевно състояние. "Задръстени, просто не са чистени от години", казва кметът. Така към и без това слабото налягане на водата е прибавен и този проблем.
Според кмета проверките на РИОКОЗ показват, че водата е чиста, въпреки че не е хлорирана от години. Хората това явно не ги интересува много и си пият спокойно. "Проблемът е, че ВиК всъщност се явяват собственик на водата, която е държавна собственост. Не може с лека ръка да откажат да стопанисват такива съоръжения в населено място. Това е нарушение на граждански права. Дори когато един откаже да си плаща, запечатват му водомера, откъсват го от мрежата и толкова. Но това не ги освобождава от задължението да я поддържат", казва Кръстев, чиято принципна позиция явно не се е сблъсквала с такива абсурди като софийските - да си плащаш и пак да ти спрат водата.
Днес в центъра на селото има една чешма, която се явява като
разпределител на водата между горните и долните махали
От горната махала, където повечето къщи са вили, постоянно недоволстват, че водата мирише на застояло, и затова непрекъснато пускат чешмата в центъра да тече. По този начин си осигуряват постоянно прясна вода. Когато някой спре кранчето, виладжиите взимат крайни мерки - чупят го и толкова. "През два-три дни купувам ново, крадат го и водата тече непрекъснато. Вчера пак го смених, взех от душ-батерията вкъщи", разказва Кръстев. Когато обаче кранчето е счупено или пуснато докрай, водата не може да слезе в долните махали.
Старите каптажи са общо три - два в селото и един в планината. Всичките са в ужасно състояние - вместо да улавят водата, тя просто изтича покрай тях и отива, където си иска. Иначе кметът твърди, че вода в селото има колкото искаш. И два метра дупка да изкопаеш, ще я намериш. "В момента водата просто изтича. В съседно Гърляно има пречиствателна станция, която пустее от години, достатъчно е един козметичен ремонт и тази вода може да се вкара и в двете села. Проблемът е, че ВиК се е заинатило и отказва да поддържа система, понеже хората са били недоволни. Иначе водата никога не е имала налягане, от 50 години се правят само частични ремонти," разказва той.
Бойкотът на ръсовци никак не е трогнал ВиК, което от позицията си на монополист гледа високомерно на претенциите за подобряване на услугата. За 8 години по-голямата част от селяните вече са разбрали, че с протести няма да се получи, и са съгласни да подновят плащането. От дружеството отказват всякакъв коментар. Най-учтиво заявяват, че това се е случило отдавна и сегашното ръководство не е компетентно. Според кмета на Ръсово обаче главният инженер е същият, както и преди 8 години. Самият инженер също отказва да коментира, но логиката му е проста - не е имало проблем с водоснабдяването, селяните са се отказали и толкоз. Естествено, пропуска факта, че ВиК е единственият водоснабдител и недоволните клиенти просто няма къде да отидат. Могат единствено да си изкопаят кладенци.
Водната сага не минава и без теории на конспирацията. Цветан Лукев например разказва, че няколко години след като ВиК спряло да поддържа мрежата, той видял подписка за отказ от водоснабдяване, в която било записано и неговото име, имало и подпис. "Никога не съм подписвал такова нещо", кълне се обаче той и твърди, че всичко е било фалшифицирано. Казва, че преди 8 години са се плащали сметките, дори си бил купил нов водомер и се готвел за смяна. Тъкмо тогава обаче се случило селското събрание. Оттогава
водомерът хваща прах
в очакване на по-добри дни.
В момента ВиК-Кюстендил е в ликвидация. Предстои да започне да работи новото общинско дружество "Кюстендилска вода". Новият главен инженер е обещал, че ще се заеме сериозно с проблемите на селото, дори ще ги разреши. "Нещата може да се оправят и ще се оправят, аз съм убеден, вече има ново дружество. Имам уверение, че от 1 август, когато ще започне да действа, ще дойдат специалисти и ще направят всичко, което е възможно, за да усилят дебита, и след това ще се пристъпи към изграждането на проект за цялостен водопровод", казва кметът Кръстев.
Добрите водни перспективи отпускат още мечтания за бъдещето. Според кмета Ръсово е примамливо курортно място и вече има много сериозен интерес от инвеститори. Тук-там из селото могат да се видят и нови вили, строени от местни богаташи, които изглеждат като палати в сравнение с тукашните къщички - често пъти просто фургони. Кръстев разказва, че в землището на селото има 80 дка пустеещи общински земи, които могат да се определят за жилищно строителство. За да се случи това обаче, са нужни три основни неща - път, ток и вода. "Трябва да се справим с водата, техническите възможности ги имаме, остава желанието", казва той.
Дали след няколко години в селото ще изникнат множество луксозни вили, спа център и ще се развива селски туризъм с климатици, не се знае. Едно обаче е сигурно - през последните 8 години ръсовци са се научили да живеят един век назад във времето, ей така - от инат.
|
|