:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,114
Активни 363
Страници 6,988
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Защо немаш гащи бе

Ако се вярва на цифрите (а то на какво друго), то две неща растат през последните години при нас, българите. Едното са парите, другото - недоволството.

За това си има данни. Industry Watch наскоро посочи, че богатството на българските домакинства е над 32 милиарда лева. Съпоставено с второто тримесечие на 2007 г., това богатство е подскочило с 23 %, като е изпреварило инфлацията и ръста на цените.

От изследователската компания смятат, че растежът на финансовото богатство ще запази и през следващата година относително високи темпове.

Ръстът в продажби пък на нови автомобили за полугодието, сравнен с първата половина на 2007 г., също е подрипнал с цели 21 %, твърдят от Асоциацията на автомобилните производители и техните представители в България. По този показател сме челници в Европа. Според анализаторите това се дължи на порасналите възможности на българските купувачи. До края на годината се очаква да се продадат доста над 60 000 нови автомобила.

Да оставим настрана разминаването в обявяваните доходи и реалните такива*, и да видим други изследвания.

Според анализ на ЕСИ (Европейско социално изследване), който се прави за 24 европейски страни, най-недоволните от живота са българите, след тях са руснаците.

Политиците на власт обясняват този феномен с "недостатъчните темпове" на нарастване на доходите, сравнени с очакванията. Политиците в опозиция пък го обясняват с некадърното управление, позволило на корупцията и престъпността да се ширят безнаказано, и със съответното недоволство на хората от сигурността им.

Всичко е в известна степен вярно, но на мен ми се струва, че трябва да има и още нещо.

Всъщност май това, което българите (и руснаците) понасяме най-трудно,



е не бедността, а богатството



(разбира се, става дума за чуждото такова). Естествено, не само българите и руснаците са така - то винаги е социален дразнител, защото е фундаментален аспект на неравенството. Богатство означава, че някой има отличителен обем на притежанията, но този обем става отличителен само когато се сравнява с по-ниски обеми. Не може да има богатство там, където всички са заможни.

Богатството се приема като екзистенциална вина у мнозина, особено в нашите страни, и далеко отиващите корени на това водят към ранното християнство ("По-лесно камила ще мине през иглени уши, нежели богатия да влезе в царството небесно" (Марко 10:24,25/...), а близко отиващите корени стигат до неотдавнашния комунистически социален експеримент...

Преди 15-ина години ми направи впечатление една дискусия във Франция на тема етика в магазина и още нещо, забравил съм какво. Участниците - известни и неизвестни хора, се изпокараха страшно. Един от тях, модният ас Пако Рабан, демонстрира полемични умения, срещу които някакъв гражданин не успя да намери аргументи, но скочи избеснял и викна към камерите: "Какво го слушате тоя, знаете ли го колко е богат, бе?"

Дали богатството се прощава трудно в някои страни и затова те са перманентно революционни, или са перманентно революционни и затова богатството се прощава трудно, не се наемам да съдя.

Истина е, че показателите за средни норми на притежание и съответно стандарт на живота драстично се промениха през последния век. То се дължи на технологичния и индустриалния напредък, но човек е свикнал да се съизмерва със съвременни образци, не с минали. Само преди стотина години



белег за заможност е бил часовникът, дори коланът -



за такива неща като автомобил изобщо не си струва да говорим; той е бил недостъпен за средната класа лукс.

Наскоро в една поучителна мемоарна книжка, която ми даде издателят К. Костадинов, зачетох следния забавен диалог. В началото на миналия век малкият Марин постъпва ученик в първо отделение в село край Троян. Облечен е само с риза от кълчища, бос. Даскалът го пита:

- Защо си по риза?

- Защото немам гащи.

- Защо не ти направят?

- Защото нема от какво.

- На баща ти едни вехти.

- Дава ли си той гащите на мене.

- На колко си години?

- Не знам.

- Аз ще ти кажа. Сега си на 7.**

И т.н...

С други думи казано, днес сме недоволни не защото сме бедни, а защото има богати. Показателни бяха повечето реакции покрай отвличането на Бончеви - един вид пада им се, богати са, що не отвлекат мене...

Но ще си позволя да твърдя, че общества, в които общата бедност се понася по-добре от социалното неравенство дори при по-висок статус на ниските летви, са рискови. Те стават лесна плячка на революционни реторики и последващи преразпределителни диктатури. Тук изобщо не се занимавам с понятия за "справедливо" и "несправедливо" натрупване, защото те са безнадеждно дискусионни - както в практически, така и във висш морален план.

Мисълта ми е само, че следва да си зададем въпроса какво общество искаме, и след това да се погледнем с истината в очите. Единственото неприятно нещо е не да се видим там бедни, а да се видим и бедни, и без гащите на законността.

-------------

* Икономистът на "Отворено общество" Георги Ангелов коментира, че е невъзможно при декларираните доходи от българите да се обясни това голямо натрупване на богатство от 32 милиарда. Според него доходите просто се укриват - той посочи, че около 200 хиляди работници в строителството декларират заплата от 400 лева, а реално получават по 1000. Около половин милиард лева се укриват и в туризма.

** "Даскал Марин разказва", Марин Ковачев, Сдружение "Балкански чеда", 2008.
148
5121
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
148
 Видими 
05 Август 2008 00:36
05 Август 2008 00:54

Евала
Щастливото общество крие си богатството
Но толкова реалистично
Евала
05 Август 2008 00:58
Всъщност май това, което българите (и руснаците) понасяме най-трудно,

е не бедността, а богатството


Много харно, но според мене, в дълбока историко и народопсихолочическа грешка е Ламбовски, „изрязвайки” лентата. Правилното е да се чете „понасяме най-трудно, богатството придобито с лъжа и кражба”. Никой копче няма да каже за някой намерил гърне с жълтици, даже и това да е Лъжлив Съби, защото той е лъжлив, но не е люжец. Да припомним на автора как сега все още останалите стари църкви, училища и манастири у нас са строени с голям ентусиазъм общо от богати и бедни. Богатите участват с парите, а бедните с труд. Това са исторически факти, а не теоритично-абстрактни съчинения.
05 Август 2008 01:01
Всъщност май това, което българите (и руснаците) понасяме най-трудно, е не бедността, а богатството (разбира се, става дума за чуждото такова). Естествено, не само българите и руснаците са така - то винаги е социален дразнител, защото е фундаментален аспект на неравенството. Богатство означава, че някой има отличителен обем на притежанията, но този обем става отличителен само когато се сравнява с по-ниски обеми. Не може да има богатство там, където всички са заможни.

Ламбовски отново е на ниво и точно в десятката

Редактирано от - Dinain на 05/8/2008 г/ 01:02:26

05 Август 2008 01:02
Епа оно горното не е нищо ново , они у Западна Европа и по бай Тошовото време се дзверея - как е възможно офицялно да изкаруйеш 200 лева а да арчиш 400
05 Август 2008 01:05
Сори, но не разбрах
" Дали сме бедни защото сме такива или сме такива защото сме бедни" ?
05 Август 2008 02:04
Хайде сега, и продажбите на коли намесиха!
Вярно, скочиха продажбите на коли. Плъзна слухът, че вече не е "куул" да се возиш на джип и черен мерцедес. Само бялото било шик.
И ето, повиши се благосъстоянието на българския народ - купува като луд бели мерцедеси.
Ех, Бойко, Бойко... Да ти разкажа ли приказката за царя, ябълките и данъците?
05 Август 2008 02:08
Къде сте тръгнали да бройкате на стоителите заплатите. Що не направите сметка колко превъртя мафията в недвижимите имоти и строителството. Ама това индустриалните уочове няма да го кажат никогаж, щото са част от играта.
05 Август 2008 11:15
Според анализ на ЕСИ (Европейско социално изследване), който се прави за 24 европейски страни, най-недоволните от живота са българите, след тях са руснаците.

Нормално е, но не защото не понасяме богатството, както глупаво пише в статията, а защото станахме по-бедни от преди. 19 години след връщането към капитализма не можем да достигнем стандартите си на живот от 1980-1988 години. Средният българин, който не е от мафията, сега живее в пъти по-зле от преди 20 години. И някои исакт да сме доволни от това!
И тук започват причините да сме по-бедни от преди и една от тях е, че сегашните богаташи просто ни ограбиха и продължават да ни ограбват.
Друга причина да не сме доволни е демографската катастрофа и циганизацията на България, като причината е пак същата - едни криминално забогатяха много за наша сметка.
05 Август 2008 11:24
Логичните вопли "Ама не е така, те са - изедниците, не сме ние..."
Ламбовски е абсолютно прав, дори това да е нелицеприятната истина. Ето, Брайтман показа как само за месец в строителството и туризма се укриват 700 млн. лв. Само за един месец и само от строители и заети в туризма. И после пита откъде дошло богатството
Продажбите на коли са чудесен показател (много по-добър от собствения доход и "какво казват комшиите пред блока" във всеки случай) за това, че населението се замогва. Още показатели - беше взет рекорден ипотечен кредит от физ. лице на стойност 500К евро. А средният кредит в страната вече мина 50, 000 евро. В София е дори 67, 000.

Редактирано от - Dinain на 05/8/2008 г/ 11:35:32

05 Август 2008 11:32
Хахаха!
ХУЗът ме разсмя - разказва личната си история и настоява, че всички са като него. Позната картинка.
Правилното е да се чете „понасяме най-трудно, богатството придобито с лъжа и кражба”. Никой копче няма да каже за някой намерил гърне с жълтици

Какво чудесно доказателство за думите на Ламбовски!
Ганьо и Брайтманът обаче не се усещат - за тях богатството е априори придобито с лъжа и кражба, т.е. то е "лошо богатство". "Добро богатство" е само своето богатство; когато е чуждо, то е "лошо" - придобито с лъжа и кражба и так далее. А ХУЗ-ът слага черешката на тортата. Той си го казва в прав текст и пак не се усеща:
Средният българин, който не е от мафията, сега живее в пъти по-зле от преди 20 години

Ерго, логическата схема е налице: ако живееш по-зле, ти си "среден българин"; ако живееш по-добре, ти си "от мафията" -> отново наблюдаваме мисленето: богатството може да е само лошо, освен в случаите, когато е свое (а тогава може да се окаже и че въобще не е богатство, защото винаги ще има някой по-богат, в сравнение с който да се чувстваш беден - по Ламбовски).
05 Август 2008 11:44
Принципно е вярно. Обаче - ей това "обаче", дето все разваля хубавите лафове. Обаче, в бодряшките приказки потъва истината за реалността. Похвален скок в купуването на жилища, бяла и черна техника. Но без споменаване за натрупаните кредити за покупката им. Нищо за разреза на спестяванията, от който се вижда, че преобладаващите влогове са до 3 000 лева. Което показва ясно, че останалата огромна парична маса принадлежи на малка група богоизбрани /тоест – политизбрани/, по правило близки на обръчите и новите комунисти-капиталисти.
Да, прав е Ганюгю - - смесват се двете страни. Завист към богатството заменя ненавист към ОТКРАДНАЛИТЕ богатството. Защото са крали от нас. И сега - според Райчев и сие - преходът завърши, кой крал - крал, кой... - ..., всички по местата. А справедливите питания "Абе, защо крадете?" демагогски се превъртат в "Ау, тия са богати!".
Така че - нхека разграничим дребнавата завист на некадърника от недоволството от престъпника. А в момента държавата е престъпна, собственост на престъпници.
Впрочем, един въпрос към автора и колегите. Американската мечта е да постигнеш желанията си в живота. И затова янките четат яката биографии, спомени, поучителни книжлета за и от успели, от богати. Е, и там има завистници - не е да няма. /А и ние изнасяме за Манхатън! /.
Да речем, че българите преодолеят синдрома на завистта към богатия и рекат да следват примера му. Представяте ли си какво ОЩЕ ще стане тук? Колко бандити, рекетьори, "застрахователи", "охранители", обикновени и мошеници с бели якички...Нали да не завиждаме, а да захвалваме, както казваше баба ми, и следваме примера на забогателите в мътното време?
Май принципът "Не завиждай на богатия, а го надмини!", нещо не пасва нито на времето, нито на днешния морал.
Помисли, авторе!
05 Август 2008 11:50
Но ще си позволя да твърдя, че общества, в които общата бедност се понася по-добре от социалното неравенство дори при по-висок статус на ниските летви, са рискови


...Що за фраза?

Не споделям мнението на Бойко. Богатството дразни, у нас повече от другаде, дотук добре.
Истинската причина за недоволството и угнетението на българина е усещането за задавяща несправедливост във всичко. Крещяща, несравнима с природната, обществено генерирана. Не може с лека ръка да се смутолевят тема като генезиса на богатството у нас. Те са разковничето. Били спорни! Ами тъкмо затова пораждат напрежение!
05 Август 2008 11:50
Ex, Dinain, Dinain, прости работи не схващаш.
Основното е твърдението ми, което може да се каже и така:
Недоволни сме, защото живеем по-зле от преди 20 години.
Май ще трябва да спра дотук, за да го осмислиш. Като го осмислиш, може и да продължа с причините защо сега живеем в пъти по-зле от преди 20 години. Само да ти напомня, че ако ти лично живеш по-добре, това си е твоята лична история, както си го написал по-горе.
05 Август 2008 11:51
Е, Динаине, май наистина ще трябва да ти разкажа приказката за царя и ябълките.
Седял си един цар в тронната зала и чул през прозореца викове: "Айде на хубавите ябълки-и-и-и!"
Погледнал - един старец с каруца продава ябълки, а наоколо - тълпа купувачи.
Прияло му се на царя, викнал първия министър и рекъл: "На ти пет жълтици, бягай да купиш ябълки."
Първият министър викнал последния министър и рекъл: "На ти четири жълтици, бягай да купиш ябълки".
Последният министър викнал церемониалмайстора и рекъл: "На ти три жълтици, бягай да купиш ябълки."
Церемониалмайсторът викнал шефа на стражата и рекъл: "На ти две жълтици, бягай да купиш ябълки."
Шефът на стражата викнал един стражар и рекъл: "На ти една жълтица, бягай да купиш ябълки."
Стражарят излязъл и спипал стареца за яката: "Хей, какво си се развикал? Тука хан ли е или царски дворец? Марш оттук, ябълките се конфискуват."
Върнал се стражарят и рекъл: "Ето, шефе, добра далавера. За една жълтица - половин каруца ябълки."
Шефът отишъл при церемониалмайстора: "Ето, значи, за две жълтици един чувал ябълки."
Церемониалмайсторът отишъл при последния министър: "Ето, за три жълтици една торба ябълки."
Последният министър отишъл при първия министър: "Ето, за четири жълтици половин торба ябълки. Какво да се прави, началство, инфлация - и Хърсев тъй рече."
Първият министър се явил при царя: "Ето, ваше величество, както заръчахте - заповядайте пет ябълки."
Седи царят в тронната зала и мисли: "Пет ябълки - пет жълтици. Една ябълка - една жълтица. И народът ще се скъса да купува. НА ТОЯ НАРОД ТРЯБВА ДА МУ СЕ ВДИГНАТ ДАНЪЦИТЕ!"
05 Август 2008 11:55
E, Dinain, ако си осмислил първата част - че сега стандарта ни е в пъти по-нисък от преди 20 години, да минем на следващата стъпка - защо е така? Я пак да спра, че ще ти дойде много.
05 Август 2008 11:58

Е, Dinain, узря ли за причините? То и няма нуждат аз да ти ги пиша, Brightman в общи линии ти ги е написал, но остава най-трудното - да ги схванеш.
Но все пак Dinain в напъните ти да схванеш, не забравяй основното, че живеем в пъти по-зле и затова сме недоволни.
05 Август 2008 12:01
Ти не беше ли икономист, бре? Защо си решил, че богатството е почнало да се натрупва от тази година? Преди това доходи и криене на данъци не е ли имало? Апропо, според повечето оценки сивата икономика е около 30% от БВП - само това са 8-9 млрд. на година.
Генек, не разбрах какво предлагаш - да ставаме богати или да не ставаме богати. Все лошо излиза че е.
ПП За мен беше показателен експериментът, който си направих тук във форума преди време. Споменах за мой приятел, който се върна от САЩ преди 2 години и нещо и започна работа в София на 1000 лв. заплата - почти без стаж, направо от университета (сега вече взема много повече). Сред коментарите нямаше нито един в смисъл "Браво на него!". Половината бяха "Няма такова животно, да почва с 1000 лв.", а другата половина - "Явно е връзкарче". Това беше достатъчно красноречиво - защото човекът е съвсем реален, не е ползвал никакви връзки, не е мамел, крал и т.н. и случаят му никак не е уникален, познавам и други такива случаи. Аз се връщам скоро в БГ и ще имам доход много над тия 1000 лв - същите хора отново ще обясняват, че няма такова нещо, че всичко е със лъжа, измама, кражба, връзки, че който е забогатял е "от мафията", а "средния българин" живее в пъти по-зле от преди 1989... можем да си говорим за завист и недоволство от чуждото богатство до утре. На тези хора жестоко им липсва соца, защото тогава всички бяха еднакво мизерни и нямаше на кого да завиждат - а сега се чувстват прецакани, ако съседът има по-хубава кола...
05 Август 2008 12:02
19 години след връщането към капитализма не можем да достигнем стандартите си на живот от 1980-1988 години.

XYZ, oтново е на висота...
Твоят стандарт може да е бил висок тогава, ама аз си спомням едни огромни празни супермаркети и опашки за "В.Търново 85" и секция "Явор".А за чакането за лека кола не ми се спомня...Имаш пари , а няма какво да купиш...
05 Август 2008 12:08
ХУЗ е решил да става комедиант
Само да ти напомня, че ако ти лично живеш по-добре, това си е твоята лична история, както си го написал по-горе.

Не, ХУЗе. Разликата между логиката на двама ни е следната: ти изхождаш от личната си копанка и заключваш, че това е общата картина. Аз изхождам от икономически и статистически данни, цитирани по-горе, и ти показвам, че личната ти копанка не е меродавна. А моята лична копанка не гледам въобще. Набий си го в главата, пич.
ПП Леко с мегаломанията - склонността да говориш от името на целия народ е опасно нещо. Ти може би живееш в пъти по-зле от през соца. Съжалявам, това е твой проблем.
ПП2 Сократе, добра притча
05 Август 2008 12:08
Динаине!
Сега ти разбрах болката - връщаш се - ще те уверя, че не си прав, по дяволите! Не си прав!
Никой няма да ти завижда нито за хубавата кола, нито за хубавото жилище - или поне няма да ти завижда в смисъла, който влагаш в тази дума.
Може и да има лумпени с подобни настроения, но те са нищожно малцинство.
Българинът иска справедливост - наказание за крадените богатства, а не наказание на богатите изобщо.
Е, ако искаш да другаруваш със сенчестата (или направо черната) икономика - не се надявай народът да те обича.
05 Август 2008 12:12
Каквото казах по-горе, но по Ламбовски:
Но ще си позволя да твърдя, че общества, в които общата бедност се понася по-добре от социалното неравенство дори при по-висок статус на ниските летви, са рискови

Простичко казано, през соца всички бяха еднакво мизерни и нямаше за какво да завиждат на съседа. Затова и ХУЗ е бил щастлив. Сега едни са богати, други са мизерни и има за какво да се завижда - ХУЗ е нещастен. Друг психологически трик за справяне със стреса е самоубеждаването, че спадаш към мнозинството (да си малцинство е по-трудно) - ХУЗ се самоубеждава, че всички хора (или поне повечето) са на неговото дередже.
05 Август 2008 12:15
Ако говорим с числа - заплатата ми сега е 6 (шест) пъти по-висока от заплатата ми през 1998 г. и трябва да призная, че наистина усещам разликата.
Според мен, проблемът за недоволството е в това, че правим сравнението не между това какво получавахме и можехме да купуваме с него преди и сега, а между това какво получаваме сега и какво ни се иска да получаваме.
05 Август 2008 12:15
Сократе, няма смисъл, спести си усилията. Вероятно ти не си такъв и не си единствен, но аз не падам от Марс все пак - расъл съм, живял съм и съм работил в България. Голяма част от българите са завистливи и злобни, това е реалността. Виж ХУЗ-а или Параграфът, наричащ емигрантите "дезертьори", и ще ти стане ясно.
05 Август 2008 12:18
Съвсем конкретен съм. Говорим ли принципно - естетсвено, че трябва да се търси пътя към богатството. Ако всеки най-напред себе си оправи - за държавата остава малко работа.
Но това е принципът. Реалността и конкретността са други. НАШЕНСКИТЕ богати ли са светлия пример, който трябва да следваме? Има, вярно е - има много забогатели с ум, разтропаност, труд. И техния пример трябва да е водещ. А деянията на комунистическите назначенци на длъжност "богат бизнесмен" и мутрите, трупнали богатство по пътя "труп-труп-труп" - да са интересни за прокуратура и съд.
Така че - нека разделим нещата.
Принципно съм съгласен с автора, но кой знае защо ми се струва, че и той по примера на Райчев, Стойчев и сие се опитва да скрие престъпния характер на НАШЕНСКИТЕ богатства зад морално-укоримата завист.
Демек - засрамете се, не обвинявайте престъпниците, смирете се, признайте ги за пример.
А признаем ли ги за пример...И последваме ли го...
Бончев беше един от ония, дето разбиха държава, морал и закон. Сега ореваха орталъка, че нови кандидати за богатство действали по неговия начин. Ами нали да се учим?
Това е.
05 Август 2008 12:26
Генек
Кво ще речеш, Ламбовски?
Ония приятели взеха - колко? - 400 хиляди лева или евро?
Нека не им завиждаме. Халал да са им.
Инак ставаме завистлива българска пасмина. От която - интересно защо? - ти не си част, Ламбовски.
05 Август 2008 12:27
Това е! Ама май никой не е забогатял с честен труд! Действително богат-мнооого богат.
05 Август 2008 12:44
Примитивно е да се радваме на нещастието/разбирай, честите отвличания напоследък на личности от "елита"/. Разбира се, че им съчувствам, но за беда, не мога да им помогна...Просто няма как, защото излишни пари нямам, с които мога да помогна за да бъде пуснат на свобода поредният отвлечен богат българин. На мен лично ми е все едно кой има много, много пари, но ме вълнува как ги е "изработил" и дали е спазвал правилата на "играта".
05 Август 2008 12:51
Демек - засрамете се, не обвинявайте престъпниците, смирете се, признайте ги за пример.

Ами не, Ламбовски казва "засрамете се, не обвинявайте богатите". Точно за това пролетарско схващане говори, че богат = престъпник.
05 Август 2008 12:54
Добре бе, Динаине.
Посочи ми колко производства бяха създадени у нас от добрите богати хора.
05 Август 2008 13:02
като чета ламбовски, знам защо тухолски е висок
за ламбовски
за сократ
05 Август 2008 13:11
Dinain,
толкова си се вторачил в личната копанка, че мислиш, че всички правят като теб.
Има си официална статистика - средна заплата тогава, средна заплата сега, инфлация и т.н. 10 сегашни лева са горе-долу с покупателната способност на 1 лев от преди 20 години. А сега сравнявай заплати, както ги дава статистиката, а не твоята лична копанка! Ти явно си от демократите дето ни окрадохте и сега подалеч от собствената си банкова сметка нищо не виждаш.
05 Август 2008 13:17
България бе окрадена и продължава да се краде от комунистите.
05 Август 2008 13:18
.. и, в пряка връзка с написаното от автора, да споменем с добро този човек (снимка: натиснете тук)
.. 10 години без него .. R.I.P ..
в ред. .. той поне не крадеше, нали ....

Редактирано от - Старшината на 05/8/2008 г/ 13:21:17

05 Август 2008 13:20
Примитивно е да се радваме на нещастието/разбирай, честите отвличания напоследък на личности от "елита"/

Добре де, да осъждаме похитителите значи?
Не бива така - забогатели са похитителите. Ама пуста нация българска - завижда, щото няма куража да грабне по един чувал, да пъхне вътре някого и да иска откуп.
А, Ламбовски? Да осъждаме ли забогателите?
05 Август 2008 13:29
Абе, ХУЗ-е, за каква покупателна способност говориш, като нямаше какво да се купи..
05 Август 2008 13:35

Прав си НЕРВЕН - тогава всички бяхме на фотосинтеза, защото ни храни имаше по магазините, нито електроуреди, нито мебели, и бяхме едни нервни, нервни, нервни, ....
05 Август 2008 13:41

ХУЗ, за задълбочим малко, кажи моля какво работеше лично ти преди 89-та. Мисля, че това ще допринесе сериозно за изясняване на позициите.

05 Август 2008 13:43
Brightman, след няколко месеца до максимум година - две ще се види на какво се дължи това "забогатяване"... Просто народа е затънал до гуша в борчове към банки и нефинансови институции, които с нетърпение чакат балона да се спука и да прилапат жилищата накуп. Малцината, които излязат сухи от пороя, ще бъдат пометени от ООД-тата, в които ще се превърнат блоковете, по-голямата част от които вече ще са собственост на кредиторите. С една дума, никой няма да ет гони от апартамента, просто ще плащаш наем по пазарни цени. Тогава да видим какво ще дрънкат от екрана колко сме забогатели, когато започнат самоубийства заради разорението!
05 Август 2008 13:49
Вчера, отскочих до Балчик, не бях ходил от поне 5- 6 години, смаях се... направили яхтено пристанище, и поне 20-тина високо стойности яхти се поклащаха там, а до сами брега модерни хотели с имена Мистрал, Френсис Дрейк и прочие европейска екзотика и история, богати хора са ги строили и ги притежават, в същото време ужасна смрад...никой не се "сетил" да направи канализация и пречиствателна станция...и това не е само там...Без коментар
05 Август 2008 13:49
Сирена,
не какво е работил, щото децата на номенклатурата не работеха.Да каже само на коя улица е живеел...
05 Август 2008 13:58
СОКРАТЕ,
05 Август 2008 14:19
Сирена,
искаш да ти дам лични данни ли? То, ако ти ги кажа, много лесно може да се определи и кой точно съм аз. Та само ще кажа, че пак работя същото, каквото и преди 20 години и каквото работят много хора, вкл. и много от участниците в форума. С две думи нищо, което си заслужава да се коментира.
По-важното може би е, че все пак винаги съм живял в София, а в София си имаше всичко. Вярно е, че примерно телевизор не можеш да си купиш веднага, но до година-две всеки се сдобиваше с него. И така беше и с всичко останало, като може би само колите бяха изключение - там се чакаше повече, но ако не държиш непременн0 на Лада, можеше и доста бързо, т.е. с следващата доставка, да ти излезе номера за Застава, Трабант, Вартбург и май имаше още някаква. За Лада обаче чакаш. Е, и апартаментите, но то и сега е така, само дето е обърнато - тогава пари имаш, но няма, сега пари нямаш, за да го купиш. То и с новите коли е така - не случайно се наводнихме с 15-20-30 годишни боклуци от западна Европа.
05 Август 2008 14:20
никой не се дразни от честно спечелеите пари

Брайтмане, ама ти не разбираш. Точно там е работата, че за хора като ХУЗ "честно спечелени пари" няма. За тях бедняк = честен, богат = престъпник. Та в този смисъл от "честно спечелени пари" наистина никой не се дразни - просто защото никои пари (богатство) не се възприемат като честно спечелени.
Сократе, не знам. Ето Брайтман посочи един. Аз познавам предимно чужди компании, които развиват дейност в България и печелят добре.
А ето, че и ХУЗ ме обяви за крадец - както можеше да се очаква.
05 Август 2008 14:22
Българският капитализъм е уродлив, защото е с инцестен генезис.
Шайката разбойници, които бяха вече затънали в кражби към '89-та, ни инсценираха и дворцов преврат, за да запазят контрола и да насочват делата в държавата в посока на все по-голямо криминализиране, за да се маскират техните престъпления.
Тяхно единствено спасение бе това - толериране на отявлената престъпност да трупа все по-големи грехове, белки по-старите соц-престъпления избледнеят с времето и се забравят.
Затова 100% функциониращата полиция оставяше на воля рекетиращи банди да шетат, все едно са насред Сибир,
циганите бяха и СА направо поощрявани да мародерстват - както душа им сака,
на воля е оставена да злоупотребява и официалната мафия на турските и български служби - ДПС, и т.н., и т.н., всичко само и само за да се замаже Началото.
(И - за да се подтисне обединението на нормалните граждани около една обща национална идея за справедливост.)
А най-любима маскировка им е разграбването и унищожаването на общата собственост, натрупвана през онова време.
Само и само да се загубят следите.
С времето това поведение се превърна в навик.
Тези ... същества, които вършат тези свинщини, бяха отгледани и наложени за упраници на нашата губерния от службите на държава с преобладаващи интернационални убеждения.
05 Август 2008 14:25
Нервен не си прав. Аз бях дете по това време и не мога да дам пълен анализ на база лични преживявания. Обаче - боклук по улиците, кучета на глутници, невъзможност да учиш или да те запишат в детска градина и т.н. тогава нямаше. Всички тези неща струват пари. А тези дето са богати в момента са от нашите пари и несвършената работа. Няма как да ги обичам след като ми оакаха всичко
05 Август 2008 14:26
Старшината, ти друга работа нямаш ли ?
Сложил нашия снимката на правешкия лайнар.
И се надява да се хванем на въдичката.
Бай Тодар вече не е толкова виновен, колкото тези около него.
Прочети написаното от Сократ за ябълката.

05 Август 2008 14:28
Динаине,
Това си е работа на хора като Милчо, Маркса, Хунвейбина (той къде се затри?) и още неколцина. На такива - прав им път в БКП (между другото, членовете на БКП поне проявиха някакво чувство за чест, като отказаха да се преименуват). Ако могат - нека се борят да върнат социализма в чистия му вид (не че имаше такова животно, де).
Въпросът е друг - че огромната част от българското население е хваната в сицилианска примка (нали знаеш какво е, ако не - да ти обясня).
Нима очакваш от хора в тази ситуация да мислят за друго, освен как да скъсат въжето?
И ако някак успеят - очакваш ли от тях цивилизован диалог с онзи, който им е сложил примката?
Разбери: с потушаването на учителската стачка миналата година и с това, че излъга учителите (Станишев: БСП е партия, която държи на обещанията си), сегашната власт сама си подряза клона. Защото наистина постигна някаква безнадеждна апатия. Но (тръгнало ми е на притчи) - нали знаеш притчата за султана и съветника по данъците, който му докладвал за народното настроение. Апатията е предвестник на взрив.
И понеже стана дума за учителите - миналата година ги изкараха страшно богати. Защо тогава "богатството им" беше повод за най-люти клетви? Надявам се да помниш.
05 Август 2008 14:33
Сложил нашия снимката на правешкия лайнар.

... ама по негово време НИЕ, не ВИЕ, направихме това, което сега ВИЕ крадете ... нема лошо ..
05 Август 2008 14:40
Еничари управляват България днес, както и преди (който не вярва - да пита знаещите защо бе убита Людмила, а мога да го кажа и веднага - защото беше осъзната българка).
.
Наивно е да се вменява малоумие на цял народ, че видите ли - мразел богатите.
Глупости формени.
Откакто свят светува има богати и бедни. Това е норма.
А богатите ВИНАГИ (!) са хора по-знаещи и по-можещи от останалите.
Но не и днес.
Пред очите ни забогатяват нелепи личности, и жалки.
Как става така?
Богатствата се създават в среда на отявлена престъпност.

Такова престъпно "богатство" не е норма.
Престъплението - няма как да е норма.
Щом има престъпление - трябва наказание.
Престъпленият - не могат да изчезват с времето, те само се натрупват.
Това ще кажа, на тарикатите.
Нищо в природните и човешки закони не се е променило съществено от десетки хилядолетия, че да реши някой да опростява престъпленията.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД