:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,954
Активни 670
Страници 26,519
За един ден 1,302,066
Възмездие

Британски съд оправда осъден за убийство на журналистка

Разстрелът на разследващата репортерка Джил Дандо остава загадка
Снимка: Ройтерс
Бари Джордж бе освободен, след като бе признат за невинен на втория процес. През 2001 г. той получи доживотна присъда, от която излежа осем години преди преразглеждането на делото.
На 26 април 1999 г. разследващата журналистка от Би Би Си Джил Дандо е застреляна пред входната врата на жилището си във Фулъм, югозападната част на Лондон. 37-годишната жена е водеща на тв предаването "Краймуоч", което прави собствени разследвания на нашумели престъпления, а разкритията си излъчва и предава на полицията, като по този начин помага за залавянето на извършителите. Убийството й, извършено посред бял ден, разтърси Великобритания, а интересът към случая се засили в последните дни, след като осъденият на доживотен затвор за престъплението, бе оправдан на втори процес.

------------------------------------------

Година след разстрела на Джил Дандо има арестуван за извършването на престъплението - това е Бари Джордж, съсед на репортерката и стар познайник на полицията. 40-годишният мъж има криминално досие, в което са описани опит за изнасилване и нападение. Арестуван е три пъти за три различни нападения. Освен това е бил задържан при опит да влезе в двореца Кенсингтън, за да се срещне с принцеса Даяна. Тогава Бари Джордж, преоблечен като Рамбо, бил "въоръжен" с ласо. По време на първия процес стана ясно, че сред "хобитата" на безработният Бари Джордж е да следи, а понякога и да напада жени във Фулъм. Самият той не крие това, а в едно от малкото си интервюта, след като излезе на свобода, обяснява, че обектът в онзи злополучен ден била друга дама, а не Дандо. Сред другите му големи страсти е музиката на "Куин".

През 2001 г. той е признат за виновен за убийството на Джил Дандо и е осъден на доживотен затвор. Всички съдебни заседатели тогава смятат, че мъжът е извършител на престъплението. Пет години по-късно адвокатите на Джордж подават молба в Комисията за преразглеждане на криминалните дела с мотив, че клиентът им има психични отклонения и не може той да е извършил престъплението, за което е осъден. Комисията препраща делото към Апелативния съд, който започна втори процес за убийството на Джил Дандо.

В края на миналата седмица магистратите оправдаха осъдения на доживотен затвор и останал почти осем години зад решетките Бари Джордж. Съдебните заседатели в лондонския съд Олд Бейли го обявиха за невинен. Решението скандализира британците, а медиите веднага започнаха да си задават въпроса "Кой тогава уби Джил Дандо?".

Разследването на убийството от април 1999 г. продължава повече от година, преди да бъде арестуван Бари Джордж. Една от първите хипотези на детективите от Скотланд ярд е, че журналистката най-вероятно е убита заради работата си. Тя и колегата й от Би Би Си Ник Рос са участвали в разследването и разкриването на няколко престъпни групировки, които биха могли да поръчат ликвидирането й в знак на отмъщение. По време на първия процес срещу Бари Джордж неговият адвокат в съдебна зала дори лансира хипотезата, че бившият босненски сръбски лидер Радован Караджич и шефът на отрядите на Аркан "Тигри" стоят зад престъплението, разкрива британският в. "Таймс". Според него убиецът получавал нареждания от Аркан, който искал възмездие за бомбардировките на НАТО на телевизионната кула в Белград. Джил Дандо пък се превърнала в изкупителна жертва, тъй като разгневила сърбите със свое предаване от 1998 г., чрез което събирала пари за сираците в Косово. Тя дори получавала заплашителни писма на електронната си поща по повод тази програма. Твърденията на адвокатите на Бари Джордж обаче остават само в съдебната зала.

Преди да бъде извършен арестът, детективите проучват 486 имена в електронния органайзер на Дандо, както и 14 000 имейла, изпратени на електронната поща на Би Би Си. Разпитвани са 140 души, които проявявали "нездрав" интерес към водещата на предаването "Краймуоч", както и още 2000 души. Открити и детайлно изследвани са 3700 веществени доказателства.

В хода на разследването става ясно, че стрелецът съвсем не е бил аматьор, а професионалист, защото не са открити абсолютно никакви следи в района на убийството. Детективите предполагат, че престъпникът се е доближил до Дандо, накарал я е да седне на стълбите и я е застрелял с един 9 мм куршум в слепоочието. Оръжието е било опряно в главата й, за да се заглуши звукът от изстрела. Свидетели на разстрела няма, двама съседи разказват, че видели мъж, който се отдалечава от входната вратата на Дандо.

Отхвърлена е вероятността престъплението да е опит за обир, тъй като не е правен опит вратата да бъде разбита, алармата не се е включила и нищо не е взето от бижутата, които журналистката носела.

Вероятността ревнив бивш любовник да е застрелял журналистката също не отпада и Скотланд ярд работи и по нея. Месеци преди убийството Дандо публично обявява годежа си с Алън Фъртинг. Братът на Джил, Найджъл, споделя пред детективите, че тя била притеснена от "мъж, който не я оставял на мира". Сега, след като Бари Джордж е на свобода, този мъж, наречен "Джулиън" отново остава под подозрение.

В деня на убийството автомобилът на репортерката не е бил проследен до жилището й във Фулъм, където тя рядко ходела, защото се била преместила при годеника си. Това кара детективите да направят заключението, че убиецът е бил от района - Бари Джордж е точно такъв, неговият дом е на 450 метра от този на Джил Дандо.

През ноември м.г. съдиите от Апелативния съд разгледаха доказателствата на базата, на които Джордж е получил доживотната присъда и решиха да преразгледат случая. И го оправдаха. Очаква се той да получи обезщетение от 1 млн. лири за осемте години, прекарани в затвора. Джордж вече има предложение да продаде на британски таблоид историята си за 100 000 лири.

След излизането от съдебната зала адвокатът Джеръми Мур заяви, че клиентът му е дълбоко развълнуван, но последният все пак успя да каже: "Още не мога да повярвам". А защитникът продължи: "Моментът не е подходящ за празнуване. Невинният Бари Джордж прекара 8 години в затвора за престъпление, което не е извършил. Много по-добре щеше да бъде полицаите да използват тези 8 години, за да издирват истинския убиец".

"Детективите спряха да работят по случая след ареста на Бари Джордж. Смяташе се, че той е този, който отговаря на описанието на свидетелите, и може да бъде заподозрян за убийството. Всички казуси, които са от обществен интерес, оказват голям натиск върху полицията и разследващите се опитват да открият извършителя бързо. Струва ми се, че понякога натискът води до изопачаване на обективността, която иначе няма да бъде пренебрегната", казва пред в. "Сънди телеграф" Уилям Клег, адвокат на Бари Джордж. Адвокатът на Джордж Уилям Клег заяви пред съда, че неговият клиент не е имал умствените качества и мотивите, необходими за извършването на убийство. Според него 48-годишният Джордж, който страда от психическо разстройство е просто "местната откачалка".

След оправдателната присъда на Джордж високопоставени представители на Скотланд ярд казват пред британските медии, че едва ли ще има интерес към ново разследване на случая "Джил Дандо". Семейството на журналистката е убедено, че истината за убийството й никога няма да бъде разкрита.
Снимка: Ройтерс
Шефът на звеното за разследване на тежки криминални престъпления в Скотланд ярд Саймън Фоу (вляво) излиза от съда в Лондон, след като Бари Джордж бе оправдан.
Снимка: Ройтерс
Разследващата журналистка Джил Дандо бе много популярна във Великобритания.
2
3364
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
06 Август 2008 14:24
06 Август 2008 15:09
Малко допълнение към общо взето вярната публикация.
Не всички съдебни заседатели са били убедени във виновността на Бари Джордж на първия процес. Но е надделяла тежестта на едно единствено веществено доказателство - микроскопична прашинка изгорял барут, намерена по дрехите на обвиняемия година след убийството. По-късно се доказа, че тая частица химически не съвпада с тези от фаталния изстрел и би могла да попадне върху дрехата от други източници, например - от разследващите криминалисти. На втория процес това "доказателство" не бе допуснато.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД