Народът е казал, че най-бързо се харчат готовите пари. Едни такива милиони преди Нова година бяха раздадени от правителството на всички министерства. Те бяха от излишъка в бюджета, натрупан в края на 2007 г. От него на Министерство на отбраната се паднаха 110 млн. лева. Които военните бързо и "качествено" похарчиха.
Един от най-скандалните харчове е за идеен проект за една от почивните бази. От отчета на МО до парламента се вижда, че министерството е превело на фирма "Инвестор" ООД 840 000 лв. по договор от 25 септември 2006 г. От регистрите на Агенцията за обществени поръчки се вижда, че през март 2006 г. ИА "Социални дейности на МО" е обявила обществена поръчка за изготвяне на идейна концепция за Военно-почивен дом "Говедарци" - "разнотипни двуетажни вилни сгради за отдих, като на първото ниво да бъдат обособени позиции за общо ползване - кухненски бокс с трапезария и дневна, а на второ - между две и четири спални със собствени санитарни възли с тоалетна чиния, мивка и душ кабина". Препоръчва се да има и обществена сграда, която да включва заведение за хранене, бар и административни помещения, но съобразени с общия капацитет на почиващите.
От същата обява става ясно, че конкурсът е спечелен от фирма "Инвестор" ООД, която е получила парите си - 840 000 лв., едва от излишъка за 2007 г.
Скандалното в случая е, че само няколко месеца след обявяването на обществена поръчка - през август 2006 г., същата тази почивна база беше продадена от МО. Това означава, че подготовката за сделката е започнала още в края на 2006 г. Така идейният проект си остана за военните, а
парите са дадени на вятъра
По това време изпълнителен директор на ИА "Социални дейности на МО" е Николай Цонев, който в момента е министър на отбраната. Отчетът за изхарчените пари е подписан от него като министър.
Имотът е много стара почивна база на военните, която от няколко години не се използва, а всичко по нея се руши. Тя се намира в местността "Надарица" до самоковското село Говедарци. До нея минава реката Черни Искър. Върху терена има изградени 17 сгради. Част от тях са две бунгала и три масивни вили. Имотът разполага и с хранителен блок, столова и административна сграда. Най-интересното обаче е, че притежава огромен рибарник. В момента той все още се държи под наем от Иван Славков.
Батето идва често тук да се весели
и да похапва прясна рибка, разказват хората от Говедарци.
Този имот бе продаден за над 17 млн. лв. в търг с тайно наддаване. Победител в него стана консорциум "Рила инвестмънт", който е предложил 17 012 001 лв. Компанията е собственост на италианския гражданин Марко Фредо (81%) и на българите Николай Николов (8%) и Милен Христев (4%). Христев участва в десетки компании като управляващ и съсобственик. Сред тях е фирмата "Старият Пловдив 98". В управляващия орган на фирмата е и председателят на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова. Христев е бил в управата на фондация "Пловдив за Петър Стоянов", която е била създадена, за да събира средства за кампанията му за президент.
Спечелилите още не могат да влязат във владение на имота си, тъй като класираният на трето място в конкурса оспорва търга. На първа инстанция делото е спечелено от "Рила инвестмънт", обясниха от МО. В момента необитаемата почивна станция се пази от един пенсиониран военен. Сградите се рушат, а в двора са паркирали няколко каравани.
Министерството на отбраната е дало общо
12 млн. лева от излишъка за финансиране на социални дейности
7 млн. лева пък са били похарчени само от ИА "Социални дейности на МО".
382 969 лв. са преведени на фирма "Проно" ЕООД за проектиране на ремонт на кухни в хотел "Флагман", както и за работен проект в базите на военните в Несебър, на Витоша и в Созопол. За ремонт на базата в Рибарица пък са били изхарчени 239 679 лв., които са преведени на фирма "Камор" ООД. Военните са дали и 119 833 лв. за построяването на басейн пред хотел "Флагман", който се намира в курорта "Св. св. Константин и Елена".
Близо 1.5 млн. лева е глътнал хотелът на военните в курорта Пампорово. Апетитната сделка е била спечелена от фирма "Еврострой" ЕООД. В отчетите е посочено, че има договор от 24 януари 2007 г., но липсва уточнение дали това е било по обявена обществена поръчка или по някакъв друг законен ред.
Интересни са и харчовете на
стотици хиляди левове за озеленяване
и външно осветление на хотелите и базите в страната. Около 130 хил. лева е изхарчил Николай Цонев за ремонт и външно осветление на столичния хотел "Шипка", където прекарваше времето си, докато беше шеф на ИА "Социални дейности на МО". Закупена е и професионална перална машина за 18 хил. лева, а същевременно агенцията непрекъснато сключва договори с фирми, които организират прането и камериерските услуги във военните почивни бази.
Кухненските блокове на хотелите "Маяк" и "Фрегата" пък са били ремонтирани за 2 216 018 лв. от фирма "СП Холдинг" ЕООД.
Под специална обществена поръчка, която изключва конкурс, е минала сделката за разработване на модулен софтуер за нуждите на социалната агенция. Поръчката е възложена на фирма "Сирма груп" ЕАД и е на стойност 138 396 лв. Това е фирмата, която беше правила софтуера за кандидатстване в детските градини в София по електронен път. Първото класиране претърпя пълен провал, тъй като системата блокира.
Близо 500 000 лв. пък са били дадени от военните за ремонт на фрегатата "Дръзки". Корабът пристигна от Белгия през лятото на 2006 г., а правителството брои за него около 22 млн. евро. Преди няколко седмици кабинетът "Станишев" реши да купи още две фрегати и един минен чистач втора ръка от Белгия.
Най-много пари военните са похарчили
за доставка на новите транспортни хеликоптери за армията - "Кугар". Тази година ще получим още няколко машини на стойност близо 52 млн. лева. Досега българските ВВС са получили 8 от общо 18-те машини.
За ремонт на старите самолети МиГ-29 са били преведени около 4.5 млн. лева. Машините се ремонтират от няколко години от руската компания РСК "МиГ". Договорът вече веднъж беше прекратяван поради забавяне на ремонта.
Военните са покрили и разходи от 2 748 519 лв., които са били използвани за ремонтни дейности по руските кораби. МО има договор с "Рособоронекспорт" за ремонт на техни кораби, с което се покрива дългът ни към Русия.
Набързо военните са попълнили и запасите от различни видове горива и смазочни материали. За около 5 млн. лева е бил закупен авиокеросин Jet А-1и бензин А-95 за 53 хил. лв.
За модернизация на старите руски БТР-и армията е хвърлила почти 2.5 млн. лева. От няколко години войската сменя двигателите и ходовата част на старите машини. Въпреки това МО сключи договор за доставка на нова бронирана техника. Бъдещето на ремонтираните машини не е ясно, но те не се използват в мисии.
За изграждане на система за управление на активните средства на ПВО са изхарчени над 18 млн. лева, а за доставка на джипове, екипировка и оборудване - 13 млн. лева.
Въпросът дали това са били най-наложителните разходи, които трябва да се покрият с пари от излишъка, е спорен, но не предизвиква дискусия. В България обикновено никой не прави оценка на ефективността на изразходването на парите. Затова и ведомствата ги харчат, както те намерят за добре, а не както би било най-изгодно за обществото. Военното министерство не прави изключение.
|
|