:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,768
Активни 155
Страници 27,333
За един ден 1,302,066
Край

Селските фелдшери - излишните хора в здравната система

Не са нито лекари, нито сестри, затова трябва да си отидат
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
По такива затънтени места трудно може да се намери лекар.
По образование и квалификация фелдшерът е между лекаря и медицинската сестра - квалификацията му е по-висока от сестринската, но по-ниска от лекарската. Разрешено му е да преглежда и да взема решения в случаи, когато има минимален риск. Например настинка, болно гърло, ишиас. Контролът на високото кръвно и навременната реакция при хипертонична криза също могат да се правят от фелдшер. Евроизискването за равен достъп до здравеопазване обаче забранява на тези специалисти да работят.

"Фелдшерите като обучение и като вид професия са възприети от Русия, те са полулекари. Това е правено, защото не е имало достатъчно лекари и



те са обгрижвали хората по селата



След като страната се засити с лекарски кадри и се приеха европейските изисквания за равен достъп на цялото население, се прецени, че няма нужда да се "произвеждат" повече фелдшери", обяснява председателят на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи проф. Станка Маркова.

Всеобщото мнение е, че в Европа специалността няма аналог, което, от една страна, за пореден път ни прави уникални, но от друга, противоречи на евродирективите. В Унгария има подобна професия - "medical officer". В други страни пък има т.нар. парамедици. "Парамедиците нямат нищо общо с нашите фелдшери. Те са по-скоро добре обучени санитари. Парамедикът е обучен за няколко спешни състояния. Неговата работа е да реагира бързо и безопасно да заведе пациента в звено, където да му се окаже квалифицирана помощ. Въобще не може да става дума за сравнение. Ако трябва да ги подредим - класацията би изглеждала така - парамедик, сестри, фелдшери, лекари. Фелдшерът е с по-висока квалификация, той е най-близо до лекаря", казва обаче шефът на Сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров.

Решението за закриване на специалността се взима от висшия медицински съвет към министъра на здравеопазването през миналата година. Иначе прием по специалността не е имало от доста отдавна. Последният випуск фелдшери завършва Медицинския университет в София през 1999 г. Бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски каза, че много съжалява за тези специалисти, но професията е останала на доизживяване с влизането ни в ЕС. На тези в заварено положение се разрешава да работят и да придобият бакалавърска степен, ако имат 3 г. стаж по специалността през последните пет. Става дума за степента "професионален бакалавър", защото според българските изисквания бакалавър по медицина няма.

Всъщност



специалността изчезна



заради изискването за равен достъп до здравеопазване. Оттук следва, че фелдшерите не могат да лекуват, защото не са лекари, а всеки трябва да има достъп до лекар. "Те са нещо, което е ни риба, ни рак и може би затова времето на този вид кадри е отминало", казва д-р Киров. Същевременно обаче признава, че голяма част от фелдшерите са много добре подготвени специалисти и са незаменими помощници на лекарите. Най-ценна е помощта им в отдалечените райони, където обикновено лекар не иска да стъпи. Там те са и лекар, и медицинска сестра, и всичко останало. И ако в София, и по-големите градове липсата на тези специалисти едва ли ще се усети, в отдалечените райони ситуацията определено не е розова.

"Аз работя с двама фелдшери. Преди правеха имунизации, сега ги ограничават, оказват първа помощ, правят елементарни прегледи и изписват лечение. Но те са опитни - могат да лекуват настинки, травми, много от тях работят в спешната помощ. При нас те са нужни, защото имаме отдалечени населени места и за да оказваме 24-часова медицинска помощ, е необходимо да имаме медицинско лице на място", обяснява д-р Митко Караилиев от община Борино, Смолянско. В общината има две села на около 20 км. В едното село живеят около 600-700 души, в другото са около 400. Фелдшерът преглежда там, а двамата лекари от общината минават по 2-3 пъти в седмицата през селата. "Моето мнение е, че е хубаво да има такива специалисти, защото тези райони няма как да ги обхванем.



Кой лекар ще отиде в село с 500 човека,



абсурдно е. Те искат един лекар да вземе по две-три села и да ги обикаля. Това може да се случи, но представете си, че има спешен случай. Той няма да може да издържи чисто физически. А докато ги има фелдшерите, те са незаменими помощници", казва д-р Караилиев. Двамата фелдшери, които работят при него, са с 25-годишен опит. Според д-р Караилиев, ако няма кой да ги замести, лекарите може и да издържат, но със сигурност "ще превъртят". Заплатата на единия е 260 лв., на другия - 280. "В България нещата се правят от хора, които си мислят, че всичко е София", казва медикът.

На същото мнение е и неговият колега д-р Пламен Латев. Според него фелдшерите се справят с 80 до 90% от най-често срещаните диагнози и затова са много ценни помощници. "Тук има малки населени места, неизгодно е лекар да стои постоянно там. Затова фелдшерът помага на лекаря, който периодично да минава през селата. Фелдшерите са по-компетентни от сестрите и се ориентират много добре. Те не могат да назначават лекарства по каса, но имат право да пишат обикновени рецепти. Според сегашното законодателство техните права са почти изравнени с тези на сестрите. Те работят в села с по 200-300 души население, добри специалисти са, вършат работа, която сестра не може, а заплащането им не е много над сестринското. За съжаление са на възраст от 50 нагоре, имаме само една 40-годишна. Ние бихме могли да се справим и без тях, но в момента те прекрасно запълват една празнина - именно липсата лекари, която се увеличава", казва д-р Латев. Според него достъпът до медицинска помощ в малките населени места е много труден и е по-добре да има поне фелдшери, отколкото да няма нищо. "Тези специалисти все още са нужни на системата. Има места - да речем в Балкана, където те биха могли чудесно да се намесят. Още повече, като се вземе предвид фактът, че сестрите масово напускат и все по-малко завършват. Това прави проблемът още по-остър.



Общините нямат място в това здравеопазване,



трябва да има национална политика", казва той.

Проблемът с т.нар. неатрактивни райони е стар, но пък няма изгледи да бъде разрешен скоро. Въпреки че здравната каса отпуска допълнително пари за специалисти, които се съгласяват да работят там, лекарите не искат да практикуват в някакво забравено от Бога село. Там обаче има хора, които трябва да получат "равен" достъп. Иначе идеи за разрешаване на проблема има, само дето си остават просто идеи. "Ако фелдшерите ги няма, трябва да говорим за разширяване правомощията на сестрите. В световен мащаб има такава дискусия - например трябва ли да им се дадат права да назначават лекарства. Всичко това пък е свързано с обучение, квалификация и, естествено - контрол. У нас обаче всички тези неща са доста хаотично "подредени", казва д-р Киров. Според него другият начин за решаване на проблема е неатрактивните райони да се превърнат в атрактивни и там да работят лекари. "Алтернативата е да има лекар, за тези райони трябва да се осигурят такива условия, че да има медици, които да вършат тази работа и съответно персонал, който да им помага. Една от грешките в нашата политика е, че се реагира частично на определени проблеми. Ние сме като кораб с много пробойни, но запушваме с пръст най-малката от тях. Не може да се реагира на някакъв проблем само когато той възникне и с временни мерки да се решават проблеми в дългосрочен план. Фелдшерите в тези райони са като силното болкоуспокояващо, което се дава на пациентите с рак. То не лекува болестта, просто спира болката и създава комфорт. Но проблемът си съществува" обяснява той. Проф. Маркова пък казва, че общината сама трябва да се ангажира с това. Например да осигури по-голямо заплащане и безплатна квартира на лекаря, който се съгласи да работи в "неатрактивни райони". Иначе идеята за равен достъп на всички, т.е. във всяко село и паланка да има лекар, никак не е лоша, напротив. Засега обаче е само на хартия - нито общините са започнали да осигуряват квартири, нито лекарите са се затичали към селата.
СНИМКА: "СЕГА"
Фелдшерите не могат да изписват лекарства по НЗОК, но пък могат да дават обикновени рецепти и се справят с много болежки.
СН. "СЕГА"
Фелдшерите не са потребни на европейското ни членство, но в малките общини не си ги дават.
27
8099
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
06 Август 2008 02:08
Парамедикът е обучен за няколко спешни състояния. Неговата работа е да реагира бързо и безопасно да заведе пациента в звено, където да му се окаже квалифицирана помощ.

Грешно. Парамедика трябва да реагира бързо, да стабилизира пациента и да го откара жив до болницата. Разликата е голяма. Работя с много добри парамедици и мога да ви кажа, че много от докторите им свалят шапка за добре свършената работа.
А между впрочем не е зле българските фелдшери да се обучат за спешна помощ и да се пуснат по линейките.
06 Август 2008 06:45
Всъщност фелдшерите, като професия и обучение са възникнали в немската армия, за което говори и наименованието на професията. Това кратко обучение- няколко месеца е правено за да се задоволят нуждите от медицински специалисти на фронта, мисля през първата война. Оттам може да са отишли и в Русия, но е добре да сме точни.
06 Август 2008 06:58
Това, че бъдещето на фелдшерите (както и да ги наречем) е в Спешна помощ и аз го твърдя от много време. В селата може някога да се създадат условия да се върне лекар, но в ЦСМП - никога
06 Август 2008 07:00
Иначе статията е много добра, но показва само бялата страна на нещата. За другото, например нерегламентираната търговия с лекарства и др подобни - мълчи.
06 Август 2008 07:56
Фелдшери е имало и в първата и във втората световни в германската армия. И даже до към средата на 60-те години в армията на ГДР с официалното название Feldscher. Последото го видях в нета. Това лично - те пък явно са си изнасяли опита в африканските държави, защото в Гондар, Етиопия, през 80-те години на миналия век имаше фелдшерско училище, което африканците си наричаха медикъл колидж. Случвало ми се е да се срещам с преподавателите из кръчмите, където ходеха всички бели хора, вкл. летците и персонала от Бундесвера, руснаците от хеликоптерите, италианците, които търсеха вода и англичаните-земеделци, въобще всички, които бяха заети в някакви проекти. Същият колидж подготвяше фелдшерски кадри точно за тамошните "балкани" за да не носят етиопските майки пеша децата си на лекар на разстояния от Силистра до Петрич, защото там разстоянията са действително такива. Колко хора подготвиха и имаше ли ползва е друг въпрос. Колиджът в Гондар го има до момента. Източногерманците му викаха тогава официално фелдшершуле. Тригодишен колидж. Иначе самото понятие фелдшер е ... швейцарско. Така че понятието си е немскоезично, както се каза. И професията възниква от същите потребности, както и в България - лекарите са със скъпо образование, далеч са, хора с висок стандарт са, които не могат да бъдат примамени да живеят на Виа Мала, а пациентите си живеят в планината. Фелдшерът като такъв далеч не е белег на изостаналост. Аз бих казал, че е даже израз на грижата на държавата. В същност в България имаше един отенък на "грижа за по-тъпото население" и "На тях и това им стига!", пък може и аз така да съм разбрал. Може времето му да е изживяно вече, но то хора няма - те лекари искат да заселват на село! От къде ще ги вземат? От Виетнам? Или от Молдова тоя път? Защо не се преселят всички българи в София, Варна и Пловдив и да си живеят щастливо. Циганите вече го практикуват! Какво да дирят по родните си места като им вземат сега и фелдшерите!
06 Август 2008 08:13
Хипократ2006 - само фелдшерите ли и само там ли? На когото му е работа не ходи да проверява по кабинетите в хотелите на Слънчев Бряг например. Церят, продават и всичко на едно място.
От над 300 дистрибутора все има кой да им продаде лекарствата.В началото на сезона с кашоните си пристигат. Тя работата като на кучето- кое ни е наред, че и това да е...
06 Август 2008 09:08
така:професор темков казваше, че няма нищо по-вредно за атмосферата в медицинската общност от фелдшерите.няма да забравя, как попита един наш колега специализант, който често се обаждаше, дали преди да стане лекар не е бил фелдшер и позна.фелдшерите имат неоправдано тъпо самочувствие, някой даже че са повече знаещи и от лекарите, разбира се, насадено от предишния тъп социален живот.по начало те са си достатъчно прости и не могат да знаят колко аристократична и грамадна професия е лекарската.
да продължава разговор за тях, означава че опростяването в бг е неспасяемо и мога да изтъкна причини, но не си заслужава
аз заминавам на работа отново в германия, на 61 години съм, защото пак си превърших парите, но едно нещо мога да кажа:моя ординаторка, взе специалност по психиатрия с 6 и е поканена за аспирантура, получава след увелечението 380, -лв:само след няколко години в бг няма да има лекари по много специалности, да не говорим за мед сестри, при нас вече ги търсим с лупа, и никой млад с език няма да лекува един ден и в центъра на софия и за чисти 3000, -лв.аз съм началник отделение, а над мен пенсиониран военен получава от 15 години пенсия по-висока от моята чиста заплата.това е бг
за да ме вземат на новото място германците, бях на 3 дневно изпитание на място и работа на пълен режим и изпитване като за космонавт, а тук в бг ми е бил началник болница младо момче, поставен от догановци на поста, на когото в един спор му казах, че в друга държава ще ходи с професията си гладен
тук всичко е сбъркано:като се почне от философия на управление, та се стигне до уличната практична медицина и се стигне до колективното манталитетно отношение на целокупния бг народ към тази професя, която вече се е напълно селянизирала
06 Август 2008 09:37
през 80-те години като ме ухапа едно куче на село и мене ме прегледа фелдшер и ми постави ваксина, но и аз си мисля че сега през 2008 г в селата и в малките градове е редно да има ЛЕКАРИ....., а не фелдшери
06 Август 2008 09:37
Дъщерята на мои приятели от София, лекарско семейство, завърши съвсем скоро медицина и от вчера е официално на работа в психиатрична клиника (една от бившите ландесклиники, сега Асклепиос или Залус) в Германия с гарантирана възможност за обучение по и вземане на специалност. Първо беше за няколко дена там - да я огледат и да види самата тя, ако я харесат, дали ще се справи. Харесали са я. Хубав и бил немският (1-а немска гимназия София), майка и е също с немска гимназия - ето от къде "немската" връзка, а и хубаво, и приятно впечатление направила, защото е хубаво и приветливо момиче. Вчера е подписала договора за работа. Още един човек завинаги загубен за България. Иначе - на добър час.
За лекари в Германия в момента има неограничен пазар!! Има договори с министерството и с лекарската камара на Австрия - за идване на австрийски лекари, защото те пък имат в повече. Така че докато се напълни има мегдан. За фелдшери няма - рускините с фелдшерски дипломи не могат да си намерят работа като медицински сестри, защото просто не са медицински сестри.


Редактирано от - Nickolas на 06/8/2008 г/ 09:43:36

06 Август 2008 09:45
Този професор Темков има ли общо с диригента Илия Темков?
06 Август 2008 10:14
Много смущаващо е това разграничаване след като засяга различни човешки и професионални съдби.Никой не става лекар в момента в който му връчат дипломата."Като знам какъв инженер съм, ме е страх да отида на лекар".Задължително е медицинското лице да се учи докато е жив.Мисля че Фелдшера е точно "Личния лекар".Фелдшера не може да лекува болен зъб, не може да прави хирургически операции.Не може да оперира око, както не могат да го правят и много други лекари на които специалността e такава като на фелдшер, но фелдшера може още нещо.След като фелдшера е толкова всеотдаен, че замества лекарите в трудно достъпните за тях места, редно е според Хипократ, фелдшерите да са истинските лекари, защото те не са ветеринарни лекари. Защо хората на село като се запознават с новопристигналото медицинско лице, казваха:-"Докторе ти ли си новия фелдшер?"В края на краищата като знам какво работи моя личен лекар тук в града, и знам с какво се е сблъскал в практиката си един фелдшер изоставен и от бога някъде в пущинака, аз бих предпочел такова високо морално медицинско лице.Интересно е и кой е допускал по-често съдбоносни медицински грешки довели до трагични последици и има ли осъдени фелшери за допуснати професионални грешки?.Сега като ги няма тези които са станали лечители по призвание, то високо образованите лекарите, трябва да бъдат подбрани, а тези които случайно са попаднали в тази много отговорна професия да отпаднат по същата причина по която изчезват фелдшерите.Има лекари с манталитет на медицински сестри и със самочувствие на недосегаеми псевдо интелигенти.Попитали академик Ангел Балевски, когато едно "партигеносе" го помолило да обърне по-особено внимание на едно "наше момче" и да да му развие способностите, а А.Балевски го попитал,"A той има ли нещо навито за да го-развия". Този който е в лекарската професия, трябва задължително природата да му е навила нещо, независимо от званията които получава по-късно.
06 Август 2008 10:36
Нещата са перделно прости.За да отиде някой да работи някъде трябва да има някакъв стимул/принуда/.По селата ни в сегашния им вид, ако не са поне на добър път и при тези икономически условия лекар няма да отиде.Ако ще ходиш на село по-добре е да се намира през 5-6 граници на запад.Освен всичко друго там се чувстваш лекар и на никого и през ум не му минава да те черпи с безумията, които е сварил в селския казан, за които според нашенци трябва да си им благодарен до гроб Бабите, селски фелдшер високоморален Високоалкохолен може би...
06 Август 2008 10:38
hamalin,
Съжалявам но си противоречиш.Много е лош е този антагонизми между лица обречени да лекуват хора.Ту лекарчето(то не е фелшадче) му виновно, ту пък друго нещо.Явно когато родителите не са инвестирали за придобиването на една много скъпа и супер отговорна професия за хора с много висок морал и благородство, то тя се обезценява във всички направления и главно мисълта и целта е в парите.Получил си професията на аванта и случайност е, че си станал добър професионалист на равно с тези в Германия, на които родителите са платили цяло състояние за една професия, която не търпи хора с користни цели.
06 Август 2008 10:49
Учи баба, учи да станеш доктор. Пък след време може и фелдшер да станеш.
06 Август 2008 11:19
Абе не им обръщайте внимание на бабите. Те едно си знаят едно си баят. Сигур ги е онодил някой фелдшер на младини и им е минало хроничото главоболие. И правилно, СНЕЖ синдрома така се лекува. Искат пак да ги лекуват високоморални фелдшери. Няма проблем. Могат да проверят в някой спешен център или село и ще им се уреди работата.
06 Август 2008 12:50
Не бойте се за тия, които са платили "цяло състояние" за следването на децата си, особено в Германия. Просто средствата се свалят от данъците. Не е страшно. Плащал съм и знам. Който иска да учи в Германия - учи. Който не - се шляе 10 и 15 години и накрая става политик с незавършено висше - точно като г-н Йозеф Фишер, познат още като Йошка от зелените. Да имаш само желание да учиш в Германия! Само това се иска. Пари се намират.
А пък тоз Хамалин не си ли е изхамалувал толкоз вече следването до 61-те си лазарника? На времето ние си плащахме образованието, защото не щяхме да отидем по разпределение за някакви 3 години. Той колко пъти си го е платил по този аршин? Не че ме интригува специално г-н Хамалинът, но питам къде минава границата и кога престава да действа задължението за "безплатното обучение".
06 Август 2008 13:11
Фелдшерите са толкова необходими, колкото са необходими и малките населени места - т.е. ИЗОБЩО не са необходми. И естествено, трябва да ги пооплачем, колкото да спазим обичая при смърт, но всякакви напъни за спасяването и "ревитализацията" им са абсолютно вредни и обречени на провал.
06 Август 2008 14:20
Хамалин, мислиш се за "интелигентен" , "дофтор", "аристократ", ама много неща и на тебе не са ти ясни:
1. Твърдиш: дофторите са аристокрация просветена , а фелдшерите много тъпи !Само хамалин може да обобщи така! Виж - "Всяко обобщение е погрешно/включително и това/"
2. За благородството и аристократизма на докторската професия в България се съди по качествата нейните представители в България и по резултатите от тяхната работа в България.
3. Германия се пише с главна буква на български /и на немски/.
4. Гледай си здравето - остави ви ги на мира ти докторите - те знаят как да се оправят!

Редактирано от - widenow на 06/8/2008 г/ 14:28:06

06 Август 2008 14:50
Без значение как се наричат, парамедици ще има.
06 Август 2008 14:53
за nickolas:
единият темков остана легенда за българските психиатри и за българската медицина, беше световно признат и в света и дълги години член на световния психиатричен изпълнителен съвет и с негово участие е изработена и светоната класификация на болестите
другият беше прочут диригент, дълго на русенския сим оркестър
третият беше прочут треньор по баскет, завършил академия в щатите, който изведе академик сф със змея /атанас голомеев/ до големи успехи
до babite:
относно:получил си професията на аванта:
за да си помагам, миех чинии по график всеки ден в мензата и се бях умирисал, а в съботите с колеги бачкахме като докери на сточна гара и нощно време, иначе съм носел вар и бъркал киреч на много вили в полите на витоша
но, да не изброявам с подробности:финансово баща ми беше изчислил, че безплатното ми следване при др тодор ж ни излезе 12, 000, -лв:през това време мой съученик за тези 6 години като шофьор печелеше минимум по 500 с голям товарен камион /при цена на жигула 6.100/а аз съм плащал от джоба си, не съм трупал.когато запчнах първата ми заплата беше 124.80, -лв.след това похарчих време, труд и пари минимум 4 години за специалност и чак след 10 години започнах да получавам към 280, -лв.но аз ти описвам нещата много меко и кротко, а те са по-жестоки.аз съм си поръчвал учебник навремето от германия и платих само 120 долара и международния тираджия ми рече:едни ми дават пари за дънки, а ти за книги.сега нощното ми дежурство няма и 1 лев
още няма писано в бг какво направиха живковистите с бг медицината, но и това един ден ще стане
ще бъда безкрайно пряк:babite, да ти обяснявам, че няма и не е имало безплатно медицинско образование е безсмислено, да говорим за медицина-също:та: за академика балевски и думите му за инженерите:знам ги и нашите професори го подиграваха и заради тях и заради слугинажа му на живков
само едно ще ти кажа и ако можеш го осмисли:ако бг хирурзите /изплзвам тях, защото те най-много впечатляват народонаселението и са привидно на уважение/си гледаха така работата както бг инженерите, от 10 оперирани 7-8 щяха да умират на операционната маса
колкото до фелдшерите:недей се набутва, дето не е за тебе и не се чуди защо се препъваш, като ходиш по софийските плочници и защо българина си хвърля боклука от 10 етаж
стой мирно и се гушкай в селянията:
та, сега разбра ли, защо съм се кръстил хамалин
06 Август 2008 15:16
Диригентът беше Илия Темков, много сладкодумен и умен мъж. Не много висок на ръст, светъл на вид. Беше малко по ефектите, но при него бяха интелигентни и със замах. Идвал ни е в къщи на гости. Освен това имах двама братовчеди, в същата къща, които бяха музиканти, а единият беше във филхармонията при него. Та и у тях съм го срещал. А съм ходил и на всичките му лектории (беше нервероятно артистичен в обясненията си) в неделя сутрин от 10.00, както и на много други концерти в четвъртъците, когато бяха концертите на филмармонията, както и на ММД. Добре, че ми спомни за него. Благодаря ти. Светъл образ беше! Виждам, че говориш за него в минало време, та и аз така. Споменахме го!

Редактирано от - Nickolas на 06/8/2008 г/ 15:27:42

06 Август 2008 15:21
widenow,
като работех в германия, където трябва пишех с главните букви, сега пак отивам и пак ще си върна стария навик
няма да ти казвам, като четеш чужд ред по какво ще откриеш умността
какво те дразни, че изпускам главните
мен пък ми е неприятно, когато селяни използват за майчиния си език следните думи:конфиденциално, промотирам, промоция, иновация, хабитат, рализирам, електорат, дебатирам, утилизация и отвори речника за английски думи
нека да не се захващаме за запетайките, защо да се навираме на коня под опашката
и да ти кажа ли на главата защо пиша тук без главни и ще ме разбереш ли щом вече ми забеляза и си слязал до малко дете с това плезене на дофтор
ами да ти го кажа ли, че човек може да си остане и чук, който пише на компютър, когато се заяжда за малки и големи букви
аз говорех за фелдшери, за фелдшерезация на бг медицината, която върви веднага след 9-и и която дведе днес положението до селенизация на бг медицината, от което ще страдат всички, и лекари, и останалите,
да ти кажа ли, че няма нищо по-лошо от селянин , изучен някого безплатно за лекар
то4ка
06 Август 2008 15:42
nickolas,
на проф съм превждал цял учебник от немски, той го знаеше езика и пред колеги и насаме си говорихме на този език.на една-две страници в този психиатричен бестселер за времето на шулте-тьоле темков беше подчертавал с червено само по една дума или по едно късо място от изречение и много рядко по цяло изречение.еин път случайно взе на една студентка учебника, разгърна го , обърна го към всички разтворен и се развика:абе, моме, ти си подчертала с зелено, с червено, с черно, с жълто целия от горе до долу учебник, защо не си си купила подчертан буквар по психиатрия, защо бе, моме, си подчертала глупостта си
на дригите съм и бил и на концертие и на мачовете
и тримата са ниски на ръст, но с грамадни глави
темков пиеше виски и беше познавач
като говореше със специализанти, само след 5 минути познаваше на кого баща му е каруцар, на коя майка й е мед сестра, кой е дете на родители с библиотека
професора псуваше на глас фелдшерите и на глас в аудиторията казваше защо ги псува
мога мног за темкича, така му викахме
06 Август 2008 16:23
Ми не знам, мен селски фелдешер в Стойките ме е шил след като си бех резнал ръката на един лагер. Нямах забележки, освен че нямаше упойка.
06 Август 2008 19:35
...да те черпи с безумията, които е сварил в селския казан,



Безумията се продават по магазините. От творението в селския казан по убаво нема
06 Август 2008 20:31
хахаха, hamalin, само така на тиквите.
Как да му е излязло образованието на човека на аванта като майка му и баща му са работели за по 100лв. на държавата? Как да му е излязло безплатно като в последствие 30 години е работил за по-малко пари от колкото получава кварталният бакалджия за да може простолюдието да има "безплатно" здравеопазване? Прост народ!
22 Април 2009 08:45
E не можахме всички да станем доктори, но какво ви пречим ние фелдшерите, бъдете си доктори, защо навлизате в нашите територии, защо ни обиждате, защо ни унижавате?Аз няма да се помиря с посредствената работа на джипито, с невъзпитанието и съмнителната му репутация, с това че седнаха на столовете ни и вижте ги кои са........Да видяха ги моите съселяни, видяха ампутации, видяха детска смъртност, видяха.....много смърт, по лекарска причина!!!!Не мога да преглътна болката, напуснах работното си място, но връзката ми с хората и като приятели и като пациенти остана за винаги!На мен скромната фелдшерка, това и стига!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД