В една прохладна юнска сутрин няколко десетки души изкачват тесните стълбички към една от залите в музея Лувър. Там са изложени 22 творби на Леонардо да Винчи, сред които: "Мадоната с младенеца", рисувана с молив и мастило; архитектурни скици; темперно изображение на драпиран текстил. Крехките 500-годишни рисунки много рядко се показват пред друга аудитория извън учени и музейни куратори.
Днес те са изнесени от хранилището за частна изложба пред обществото "Приятели на Лувъра" - елитна група от донори, които са броили по 10 000 долара за членство в клуба. По-късно през деня "Приятелите" ще обядват говеждо и аспержи в сос от трюфели в една от залите на музея, където са изложени древногръцки и римски скулптури. А вечерта групата ще участва в търг за луксозни ваканции и други екстри, последван от концерт на "Дюран Дюран". Така музеят ще се сдобие с 2.7 млн. долара.
Добре дошли в "Лувър" АД. Благодарение на амбициозния си директор Анри Лоарет най-посещаваният музей в света
преодоля тромавия си мениджмънт
Лоарет взе мерки да повиши ефективността на персонала, привлече корпоративни дарения, отдава под наем помещения на музея за заснемането през 2006 г. на филма "Шифърът на Леонардо" (което внесе в касата 2.5 млн. долара) и използва емблематичното име на музея, за да извлече големи печалби от изложби в Сиатъл, Индианаполис, Атланта и другаде по света.
Най-големият му удар е сделката за 1.5 млрд. долара за създаване на музей "Лувър - Абу Даби" в ОАЕ, който трябва да отвори врати през 2012 г. Абу Даби плаща 630 млн. долара само за да използва името на Лувъра. Стотици милиони ще влязат в касите на парижкия музей като такси за наемане на колекции. За сравнение нюйоркския Гугенхайм получи едва 20 млн. долара за създаването на "сателитния" музей в Билбао, Испания.
Проектът в Абу Даби обаче предизвика
яростна реакция във френски артсреди
"Това е скандално", казва Дидие Рикнер, специалист по история на изкуството. Той вече е събрал над 5000 подписа, включително и от бивши главни куратори на Лувъра, под петиция срещу проекта. Критиците твърдят, че такива мегасделки пречат на по-малките музеи да наемат произведения на изкуството. Лоарет контрира, че Лувърът все още отдава някои произведения безплатно, но за изложби, съставени предимно от колекции на музея "искаме такса, което е напълно нормално".
Лувърът не може да си позволи бездействие, добавя той. Френското правителство покрива едва половината от годишния бюджет от 350 млн. долара. Когато Лоарет поема управлението на музея, държавната субсидия е 70 на сто от бюджета. "От нас се очаква да намерим частно финансиране за нови инициативи", казва 56-годишният специалист по история на изкуството. И той прави точно това. На 17 юли в Лувъра бе обособено ново крило за произведения на ислямското изкуство с 54 млн. долара финансиране от саудитския принц Алуалид бин Талал и френски компании.
Привържениците му казват, че невероятният интелект и личен чар на Лоарет го превръщат в неустоим магнит за набиране на дарения. Хари Фат, собственик на компания за мениджмънт на имоти от Синсинати, се запознава с Лоарет на прием и го кани да му гостува в Синсинати. Лоарет приема и прекарва уикенд с Фат и съпругата му, говорят си за опера, разглеждат архитектурни забележителности в града. Лоарет се среща с управата на местния музей. "В края на посещението му връчих чек за 50 000 долара", казва Фат.
Следващата цел на Лоарет е създаването на фонд за Лувъра по подобие на американските гиганти като нюйоркския музей на изкуствата Метрополитан и музея на изкуствата в Чикаго. Засега не планира други съвместни проекти като този с Абу Даби. "Списъкът със задачите ни е пълен, нека довършим добре вече започнатото", казва Лоарет.
|
|