:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,835
Активни 664
Страници 19,400
За един ден 1,302,066
Идеи

Който не е част от сивата икономика, да вдигне ръка

Скритите доходи ще изсветлеят, ако се разкъса връзката политика - бизнес. Засега обаче воля за това липсва
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Тези дни и министър Масларова констатира, че реверансите към бизнеса не водят до очакваното изсветляване на икономиката.
Хайде, признайте си - взимате 700 или 1000 лв., но официалната ви заплата по договор е, да речем, 250 лв., на колкото и се осигурявате. Сигурно шефът ви е въвел такива "правила на играта", а под масата ви дава още пари. Все пак - така не само той се бръква с по-малко за здравни и пенсионни осигуровки, но и вашата част за това перо става по-малка. Може и да не сте съгласни с положението, защото в крайна сметка ощетеният сте вие - ако се разболеете, ще получите по-малък размер болнични, а и пенсията ви ще бъде минимална. Но пък какъв друг избор имате?

Само 14% от трудещите се признават, че са получили част от заплатата си на ръка, извън писмените договори, показва изследване на "Евробарометър" от миналата година. Макар процентът да изглежда нереално нисък за България, той е най-високият в целия ЕС. Държавата ни с основание се определя за



най-сивата от новите членки на Евросъюза



- оценките за размера на скритата икономика у нас от 1990 г. насам варират от 16 до 38% от БВП. Данни на Центъра за изследване на демокрацията пък показват, че сенчестата икономика "изяжда" 20-35% от БВП, а в някои сектори като строителството и туризма се отчита дори по-малко от 50% от реалната стойност на сделките. Според индекса на скритата икономика, създаден, за да следи динамиката й, в първите години от еврочленството ни сме се върнали към по-високи равнища на сивата икономика. Според изследване сред български фирми на Световната банка от 2007 г. пък неформалната икономика е на първо място сред бариерите пред фирмените инвестиции у нас.

Макар от 2002 до 2007 г. скритият оборот на компаниите у нас да е намалял от 29 на 17%, всички анализатори са категорични, че правителството трябва да предприеме нови, по-смели стъпки, ако иска сивата икономика да продължи да изсветлява.

"Време е данъчно-осигурителното бреме да бъде отново намалено, и то по-рязко, за да има реален ефект веднага", смята Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество". Според него



ДДС трябва да бъде свален с 5%,



а осигурителната тежест - с поне 7-8 и дори 10%. Мотивът му е, че услугите, които хората получават за внесените си осигуровки, не отговарят на това, което са платили. "Ако се приложи наистина значително намаление, ще има и драстично разкриване на сивата икономика, а оттам и повече приходи, които да не ощетят бюджета", смята Ангелов. "И преди да бъде намален данъкът върху печалбата на 10%, никой не вярваше, че приходите в хазната ще се увеличат с 40-50% за 1 г.", припомня той. Реалностите обаче - поне засега - не навеждат на подобни изводи. Дори министър Масларова признава, че въпреки "реверансите" към бизнеса работодателите продължават да осигуряват служителите си на минимална заплата.

"Накъде повече да се понижават данъците и осигуровките, откъде ще има пари за пенсии, които и сега са смешно ниски", недоумява вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му редица държави като Латвия, Естония и др. са намалили доста ставките и 1-2 г. са отчитали ръст на приходите от вноски, след което обаче размерът им се замразил. Според него по-добрият вариант за изсветляване на сивата икономика е да се възстанови необлагаемият минимум. "Това би дало по-голям разполагаем доход у хората и по-голям мотив те да се осигуряват на реалната си заплата", смята той. Важно според него е и да се увеличи минималният осигурителен доход, който в момента е 240 лв. и не покрива дори получаването на минимална пенсия.

"Невинаги намаляването на данъчните ставки води до желания резултат, който в България също невинаги е ясен", смята и икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията. Според него преди да се пристъпи към такава мярка, трябва ясно да се каже какви са целите, каква е политиката и до какво ще доведе това, защото в момента не е ясно каква част от приходите в бюджета се дължат на намаляването на корпоративния подоходен данък, каква на по-високия икономически растеж и каква на, да речем, подобрената административна ефективност. "Например никой не разбра с какви мотиви, на основата на каква политика се въведе плоският данък и какви са резултатите му - от социалното министерство, което планира по-високи глоби за неизрядните работодатели, разбираме, че по-скоро той не е довел до увеличаване на декларираните трудови доходи", разсъждава Стефанов. Според него дебатът за намаляване на ставките подменя по-важната дискусия за това как да се подобри събирането на задълженията и



доколко е ефективна администрацията



Анализ на ЦИД показва, че сегашните мерки за справяне със сивата икономика, състоящи се предимно в провеждането на кампании, водят до временни резултати и до по-високо регулаторно бреме за изрядния бизнес. Различните агенции с контролни функции у нас пък се фокусират прекалено много върху малките предприятия и договорите с по-ниска стойност, като глобите са толкова по-малки, колкото по-голямо е нарушението. "При работата си Главната инспекция по труда например трябва да разработи специална методика, по която да проверява фирмите - не поголовно, а само от определен сектор и заедно с други инспекционни агенции", препоръчва Стефанов. Според него е наложително да се промени и структурата на наказанията - например да се запише, че фирмите нарушителки няма да могат да участват в обществени поръчки. "Това



ще има много по-голям ефект от глобата,



която обикновено не е проблем като разход за фирмите нарушителки", смята той. "По показателите за бизнес среда не сме никак добре - процедурите са сложни и бавни, таксите - високи, има безсмислени изисквания една информация да се подава в 5 гишета", казва и Георги Ангелов. Според него е нужно модернизиране и на съдебната система и полицията, но не чрез увеличаване на бюджетите им, а с въвеждането на нов мениджмънт и обучение за служителите.

"Колко от най-богатите хора у нас, за които има най-големи съмнения, че виреят в сивата икономика, са проверени?", пита още Руслан Стефанов. Според него ядрото на скритата икономика у нас се състои от сивите мрежи и обръчите на политически свързаните фирми, които търсят преференциално третиране пред конкурентите си чрез връзки с местната и централната власт. "Те използват доходите си от политически защитени сиви монополи за "завладяване на държавата" с цел да изградят мрежи от "бели" компании, които после да използват за укриване при евентуален засилен контрол от страна на властите", казва Стефанов. Според него голяма част от укритите доходи може да излезе на светло, ако се разкъса именно връзката между политиката и бизнеса.

Според шефа на Българската стопанска камара Божидар Данев обаче основният проблем на сивата икономика е не укриването на заплатите, а огромният брой нерегистрирани сделки и по-скоро тези, отчетени на по-ниски цени. Затова най-важно е данъчната оценка при прехвърляне на имот да се изравни с пазарната. За ограничаване на сивата икономика трябва още малко да се намали социалната тежест, както и да се приложат други организационни мерки. "Когато инспекторите проверяват строителни обекти,



трябва да изискват фактурите



за количеството бетон - да се види каква част от бетона и метала е със и каква без фактури, същото се отнася и за транспорта на тези материали", препоръчва Данев. Положителен ефект според него би могло например да има, ако се позволи данъците на всички граждани, които са събрали определено количество касови бонове, да бъдат намалени с около 5%. Или пък да се разреши част от осигуровките, които плащат хората, да отиват в техни индивидуални партиди.

От БСК предлагат още амнистия по отношение на данъчни и социално-осигурителни задължения, но само за вече успешно укрити от контролни органи доходи. Идеята обаче се схваща от мнозина като не особено справедлива към онези, които са били изрядни. Редица експерти смятат, че това на практика ще окуражи хората да не плащат пълния размер на осигуровките си и ще насърчи сивата икономика. Критики има и към другото искане на работодателите - да се въведат глоби и за работниците, които получават повече пари от договореното в трудовите им договори. "Аз и сега мога да подам сигнал, че някой получава повече, отколкото декларира, но проблемът е как ще го докажа", казва Ангелов. Според него в случая по-важно е да се реформира самата осигурителна система - като плащаш например здравни осигуровки, след това да не ти искат допълни пари за лечение.

Стефанов пък предлага новите мерки за ограничаване на сивата икономика да се приложат пилотно в определени сектори или предприятия - така ако има грешки, последиците от тях ще са с по-малък обхват. Положителен подход според него би било и анализирането на секторите, в които доходите по принцип не се укриват - като финансовата сфера и банките. Разбира се, за да заработи всяка една от тези мерки, е необходима, както заключава докладът на Центъра за изследване на демокрацията, публично-частна платформа за прозрачност в управлението и почтеност в бизнеса. Воля за такава обаче на хоризонта май няма да се зададе скоро.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Работници декларират доходи при внезапна проверка на строеж в столичния кв. "Манастирски ливади". Това обаче не означава, че някой може да засече парите, които взимат на ръка.
51
3721
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
08 Август 2008 00:25
Силве, Силве, що не вземеш ти да си направиш едно "изсветляване" нта доходите...
08 Август 2008 01:03
Директивите вече са спуснати.
Между тях е лозунгът: "Който е безгрешен, нека хвърли камък по блудницата (пардон, правителството)".
08 Август 2008 01:43
Черна, сива или бяла икономика - държавната хазна е препълнена, а няма едно нещо което да е държавно и да е в ред в държавата - образование, здравеопазване, полиция, армия... и къде отиват парите ми? - всеки месец струвам на фирмата ми 3800 а взимам само 2900. Къде са ми парите? А, Силве?
08 Август 2008 02:57
Няма българин който да не е замесен пряко или коствено в сивата икономика...
08 Август 2008 03:18
Туй " коствено " на оня отгоре иде да напомни че Костов е виновен.
08 Август 2008 04:58
"Lara Crоft,
а няма едно нещо което да е държавно и да е в ред в държавата - образование, здравеопазване, полиция, армия... "


!
То пък частното и то толкова стока!
08 Август 2008 07:11
доходите на населението каквито и да са се облагат с 20% ДДС така че верно си е сива икономика а не черна
не може да имаш доход 1000 лева да ти го облагат с 10 % после в магазина с още 20% да плащаш наем на хазаина да облагат дохода с още 10% и тоида плаща 20% ДДС с парите от наема
така при 1000 заплата парите докато се похарчат данъците стават 60%
08 Август 2008 07:29
и като се вземе кредит от банката понеже с 200-300 лева не може да си купиш нещо което струва 500-600 лева още 18.5% и данъка става 78% и ти остават от 1000 тези 200-300 за прехрана
08 Август 2008 08:41
Какво стана с парите на Бончев - никой не иска да ги провери. А дали са чисти? МВР и ДАНС сякаш са на луната. Ми кво си говориме.....


08 Август 2008 08:52
Няма какво да се чудите! Още 1934 година Върховният съд на САЩ е постановил, че бизнесът не е длъжен да се развива в интерес на фиска. И че избягването на плащането на големи данъци не е не патриотична постъпка!
Данъчните и Масларката са за това да си гонят парите, ако могат да ги стигнат, ако не здраве!
08 Август 2008 09:04
смята Ангелов. "И преди да бъде намален данъкът върху печалбата на 10%, никой не вярваше, че приходите в хазната ще се увеличат с 40-50% за 1 г."[/quote]Абе Ангелов, не знам какъв старши, че и икономист СИ, но едно е да се изявяваш като рупор на властимащите, а друго като специалист.
Сигурно се ЗАБРАВЯ, че цените на стоките и услугите за тази една година скочиха ЯКО.
А И КАКВА НИ Е ПОЛЗАТА НА НАС ОТ ПО-ВИСОКАТА СЪБИРАЕМОСТ ВЪВ ФИСКА, та те и сега имат доста (ха-ха 5 млрд) излишък, но къде отива той.
Искате още да лапате - ДОКОГА?[/quote]

Редактирано от - bot на 08/8/2008 г/ 09:13:01

08 Август 2008 09:13
смята Ангелов. "И преди да бъде намален данъкът върху печалбата на 10%, никой не вярваше, че приходите в хазната ще се увеличат с 40-50% за 1 г.", припомня той. Реалностите обаче - поне засега - не навеждат на подобни изводи. Дори министър Масларова признава, че въпреки "реверансите" към бизнеса работодателите продължават да осигуряват служителите си на минимална заплата.
Е, какво неочаквано има в това!?!? Странното беше, че имаше хора, които вярваха, а може би още си вярват, че в България е възможно някакво изсветляване на сивата икономика, вкл. и доходите. Аз лично твърдях, че няма да има изсветляване още преди всяко въвеждане на подобни облекчения.

Редактирано от - XYZxyz на 08/8/2008 г/ 09:15:33

08 Август 2008 09:42
...вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров. ... Според него по-добрият вариант за изсветляване на сивата икономика е да се възстанови необлагаемият минимум.

Изсветляване очевидно няма да има, докато може да се "спести" макар и една стотинка данъци и осигуровки, но си заслужава да се помисли какво става при плоския данък и какво става когато има необлагаем минимум. Плоският данък означава, че криеш-не криеш доходи - плащаш данък. С други думи плоския данък е вариант все пак да се обложат с данък макар и частичен и тези, които укриват доходи и в този смисъл от него има полза. Но от друга страна плоския данък удря теслата и по тези, които не укриват доходи и те от много бедни стават много-много бедни. Според мен трябва да има подоходна скала за облагане и необлагаем минимум, който да е примерно 2 минимални заплати, а минималната заплата трябва да скача всяка година поне с 50%, докато достигне нива, достатъчни да живее човек с нея.
08 Август 2008 09:58
Ама какво ви става днес СЕГА?
Една до друга две статии толкова повърхностно манипулативни, че просто се загубих веч
От едната страна "варвари" и "невинни теленца", от другата - "невинно правителство", мъчи се да ни оправи, ама ние - не, та не....
08 Август 2008 10:13
Казано е: - "Човек и добре да живее...", все някога се пенсионира!
Уважаеми теоретици категория Искам да живея Сега, айде по-реалистично, моля...
Дано съм жив да ви видя след 10-15години, как ше пискате срещу минималните си пенсии от Сега съществуващото осигуряване...вкл. и с мизерната подкрепа от допълнителните "добоволни" фондове.

Редактирано от - OLDMAD на 08/8/2008 г/ 10:24:20

08 Август 2008 10:14
Lara Crоft, какво работиш , пиле?
08 Август 2008 10:30
Държавата може да влияе пряко върху доходите главно с минималната работна заплата/МРЗ/, осигуровките и ДОД, вкл. необлагаемия минимум, като основния инструмент са минималните прагове. Вдигането на МРЗ означава, че част от доходите изсветляват и повече приходи, което е предпоставка за намаляването на други данъци. Целта за доходите трябва да е някакви по-близки равнища до средното за ЕС, иначе ще си останем с много ниска производителност и прекалено много ръчен труд, т.е. ще продължим да затъваме. Може би лиспата на инвестиции се дължи на очакваното качество на работната ръка - все повече българи ще бягат от България, а циганите ще станат най-многобройния етнос на територията на днешна България в близките години.
08 Август 2008 11:11
Oldmad, аз ако взимам пари под масата и, ако искам да съм спокоен за старините си, ще заделям част от тях (и тази част ще е по- малка от осигуровките, авансовия данък и пр., давани на държавата) и ще ги депозирам в банка. В крайна сметка ще имам повече в банката след 35 години работа плюс минималната пенсия, отколкото само смехотворната пенсия, давана ми от поредното крадливо правителство. Същото важи и за здравеопазването - там осигурен или не си плащаш, иначе няма лечение.
08 Август 2008 11:45
Тъкмо да задам и аз въпрос и гледам един ме изпреварил.
Ларче, ти какво работиш ?
Аз твоите пари ги получавам ... хайде да не казвам за какъв срок.
Гледай ти, какви способни българи имало.

08 Август 2008 12:02

Бизнесът не изсветлявал въпреки реверансите на правителството. Ами разбира се! Бизнесът не може да се трогне от реверанси, а от реални действия. Такива като сваляне на данък до 10%. Реверанс от рода на "таз година 3%, догодина 2%" от 33% не топлят никого. Защото сега, за всеки 1000 чисти лева, получени от работник, работодателят трябва да осигури 1'538 лв. Т.е. на всеки 1000 лв. платени на работник, работодателят трябва да плати 538 лв. на държавата и на разните осигурители. Това е по закон.

А фирмите имат бюджет - примерно 1100 лв. месечно за фонд работна заплата. Викат работника и го питат в прав текст - бюджета е 1100 лв., ако всичко е бяло от тях ще получиш чисто 715 лв., но ако те осугуряваме на 300 лв. ще получиш чисто 1000 лв. Какво избираш? Е познайте какво избира работника - близо 300 лв. месечно повече сега или неизвестно колко, неизвестно кога?!

08 Август 2008 12:04
Сигурно не трябва изобщо да работим, ако искаме да сме честни към хазната... Фактът, че още преди да започнеш работа, шефът ти казва ултимативно, че ще те осигурява върху 250 лева, е всеизвестен. Какво тогава да се прави? Да се откажем работата и да се регистрираме на борсата като безработни! Кой е виновен, ние ли, които искаме да работим, или тези, които диктуват чалга правила и не се страхуват нито от закони, нито от Бог... А има ли държавни институции, които да контролират именно работодателя? Аз мисля, че ние живеем в една държава, където хора като мен са третирани като онези "същества" в животинската ферма!
08 Август 2008 12:20

Другата страна също се забравя - колкото са по-високи данъците и осигуровките, толкова по-висока е и себестойността на произвежданата продукция, а от там и цените в магазините. Вземаме отново примера с 1000 лв. чисто за работник. Срещу тях той е произвел нещо или е извършил някакви услуги. Т.е. дотук, имаме себестойност 1000 лв. Слагаме 538 за ДОД и осигуровки. Стават 1'538. Слагаме 30% печалба за производителя и търговеца - стават 2'000 лв. Слагаме и още 20% ДДС - стават 2'400 лв. крайна цена. Т.е. от платени в магазина 2'400 лв, за държавата отиват 938 лв. (почти колкото за работника) и което е близо 40% от крайната цена.

08 Август 2008 12:20
Който не е част от сивата икономика, да вдигне ръка


Аз! - вика Киркор И аз - крещи Агоп и ще пробият тавана с ръце.
Уу ! Мухльовци! - им казвам аз - Както викал съдията на онзи дето искал да се развежда с жена си защото не я пожелавал вече - Целият град може - само ти се правиш на специален!



08 Август 2008 12:28
До сега правителството размахваше моркова на фирмите. Но докато не заиграе тоягата, икономиката няма да изсветлее.
Само че кога да погалиш с нея ? Чеда са, родни са ...
08 Август 2008 12:32

teabg, отиди при работодателя си и му кажи "аз искам да ме осигуряваш на 500 лв. и съм съгласен да получавам по-малко чиста сума". Гарантирам ти, че на работодателя му е все едно от бюджета за заплати колко ще даде на теб и колко на държавата. Защото бюджета за заплати е толкова, колкото е. Как ще си ги делите ти и държавата на него му е все едно!

08 Август 2008 13:05
Сирена


08.8.2008 г. 12:20:16
Другата страна също се забравя - колкото са по-високи данъците и осигуровките, толкова по-висока е и себестойността на произвежданата продукция, а от там и цените в магазините.

Напълно погрешно. Точно обратното е. При по-високи данъци и осигуровки, на тъпата мутра-таботодател ще му стане скъпо да използва нискоквалифициран труд и ще бъде принуден да използва по-съвременни технологии, а съответно и цената на стоката в магазина ще падне. Няма неизменни икономически условия, при които да разсъждаваш строго праволинейно - сменя се цената на нещо си, в случая цената на човешкия труд, и всико останало продължава по старому. няма такъв филм в икономиката.
08 Август 2008 13:15
естествено че на бизнесмена му е все едно къде отиват парите! проблемът е 1.няма мислене за смисъла на осигуровките като цяло 2. не бива да се разчита на мислене, щото ние сме доказали че нямаме такова и трябва КОНТРОЛ и публично ЗАТВАРЯНЕ на фирми и ЗАТВОР за собствиниците ЗА ДА ИМА РЕД и ДИСЦИПЛИНА и НАБИВАНЕ НА КАНЧЕТА. а който иска, като е толкова велик бизнесмен, що един не е отишъл във "великия" запад да се пробва да направи бизнес да го видя дали ще му минават всички жалки мошенически тарикатлъшки номерца! ммного искам някое наше бизнесменче да извие, да хлопне кепенците тук и да се пробва там - и да докладва! чакам...
08 Август 2008 13:23
А, пробват се.
За наши не знам, но нали преди години руснаци пробваха да завъртят далавера с гориво. Бая парици изкараха, после бам - ФБР.
08 Август 2008 13:35
Осветяването на българската сива икономика ще е възможно , само в хода на безкомпромисно разобличаване и решително отстраняване на политиците , които почти изцяло формират съвкупния собственик в нея ... Тази икономика е не само основа на сивото ни политическо общуване , но бива и реална тръба за източване на икономическия ресурс на България ... Следователно , сивата икономика не е за "подобни" експерти ... ДАНС , да си стори реални списъци на политиците-собственици , техните фирми , включително тези по линия на "конфликтните" интереси , както и счетоводните къщи , които ги обслужват ...

08 Август 2008 13:44
Lara Croft, Я кажи как се урежда човек на такава службица и колко трябва да шарне, за да я получи? Ако ми е по джоба - веднага ти ставам колега! Макар, че един мой съсед, бакшиш, си докарва по 6-7 бинки месечно от дрога и возене на пачавретини, ама това е друга тема.
08 Август 2008 13:58

При по-високи данъци и осигуровки, на тъпата мутра-таботодател ще му стане скъпо да използва нискоквалифициран труд и ще бъде принуден да използва по-съвременни технологии, а съответно и цената на стоката в магазина ще падне.


Съдейки по отношението към работодателите, ХУЗ не ще да е от тях. Е що така бе ХУЗ-е, такъв велик специалист, толкоз са прости неща, а ти да не вземеш да дадеш личен пример. Ма толкоз е лесно - вадиш некой милион от задния джоб, купуваш некой автомат и произвеждаш ли произвеждаш. Давай, защо не го направиш? И като го направиш ни извикай всички да видим какви големи заплати даваш и колко полезни за фирмата ти, са високите осигуровки, дето ще ги плащаш. И как тогава, щото автомата е много хай-тек, няма да има значение колко са осигуровките, а следователно и заплатите. Ебаси логиката - дай да увеличим данъците, че да накараме работодателите да използват машини вместо хора. Що не се пробваш да напишеш некой труд по темата - току виж си открил начина за вдигане производителността в БГ. А и некоя Нобелова награда за икономика може да заформиш.

08 Август 2008 14:27
Сирена ,
На сиво иде експертното ти мнение и яко побъркваш , подобно на "експертите" от дописката ... Сивото на сивата ни икономика бива , защото "работодателя" в нея , е собственик най-често в очите на балдъзата си ... Действителният такъв , си кротува в сивата пелена на общия ни живот ... С кого от двата юнака , говориш за осветляване на сивата икономика , че да ни е по-ясен и личния ти дерт ...

08 Август 2008 14:47
Сирена,
да не те засегнах лично?
Май и ти си работодател?
Все пак икономиката е по-сложно нещо и така опростено - ако пипнем това, при равни други условия, ще стане еди-какво си няма. Изменението на едно нещо влече след себе си изменение на куп други неща и крайния резултат често е точно обратния на това, което изглежда от пръв поглед.
Иначе най-прост действителен пример как мутрата-работодател действа:
Имаше да се изкопае нещо и това ставаше по два начина - наема машина и тя го изкопава за два часа или хващат работягите лопатите и ги изкопават за два дена. Нали се сещаш кое избра мутрата? По-евтиното разбира се - копането с лопати, защото заплатите в България са безкрайно ниски. Те в това е проблема - мутрата няма стимул да инвестира, защото за труда в България почти не се плаща, а това съсипва икономиката ни.
08 Август 2008 15:03
Oldmad, аз ако взимам пари под масата и, ако искам да съм спокоен за старините си, ще заделям част от тях (и тази част ще е по- малка от осигуровките, авансовия данък и пр., давани на държавата) и ще ги депозирам в банка. В крайна сметка ще имам повече в банката след 35 години работа плюс минималната пенсия, отколкото само смехотворната пенсия, давана ми от поредното крадливо правителство. Същото важи и за здравеопазването - там осигурен или не си плащаш, иначе няма лечение.

Братя Стругацки - поживем-увидим!
Парите се харчат много лесно, винаги ще се намери начин да ги "натъманиш" - де за кола, де за деца и внуци, де за къща или вила...
Ако някой насила не ти удържа ежемесечно част от "платата", на стари години закъсваш отсякъде...
Доказано е!

08 Август 2008 15:11
Oldmad, всеки сам си кове съдбата. А приказките за това, че нещо трябва да е задължително, щото е за твое добро, само ме подсеща за поговорката (която си е и закон)- държавата е най- добрия приятел на джоба ти.
Аман от такива "приятели"!
08 Август 2008 15:28

Имаше да се изкопае нещо и това ставаше по два начина - наема машина и тя го изкопава за два часа или хващат работягите лопатите и ги изкопават за два дена.


Ами като има на кой да даде и кой да работи с лопата.... И ти да беше и ти така щеше да направиш. Ама ти не си "цапаш" ръцете с такива неща. Отвисоко ъкъл да даваш е къде-къде по-добре.

Все пак икономиката е по-сложно нещо и така опростено - ако пипнем това, при равни други условия, ще стане еди-какво си няма.


Дали?! Според мен пък има. Както на микрониво, така и на макрониво. На микрониво е ясно - дадох пример по-горе. Как е на макрониво? По същия начин. Защото по-развитите икономики са точно тези, в които разходите за труд са по-високи. В по-развитите икономики разходите за труд са 45-50%. В нашата - 25-30%. Значи разходите за труд трябва да растат. И колкото са по-високи данъците, толкова по-висока ще е и себестойността на произведеното. А по-висока себестойност, не знам по коя икономическа теория и как води до нещо по-добро. Това си важи и при равни и при неравни други условия. Но явно имаме фундаментално разминаване с ХУЗ-а - той смята, че високите данъци по някакъв тайнствен начин ще доведат до нещо по-добро (вероятно защото стои от страната, която харчи тези данъци и за него все ще има). А аз смятам, че тези, които изкарват данъците - работниците и работодателите трябва да имат по-голяма дума как и за какво да се харчи изкараното.

Beagle, ще ме извиняваш, но не те разбрах или поне не съм сигурна, че те разбрах. Може ли по-конкретно?

08 Август 2008 15:37
Може и да си прав, ама щом ще си припомняме поговорки..."Каквото изчукал - изпукал", мисля че е най-близо до съвременното социално осигуряване!
08 Август 2008 16:02
Сирена,
грешката ти е елементарна - предполагаш "равни други условия", каквито в икономиката няма.
После сама си признаваш, че в развитите икономика разходите за труд са по-високи, което всъщност казвам и аз, но не при "равни други условия".
08 Август 2008 17:09

Ами да, ХУЗ, условията в България и Германия не са равни. Затова в Германия данъчно облагане от 45-50% може и да минава за нормално, но за България, която има нужда от ускорено развитие е просто убийствено. Защото развитието винаги идва от инициативата и потреблението и никога от държавата. С изключение на строежа на инфраструктура, ама като гледам как и с какви темпове нашата държава строи пътища, магистрали и пр. направо мъка ми става...

08 Август 2008 17:23
Никак не е трудно да се забранят плащанията на ръка и всички транзакции да минават през банката. Но от това ще пострада червената икономика.
08 Август 2008 17:39

...всички транзакции да минават през банката


Т.е. всички банкноти и монети се изтеглят от обръщение и минаваме само на електронни разплащания. Ми да, никак не е трудно. Аз съм за.

08 Август 2008 17:40
Нали я разковахте, бе!

Редактирано от - hamel на 08/8/2008 г/ 17:40:49

08 Август 2008 18:09
Сирена ,
Когато говориш за родната сива икономика , трябва да имаш Въображението , че и банките са й съюзник ...

08 Август 2008 18:18
Lara Croft, Я кажи как се урежда човек на такава службица и колко трябва да шарне, за да я получи? Ако ми е по джоба - веднага ти ставам колега! Макар, че един мой съсед, бакшиш, си докарва по 6-7 бинки месечно от дрога и возене на пачавретини, ама това е друга тема.


Ристе, седай да учиш бате. Първо перфектен Английски.

След това още някой неща - MS Windows, MS Office, (до тук почти 1000 лв заплата)Linux, MySQL, MS SQL, Oracle, PHP, Java, AJAX, Remedy, хардуер (2000лв) SAP, MBS Navision, MS Windows Server 2003, MS Cluster services, Active Directory (Станаха 3000).

Ако си много алчен може и до 6000 да го докараш. Но трябва да престанеш да ходиш с дънки, и трябва да си пълниш главата с глупости като Мениджмънт и Лидерско поведение.
---------------
Както и да е накрая пак ще те яд, че в румънския офис работят пълни некадърници, трябва да вършиш и тяхната работа, а те взимат двойно.
08 Август 2008 18:49

Лара, ми ти си се дала без пари бе! Аз тия абревиатури само докато ги прочета и получих световъртеж, а ти ги владееш и в детайли. Бравос!
Между другото в Румъния (и от която май вече трябва да вземаме пример) от години има данъчни облекчения за програмисти и подобни специалности. Има облекчния и за малки фирми - до 10 човека.... Ама са бунаци тия румънци. Ако по логиката на ХУЗ бяха натоварили с данъци и тия субекти, сега щяха да са още по-напред, а и пари за бюджета щяха да съберат повече.


Редактирано от - Сирена на 08/8/2008 г/ 18:54:52

08 Август 2008 18:50

Beagle, аз за българската икономика друго може и да не знам, ама в едно съм сигурна - че сивия й сектор действа като реално данъчно облекчение. Поради което и живота е по-поносим. Щото ако нямаше сива икономика, съм почти сигурна, че нямаше да има и българска такава. Понеже няма много начини за трупане на капитал и съответно няма как някой, който тръгва от нулата да се мери с някой който идва от ония страни дето капитал не е мръсна дума.... От друга страна обаче, като се замисля, ако съм един работник ми е все едно дали шефа ми е българин или не. И май по-добре да не е. Но... защо да спираме дотук и да не продължим и над шефа - до министъра, президента.... Не е ли все едно дали е българин или не - важното е аз да съм по-добре, пък националностите са без значение... Тъй де... Такива ми ти работи - нема оправия и туй то... Със здраве!

08 Август 2008 20:18
ало икономиката не е само въртене на пари икономиката е произвеждане на материално техническа база със собствено ноу хау и от части вносно базирано на световни научни открития също и услуги за да се развива обществото и да се раждат нови поколения които да поемат щафетата по обслужването
в бг има спекулативно натрупан капитал през подледните 10 години които си го стискат фирмаджиите вече сме в европа и пари за пране не влизат нелегално и всичко ни е вносно т.е. нямаме икономика само пари които не се реинвестират в производство само сменят собственика си
то и затова правителството прие 10% за да удължат живота на спекулативния капитал във фирмите
работодателите казват за какво да му давам висока заплата да я даде за глупости и без това няма голям избор къде да отиде за по голяма заплата
08 Август 2008 20:43
Сирена ,
Човек и на себе да не е , като смята общите ни дела , е наясно , че без част от сива икономика , нашия капУтализъм няма да мине ... Но един браншови бум с производствен тил почти изцяло в сивия сектор , а като цяло навъртян около далаверите на политическите ни тарикати и слънчогледащ на югоизток , такава ситуация счетоводство не ще , мила ... Иска строга намеса на държавата ...

08 Август 2008 21:16
Да направят минималната заплата 600лв(примерно) и ...няма двойно счетоводство
Този мит за намаляне на данъците , че бизнеса да се замогне е дрън-дрън. Дори и да намалят ДДС - крайните цени ще си останат същите . Само веригата производител-търговец ще спечели. Както беше казал оня с голямата брада - отношенията между работодател и наемник са антагонистични. И тъй като ние сме избрали най-мъчителния път за "изграждане" на капитализъм, при нас той е "див и варварски" и носи "родилните петна " на социализЪма.
08 Август 2008 23:06
KARA MIA
[Златен][215]
08.8.2008 г. 09:58:57 Ама какво ви става днес СЕГА?
Една до друга две статии толкова повърхностно манипулативни, че просто се загубих веч
От едната страна "варвари" и "невинни теленца", от другата - "невинно правителство", мъчи се да ни оправи, ама ние - не, та не....

Принципа на махалото - след хубавите статии на Св. Терзиев за провала на правителството - сега статийки, отклоняващи вниманието встрани от големите проблеми на деня и по същество служещи на статуквото.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД