Мъдрите хора казват, че доверието е най-скъпото нещо на света, защото се печели трудно и бавно, а може да рухне изведнъж, и то по дребен повод. Това трябва да имат предвид всички фирми, които доставят някакви комунални услуги, но най-вече собствениците на ЕРП-тата - E.ON, EVN и ЧЕЗ. И понеже ЧЕЗ обслужва столицата и зулумите й са най-лесни за откриване от медиите, би трябвало да работи два пъти по-внимателно. Но не, у нас нещата стоят по различен начин. У нас медиите са врагове, а хората са виновни, че се жалват при тях, а не в компанията, която ги е ощетила. Самата компания пък или изобщо отказва да признае грешките си, или, когато все пак й се наложи да направи това, разсъждава със сентенции от сорта на: "Предпочитаме нас да ни кредитират клиентите, а не ние тях" (чистосърдечно признание на шефа на ЧЕЗ у нас Любош Павлас от оня ден).
Ако бяха по-прагматични, от ЧЕЗ би трябвало сериозно да анализират защо населението им гласува вот на недоверие. Отговорът е прост - към медиите се обръщат хора, които вече са опитали всички други начини да си решат проблема, но не са успели. В случая с ЧЕЗ има съществена причина това редовно да се случва - на обявения за авариен телефон 0700 10 010 редовно се обажда автоматично записан женски глас. Така че бърза реакция не може да има. По ирония на съдбата в това се убеди лично министърът на енергетиката, оказал се в битието на обикновен гражданин, платил изрядно тока си, но останал без електричество заради грешка на ЧЕЗ. Но и в редките случаи, когато на телефона присъства жив човек,
помощ от там не бива да се очаква
Защото по правилата на компанията, за да се разгледа жалбата, гражданинът трябва да отиде и до някой от все по-намаляващите на брой центрове за обслужване на клиенти, където след дълго висене на опашка от него искат да подаде декларация, молба, справка и какво ли още не. Ако въпреки всичко това проблемът не се реши, човекът има право да се оплаче. Пак в същия център, пак след висене на опашка. Вследствие на което получава същия еднотипен отговор. Малцина са онези, които имат време и нерви да продължат процедурата, а тя завършва в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Където жалбата се препраща отново на ЧЕЗ, която след известно време дава същия отговор, а хората на Константин Шушулов просто го препредават на клиента. При тази практика даже е висока бройката от 7000 жалби срещу прогнозните сметки, съобщена от ЧЕЗ.
Гражданите отдавна са се убедили, че много по-бързо ЧЕЗ реагира, ако за проблема пише някой вестник. "Сега" не за първи път се занимава със смущаващи изпълнения на компанията и не за първи път си навлича гнева на нейните шефове. И тъй като пресаташето на компанията е заето да пише отворени писма до главния редактор и явно няма време да се информира за сбъркани и впоследствие поправени прогнозни сметки за ток, вестникът ще му даде един жокер - нека от компанията благоволят да влязат в собствената си система и да прегледат изчисленията си за абонатни номера от 3000078883 до 3000078898 и от 3000415692 до 3000415697. Това са електромерите само в блок 171 в "Дружба", за който вестник "Сега" писа наскоро след сигнал от живеещите там. Ясно личи, че всички калкулации впоследствие са коригирани в полза на клиентите. Интересно защо от компанията са си направили този труд, след като след статията твърдяха, че няма никаква грешка? Можем да дадем още примери, но разчитаме, че все пак ЧЕЗ ще прегледа сама сметките. Или че поне ДКЕВР ще я накара да направи това.
Другата причина хората да вярват повече на медиите, отколкото на ЧЕЗ също е логична. Медиите за разлика от служителите на ЧЕЗ понякога
забелязват грешки, които едва ли са допуснати случайно
Да припомним, че в края на 2006 г. компанията незнайно защо реши, че ще закръглява цената на тока на третия знак след десетичната запетая, а не след петия, както е редно. От това закръгляне всеки клиент бе ощетен с по 7-8 ст., а ЧЕЗ прибра 5-6 млн. лв. След като фактът излезе наяве във вестник "Сега", от ЧЕЗ седмици наред се кълняха, че това са пълни глупости и те стриктно прилагат предписанията на ДКЕВР. След месец същата комисия ги накара да върнат обратно надвзетите пари. Как да се вярва на тази компания тогава?
Как да се вярва на компания, която твърди, че с тримесечното отчитане на тока ще си намали разходите така, че да не й се налага да иска голямо увеличение на тока. А само няколко седмици по-късно прави точно обратното! Как да се вярва на компания, за която дори броят на абонатите, на които е спряла тока, е търговска тайна? И как така разхождането на инкасатора за пускането на тока вече струва 40 лева на апартамент?! Тия хора с такси от Пловдив ли идват?
Можем да продължим с примерите. А ако някой в компанията все още се съмнява какво е отношението на клиентите към нея, нека поиска вот на доверие от потребителите. Ние не се съмняваме какъв е ще е резултатът.
И какво от това
Да я съдим компанията
Сигурно ще я осъдят двама трима с изрядни документи и добри адвокати
Въпроса е радикален-защо ни е такава фирма
Не е в безвъздушно пространнство
Отговорът от досегашните е ясен - никакъв-защото трябва да имат тлъста печалба за да си платят тлъсти комисионни
Ясно е
Сега се явява другата власт
Какво следва? А
Парите ли ме се връщат, или аз пак съм задлъжнял поради прехода от несправедливото към справедливото мнозинство?
Къде сте новите герои
Ламята необезпокоена изгаря хиляди бюджети- на нормалните и трудолюбивите българи
Тези, сегашните някъде в тила на ламята
Къде са героите от опозицията
Готови ли да озъптят монополистите и как- в клипа по време на кампанията или с ясен контрол и ефикасни мерти
Кажете бе ...кандидат управляващите
ВАШ е проблема
Редактирано от - Минавам от тук на 08/8/2008 г/ 01:00:41