:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,912
Активни 642
Страници 19,477
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Мълчание от седмицата

Повече от седмица пред публиката се претъркалва една доста безсрамна теза: на чиновниците, които работят по линия на европарите, да се плаща все повече и повече, за да не бавят топката и да сме изрядни пред Европа. Тъй като подобни идеи са изваждани неведнъж досега и никогаш не са били освирквани, както всъщност заслужават, и сега нейният автор не рискува нищо. Така се разбира, че заплатите на тези кадри и без това са били вече удвоени, но това е направено тъй ловко и тъй тихомълком, че явно се е разминало без подобаващата в такива случаи медийна олелия. Сега, за да ги предпазел от далавери и корупция, арогантният министър възнамерява да им даде и трета заплата, както и



най-различни бонуси при "добре свършена работа"...



Всъщност точно тези чиновници с техните две заплати месечно са основна част от срамния проблем с еврофондовете, защото точно те са узаконили и придвижили дефектните и подозрителни проекти, заради които ЕС ни постави в ъгъла. Те своята част от баницата вече си я взеха - от онези, които се бяха наредили на опашка за нея. Тази мафия заплатите не я вълнуват, това са цифри само за краен случай, да речем, за пред комисията "Кушлев" - ако някой ден се заинтересува. Малко са и три заплати на препречилите този пропускателен пункт към европейските пари, за да ги опазят от изкушенията. А и правилото си е правило, него всички безропотно го спазват: колкото е по-скъпоплатен чиновникът, толкова е по-висок рушветът, който му се дължи.

Истината е, че точно тези чиновници издъниха старта на държавата ни в Европейския съюз.



И сега - повишение на заплатите! За да не крадат!



Това се заявява на обществото не за първи път. Подобни идеи периодически се лансират и по отношение на почти всички свърталища на корупционери - и за митницата, и за полицията, и за здравеопазването. Да не говорим за правосъдието - там заплатите са умопомрачителни за нивото на българския живот, но подкупът почти открито измества закона. Дълго време тези подмятания имаха форма на цитати от Буров: българският чиновник бил крадлив, защото бил беден. Това се представяше за някакъв спасителен цинизъм, който предлагаше лекарството срещу корупция: повече пари, а ако не помогне - още повече пари. (Това и циганите гладко-гладко го декламират: крадели, защото нямали пари.) Буров ако вижда това, сигурно се е отказал от думите си: На чиновника заплатата се мени, но косъмът - не. Въпросът е трябва ли нагло да се уведомява обществото, че заради европейския зулум една прослойка ще получи повишение от неговите данъци.

Може да се умува дали това е повишение или обезщетение. След спирането на еврофондовете администрацията губи част от приходите си, получавани досега от рушвети. Тайните комисиони би трябвало да пресъхнат, щом няма движение на проекти към Европа и на милиони към България. Третата месечна заплата ще е



утешителна премия - до новото отваряне на Солунската митница



Не някаква такса за принудителната денгуба (престой, стенд бай). А възнаграждение за това, че я затвориха със своята безпардонност и презрение към принципите и правилата на европейското общежитие.

Но господ с тях и с техния министър. Какво ще стане с нас, които слушаме това и кимаме, четем това и кимаме, кимаме съгласно и унило - това е въпросът. Не да бъдем или да не бъдем. А какви да бъдем. И докога.

Парите от Европа са на европейските данъкоплатци. Европейски пари. Нашите, моите и твоите, не били европейски. Те могат да бъдат похарчени без проблем - за същите отхвърлени, лошо миришещи проекти. И ще ги похарчат. И дори май вече ги похарчиха. За да не изтърват рушвета.

Напреженията (и униженията) пред вратата на ЕС не бяха поравно. Средностатистическият българин го отнесе отвсякъде, управниците и активистите още тогава добре се препитаваха от кампанията. Който вярваше, че слънцето ще изгрее за всички, той поне живееше с надежди. Който оттогава си знаеше какво ще стане, той днес проклина своето пророчество. След европейската плесница нещата се връщат на местата си.

Но кръгът се затваря по един стъписващ начин. Значи само който краде, само той може да разчита на държавната щедрост!



А който не бърка в меда - него кучета го яли



Философията на тази политика е побъркваща: не се предвижда повишение в онези професии, които не съдържат изкушение. Какво да очаква тогава една медицинска сестра или, да речем, един пощальон, железничар, аспирант?

Такива арогантни идеи деморализират обществото. Осъществяването им го разрушава. Мълчанието, с което ги посреща, е достатъчен признак за настъпилото разрушение. Впрочем, българската седмица е пълна с ред съдбоносни мълчания. Това бе само едно от тях...
57
3441
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
57
 Видими 
08 Август 2008 00:32
"европейската плесница" е много добре и точно написано от Калин Донков
08 Август 2008 00:45
Донков!
Великолепно.
Особено в сравнение със съседния импотентен плач за горките теленца...
08 Август 2008 00:52
Калине, добре ... че те има ! Ще го повтарям безкрайно , ако трябва .
Колко ли са хората като теб в България ... Сигурно единици ... Не може да са повече. Общо взето ти и Димитри в Сега ... Не е достатъчно ... ТРябва да има критична маса от такива хора ... за да взривят обществото ... иначе сме загубени !
Благодаря ти още веднъж и ти се покланям за позицията , за усещането което имаш и за мйсторството с което ни го показваш !
08 Август 2008 01:04
Ако искаме "слънцето да грее еднакво за всички" - да си бяхме продължили да строим комунизЪма. Въпросът не е в "еднакво за всички" а в това дали от тези за които грее повече има съответната полза!
08 Август 2008 01:08
Калине, за статията!!!
08 Август 2008 01:11
Автора
08 Август 2008 01:51
Браво, Ех да можеше по 100 тояги на голо да получат крадливите чиновници, колкопо-ефективна би станала работата им! Пък и е много по-евтино. Да не говорим, че тогава некадърник не би се навил на такаква работа!!!
08 Август 2008 02:54
Калин Донков е много добър в анализите си и езика му е точен като бръснач. Браво
Но не е само тй в СЕГА . Терзиев е добър също , а има и едно момиче напоследък много палчета нагоре събира . Възможно е да има и други . Само така
08 Август 2008 08:07
Браво не, ами направо отлично! Щото тези премии и бонуси ще са 6 заплати накуп- от 3000 до 5000 лева както ги съобщиха снощи! Та браво, г-да крадци, това само римските сенатори са си позволявали-да си ласуват огромни заплати заради КРАЖБИТЕ!!
Крадлива пасмина!!
Че ще и почиват!!Всичко щото е наред, та ще ми се препичате!Язък, че акулите в Черно море не са ДЕПУТАТОЯДНИ!!Прекалено сте мазни и глупави за акулски пържоли!
08 Август 2008 08:09
"Такива арогантни идеи деморализират обществото. Осъществяването им го разрушава. Мълчанието, с което ги посреща, е достатъчен признак за настъпилото разрушение."
Поне да се бяха напънали да посочат мотиви като: много и отговорна работа, специфични знания и умения, издигане статуса на бг чиновник ...
08 Август 2008 08:23
За автора и за всички над мене, които са го одобрили-
08 Август 2008 09:08

Хм, странна работа - всички сте за уравниловката в заплащането.
*
Мен друго ме притеснява като чета статията - според мен има чиновник и чиновник, а статията ги слага всички в един кюп. Има чиновници с власт и има чиновници, които вършат работата. За първите може и да се отнася донякъде написаното в статията, но за вторите нещата са съвсем други. Как например ще искаме от един чиновник/както и всеки друг/, да си гледа съвестно работата, ако не му се плаща? При това този чиновник работи в една много утежнена обстановка - около него шефовете му крадат на поразия, а той хем трябва да им върши и тяхната работа, хем да получава някаква мижава заплатица, като повечето хора в България. Щеше да е добре статията все пак да даде една ясна представа за какъв точно чиновник пише в нея, а сега - всички в кюпа.
08 Август 2008 09:51
Хммм, странна работа... Не разбираш ли или манипулираш?
Повишение на заплатата, за да не крадат!!!
Как ти се струва такъв принцип?! Диференцира ли чиновниците?
08 Август 2008 10:04

и още палчета нагоре до края на поста
08 Август 2008 10:08

За статията, с допълнението на XYZxyz . Компрометиращият Доклад компрометира и съвестните чиновници. Каква ще бъде мотивацията им да останат в структурите или да работят ефективно с този имидж?!А такива добросъвестни и висококвалифициране пчелици има.

Не някаква такса за принудителната денгуба (престой, стенд бай). А възнаграждение за това, че я затвориха със своята безпардонност

Значи само който краде, само той може да разчита на държавната щедрост!

Все едно на строителя да дадеш премия от шесткратната му заплата, само и само да не събори сградата, която току-що е построил, или пък на гробаря - за да не изрови трупа и да го остави да се разложи на повърхността. Мълчанието ни избива в неистов смях! Тъжен, уви.
08 Август 2008 10:14
Спрели били "Европейските" пари и не ни разрешават да харчим "нашите" пари!!!
Ние 2007 г. къде влязохма???
Сега разбирам - на кучето в г..а.
До когато ни управляват крадци - до тогава ще има призиви от този сорт:
"Дайте ми повече пари, или ще си ги открадна!"
Само че, има една поговорка - Апетитът идва с яденето.
А нашите хора имат едни ненаситни гърла мали-и-и-и-й - бездънна дупка.
08 Август 2008 10:32
Аз пък питам- не е редно агенциите с отнети акредитации да се закрият временно?Какво работят хората там в момента?
08 Август 2008 10:36
А колко е просто всичко. При мен ако нещо не се свърши в срок за втори път - става и напуска. Ако ме ощетява / още първия път/ - също става и напуска.
08 Август 2008 10:40
Порочно е държавническото мислене , че заплащането зависи от бързо свършена работа-то е резултат от ефекта на последната.
08 Август 2008 10:52
"350 некадърни чиновници, които ни закопаха пред Брюксел"

---Ахмед Доган---

Да живее новата коалиционна пропагандна линия

08 Август 2008 11:04
Всъщност точно тези чиновници с техните две заплати месечно са основна част от срамния проблем с еврофондовете, защото точно те са узаконили и придвижили дефектните и подозрителни проекти, заради които ЕС ни постави в ъгъла.

Хайде-е-е-е, в основата на корупцията не били политиците, а чиновниците и то всичките, сигурно и чистачките в тези агенции!

Редактирано от - XYZxyz на 08/8/2008 г/ 11:06:34

08 Август 2008 11:15

Публичен линч за баба Вуца с метлата и дядо Вите с кравата и канчето мляко, че олапаха фондовете и ни лепнаха имиджа на невежи, варварски балкански субекти!
08 Август 2008 11:19
Философията на тази политика е побъркваща: не се предвижда повишение в онези професии, които не съдържат изкушение. Какво да очаква тогава една медицинска сестра или, да речем, един пощальон, железничар, аспирант?
08 Август 2008 11:32
Действително- концепцията е сбъркана.
За крадец - премия, за грешки- медец.
Все едно за педофил- работа в детска градина или детски дом.
Или за убиец- пост в МВР.
Или за кретени и лумпени депутатски имунитет.
А, ама това всъщност е страната България, в която присъстват всички от гореизброените. Значи- МОЖЕ!
08 Август 2008 11:43
Добре де, нали е ясно, че ако искаме БГ да бъде управлявана добре, тя трябвна да има читава администрация. А за да имаме читава администрация, в нея трябва работят добре мотивирани и подготвени хора, а не някакви заплюти от всички, смарангясани и агресивни неудачници. Доброто заплащане не е ли основен фактор за постигането на подобна цел? Или греша?
*
Подобни статии са част от обществения климат, в който "чиновник" е ругатня, а темата за вдигане на заплатите - политическо табу. Как да изринеш некадърните, ако за кадърните е унижение дори да си помислят да идат да работят за държавата? Как можеш да поставяш по-високи изисквания, ако няма адекватно заплащане? Как да почнеш да променяш една система, която е плод на дългогодишен отрицателен подбор, ако всяка идея за инвестиции в нея се посреща с койотски вой?
08 Август 2008 11:54
Не бе нека си ги вземат 3000-5000 уева месечен бонус. Само че заедно с тия пари да върви декларация че са съгласни на проверка на лоялност.
Тоест чиновника да знае че може да му се предложи подкуп ама от органите. Ако клъвне - айде у пандиса при манафите. Ако не клъвне - бравос, отличен атестат и кариерни перспективи.
08 Август 2008 11:57
Подобни статии са част от обществения климат, в който "чиновник" е ругатня
В обществения климат "чиновник" е ругатня не заради статиите, а защото на всеки от нас му се налага да се сблъсква с българското чиновничество.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
08 Август 2008 11:58
Знам, че звучи гадно и не е честно, ама като сме я докарали дотам, че да зависим именно от тези 300 чиновника - какво да ги правим, да ги уволним, да им намалим заплатите (или да не им ги повишим). Ами тогава те просто ще се изнесат групово по НПОтата и ще настане пълен хаос.
Трябва да си ги храним, просто няма как, както си храним съдиите, джипитата или авиодиспечерите. Защото в настоящия момент като общество сме фатално зависими от тази каста чиновници.
08 Август 2008 12:00
при положение че част от чиновниците наблюдават(контролират) изпълнението на проекти за милиони, дали не по-хубаво да получават по-големи заплати и да си вършат работата , отколкото 5 за 6 и недоглеждането да псе компенсира от изпълнителите(усвоителите) на проекта. В този порядък нека г-н Донкова да опише и хонорарите на всички консултанти(ат ЕС) които 5 за 4 не вършат работа, пак същия чиновик му върши: данни, коригиране на неточности разясняване и т.н, ама консултантите са по 100евро на час и служителя си задава въпроса за чий хую до седя в министерството или агенцията , я в консултанските компании и цикъла се затваря наново назначени чиновници , ново обучение и така , обаче новите докатото влезнат в час то проекта go to the river и после нов доклад от ЕС и те така.
08 Август 2008 12:02
абулафия,
Ако се подходи сериозно към положението (понастоящем трагично) в страната, редът на финансово поощряване би имал приблизително следния вид според степента си на важност:
1. Образование
2. Здравеопазване (включая социални работници, фелдшери и т.н.)
3. Работници в сектор чистота, пътно строителство и поддръжка, ток, вода и т.н. комунални услуги
.. и чак накрая административния ни апарат, който е тегав, тромав и въпреки всички обещания нито се модернизира, нито се оптимизира.
Не споря, че има нужда от вдигане на заплатите и жизнения стандарт на гражданите на България, но чиновниците далеч не трябва да са ни приоритет при настоящата картинка.
08 Август 2008 12:04
Манрико, не съм адвокат на НАСТОЯЩИЯ състав на администрацията. Казвам, че ако искаме да имаме ДРУГИ, по-добри чиновници, към които да има високи изисквания - няма да минем без да качим заплащането.
08 Август 2008 12:19
Не си прав градски! Не може човек със заплата 1000 лева да управлява проект за 100 000 000 лева, 100% ще щипне кебабчето!
Понеже си, като повечето сънародници, скъп на триците, евтин на брашното, а и вероятно пак същата причина и достатъчно завистлив, да не се чудиш че плащаш чужди сметки, акъл царува, акъл робува, акъл патки пасе!!
08 Август 2008 12:24
Shadowin
без реформи на администрацията, която управлява изброените от теб системи (с изкл. на пътните строежи, които се извършват от частни фирми и те си определят политиката по заплащане на труда), само ще им качим заплащането, но няма да имаме инструмент да контролираме ефективността на работата им.
*
Целият сектор на обществените услуги в Бг страда от два комбинирани системни проблема - няма (достатъчно) инвестиции в неговото развитие и няма (достатъчно) реформи за повишаване ефективността на работа. Тези два проблема са като скачени съдове - ако налееш пари в някоя от системите на обществения сектор - потъват като в пясък, защото няма никакви гаранции за ефективното им използване. Ако опиташ да увеличиш контрола и да качиш КПДто на работа - удряш о циментовите глави на демотивирани и некомпетентни служители. Двата проблема трябва да се решават в синхрон. И тяхното решаване зависи от наличието на читава администрация. Така че, щем нещем - ще трябва да почнем с нея (за системите, които не подлежат на приватизация).
*
Мисля, че това което казвам е доста просто, така че ще гледам повече да не досаждам с постинги тук. Поздрави сърдечни
08 Август 2008 12:27
Боби,
Мъдро, но не съвсем.
Когато става дума за 100 милиона, просто няма заплата, с която да укротим някого. Милион не можем да му дадем, нали?
08 Август 2008 12:29
Абулафия, съгласен съм с тебе. И в допълнение ще кажа, че главният проблем в администрацията са партийните назначения на държавна хранилка. Ти не можеш да си представиш, че дори за портиерско място се налагат протежета на партийци. А сега при тройната коалиция битката за квоти е придобила уродливи размери и стига наистина до длъжности като портиер, деловодител, шофьор, куриер и пр. И на тези нива това е заради гарантираните осигуровки, докато в същото време тези чиновници като партийни функционери си работят партийната работа, въртят си далаверите чрез ходатайства и пр.
У нас Законът за държавния служител се изроди и е далече от първоначалната идея, заимствана от Европа, а именно - административният апарат на държавата да се състои от компетентни експерти, необвързани партийно, които да не се сменят при всяка смяна на властта, а да гарантират устоите на държавността. Точно това не се случи. Мога да дам много и контретни примери, но съм сигурен, че всеки може да даде такива. Наистина е глупаво като под команда да се нахвърляме на чиновниците, а да не виждаме главните виновници за административния капацитет на държавата ни.
08 Август 2008 12:30
Че качествени хора може да се привлекат само ако е добро заплащането, спор няма. Не само заплащането мотивира, но без него не може. Въпросът е как да се повишава. Единият начин е да има ясни правила, че за определени резултати се взимат определени пари. Другият - да се дадат много пари и да седнем да чакаме да дойдат и резултатите. Единият начин преобладава в частния сектор и затова там се работи. За другия у нас апелират повечето хора на държавна издръжка - и чиновници, и учители...

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
08 Август 2008 12:38
нямаме спор, Манрико
*
Хъмър
08 Август 2008 13:26
И кво стана?
Хубавият автор ни изкара от ступора, изръкопляскахме му и пак се хванахме за гушите.
08 Август 2008 14:09
Абулафия,
Принципно имаш право, но се опитвах да ти обясня друго- държавата няма да се оправи, преди народа да усети подобряване, и то масово подобряване на стандарта си на живот. На фона на общата мизерия вдигането в пъти единствено на заплатите на чиновниците допълнително опошлява системата. И не води до нищо друго освен до борба със зъби и нокти да се набутат проверени и удобни хора, както е и в момента. Както някой каза, за 10 милионен проект, рушвета отново ще бъде непостижим дори за 10 хилядна заплата. А ако заплатата е 20 пъти над средната, вярваш ли че между чиновниците ще има случайни хора? Е, къде е файдата? То ясно, че трябва да се подхване отсякъде, но защо пък ТОЧНО от там
08 Август 2008 14:11
Аз викам, ако са само триста, а ги избесим по уличните фенери. Ще ги оставим да висят, за нагледен пример на приемниците им.
08 Август 2008 14:31

Интересна работа, колко от вас са имали вземане-даване с тези чиновници, на които давате безапелационни оценки? Аз лично се съмнявам да има и един от вас, а ако има, нали се сещате какъв е?
Като се каже чиновник и масовата асоциация май е с лелката на гишето в общината дето си плащаме данъците, а тук става дума за съвсем други неща. Не искам да защитавам никого, но и не става да се плюе по принцип, без да се познават поне малко нещата.
Колкото до заплатите: който си мисли, че 1800 или 2700 лева заплата е много пара, да се замисли все пак колко е взимал преди 20 години. България няма да стане нормална държава преди доходите ни да станат не по-малки от доходите преди 1989-та година, а през 1987 година средната заплата на работниците и служащите, както ги наричаха, беше 232.58 лева, което сега отговаря на средна месечна заплата от около 2500 лева. Животът си върви и днес трябва да живеем по-добре от вчера, а не обратното, нали така?
08 Август 2008 14:31
За да започне една структура да работи с пъти по-калпаво от преди е достатъчно да бъдат дискредитирани всички, които работят в нея. Отново твърдя, че обществото няма да спечели, ако всички работещи във агенциите по еврофондовете бъдат заклеймени. Въпросът е КОЙ и КАК ще отсее зърното от плявата. При порочни правила на играта са ощетени и маргинализирани точно малкото честни, подготвени играчи, които стават курбан. А знаем кой определя правилата на играта и кой определя кой работи качествено или не.
08 Август 2008 14:46
При порочни правила на играта са ощетени и маргинализирани точно малкото честни, подготвени играчи, които стават курбан.
При порочни правила на играта честният и подготвен играч не влиза в играта, а ако тя го е заварила, излиза. Добра и високоплатена работа за честни и подготвени хора има много в частния сектор и тук, и в целия ЕС, така че не върви и обяснението, че няма как да се прехранват. Значи, щом стоят в порочната система, или са част от порока, или не са толкова подготвени, че да има къде да отидат. Ако пък са честни и подготвени и стоят в системата от идеализъм, за да я променят отвътре и тя да стане чистичка и беличка, моите уважения! Само да не излезе, че всичките са такива, пък на - системата си стои порочна напук.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
08 Август 2008 14:50
Трагичното е, че мълчанието не е на седмицата..а е вековно народно мълчание. То именно е причината да ни управляват арогантно и практически безнаказано престъпници, Калине.
08 Август 2008 14:52
Пробуждане,
Точно тук изскача на преден план неоценимата роля на ЖУРНАЛИСТИКАТА. Ние можем да критикуваме "Сега", може да не сме доволни от едно или друго, можем да псуваме дори, но не може да се отрече, че вестникът "отгледа" форум, с какъвто никой друг вестник не може да се похвали. Едно малко гражданско общество - с всичките му трески за дялане.
Можем ли да си представим какво би станало при наличието на още десетина такива трибуни? Може би е наивно да очакваме от това някаква генерална промяна, но печатът е като капката, която дълбае камъка. Който не вярва - нека погледне какво направи жълтата преса с морала на българина и неговата готовност за промяна.
08 Август 2008 15:18
08 Август 2008 15:21
сократ е прав без форумите няма да го бъде вече и това е гражданският глас и с него някои щат не щат ще ги принудим да свикнат
чърчъл има мисъл, че от съкращаване на чиновници се пестят пари
фердинанд на отиване е казал, че тук оставя още много селяни, на които предстои да станат граждани
бг манталитетната селяндурщина в корена на косъма е тарикащина и крадливост, и като си помисли само човек, че с този материал бяхме се запътили да строим комунизмите
08 Август 2008 15:21
Manrico, ами тогава какво добро очакваме да свършат те, щом не допускаме, че някой свестен ще се завърти там. При заявеното от тебq не трябва изобщо да им предиряме. Те по презумция са такива, и каквито и резултати дадат трябва да сме доволни. Що рИвем тогаз???
08 Август 2008 16:36
XYZ
1987 година средната заплата на работниците и служащите, както ги наричаха, беше 232.58

Телевизор Електрон-950лв.Москвич 2140Д-6400 лв.
08 Август 2008 17:03
Калине, Калине... Вместо да се правиш на интересен що не взе да проучиш за какви основни заплати става въпрос, дето после се удвояват и утрояват? Английски, компютърна грамотност, висше икономическо образование и основна заплата 350лв.(брутна) Ха сега смятай за какви удвоени заплати става въпрос, защо хората напускат и защо искат да им ги утроят. Но и да ги утроят тези, които могат на друго място да изкарват повече пак ще напускат. Тук става въпрос за хората, които изнасят основната работа на гърба си и не са на ниво на което се раздават и приемат подкупи.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД