Марина Дикова е родена на 28 април 1965 г. в Сандански. По професия е юрист. Втори мандат е народен представител от НДСВ, а от ноември м.г. е и зам.-председател на партията. Член е на комисиите по икономическа политика и местно самоуправление.
- Г-жо Дикова, къде ви сварвам, да не сте и вие на някоя яхта? (интервюто е по телефона)
- Не, не съм.
- Как се отнасяте към демонстрацията на охолство от страна на лидера на ДПС Ахмед Доган?
- Мога да коментирам само своите действия. За мен важното е, когато човек работи, да си върши работата, както трябва.
- НДСВ вече втори мандат управлява с ДПС. Толкова ли доходоносно занятие е политиката?
- Аз не я приемам като доходоносна, а като отговорна и тежка работа. Разбира се, както навсякъде по света и тук има хора, които се опитват да се възползват от позицията, която заемат в момента. Но има и други, които се опитват да работят и да бъдат полезни. То е като при лекарите - има и от единия, и от другия вид.
- Вече два мандата вие, политиците, ни убеждавате колко е полезно коалиционното управление, тъй като позволява на различните участници в коалицията да се контролират взаимно. ДПС обаче май ви е убегнало от контрол?
- Дали да има коалиция или не определят хората със своя глас. Ако БСП беше получила повече от 120 мандата в 40-ото народно събрание, нямаше да има коалиция. Но не стана така. И тъй като втора сила беше НДСВ, нормално беше двете партии да набележат основни приоритети и на коалиционен принцип да постигнат най-върховната цел към онзи момент - влизането на България в ЕС. Когато има обща цел - тогава коалицията е оправдана. Друг е въпросът кой кого контролира.
- Аз тъкмо този друг въпрос ви задавам.
- В рамките на тройната коалиция ние от НДСВ направихме всичко по силите си, за да запазим либералното развитие в различните сектори. Защото при коалиционно управление се търсят пресечните точки между различните партийни интереси. Под интерес имам предвид интереса на хората, а не теснопартийния интерес.
- Не е ли Доган живото доказателство за това, че една партия не може да контролира друга, нито да й попречи да се облагодетелства от участието си във властта?
- За мен по-важно е да говорим за това какво ще правим оттук нататък като коалиция, от която НДСВ е част, отколкото да коментираме един или друг човек.
- Правителството вече представи т.нар. екшън план за преодоляване на критиките в евродоклада. Ако трябва да обясните на избирателите си как този план ще реши проблемите им, кои мерки в него ще откроите?
- За мен много важно е това, че коалиционните партньори в голяма степен се вслушаха в гласа на НДСВ. Ние заявихме в Банско позиции, които вече са включени в екшън плана. Решението за независим одит например ще повлияе много добре върху образа на България. Това не е само знак към Европа, че искаме да й се харесаме. Действително трябва да има независим одит, за да може да се спазват железни правила при усвояването на парите от предприсъединителните програми. Ако ние докажем, че сме си взели бележка и че ще спазваме реда и правилата, които Европа ни поставя, тъй като харчим парите на нейните данъкоплатци, няма да имаме никакъв проблем по-нататък и с успешното стартиране на всички секторни програми, които ще се финансират от структурните фондове на ЕС. А за хората най-важно е да видят и да чуят, че може в кратък срок да оправим недостатъците и да продължим напред, образно казано, с "измито лице". Друга много важна мярка е максималното ограничаване на замените с държавна собственост и държавни гори - ние внесохме законопроектите още преди два месеца. Това също е залегнало в екшън плана. Така ще бъде ограничена и корупцията, която стана синоним на замените. Много е важно също да се приемат в кратки срокове промените в закона за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност. Ще бъдем много удовлетворени, ако водещи европейски експерти работят заедно с нашите експерти по разработването на правила за усвояване на средствата от структурните програми. Разбира се, мерките, които предлага вицепремиерът Плугчиева, са много. Но аз съм реалист и смятам, че ако се даде ход и на една трета от тях, ние ще имаме положителен резултат през ноември и да се надяваме, че тогава ще бъде възобновена акредитацията на двете агенции, които работят с предприсъединителните фондове.
- Понеже стана дума за партии, облагодетелстване и пари, да поговорим за проектопромените в закона за политическите партии, които БСП внесе в първия ден от ваканцията? Впрочем какъв бе смисълът поправките да влизат в НС тъкмо през ваканцията?
- Аз не виждам смисъл. Може би те си имат някакви свои планове и срокове за изпълнение. Ясно е, че тези изменения са абсолютно належащи, защото те са свързани с два основни проблема - с отвратителната практика да се купуват гласове и с липсата на всякаква прозрачност при финансиране на политическите партии. Дали законопроектът ще бъде внесен в края на сесията и ще отлежава един месец, е въпрос на целесъобразност. Ние ще внесем нашия проект в първия ден на есенната сесия, защото смятаме, че политическото законодателство трябва да върви приоритетно заедно с данъчните закони и с приемането на бюджета. Ние няма да позволим да се провеждат следващи избори за НС със стар закон за политическите партии, непроменен закон за избор на народни представители и без да са въведени пропорционални листи с преференциален елемент.
- Какво предвижда проектът на НДСВ за промени в закона за политическите партии?
- Ние предлагаме да се забранят даренията от юридически лица. Опитваме се да скъсаме зависимостта на партиите от икономически интереси. Да, естествено, ще се плаща по-голяма държавна субсидия, но мисля, че това е най-малкият проблем, ако има яснота за финансирането на партиите.
- С колко предлагате да се повиши субсидията и колко да са даренията от физически лица?
- НДСВ предлага даренията от физически лица да бъдат до 100 лв. А субсидията да бъде най-малко 5% от минималната работна заплата за всеки получен глас. Предлагаме партиите, за които Сметната палата установи, че нарушават системно правилата за финансиране, да не бъдат допускани за участие в избори и даже да бъдат закривани. Ако два пъти подред палатата не приеме отчета на една партия или изобщо липсва такъв отчет, тази партия изобщо да не се допуска до избори. Предлагаме и създаването на публичен регистър към Сметната палата, в който подробно да се описва недвижимото имущество на партиите, ползваните от тях помещения под наем, както и притежаваните моторни превозни средства. Друго интересно предложение е политически партии, които самостоятелно са получили по-малко от 0.5 %, а в коалиция по-малко от 1% на два последователни парламентарни вота, да не могат да участват в местни избори. Тук става въпрос за елиминиране на т.нар. бизнес партии, които участват само на местни избори, и то с една-единствена цел - да могат да се облагодетелстват от участието си в общинските съвети.
- И БСП предлага да се забранят даренията от бизнеса, но за сметка на това се допускат дарения до 30 000 лв. от физически лица. Смятате ли, че подобна сума е по силите на един редови член?
- Ако трябва да поставим картите на масата, ясно е, че има физически лица, които могат да дарят 30 хил. лв. на партията си. Но това не са хората, които работят и си изкарват хляба със собствените си две ръце. Това са хората, които имат сериозен бизнес. И на практика не се променя нищо - един бизнесмен просто ще дари парите като физическо лице, а не чрез фирмите си, както беше досега. По този начин няма да се постигне ефектът за независимост на партиите от корпоративни интереси.
- Каква е разликата дали дарението ще бъде лично от Людмил Стойков или от негова фирма например?
- Няма никаква разлика. Едно е да дариш сто лева на любимата си партия от сърце, а съвсем друго е да дадеш 30 000 лв. Такава сума обикновено се дава с определена цел.
- Не е ли малко странно, че тъкмо БСП предлага такъв праг за дарения, като се има предвид социалното положение на редовите й членове?
- Аз очаквам да чуя техните аргументи в пленарната зала. И даже съм доволна, че всяка партия ще внесе свой проект, защото е много важно да се чуят не само тезите, но и аргументите в тяхна защита. Аз мисля, че са доста прозрачни опитите да се прикрие финансирането от бизнеса чрез дарения само от физически лица. Става въпрос за едно и също.
- Защо партиите от коалицията не обединихте идеите си в общ законопроект?
- Когато става дума за политически закони, е много важно да се чуе мнението на всяка една политическа сила. Така че различните проекти отразяват и различията в гледните ни точки към решаването на проблемите.
- Да разбирам ли, че НДСВ няма да подкрепи проекта на БСП?
- Напротив, в техния законопроект има доста добри неща. Добро е изискването за национално представителство на партиите, за регистър на членовете им. Но останалите спорни текстове ще се обсъждат много сериозно между първо и второ четене.
- Смятате ли, че с тези промени ще се пресече зависимостта на политическите партии от обръчите от фирми?
- Ако всяка институция си изпълни ангажиментите, мисля, че няма да се пресече напълно, но съществено ще се ограничи. Което е една сериозна стъпка напред в развитието на политическата ни система.
|
|