:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,815
Активни 777
Страници 21,718
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Косово – да, Южна Осетия – не

Конфликтът в Кавказ показа двойния стандарт на европейската дипломация
Снимка: РОЙТЕРС
Френският външен министър Бернард Кушнер пристигна в Гори, за да се опита да помири Грузия и Русия. ЕС обаче все още няма единна позиция как да се реши конфликта в Кавказ.
Както трябваше да се очаква, западните политици, които неотдавна със сляп ентусиазъм подкрепиха последния етап от разделянето на Сърбия и независимостта на Косово, станаха свидетели на първите (а вероятно не и последните) резултати от собствената си безотговорност. Жителите на Южна Осетия решиха: щом може да се променят границите по етнически принцип на Балканите, защо това да се случи и в Кавказ? Още повече че съществуващата ситуация бе драматизирана от самото правителство на Тбилиси, което без никаква предшестваща провокация реши да наруши мирното споразумение, подписано през 1992 г., и да нахлуе с огън и меч в регион, по-голямата част от населението на който не желае да бъде част от грузинската държава. Всичко сочи, че ако нямаше контраатака - също кървава - от армията на Русия, един от гарантите на мирното споразумение от 1992 г., грузинските войски биха удавили южноосетинската съпротива в кръв.

Би трябвало да се очаква, че онези, които така яростно вчера защитаваха правото на косоварите на самоопределение и отделяне от Сърбия, ще проявят днес същите чувства към жителите на Южна Осетия. Но не: този път главен приоритет се оказа запазването на териториалната цялост на Грузия в сегашните й граници. На какво се дължат тези двойни стандарти? Или има добри и лоши сепаратисти? Първите - като косоварите - получават подкрепата на Запада и вредят на съюзниците на Русия, вторите - като южноосетинците -трябва да се атакуват, защото те вредят на приятелите на Запада. Още повече че за разлика от кинозлодея, партньор на Москва, Слободан Милошевич сегашният грузински президент Михаил Саакашвили се подмазва на американците, прати грузински войски в Ирак и иска да интегрира страната си в НАТО. Нима при такава преданост съдбата на жителите на Абхазия и Южна Осетия може да означава нещо за западните администрации?

Докато чакаме ЕС да определи своята позиция по дадения конфликт (ако изобщо може да направи това), ни остава слабата надежда, че европейците ще съумеят да демонстрират поне минимална независимост от САЩ, чиито интереси в зоната на конфликта се различават от европейските: за Вашингтон този извънредно отдалечен конфликт е само още един епизод в борбата за намаляване на влиянието на Русия в бившите съветски републики. Освен това има още една надежда: че европейските политици най-после ще намерят в себе си смелост да се замислят за състоятелността на стратегията, провеждана през последните десетилетия в югоизточната част на континента. Стратегия, която доведе до преразглеждане на границите заради уж велики принципи и права на народите, но в крайна сметка ограничила се само в опит за преразпределение на старите зони на влияние и възкресяването на старите призраци на студената война. И тъй като след Косово правото на народите да се отделят от държава, в която те не искат да живеят, се превърна в нова ос на европейската дипломация, то нека това право да важи за всички, а не избирателно.
53
5108
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
11 Август 2008 22:52
Тея испанци, големи дудуци, ве!

Редактирано от - hamel на 11/8/2008 г/ 22:54:52

11 Август 2008 22:53
11 Август 2008 23:10
Много добре написано! Браво!
11 Август 2008 23:29
11 Август 2008 23:35
Таваришчи, Фичо да не излезе прав, че Косово е "специален случай"?!
Мъка, мъка...
11 Август 2008 23:37
Много добра статия! Дали я има някъде на английски?
11 Август 2008 23:50
"Ел паис"
11 Август 2008 23:54
Тия от Ел Паис и те излезнаа руски дудуци...
12 Август 2008 00:32
.
12 Август 2008 00:41
В света има 4 типа държави:
- Матушка Русь - защитничка на демокрацията и православието,
- Юдо-империалистическа клика,
- Лакеи на юдо-империалистическата клика,
- Безхаберни абдали.
12 Август 2008 01:28
Ами прави са хората - това е достойна журналистика. То се вижда от космоса. До сега го казах няколко пъти преди тези да го напишат, а именно, че сегашните действия на руснаците са на принципа "щом вие можете ще видите ние какво можем"
Но това не е махленска препирня а отговорност пред целия свят. И Русия е в позицията точно на един Сакашвили, заложник на собствената си глупост.
12 Август 2008 01:34
Защо в Гори е разбираемо-родното място на Сталин
Освен това добре подготвен е мизансцен - плачещи жени на фона на строително цел блок
Въпроса е зцащо не е в Цхинвали?
Стрелят било, ава нали е министър-посредник. Те не трябва да треперят допи и с цената на своя живот така полезен за демокрацията
Отговора е друг
В Цхинвали вони от "маршата" и не е естетична снимката
Не е по задачата
12 Август 2008 01:37
Некои съображения по статията:
Абхазия и Южна Осетия са де факто "независими" от 1992 г. насам. Независими от Грузия разбира се, а иначе:
Южна Осетия е малка територия, управлявана от руските сили за сигурност и клика местни бандити, които живеят от контрабанда и прибират руската финансова помощ.

(Сполучливо определие на "Медиапул".)
Абхазия и Южна Осетия се сдобиха с въпросната "независимост" след като Русия въоръжи и подпомогна с въздушна подръжка местните бабити, които изклаха и прочистиха териториите си от грузинци още по времето когато Тбилиси нямаше армия способна да им се противопостави.
Разбира се, не става въпрос само за криминални структури подпомоганти от чужда сила. Конфликитите в Грузия имат етническа основа, а и грузинците са си чукундури или "extremely patriotic by nature" - както деликатно се изрази "Тайм".
-
В Косово нещата на пръв поглед стоят по сходен начин - също люти патриоти бранят "люлката на Сърбия", нищо че 90% от населението и е албанско. Разликите обаче са много и съществени:
1. Сърбия не е неукрепнала, току-що получила незвисимост държава - има всички ресурси и не се колебае да ги ползва срещу албанското малцинство, което още от присъедиянването на Косово към Сърбия е търсило независимост.
2. Албанското мнозинство в Косово, за разлика от абхазците и осетинците нямат сили да противодействат на сръбската полиция и армия. Затова след като Слобо им отне автономията и забрани ползването на албански език в Косово, те отговориха по мирен начин - формираха политическа партия, правиха масови демонстрации в продължение на пет години и най-важното - спряха да пращат децата си в държавните училища и организираха обучението им по къщите - на албански.
Пълен контраст с бившите автономи райони на Грузия - абхазците и осетинците имаха по-добро въоръжение от грузинците и на туй отгоре се ползваха и с подкрепата на силна външна армия. И се възползваха по най-отвратителен начин от преимуществото си.
3. Докато Абхазия и Южна Осетия получиха де факто независимост (от Грузия разбира се) на практика веднага след разпада на СССР, албанците в Косово едва ли биха могли някога сами да отхвърлят сръбската власт. Те получиха тоя шанс едва след като Слобо опита да ги изгони и НАТО се намеси.
4. Съвсем логично е след това страните членки на НАТО да признаят независимостта на Косово, давайки шанс на албанците там да покажат дали могат да се управляват сами. Това разбира се включва на първо място спазване правата на сърбите и другите малцинства в Косово. НАТО не ще да стои вечно там и да умиротворява.
Също толкова логично би било руснаците да признаят независимостта/присъединят Абхазия и Южна Осетия. Освен ако не искат да са вечно там да умиротворяват...
-
Има значи ли причина страни от НАТО да признаят отцепническите "републики"? Има - колкото за т. нар. севернокипърска република, на туй отгоре отцепена с помощта на държава-членка на НАТО и в отговор на преврат. Горе-долу толкова или по-малко държави ще признаят Южна Осетия и Абхазия.


Редактирано от - Oraсle на 12/8/2008 г/ 02:43:46

12 Август 2008 02:27
Това, за двойните стандарти е разбира се, вярно.И Русия, ако иска да покаже принципна позиция ще трябва да признае Косово.
12 Август 2008 03:24
GALYLEO,
/; ?'Това, за двойните стандарти е разбира се, вярно.И Русия, ако иска да покаже принципна позиция ще трябва да признае Косово"
......................................... ......................................... ....................................
Това, за двойните стандарти е разбира се, вярно. И САЩ, НАТО, ЕС и сие, ако искат да покажет принципна позиция, ще трябва, след като признаха Косово, да признаят и Южна Осетия и Абхазия! КАЗАХ!
12 Август 2008 04:49
Ами, от ъгъла на Брюксел, това се вижда. От Москва се вижда друго, от Тбилиси - трето.
Само в София не знам какво виждат...
12 Август 2008 05:26
Поръчкова статия. Няма двойни стандарти. Случаят Косово няма нищо общо с Южна Осетия и Абхазия. В последните две населението доста пооредяло от изселвания, смесено, но на власт са полувоенни формирования, поддържани, финансирани и ръководени от Русия. Навсякъде в бившите съветски републики Русия си осигури подобна пета колона, къде отцепени, къде все още неотцепени, но готови да го направят по заповед от Москва. Никъде още не съм прочел, че Албания е играла подобна роля за Косово, както Русия за посочените райони.
Шведите не са съгласни със строителството на Северен поток именно заради доктрината на Москва- да защитава газопроводите си където и да било. Утре могат да закарат там войски под предлог, че си защитават газопровода. Същото се отнася и с доктрината да защитават руснаци на чужда територия. Най-напред им дават руски паспорти, после ги организират за отцепване и накрая влизат там с войски. Дори може да пратят и някаква бройка заселници, след като си харесат нечия територия.
Косово беше отделено от Сърбия по причина, че съвместното съжителство между двете общности вече беше немислимо. Южна Осетия и Абхазия се ръководят и финансират от Москва и изпълняват плановете на Москва. Нищо общо между двата случая.
Някой има ли идея какво целяха и какво спечелиха Америка и Европа от отделено Косово? Нищо. След някой и друга година ще видим и Косово и Сърбия цъфнали в ЕС и кандидати за НАТО. Но и с Косово и без Косово на Сърбия това е единственото бъдеще.
12 Август 2008 06:16
със сляп ентусиазъм подкрепиха последния етап от разделянето на Сърбия и независимостта на Косово, станаха свидетели на първите (а вероятно не и последните) резултати от собствената си безотговорност.

Ясно и точно! Минало, настояще и бъдеще!
Само кьормижави болшевики продължават да крещят: "Няма нищо общо! Няма пък!".
Косово беше огромна грешка. Просто ЕС и останалите държави в Европа или се примириха с американските намерения, или решиха да не си го слагат на душата. А целта на САЩ е ясна - разширяване на границите на влияние - най-меко и дипломатично казано.
Някои тук злобно подмятаха за "близкая заграница". Ама близкая! А какво да кажем за Афганистан и Ирак, Полша, Чехия, Украйна, Грузия и т.н. държави с действащи или планирани разполагания на американски войски.
Параграфе, не си прав. Каква Южна Осетия и Абхазия - та доминото рухна и има още куп накланящи се плочки: Баския, Корсика, Северна Ирландия, Фландрия и Валония, Източна Украйна, Трансилвания, Северна Италия...Все области, които претендират за самостоятелност по различни прични.
И втъзможно Кърджали и Лудогорието. Ама за това не са виновни нито руснаците, нито осетинците. Виновни са фичозите - пишмах дипломати, люлеещи безгрижно доминото и викащи: 'Абе, само една плочка ще падне!".
Испанските журналисти също са дудуци. И измиха лицето на безотговорната дезинформираща журналистика.
Браво и на редактора, пуснал статията в противовес на позицията "хвани с ръце палците на краката" на родните политикани.
12 Август 2008 06:54
Подобни статии излизаха и по времето на Съветския съюз, по поръчка на Москва и с финансиране от Москва.
Понякога свободната журналистика се изразява в свободата да вземеш на някого кинтите и да му напълниш душата.
12 Август 2008 07:41
PARAGRAF 39,
Очевидно, след като е допуснат прецедент, че това важи и за Южна Осетия и Абхазия. Това трябва да е принципна позиция.
12 Август 2008 07:42

Последни новини с Боби Батиста. Натиснете тук
12 Август 2008 08:15
Колега paragraph39,
САЩ никога не е претендирала за „принципна позиция”. Тяхната официaлна позиция винаги е била и си остава от позицията на силата. Те казват Грузия е наш съюзник и от там почват заключенията. Фактите нямат значение. Техните приятели могат да правят всичко... когато слушат техните нареждания. В последната си среща със Саакашвили Конди му дала зелена светлина да си вземе неговото. Явно е ставало дума повече за територията отколкото за хората, защото нокой не присъдина народ с гаубици. САЩ удариха с един удар Русия и Китай. Китай се надяваше да направи оломпиадата събитие #1. Гадно им забиха нож в гърба. Сега пак ще има напъни в съвета за сигурност да наказват Иран, защото обогатява уран, което не е забранено. Ето тук и идва „принципната” американо-израелска политика със западноевроперйско съгласие – щом на САЩ/Израел не му харесва – не може да обогатявате. Учудват ме позициите на хора, които придават на западноевропейската позиция някаква форма на почтенност. Те са същите помияри като нашето правителство, само където от време на време се правят на хора със собственно мнение, случайно съвпаднало с това на ... САЩ/Израел. Те даже са по-жалки и от нас, ращото се броят за нещо дето не са. Те знаеха отлично, че Ирак няма ОМП ама се правиха на разсеяни. Те са като чакалите, изчакат американските фирми да се нагълтат, а може и да останат подконтрактори. Ето френската ТОТАЛ и BP им текат лигите в първата редица за иракския нефт. Защо Франция си смени курса по отношение на Ирак? Как иначе ТОТАЛ ще натопи пипалцето си в мазната течност. След саморазпада на т.н. Източен блок правилата се промениха. Ръкавиците паднаха. Болшевизма победи в световен мащаб: Щом не си с големия брат – скоро ще видиш трапа отвътре.
От няколко дни не мога да вляза в izvestia.ru от САЩ.
Явно е блокирана от демократичната държава.
Alex Jones е един от малкото американци дето има и голяма уста и големи топки. Май това ще е една от причините да блокират Известия:
http://www.prisonplanet.com/american-merc enary-captured-by-russians.html
http://warnewsupdates.blogspot.com/2008/0 8/american-soldiercitizen-captured-in.htm l
Ето го случая за черното демократче, дето разпръсквало свободата по света.
Надявам се http://www.prisonplanet.com да не е блокиран в БГ. Един от малкото web sites дето не ги е страх.
12 Август 2008 08:15
Гозамба,
смени имената на държавите , а вместо Русия напиши САЩ . Ще видиш какво ще се получи.
12 Август 2008 08:19
Gozambo,
Ако статията е поръчкова (?!) значи и ти си поръчков писач, който знае принципа на тоягата и моркова. Пишеш, обясняваш, вадиш от девет дола вода, само и само да докажеш недоказуемото.
Фактите са:
1. 90% южноосетинци сами са избрали да бъдат автономни.
2. Това се случава от 1989 година до днес.

По твоята логика излиза, че тези хора поръчково искат (?!) да бъдат такива. (Хайде поръчково накарай 90% от българите да станат америнакци, руснаци, французи?) На тях някой им плаща, а на косоварите ( наричани така, защото са албанци, които се появили в Косово на принципа "разделяй и владей" ) - никой не им плаща?! (Смях!!) Тръгнем ли по тази логика ще стигнем до извода, че хората нямат право на самоопределение!! А може би точно към този извод ни тласка Големият брат и неговите писачи - зайчовци!!
Истината е една - САЩ, а след тях и всичките им подгласници, включително и България (жална ни майка продажна!!), сбъркаха с Косово, а сега се мъчат да ни убедят, че ние сме сбъркани! Е, аз не се хващам на тази въдица.
Ще ти кажа и още нещо, за което едва ли си мислил - ако през 1989 година Южна Осетия беше поискала от САЩ да я признае, то това щеше да се случи. Тогава политиката беше да се разпарчети СССР на възможно най-малки съставни частици. Тази идея със сигурност е подкрепяна от тогавашния съветник по Съветските и Източноевропейските въпроси - Кондолиза Райс.

Редактирано от - Петър Петров на 12/8/2008 г/ 08:23:13

12 Август 2008 08:46
генек
12 Август 2008 08:50
Тука нЕкои хора русофоби бая са изнервени
Ако спрямо БГ Ливан Иран Чехия Сърбия или други моЕ да се прилагат МАНИПУЛАЦИИ в Русия НЯМА ДА СТАНЕ - Била е и ще бъде световна сила
И с нефт и с газ и с войски а има и пари
Ние решаваме дали да им се ПИШЕМ ВРАГОВЕ - след като бяхме *братя* и то без да ни се налага
12 Август 2008 09:13
Току що бе съобщено, че Кастро е направил очевидното за всички заключение. без диктата на Вашингтон Грузия не би нападнала никога Осетия. Подобна супер сервилна позиция заема и нашият комунистически пресидент в "Новинар":
"Президентът Георги Първанов изрази надежда, че призивите на световната общност за прекратяване на военните действия в Грузия и за търсене на мирно решение там ще бъдат чути. В туристическата местност Узана край Габрово президентът увери, че България ще даде своя принос за решаването на конфликта в Грузия като член на ЕС и като част от единната европейска политика" България, разбирай съответните лакей могат само да изпълнят заповед от Посола.

12 Август 2008 09:42
Защо като нещо не ви харесва и не отговаря на вашите виждания, веднага го обявявате за поръчково? Какво излиза? Собственото ви виждане е обективно (ама и претенция!), чуждото - поръчково?! Ми нищо обективно не виждам в такива съпоставки:
- Сърбия не била неукрепнала като Грузия, та затова смазала албанското малцинство?! Сърбия, след отделянето на бившите югорепублики и опустошителна и загубена война с Босна, е била укрепнала?!! Ай стига с подобна обективност!
-Абхазци и осетинци били по-добре въоръжени от грузинци, а косовари - по-слабо от сърби?! Няма разлика - едните се въоръжават от руснаци, другите се въоръжаваха от американци и е очевадно, че нито едните, нито другите имат шанс сами срещу държавно организирана армия.
- НАТО можело да даде шанс на косовари, за да види дали могат да управляват сами и демократично?! Уговорката - да се спазват правата на сърбите там просто е смешна, щото кьорав сърбин май не остана в Косово. Като нищо ще им спазят правата. Е косовари по-умни и демократични ли са от осетинци и абхазци?! И по какви обективни критерии установихте този факт!
Gozambo пък никъде не бил чел, че Албания имала роля в Косовските събития?!! Браво! И чие държавно знаме се вееше, когато се обяви независимостта на Косово?! От коя страна идваха патриотите на Косово да се бият героично със сръбските агресори?! Ми то четенето зависи от това, какво си подбираш да четеш и как в крайна сметка го разбираш. А това, че Москва защитава газопроводите и руснаците, се намира за укорима политика! А кво да прави!!! И ако косовари и сърби не могат да живеят заедно, по каква логика се смята, че грузинци и осетинци ще могат след случилото се?!!
Знаете ли, тая обективност издиша отвсякъде. Поне кажете, че е личната ви гледна точка или разсъждавате от позицията на една велика сила. Няма страшно, човек си има симпатии и идеи. Обективност при изследване на амебитне и чехълчетата.

Редактирано от - Calina Malina на 12/8/2008 г/ 09:44:31

12 Август 2008 10:19
Calina Malina бравос едно мнение да не е пропито от филифобия...
12 Август 2008 10:22

Ще започна по мойсеевски: В началото беше... Сталин. По народност грузинец от Гори, той раздели Осетия на Северна /православна/ и Южна /мюсюлманска/. Апроро, осетинците - днес шепа народ - са потомци на древните алани, които са малко роднини на прабългарите и са били много добри воини. Южноосетинците никога няма да се върнат в силно националистическа и фундаменталистко-православна Грузия. Насила не могат да бъдат заставени. Изходът е да бъдат избити, а територията им - завладяна. Но това противоречи на прокламираните демократични принципи на Саакашвили и е равно на геноцид. Той се оказа недалновиден политик, защото не си осигури /а и не можеше поради нефта/ военната подкрепа на Европа и САЩ и защото се надяваше наивно, че Русия няма да се намеси. Той ще бъде свален, а ако не избяга, ще бъде убит. Русия ще наложи в Грузия марионетъчно правителство и ще контролира напълно тробопровода. А това е може би най-големият, стратегическият провал на Буш, който се оказа съвсем некадърен политик.

...............................

Разгадките на цивилизацията:
http://helikon.bg/?act=books&do=detailed& id=131787
12 Август 2008 10:25
Пак повтарям:
Няма нужда от военни действия.Русия трябва да се придържа твърдо към Сталинския Принцип спрямо всички американски протежета-кучета в границите на ОНД:
"Саакашвили ест проблем.
Нет Саакашвили, нет проблем”.
А това, как ще бъде наречено...дали остро мероприятие или отстраняване или ликвидиране няма значение.ФСБ си знае работата и то добре.
Мам.. им да еб.. предателска!
12 Август 2008 10:26
Няма разлика - едните се въоръжават от руснаци, другите се въоръжаваха от американци и е очевадно, че нито едните, нито другите имат шанс сами срещу държавно организирана армия.

Това е така - обаче на теория.
На практика - абхазците и осетнците получиха руско оръжие още 91-92 година когато грузинците нямаха нито оръжие, нито организация.
В противен случай нямаше как да изгонят над двеста хиляди грузинци от "независимите" републики и да изколят по най-отвратителен начин тия които не можаха да избягат. Това, да не стане пак някакво неразбиране, стана 91ва -92ра година. Преди това грузинците са били почти половината от населението на Абхазия. След "освобождението"...
Даже Шевернадзето - тогавашният президент на Грузия едвам успя да се измъкне жив от Сухуми.

Да разбирам ли че някой предлага сериозно да признаем Абхазия и Южна Осетия, в които не е имало сериозно междуетническо напрежение (то нямаше и кога), не е имало ограничаване на права, не е имало политическо движение за повече политическа и икономичекса автономия, а направо възникват паравоенни формирования, които веднага биват въоръжени до зъби от Русия и на туй отгоре - подкрепени с бойна авиация (пак на Русия) при "освобождаването".
Остава да признаем проведените "референдуми" в присъствието на освободителните паравоенни формирования и руските "миротворци" и в отсъствието на изгонените и изклани грузинци. Или поне най-малкото да признаем де факто ситуацията на прочистени бивши автономни области на Грузия. От какъв зор?

Ако някой не вижда разликата с Косово - нека си плещи.
12 Август 2008 10:35
Никой на запад не е срещу самоопределението на осетинците или абхазците и никой не е казвал, че Саакашвили е постъпил в правото си като напада осетинците.
При косово Западът води дълго време дипломатическа война срещу Милошевич, когато тя не успя, се проведоха въздушни удари с минимални жертви (и максимални щети по инфраструктурата), след което новата държава беше формирана дълго, мъчително, след преговори на всички заинтересовани страни. "Злодеят" беше изправен на съд, чиито правомощия бяха дадени от ООН.
При Осетия никой не води никакви преговори, "отговорът" на руснаците беше незабавен и безкрайно неадекватен и несъразмерен. Руснаците използват танкове, артилерия и щурмова авиация (то, аслъ, друго и нямат, като изключим стратегическите им сили). При тази доктрина целите не се смятат за достигнати докато врагът не бъде намачкан от веригите на танковете и колоните не минат през улиците на поредния превзет (освободен) град, посрещнати със "Здраствайте братушки" от местните идиоти.
12 Август 2008 10:39
Сърбия не била неукрепнала като Грузия, та затова смазала албанското малцинство?! Сърбия, след отделянето на бившите югорепублики и опустошителна и загубена война с Босна, е била укрепнала?!! Ай стига с подобна обективност!

Войната в Босна (и в Хърватска също) действително беше опустошителна, но не и за Сърбия. Най-малкото пък - загубена за Сърбия.
Официално Сърбия даже не беше въвлечена в конфликта, а Слобо беше "посредник" и излезе "миротворец" от Дейтън. Сърбите в остатъчна Югославия и в Босна разглеждаха дейтънския мир като победа за сръбската кауза, а не като загуба. Вярно че настроението беше донакъде помрачено от загубата на Крайна, която първо бе прочистена от хърватско населние, обаче след туй - от сърбско. Такива са фактите, които досега смятах за сравнително общоизвестни.
-
P.S. През цялото време на войната в Хърватска и Босна, в Косово на практика няма албански екстремизъм - в областта гъмжи от сръбска полиция, албанският вече не се ползва в държавните служби и училищата, а албанците водени от демократическата партия на Ругова протестират мирно.
АОК се появи след 1996 г.



Редактирано от - Oraсle на 12/8/2008 г/ 11:03:57

12 Август 2008 10:50
Разлики може да има.
Да си припомним и една от приликите:
През 1999 НАТО изби в Сърбия около 2000 цивилни. Някои от които - умишлено, например в пътническия влак и гримьорките от белградската телевизия.
Преди няколко дни натовското микрофюрерче от Грузия изби в Осетия около 2000 цивилни. Някои от тях - умишлено, например с гранати по мазетата, където се криеха.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 12/8/2008 г/ 10:50:50

12 Август 2008 10:52
Уважаеми Дами и Г-да!(в България така се започва)!
Dear Ladies and Gentlemen!(така пък е в Европа)!
Неуважаеми кръчмаро-патриотарски геополиттикви!(така пък - у Форумо)
Много Ви моля, не бъркайте еб*ньето със сраньето(и най-вече с второто)!
Както на всички Ви е известно, Косово беше превзето от Сръбия с много еб*нье!
Последващото 9-месечно политическо изчакване на резултатите, доказа категорично Генералната Линия на САЩ и НАТО!
Това е международно признат факт!
(тъй като аз не съм им светил, явно някои други са светили и отчитали резултатите)
Някой има ли нещо против таз констатация?
.
И понеже много Ви уважавам като събеседници, считам че ще бъде абсолютно невъзпитано от моя страна да Ви разяснявам..."Д(в)ойно-стандартната" геополитическа сексуално-анална политика на САЩ и НАТО в ЕС.
С уважение - Аз!
..../П/..../подписът не се чете/





Редактирано от - OLDMAD на 12/8/2008 г/ 14:36:26

12 Август 2008 12:25
Oraсle, оти се правиш на улав? Разлики, разбира се, че има. Но не са тези, които посочвате. Абхазия и Осетия имат история, Косово няма. А междуетническите напрежение в Закавказието винаги са съществували, преди и по време на съветската власт. За тях не пише в американската преса, верно.
Ако някой идиот е признал Косово, следва да признае всяка група, поискала независимост чрез контрабанда на оръжие и ползване на паравоенни формирования, за самостоятелна държава. Иначе, трябва да смятаме, че 1+1=1 или на 3, но никога на две.
През 1801 г. Източна, а през 1803-1864 г. Западна Грузия влизат в състава на руската държава. На 26 май 1918 г. е провъзгласен Акт за възстановяване на държавната независимост, в съответствие с който се създава Грузинската демократическа република.

На 25 февруари 1921 г. държавата е присъединена към СССР и е създадена Грузинска ССР. На 6 юли 1921 г. в нейния състав е включена Аджарска АССР ( от 1990 г. - Аджарска автономна република). През декември 1921 г. в рузинската ССР влиза и по-рано създадената Абхазка ССР, която от 1931 г. е автономна република в състава на Грузия.

През април 1922 г. в Грузия е образувана Южноосетинска автономна област. Като обособена териториална единица Северна Осетия възниква през януари 1921 г. (преди установяването на съветска власт в Грузия). На 5 декември 1936 г. е създадена Северноосетинска автономна съветска социалистическа република в състава на РСФСР (Северна Осетия
За повече Виж тук
12 Август 2008 12:29
Двойния стандарт на УСА е очевиден за всички. Друг е момента, че в сега е затънал в Афганистан и Ирак. Дали ще може да си позволи битка на още един фронт, и то срещу Руссия? Съмнително. Грузинците ще изгорят с ината си...
12 Август 2008 15:03
Хе-хе, умилителни левичарски писания.
Очакваме втора статия:
Косово - да, Страната на баските - не!
Особено предвид исканията на автономното правителство на баските да свика референдум за повече самостоятелност, които искания бяха обявени за противоконституционни от Конституционния съд в Мадрид.
Двоен стандарт с много нюанси и вътрешни различия несъмнено има. Мечки и други юнаци в бяла премяна обаче няма.
12 Август 2008 15:16
Грузия да се откаже от Южна Осетия, а Русия от Северна Осетия и да се създаде държава Осетия, която да няма право да се присъеденява към Русия или Грузия в близките 20 години. Осетия да стане офшорна зона (данъчен рай) и след няколко години грузинци и руснаци ще се потрошат да получат осетинско гражданство. Ове е стандарт и посоката на теча е от по ниския към по високия стандарт. Сега южноосетинците текат към Русия защото стандартът на живота там а значително по висок от този в бедна и гладна Грузия.
12 Август 2008 16:41
Аман, едно и също..., ама предвижданията на някои от нас стават жестока реалност, дано тази реалност не дойде и до България... На вас думам Оракълчета и прочие...Пфу-у-у.
12 Август 2008 16:42
Констатациите на Ел Паис са верни, но надеждите му за някаква адекватна позиция на ЕС по въпроса са наивни. Най-малкото защото комисар /министър/ по външната политика на ЕС е Хавиер Солана, който по времето на агресията на НАТО срещу Югославия беше негов генерален секретар и беше по-голям ястреб и от Клинтън и Блеър. Добре че дойде Сапатеро, та изми лицето на Испания след изпълненията на тоя клоун.
12 Август 2008 17:50
Какво сте заплакали на чуждо умряло. Събитията показват, че трябва да имаме силна армия, защото правото е на страна на силния.
12 Август 2008 18:06
Чухте ли какво хванали Буш да казва по неизключен микрофон?
"Saakashvili is a murderous son of a bitch, but he is our son of a bitch, so we gonna support him, are we clear?"
12 Август 2008 18:27
Едностранното обявяване на независимостта на Косово, бе представено от повечето американски медии като победа на албанския етнос в борбата и желанието му да се разпорежда сам със своето бъдеще.Няма нищо по-измамно в това-решението не беше взето заради неговите интереси, а от стратегически съображения от страна наАмерика и Германия.Такова, каквото е в момента, ”свободно”Косово не е независимо, а неговата легална икономика се ограничава единствено в приемането на своя територия една от най-модерните американски бази в Европа-Бондстил.

Предполагам, че всички си спомнят репортажите от Прищина, които показваха гора от американски знамена и надписи по сградите”Danke Deutchland”, напомнящи за неизбежната роля на Берлин в раждането на новата държава.С признаването суверенитета на тази сръбска област изглежда приключи разбиването на югославската федерация, което започна в началото на 90те. Тези действия, включващи териториалното и икономическо преструктуриране на Балканите, са част от един широкомащабен проект в този регион на Европа.

Въпреки всичко трябва да се знае, че разпадането на Югославия има своята предистория и стана възможно следствие на дългогодишна подготовка от страна на Щатите и Германия. Оказва се, че още през 70те години баварското правителство под ръководството на Щтраус е организирало редица контакти с хърватски и словенски ръководни лица.Приоритетен предмет на разговори на тези срещи е било икономическото откъсване на тези области от Югославия и интегрирането им към западната икономика(най-напред с Австрия и Германия).

В последствие се създаде работна група, която изпълняваше ролята на инструмент за бъдещия дезинтеграционен процес на Югославия.Alpen-Adria е създадена през 1978г.и обхваща различни региони от близки и граничещи с Югославия държави.Освен Бавария в нея членуват австрийски, швейцарски и италиански региони-а след политическите промени в източна Европа, към тях се присъединяват унгарски и югославски такива. Основната цел на тези региони е прогресивното им отделяне от централното управление на съответната държава, поемайки в свои ръце ръководството на ресори от икономиката, транспорта, селското стопанство и др.В последствие тази динамика се засили още повече от действията на Асоциацията на европейските пограничн райони(AEBR- Association of European Border Regions или от фр.- ARFE- Association des Ré gions Frontaliè res Europé ennes).М/у другото трябва да се спомене, че това е германо-европейски институт, чиято цел е да трансформира националните граници в административни очертания.


Прелюдията към отделяне на Словения и Хърватия започва от 1990г., когато Югославия се намираше на ръба на фалит в невъзможност да изплаща дълговете си.Управляващите в Белград бяха принудени да приемат смазващи и унизителни условия от страна на МВФ.В очите на атлантиците, голямата грешка от страна на Милошевич, бе отказа му Югославия да влезе в политическите и финансови организации, превъзнасяни от евроатлантическата общност.

Това бе началото на края.Всъщност, германците използваха този факт за да убедят северните региони, че те са по-богати от техните северни съседки и, че имат повече шанс да се присъединят към ЕС.Този припев имаше превантивен ефект и през юни 1991г. Словения и Хърватия обявиха своята независимост, и бяха набързо признати през декември от Германия.Нейното решение подтикна и други европейски страни да раздухат още повече огъня.
Всъщност решителните действия на Германия за разпокъсване на югославската държава бе предшествано през юли 1991 от Alpen-Adria, която по време на пленарната си сесия на 3 юли същата година се отбеляза следното: ”..Членовете на работната група Alpen-Adria следят с голямо безпокойство ескалацията на насилията в Югославия, които представляват заплаха за мира в Европа...Считат че е тяхно задължение да действат в рамките на възможностите, да бъде признато правото на самоопределение на югославските народи, както и да бъдат зачитани взетите решения от демократично избраните от тях органи на властта....Да подържат преди всичко демократичните усилия на Словения и Хърватия в реализирането на тяхното право на самоопределение....Те(чл.на А-А) са убедени, че тези републики имат правото да претендират за независимост, свобода и солидарност”.

Американската политика на Балканите е част от тяхната глобална стратегия-да превърне този регион в база и го използва за предмостие към централна Азия и Бл.Изток.За тази цел целият регион задължително трябва да мине през т.нар. балканизация(преди съм писал за доктрината Уолфовиц), пренасяйки изпитания метод към страните от кавказкия регион и Бл.Изток, които са наситени с множество етнически и религиозни групи.Тези амбиции са официално представени във военното списание Armed Forces Journal още през 2006 от R.Peters-бивш офицер от разузнаването.Заслужава да се хвърли око на тази статия Натиснете тук, чиято концепция се доразвива на многократни срещи м/у влиятелния Брус Джаксън и европейските институции.Ако не им мине мечка път преобразяването на Бл.Изток ще изглежда така:преди- Натиснете тук и след - Натиснете тук

Редактирано от - Мето от Факултето на 12/8/2008 г/ 19:05:09

12 Август 2008 19:13
К,
дай линк да го чуем
12 Август 2008 19:15
penelopa, ебавка , това е лафа на Рейгън за Сомоса
12 Август 2008 20:32
Добре де, бягам...
12 Август 2008 20:51
К,
не не съм чул , пък и да чуя, няма да го повярвам 100 %. Може да е внушение на КГБ. Тайните служби по света имат такава практика.
12 Август 2008 21:20
К не дезинформирай хората, а кажи точно кога, кой и по какъв повод е изрекъл тази фраза. Да, американец е, да, по повод латиноамерикански диктатор е, но е казано така че да не се крие.
А ако ФСБ ти плаща е друг въпрос.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД