:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,222
Активни 833
Страници 19,125
За един ден 1,302,066

Съдът, нашата свещена крава, излезе ялова в ЕС

Кабинетът е заложник на корумпирани магистрати, Брюксел - също
Светослав Терзиев
Това правителство се изложи в Брюксел, но и друго да дойде, пак няма да видим пари от ЕС. От България се иска да излови и накаже престъпниците, злоупотребили с европейските фондове и омърсили образа й в Европа. "Тест за напредъка ще бъде постигането на значителни резултати в разследването, съдебното преследване и произнасянето на съда по дела за корупция на високо равнище и за организирана престъпност", написа Еврокомисията (ЕК) в доклада си от 23 юли. Кой друг да се справи с теста, ако не съдът?

Няма полза да се свикват избори, щом няма да променят нищо в съдебната система, а само ще разместят партиите по върховете. Дори Бойко Борисов да стане премиер, ще стигне до знаменитото си откровение: "Ние ги хващаме, те ги пускат", и толкоз. Брюксел изглежда схвана възловия си недостатък в досегашните критики срещу България. Той извиваше ръцете на законодателната и изпълнителната власт, от които искаше хармонизация на законите с европейските правила, но щадеше съдебната власт. Настояваше да се създават нови структури, които да играят контролна роля и да направят администрацията по-прозрачна, а статистиката - по-надеждна. Парламентът работеше стахановски и сглобяваше закони на конвейер, правителството правеше ударно административни реорганизации, създаваше нови звена, разместваше кадри, привличаше съветници от чужбина - и какво от това? Резултатът си остана почти нулев както и преди приемането на България в ЕС.

ЕК сякаш едва сега схвана, че държавата се състои от три власти, и я разкритикува 6 пъти на 7 страници точно заради



несвършената работа на съда



В предишните доклади се поставяше акцент върху гарантирането на независимост на съдебната система, заради която конституцията бе поправяна четири пъти. Дойде време обаче и от нея да се иска отчет. "България положи усилия да създаде институции..., които... биха могли да постигнат резултатите, очаквани от функционираща съдебна власт и администрация, в които няма корупция и заплаха от организирана престъпност", пише ЕК в доклада за напредъка на държавата по механизма за проверка и сътрудничество. След това повтаря с почти същите думи: "Приемането на закони, внедряването на процедури и създаването на институции е необходимо, но не е достатъчно - законите трябва да се изпълняват, а институциите трябва да работят ефективно, за да постигнат по-конкретни резултати". По-нататък с риск да изпадне в тавтология казва същото за трети път: "Първият приоритет трябва да бъде постигането на резултати независимо от структурните недостатъци".

Четвъртото изречение внася дори емоционален елемент: "Липсата на убедителни резултати при сегашните структури е удивителна". После се признава провалът на едностранчивия подход: "Институциите и процедурите изглеждат добре на хартия, но не постигат резултати на практика". Накрая Еврокомисията рискува да стане досадна с почти дословно напомняне на вече казаното: "Дори със съществуващите структури и въпреки техните недостатъци България би трябвало да бъде в състояние да демонстрира резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията, да предотвратява конфликти на интереси и да се справя по убедителен начин с предполагаемите връзки между част от политическата класа, бизнеса и организираната престъпност". С това изречение Брюксел не само ръчка с остен дремещата съдебна система, но дори й сочи срещу кого да се размърда, като слага в един кюп политици, бизнесмени и бандити.

Българският съд обаче се държи като свещена крава и



лениво преживя делата,



които се трупат с години, спокоен по силата на своята независимост, че поради изтичане на давност те сами ще приключат без последици за него. Така стана точно два месеца преди последния доклад на ЕК, когато бяха прекратени наведнъж над 270 000 наказателни дела - почти всички срещу митичния "неизвестен извършител". Брюксел се оказа в комично положение да повтаря, че българската свещена крава е ялова (не дава резултати), след като самият той допринесе да се развие нейното чувство за недосегаемост. Констатацията на Еврокомисията, че "въпреки обявената "война на корупцията" само един високопоставен служител е осъден през първите пет месеца на 2008 г.", звучи по-скоро подигравателно за самата нея и за страховития й механизъм за контрол.

Колебанието на Брюксел какво да предприеме личи в противоположните наставления към съда, които реди в последните си документи. В доклада за управлението на европейските средства пише строго, че "съдебните органи в България имат склонност да прилагат подход, при който един случай се разделя на по-малки елементи, и това възпрепятства ефективното разследване и постигането на ефективен съдебен резултат". Тук несъмнено става дума за "групата Марио Николов-Людмил Стойков", разглеждана от ОЛАФ в комплект, но разделена от българския съд по дела за измама и за пране на пари. Така за едно и също деяние двамата са пуснати по различни съдебни писти, които могат да ги изведат до различни присъди на финала.

В подкрепящия документ към доклада за правосъдието и вътрешния ред обаче нашият съд е критикуван за точно обратното: "невъзможността да се водят отделни дела срещу обвинени заедно членове на една и съща организирана престъпна група, когато някой от тях не се яви на делото или се разболее". Какво иска Брюксел: да не бъдат разделяни или да бъдат разделяни в съда членовете на престъпните групи? Той си знае. Очевидно и на него му е трудно да управлява българската свещена крава, защото не знае как да я подкара в правия път, че да му даде "арести, присъди с разубеждаващ ефект и конфискуване на активи".



Еврокомисията е толкова объркана,



че се е вкопчила в два спасителни инструмента: компютъризацията на работата на съдебните органи и новосъздадения Висш съдебен съвет с неговия Инспекторат. Те биха изкарали наяве проблемите чрез единна информационна система и чрез наказателни мерки, но при едно условие, което Брюксел за първи път признава, че липсва: "За това са нужни постоянна политическа воля и решимост". Може би от дипломатическа любезност или от обикновена слепота, но в предишните доклади пишеше точно обратното. Само преди година се казваше: "Във всички сфери българските власти демонстрират добри намерения и решителност". Как за една година са станали толкова лоши, че дори са загубили решителност за поправяне?

Истината е, че не те, а Брюксел се е променил, защото е прогледнал. Той е на крачка да направи и следващото си голямо откритие - че съдебната система не работи срещу престъпността, защото е част от нея. Пътеката, която го води в тази посока, личи от следното изречение: "Засега не изглежда Инспекторатът да е поставил приоритет над корупционните практики в съдебната система. До края на май само две инспекции се отнасяха до предполагаеми случаи на корупция". Защо? Отговорът може би ще излезе в следващия доклад, когато няма да е достатъчно да се констатират слабостите, а ще трябва да се посочат и причините.

Стигне ли се дотам, ЕК няма да има друг изход, освен да наложи предпазната клауза. Европа ще заяви, че не признава решенията на българския съд по наказателните дела, което би било логично, защото такива решения няма. Ако европейците искат да видят присъди срещу Николов и Стойков, най-добре ще е да ги викнат при ортаците им в Германия, за да ги осъдят в общо дело, доколкото става дума за съучастници в едно деяние. После един по един могат да издирят и други заслужили за европейско правосъдие, доколкото българската мафия отдавна е надхвърлила националните граници и е развъртяла далавери на европейски терен.
РОЙТЕРС СНИМКИ
Българската свещена крава (съдът) си пази навиците и в Европа.
21
4313
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
12 Август 2008 02:53
Може още да се допълни, че българската съдебна система е независима и по отношение на ЕК.Така че, интензивната смяна на крачоли продължава.И няма кой да потърси"конфликт на интереси" вътре в системата, изградена общо взето на родово-кланов принцип.
12 Август 2008 04:39
"Той е на крачка да направи и следващото си голямо откритие - че съдебната система не работи срещу престъпността, защото е част от нея."
Коментара е излишен....
12 Август 2008 05:28
Той е на крачка да направи и следващото си голямо откритие - че съдебната система не работи срещу престъпността, защото е част от нея.
Нашите айдуци направиха европейските комисари на луди крави бе! Щом още не са прогледнали , а са само НА ПЪТ .
12 Август 2008 07:22
Съдебната ни система е такава, каквато е дефинирана в конституцията ни. Пълна безотговорност на съдиите и прокурорите и пълен имунитет, несменяемост.
Всяка една промяна на статуквото ще бъде спряна от конституционния съд за съжаление.
12 Август 2008 08:26
Да ама не... Правим съдът зависим! Въпросът ми е "От кого???" Този който ще ги контролира и отстранява, какъв орган ще бъде? На партията, на правителство то, независим, европейски? Няма ли и него да купят? И все пак трябва нещо да се случи. Но мафията в българия не е една. Тя е съставена от различни мафийки - на съдиите, на прокурорите, на следователите, на полицаите, на политиците, на лекарите, на чиновниците....само ние бедни ми народе си нямаме мафия.
12 Август 2008 08:35
Абсолютно верно !
12 Август 2008 09:23
Допреди двадесетина години в България всички разбираха от футбол, от коли и от жени.
Сега всички разбират и от правосъдие и вътрешни работи.
Преди да ругаем собствената си държава, нека да се позапознаем колко траят делата в останалите страни на ЕС. И колко и какви са осъдените там. И при какви условия работят и какви ангажименти имат тамошните магистрати и полицаи. По колко дела работят. С каква техника разполагат. Какво е отношението на тамошните граждани към тях. Възможно ли е например да те призоват в съда, а ти да не дойдеш, щото те домързяло или щото работодателят ти нямало да те пусне или щото си се успал. Или да лъжеш пред съда или да дъвчеш дъвка или да не си изключваш телефона, щото си мнооого зает човек. Или да кажеш например - вярно е, че по този нож са и кръвта на жертвата и отпечатъците на подсъдимия, но понеже ножът не е приложен към делото ми по установения ред, той все едно не съществува и няма доказателства за авторството на престъплението.
И да сравним прочетеното с компетентно коментираните от всекиго наши условия и резултати.
Защото истината се постига не чрез преекспониране на една или друга характеристика, а чрез съпоставянето й със сходен белег на опонента (или на партньора).
Нека си дадем сметка, че правосъдието не е само наказателно и че за останалите клонове на правото никой дума не обелва - а там са най-големите интереси и гражданския процес нито е цъфнал, нито е вързал.
Нека си спомним, че защитените местности и в Странджа и край Камчия бяха заличени не от наказателния съд, а от Върховния административен съд и че интересите на "инвеститорите" в тези обекти са многократно по-големи от интересите в болшинството от наказателните дела.
Нека си дадем сметка, че некомпетентни или недобронамерени "нормотворци" попреписаха оттук-оттам което можаха, а което не доразбраха, творчески доразвиха и приложиха на дело, за де сме в тоз батак.
Нека се запитаме дали пък няма нито един човек, дето е доволен от съда, дето е спечелил делото си без да дава подкупи, просто защото правото е било на негова страна. И понеже съм сигурен, че има, защо никой не дава трибуна на такива хора.
Защото за некадърността и проблемите на управлението трябва да има виновен. И този виновен да не е от "нашите".
Съдебната система е удобният виновен - защото е "третата власт", защото по дефиниция е свързана с традициите и самоцелните промени я разрушават, защото е превзета отвътре от всички управляващи чрез протежирани назначения, чрез 50% от членовете на ВСС, избирани от парламента, чрез орязване на бюджета й и т.н., защото работата й е специфична и строго професионална - следователно непозната за повечето граждани без нужната компетентност.
Казах!
12 Август 2008 10:17
Терзиев,

Мислете малко преди да пишете. Ако тръгнем в посоката, която очертавате, не само няма да си оправим отношенията с ЕС, но направо ще ни изхвърлят от там. Защото корупцията е проблем на ЕС, но има много по-важни ценности. Една от тях са човешките права и истинската независимост на съда. Ако отнемем независимостта на съда, за да започнем да издаваме нечестни присъди, та да отчетем нещо пред ЕС, ако това стане, правозащитниците в ЕС, заедно със западните правителства, просто ще ни изритат от там.

НЕ Е РАБОТА НА СЪДА ДА СЕ БОРИ С ПРЕСТЪПНОСТТА. Съдът е просто механизъм, чрез който да се провери честна и законна ли е оценката че един човек е престъпник. Този механизъм трябва да е безпристрастен.

Вината за неосъдените престъпници е точно там където я вижда и ЕС - в изпълнителната власт. Тя трябва да разследва престъпленията, да събира доказателства, да ги предоставя на прокуратурата и от там да се прокарат в съда. Ако изпълнителната власт си свърши работата, съдът ЩЕ осъди бандитите. Но не може да го направи само на база на медийна публикация, че Кочо Вратлето е бандит. Не може да стане само на база на изцепка на ББ, че "хванал бандитите". За да влезе някой в затвора, трябва някое ченге да свърши някоя работа и да "закове" бандита на място.

Това е истината, и стига сте търсили съд, който да осъжда, за да създава фалшива справедливост чрез изкупителни жертви...
12 Август 2008 11:02
DobriBozhilov е би...партиец, а негов известен роднина гние несправедливо в ареста - или вече го пуснаха?Рогачев ли се казваше.
12 Август 2008 14:56
Драги kokoro ,
Хора от твоята "система" нямат състоянието и способността си да разбират , а още повече и да търпят , ТЕМЕЛНОТО на реформаторската критика към нея ... Без да хабя думи , "ката такъв" кротко те питам , досега в какво си сетил "прехода" ни към демокрация ... И не ме занимавай с клишета ... Тогава и сам ще разбереш , че съдебната ни власт е "власт под запрещение"... Дано си наясно , че като си в нея , не биваш едната мишена , а само един от нейните кръгове ...

12 Август 2008 15:02
Добри Божилов мили ,
Сети думата ми към kokoro ... И запомни , срещу Светльо Терзиев , с повече багаж и нищо излишно ... Иначе , на хурка падаш ... Засега и по изключение , минаваш ...

12 Август 2008 15:05
Че какво лошо има да ни наложат предпазна клауза за съдебната система?
Тогава всеки ще може да заведе дело в който си иска съд на държава в ЕС . В същност това е и едно от решенията на проблема, а проблем наистина има.
Нека 5-10 год съдът да остане на празни ясли (само на бюджет) и ще пропее друга песен. А може би трябва да се направи нова институция - която да се занимава само с дела заведени срещу съдии. Защото се га ДАНС, МВР и подобни може да хванат съдии в неправомерни "сделки", но нали след това ще ги дадат тези съдии на техните хора да ги съдят, а резултатът от това го виждаме.
12 Август 2008 15:14
Радостното е, че за разлика от индийската свещена крава, нашата е тлъста.
12 Август 2008 15:28
Отлична статия, но за съжаление ме навежда на песимизъм. Четох, за някои ефективни присъди на Пловдивският съд, които при еднакви закони действат за разлика от колегите им в други съдилища! За съжаление те са изключение! Факт е, че и ЕС донякъде е виновен за състоянието на нещата защото настояваше за абсолютна независимост на магистратите от изпълнителната власт. Отдавна всички те са защитено несменяеми, а дори когато могат да наложат санкции си пазят гърбовете. Велчев се пъчеше доста, но служителите му са защитени и дори когато ги погне, съдът ги оправдава, а дори и да ги отстрани новите не могат да дойдат от чужбина. Отделен е въпросът, че и германският съд не се е занимал със Стойков макар, че европейските магистрати твърдят, че има неоспорими доказателства за кражбите му, а те са правени и в Германия. В тази ситуация единственото, което ми хрумва е, че изпълнителната власт трябва да се освобождава от неефективни служители и да не разчита на съдебната система, а корумпираните не могат да бъдат ефективни! Когато някоя агенция или министерство не дава резултат да се освобождават конкретните хора, напр.Е.Етем! Когато някой общински служител последователно работи неефективно да си ходи, напр.Велизар Стоилов, Праматарова. Когато във Федерацията по щанги всички са с допинг, няма как председателя, треньора и т.н. да бъдат оставени.
12 Август 2008 15:42
Добри Божилов, Беллалов,
12 Август 2008 15:53
Факт е, че и ЕС донякъде е виновен за състоянието на нещата защото настояваше за абсолютна независимост на магистратите от изпълнителната власт.



Белалов,
на "Позитано" тази лекция си я пропуснал.
12 Август 2008 16:04
Тест за напредъка ще бъде постигането на значителни резултати в разследването, съдебното преследване и произнасянето на съда по дела за корупция на високо равнище и за организирана престъпност", написа Еврокомисията (ЕК) в доклада си от 23 юли.

Така де, но колко високо равнище? Според мен, докато не се осъдят бивши премиери о министри, а защо не и действащи премиери и министри, значи не сме стигнали до никъде в борбата с корупцията. Да не забравяме, че
Рибата се вмирисва откъм главата.
12 Август 2008 16:14
...Радостното е, че за разлика от индийската свещена крава, нашата е тлъста...

...Тъжното е, че "тлъстее" от нас...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
12 Август 2008 16:19
Като в Библията..след седемте тлъсти, следват мършави крави...но поне като ги колим, ще има сало за кандилата...
12 Август 2008 16:24
Драги belalov ,
Подобно на kokoro , с кошница вода носиш ... Сети холан и без лицемерие , че правото е само средство в полето на действие на Справедливия разум ... Не щеш ли , одма те питам , от коя квота биваш в "независимата" ни съдебна система и тръгвай подире й ...

12 Август 2008 17:43
Светльо, за първи път съм съгласен с тебе. Действително съдебната ни система е най-сериозната спирачка в по-благополучното ни европеизиране. И няма съмнение, че тя бъка от седесарщина, насадена от Втори адвокатски колектив оше от времето на Фил, Йорданка Соколова и компания. Та нали довчерашния председател на Върховния касационен съд Иван Григоров публично се кълнеше че е седесар, ами бившия член на Конституционния съд и агент на ДС Георги Марков, който раздаваше седесарски шутове и сегашният член на този съд Владислав Славов, не веднаж изразявал политическите си пристрастия. За каква независимост на третата власт говорим тогава? Вземете само "независимата" съдийка от СГС Кучкова, злополучната кандидат- вицепрезидентка от СДС. Всеки, който се съмнява, че големият скандал около еврофондовете не започна от Висшия съдебен съвет, чийто продажен член извади наяве конфиденциалния предварителен доклад на ЕК, предназначен само за служебно ползване, би трябвало да е слепец или негодник.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД