:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,747
Активни 446
Страници 8,590
За един ден 1,302,066
Залагания

Кадровата рулетка в МВР се завърта отново

Тихо, кротко и на пръсти вътрешният министър Михаил Миков започна да демонстрира безкомпромисност срещу корумпирани полицаи и ръководители от средния ешелон
Снимка: Борислав Николов
От екипа на Бойко Борисов последователно си отидоха Валентин Петров, Веселин Петров, Румен Стоянов, Валери Григоров.
По стара традиция, когато се смени министър, когато има нов закон за МВР или пък се правят промени в действащия устройствен нормативен акт, в системата се завърта и кадрова рулетка.

Почти със стъпването си на поста Михаил Миков започна с промените. Отиде си директорът на столичната полиция Румен Стоянов, замени го дотогавашният шеф на 9-о РПУ в столицата Николай Янев. Междувременно, макар и трудно, си тръгна и главният секретар на МВР Валентин Петров, който бе на гребена на скандала с Будимир Куйович, и справката, уличаваща зам.-директора на ГДБОП Иван Иванов в чадър над акцизния алкохол. Заради тези скандали оставка подаде и самият вътрешен министър Румен Петков. На най-високия професионален пост пък се качи Павлин Димитров, преди това - шеф на дирекцията в Бургас. Последва напускането на шефа на полицията Веселин Петров, който пък бе доведен от дирекцията във Варна. Временно граничен полицай №1 Красимир Петров пое управлението на цялата полиция.



Промените в закона пък развързаха



допълнително ръцете на вътрешния министър. След излизането на контраразузнаването - Национална служба "Сигурност", и вливането й в ДАНС, в МВР останаха само две национални служби - пожарната и националната полиция. Техните шефове се назначаваха по предложение на вътрешния министър и правителството, но задължително с указ на президента. Сега тези служби изчезнаха, за да се появят 5 нови главни дирекции - "Криминална полиция", "Охранителна полиция", "Гранична полиция", "Досъдебно производство" и "Пожарна безопасност и спасяване". Техните ръководители ще се назначават лично от вътрешния министър. Въпросът е сега дали се търси приемственост, или просто няма хора, на които да се възложи отговорната мисия за дългоочаквана реформа в силовото ведомство.

Титуляр на "Гранична полиция" със заповед на Миков остава Красимир Петров, за когото очевидно тази позиция е доста желана. Той дойде от Бургаската дирекция, преди това бе шеф на баретите и ръководител на СДВР по време на януарските събития от 1997 г. По правило Петров нямаше нищо общо с границата, но пое поста с аргумента, че е от хората, които се справят на различни места. След Румен Миланов начело на НСБОП, на жандармерията и на НСО Петров е човекът в МВР, който



е бил на най-много и различни позиции в системата



Като се има предвид какви проекти идват за границата, изборът му не изглежда неаргументиран. Друг въпрос е, че някак всички, които отидат директори в Бургас, после се връщат като по-големи началници. Защото освен Петров и Павлин Димитров дойде оттам, за да стане главен секретар. Най-вероятно той ще остане на този пост, но вече ще се нарича генерален комисар на МВР.

Директор на Главна дирекция "Охранителна полиция" пък стана главен комисар Живко Живков, досегашен шеф на жандармерията. Георги Златков го наследява начело на поддирекцията в "Охранителна полиция".

Живков е от т.нар. Борисово време в МВР. На няколко пъти се говореше за смяната му, подлаган бе на проверки, но оцеля. В пожарната пък си остана главен комисар Николай Николов, който пое поста след отстраняването на Кирил Войнов.

Вътрешният министър направи кадър още от времето на СДС и НДСВ, че и отпреди директор на новата специализирана дирекция "Оперативни технически операции", която обединява бившите "Оперативно-техническа информация" (ДОТИ) и "Оперативно издирване" (ДОИ).



Става дума за Цветан Иванов,



който от дълги години е шеф на ДОТИ. Сега той става едно от най-важните лица на реформата на МВР, като се има предвид, че промените тръгнаха със скандалите около подслушването и изобщо за използването и употребата на специалните разузнавателни средства. Иванов е завършил военновъздушното училище, но според официалната му биография още на 26 години - през 1977 г., и "е преминал през всички длъжности на йерархията в дирекция "Оперативно-техническа информация" - МВР".

И докато по върховете се редят "стари лица", то в другите две дирекции - "Криминална полиция" и "Досъдебно производство", няма как да има такива. В първата ще влязат структурите за разследване на тежките престъпления - убийства, изнасилвания, икономическото направление, борбата с организираната престъпност. Точно от тази дирекция се очаква да бъде нещо като



основен контрапункт на ДАНС



Другата структура - "Досъдебното производство", пък ще трябва да подреди нещата с разследването. Със сигурност промените в закона дават възможност на вътрешния министър да покадрува малко и в областните дирекции. Това стана възможно, след като областните дирекции "Полиция" вече ще се наричат Областни дирекции на МВР. Още с влизането на измененията в сила вътрешният министър подписа заповед за т.нар. възлагане на функции по ръководство на държавни служители в МВР. С нея бе определено, че "досегашните директори на областни дирекции "Полиция" ще осъществяват непосредственото ръководство до назначаването на титуляри за директори на Областни дирекции на МВР". Това означава, че, ако поиска, той ще може да смени всички директори по области.

Новият вътрешен министър вече показа безкомпромисност спрямо корумпирани или обвити със съмнение полицаи и началници на средно ниво. Това стана с пускането на дисциплинарни процедури срещу двама шефове на РПУ - в Приморско и във Враца. Оказа се, че първият е бил свидетел на разстрел в Бургас и е избягал от местопрестъплението. Полицейският началник се опита да мине метър, като подаде оставка, но Миков не му разписа и пусна дисциплинарка срещу него.

Веднага след това стана известно и за друга приключила проверка на дирекция "Инспекторат" - срещу началника и на РПУ - Враца. Обявено бе и че е открита процедура за дисциплинарно производство и временното му отстраняване от длъжност. Според съобщения в медиите полицейският началник се разследвал за нерегламентирани контакти с хора от криминалния контингент. В средата на юли той е бил засечен през нощта в бар на хотел "Хемус" във Враца, където е бил в компанията на местни лица от сенчестия бизнес.



Още един началник изгърмя -



този на РПУ-Шумен. Според официално съобщение на МВР вътрешният министър го е уволнил дисциплинарно, защото е прекратил неправомерно 11 административнонаказателни преписки за управление на моторни превозни средства без валидна застраховка "Гражданска отговорност". Освен това е прекратил неоснователно и поне още 10 преписки за нарушения на Закона за движение по пътищата. После цифрата набъбна на около 100. Освен това било доказано, че полицейският началник е давал неправомерни нареждания на подчинени за прекратяване на преписки и за несъставяне на актове. Само за последните дни поне



още 10 по-дребни полицейски шефове



изгоряха - кой бил издал фалшив протокол за никога неслучвала се катастрофа - за да се изплати застраховка, кой не съставил акт за неправилно изпреварване, кой за употреба на алкохол, кой за нерегламентирана регистрация на автомобили, кой за установено участие във фактическа контрабанда.

Системата трябва да се чисти от такива хора, ако иска да има поне някакъв шанс да си върне общественото доверие. Друг е въпросът, че е добре министърът да се разрови и по-нагоре. Защото вероятно и там има какво да се изтръска.

С промените се прави специална дирекция "Вътрешна сигурност", която се счита за другата важна точка в реформата. Дано МВР шефът докаже, че и той няма да е като предшествениците си и да се хвали само с наказани дребни пътни полицаи.

В крайна сметка вътрешното министерство си остава системата, на която хората все още разчитат - и за опазването на живота и имота им, и за наказването на бандити и корумпирани, и за сигурността им на пътя или при пожар.

Затова не е без значение какво се случва в нея, накъде се върти кадровата рулетка и къде точно ще спре.

Просто е дошъл моментът, в който крупието е казало: "Край на залаганията". Сега просто се чака резултатът.
Снимка: Велислав Николов
Който мине през областната дирекция на Бургас, после се издига. Красимир Петров (на преден план) за малко беше временен шеф на националната полиция, сега се връща пак като директор на "Гранична полиция". Павлин Димитров пък стана главен секретар на МВР и най-вероятно той ще е новият генерален комисар на вътрешното ведомство.
СНИМКА: Борислав Николов
Живко Живков оцеля при няколко министри като шеф на жандармерията. Сега той поема цялата охранителна полиция, в която жандармерията ще е само поддирекция
4
7957
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
18 Август 2008 06:59
След като си орязахме армията до небоеспособна такава, МВР си остава единственото силово минестерство, което може да препъва Властта или да й бъде сигурен гръб. Не става дума за народа български, него никой го не бръсне.

18 Август 2008 10:53
Опитен ловец бизнесмен отстреля полицай от РПУ-Омуртаг по време на откриването на тазгодишния птичи лов в землището на антоновското село Черни бряг. Полицаят е получил 7 сачми, една от които в окото му и има опасност да загуби зрението си.
Въпрост е - кой е този олигарх?
Тодор Батков например стопанисва Ловното стопанство "Кормисош" край град Лъки. На това място главният ловец на републиката Гоце отстрелва дивеч, вълци и лисици, а няколко негови снимки с трофеи се ползват като реклама на Батковите ловни полета. Впрочем, тъкмо там отиде Гоце да стреля, ден след като се запали влакът край Червен бряг и 9 българи изгоряха като факли.
Запознати твърдят, че Гоце е открил ловния сезон в събота именно край Омуртаг. Президентът решил да се пооткъсне от скучната компания на съпругата си Зорка, с която цял август дели най-луксозното "Слънчево бунгало" в "Евксиноград".
Очевидци твърдят, че полицаят е бил отстрелян пред очите на Първанов. До инцидента се стигнало, след като шефът на местното РПУ наредил полицаите да влязат в ролята на викачи и лично да вдигат дивеча на мушката на президента и неговата компания от олигарси. Както се досещате, начаса била издадена заповед случаят да се потули. Преди години същата трагедия по време на лов се разигра с министъра на околната среда в кабинета на Костов. Валентин Василев тогава отстреля пак в окото един от местните селяни - викачи, които му вдигаха дивеча. Наложи се после отстреляният лично да се извини на министър Василев. Така че можем скоро да очакваме и злощастният едноок полицай да се извини на Първанов и на неговите спонсори, за това, че му минал пътя докато стрелят.
18 Август 2008 13:22
"Запознати твърдят, че Гоце е открил ловния сезон в събота именно край Омуртаг. "

10:43. 16 август 2008 / News.dir.bg
Румяна Нейкова спечели олимпийска титла в гребането на скиф.
Тя спечели първа титла за България в Пекин в дисциплината скиф на гребането с време 7:22, 34 минути.
Състезанието на гребния канал гледа президентът на Република България Георги Първанов, съобщи "Фокус".
18 Август 2008 18:49
По поръчкова статия отдавна не бях чел в този вестник

Миков действал безкомпромисно?Така ще е ако вкара някой в затвора, а не просто приема оставките на едни мафиоти и ги заменя с негови също мафиоти и престъпници!!!

Глупоста е също толкова безграни4на, колкото и мъдроста.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД