:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,304
Активни 257
Страници 8,147
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

109 фирми по САПАРД вече са в списъка за нередности

Никой не ми е оказвал натиск да прикривам нарушения, казва зам.-шефът на ДФ "Земеделие" Константин Паликарски.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Константин Паликарски
Константин Паликарски е роден през 1971 г. Завършил е право в СУ. Работил е като юрист в Програма "Достъп до информация" и Института за конституционна и правна политика. Бил е секретар на Комисията за координация на борбата с корупцията към МС. В началото на юли т.г. той беше назначен за зам. изпълнителен директор на Държавен фонд "Земеделие" и отговорник за програма САПАРД.



- Г-н Паликарски, наясно ли сте какви корупционни схеми са действали в САПАРД до вашето идване?

- Основните проблеми на САПАРД не са свързани с корупционни схеми, които са се случвали вътре в агенцията. Проблемът е, че системите за контрол и управление на агенцията са били пробивани понякога от непочтени бенефициенти. Вероятно в някои от случаите някой си е затварял очите за явната им непочтеност. Но това са догадки, които не е наша работа да правим. Това, което ние сме длъжни да направим, е да засилим изградената система по такъв начин, че пробивите да бъдат колкото се може по-малко и да бъдат хващани колкото се може по-лесно.

- Да изясним какво точно означава "непочтен бенефициент"?

- По принцип САПАРД действа по следния начин - сключва се договор между бенефициента и ДФ "Земеделие". С него бенефициентът се задължава да извърши определена инвестиция, а фондът - да покрие безвъзмездно 50% от нея. В момента се прави референтна база данни на всички цени на активите, придобивани като инвестиция по САПАРД, за да се изясни дали не е имало надуване на цените с нагласени оферти, дали цените са били договорени предварително или е имало откровено фалшиви оферти.

- Непочтените бенефициенти имат ли сериозен гръб от властта? На вас лично обаждат ли ви се министри и други висши ръководители, за да лобират за един или друг проект?

- Ако ви кажа, че не се обаждат, няма да ми повярвате. Всякакви хора ми се обаждат, сред тях има и някои, които са по-високопоставени. Изглежда като че ли повечето от тях се безпокоят за други хора, а не лично за себе си.

- От тези обаждания може ли да се направи извод, че хората, които в момента имат проблем по спрените мерки, имат много сериозно лоби във властта?

- Става въпрос за фирми, които са доста големи. Видяхте някои от имената, включително някои от тях върнаха пари наскоро. Чухте за това, че някои от най-големите месопроизводители са включени в нашия списък за нередности. Би било наивно да си мислим, че тези хора няма да имат достъп до високи нива в държавата. До момента не мога да кажа, че по какъвто и да е начин някой е оказвал натиск на ръководството на агенция САПАРД за това да се прикриват нередности.

- Написахте екшън план, който очевидно впечатли Брюксел, за да разреши плащания от националния бюджет, но сега остава да свършите работа, за да се размразят и евросредствата. Лесно ли ще изпълните мерките си?

- В никакъв случай. Положението е достатъчно сериозно. Имаме един месец, за да ги изпълним и след това по-малко от месец, за да убедим колегите от Брюксел, че сме направили нещата както трябва. А след това и те да задвижат собствените си процедури, така че да разрешат плащанията с европейски средства. Мога да кажа, че ще бъдат положени всички усилия за това - няма да се жалят нито човешки ресурси, нито пари. Защото в крайна сметка става въпрос не само за договорите на няколко бенефициенти по САПАРД, а и за честта на България.

- Само при 100% изпълнение на плана ли Брюксел ще ни разреши плащане с пари от ЕС?

- Не е достатъчно само това, а сто процентното изпълнение на плана трябва надлежно да е удостоверено от външен одитор. Освен това трябва да убедим напълно ЕК, че планът е изпълнен както трябва.

- Кога най-рано виждате благоприятното решение на ЕК по САПАРД?

- По-скоро ще съм учуден, ако това се случи преди края на септември. Като имате предвид, че САПАРД изтича в края на 2008 г., ние си поставяме високи цели. Осъзнаваме колко е сериозно положението.

- Имате ли разчет, ако в края на септември бъдат освободени мерките, колко пари ще загубим и колко, ако това стане в края на октомври или ноември?

- Ако започнем да плащаме в рамките на няколко седмици до месец и половина няма да бъдат загубени никакви средства заради спирането на парите от ЕС. Не можем обаче да кажем какъв точно размер пари ще бъдат разплатени, защото не сме получили всички заявки за плащане, към момента са подадени над 260 заявки. Възможно е, не искам да правя спекулация в какви проценти, каквито и допълнителни ресурси да привлечем, да не успеем да обработим всички заявки за плащане в необходимия срок. Това не представлява заплаха за бенефициентите, които ще си получат парите, ако заявките им са правилни и правомерни, но би могло да се отрази на националния бюджет. Т.е., средствата да не бъдат възстановени от ЕС. За да можем да се справим с този проблем, няколко пъти е поставян въпросът за удължаване на програма САПАРД.

- Ако ЕК откаже да удължи програмата и за 2009 г, какъв размер от средства се очертава да загубим?

- Ще направим всичко възможно да са колкото се може по-малко, но не мога да спекулирам, защото ние не знаем какъв размер от средства ще бъде заявен от нашите бенефициенти. Все още не са подадени заявките за плащания. Това, което знаем е, че общият размер на всички инвестиции по САПАРД, които трябва да бъдат платени до края на годината, са малко под 400 млн. лв.

- Колко са фирмите в черния списък по САПАРД?

- Фирмите, включени в регистър на нередности до вчера бяха 109. Още няколко фирми са в процедура, която може да завърши с тяхното включване в регистъра за нередности. За да бъде включена една фирма в този списък, трябва да имаме достатъчно доказателства за нас, не в съдебния смисъл на думата, че става въпрос за нередности. Няма да имаме никакво съмнение например да включим в регистъра фирма, ако се окаже, че някой от референтите, които са подавали оферти, не съществува. Или ако се окаже, че не е подавал такава оферта въобще. Такива случаи има.

- "Еврофриго" и другите уличени от ОЛАФ фирми в нарушения включени ли са в този списък?

- Да, "Еврофриго" дори доброволно върнаха почти 3 млн. лв по договора си, както бяха поканени. Поканата за доброволно изпълнение е част от процедурата. Ако бяха отказали, щеше да бъде заведена друга процедура.

- Тази единствената фирма ли е, която връща пари заради нередности?

- Не, връщани са пари и по други договори, но това за момента е най-голямата единична субсидия, която е била установена.

- Какви ще бъдат последствията за фирмите в регистъра за нередности?

- Последствията от включване на подобна фирма в регистъра за нередности е свързана с това, че са длъжни да върнат субсидията. Освен това автоматично, по вътрешна процедура, документите се комплектоват и се изпращат на ВКП, която вече разпорежда да се образува или не досъдебно производство.

- Значи на всички тези 109 фирми в регистъра им предстои да връщат пари?

- В огромната си част нередностите са засечени на етап заявки за плащане, а не след като са изплатени парите.

- Как си обяснявате липсата на интерес от фирмите по конкурса за извършване на анализ за свързаните бенефициенти по САПАРД? Това сложна и неблагодарна задача ли е?

- Малко е силно да се каже липса на интерес. Интересът определено не беше висок, но така или иначе тази дейност ще бъде извършена. Мисля, че въпросът се разглежда като чувствителен. От решението и мнението, с което ще излезе тази фирма, ще зависят много неща, включително дали доста проекти, в които са участвали свързани фирми, няма да бъдат обявени за нередности. Крайното решение ще се вземе от сектор "Лоши вземания" в отдел "Европейско финансиране" в САПАРД.

- Фирмата, на която сте възложили този анализ, е немска. Някой специално ли ви я препоръча?

- Ние извършихме много сериозно проучване. Не бих казал, че някой специално ни я е спуснал. Това е една от най-сериозните фирми, които се занимават с подобни проблеми в европейски мащаб.

- Коя фирма е избрана да направи анализ на средните пазарни нива на активите по всички спрени мерки и, ако се окаже, че масово е имало завишаване на цени, това няма ли да срине имиджа ни в Брюксел?

- Фирмата е "Гранд тортън". Ако се окаже, че масово е имало завишаване на цени, това няма да е опасност за България, а факт. И ще бъде в наш интерес да го знаем. Със сигурност, ако такова нещо се е случило, ще искаме възстановяване на средствата от всички, които са ни измамили.

- В плана за действие сте обявил и стратегически план за задържане на персонала. Какво предвижда той?

- Стараем се да подобрим комуникацията с хората, да ги информираме какво се случва. Определено смятаме, че заплатите в ДФ "Земеделие", реалните пари, които взимат, трябва да се изравнят със средствата, които получават техните колеги в другите структури, които се занимават с управление на европейските средства. Държавен фонд "Земеделие" не влиза нито в системата за двойни заплати, нито в системата за бонуси. Един директор на дирекция има брутна заплата около 1200 лв, което означава че реално взимат под 1000 лв. На срещата с премиера Сергей Станишев беше поставен и проблемът за запазване персонала на САПАРД.
3236
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД