:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,675
Активни 734
Страници 17,240
За един ден 1,302,066
Репортаж

Магическият свят на Рибново си отива покрай ново модерно шосе

Нахлуването на цивилизацията в уникалното село е неизбежно за радост и страх на местните хора
В Рибново се женят само през зимата, а през пролетта младите заминават за Испания да търсят препитание.
Новият път от село Рибново до Осеново се строи усилено и по него вече може да се минава, макар друсането да е като на сафари. Понякога трябва и да се изчака, за да се отместят тежките машини на фирма "Хидро-Девин". Но си струва, защото така пътуването от Рибново до Банско се скъсява с около 40 километра.

Този път е гордостта на Ахмед Доган и Емел Етем. Той лично пое ангажимент за построяването му по време на предизборна кампания на ДПС, а тя отпусна чрез комисията по бедствията на два пъти 11.4 млн. лв. В документите пише, че се дават за превенция.

Пътят трябва да е готов до март догодина. За това, че скоро предстои там да се случват големи неща, се разбира и по крайпътните чешми. Докато минавахме 10-километровата отсечка преброихме четири. Най-голяма е последната, точно до с. Осеново. Шест чучура бликат жизнерадостно там, а бригада майстори прави голяма дървена беседка, пейки... С една дума облагородяват терена.

Според кмета на Рибново Мустафа Авдиков чешмите са изцяло финансирани от съпругата на собственика на фирма "Хидро-Девин". Това й било хоби. Собственикът Румен Асенов пък правел малки услуги на хората, като пускал машини да проправят път към имотите им покрай новия път, за да могат да ги обработват по-лесно.



Всички в Рибново се радват на новия път



Кметът Авдиков го е приел това за своя лична кауза. От понеделник до петък той прибира след работа майсторите на пътя с личния си автомобил. Докато разговаряме, телефонът му звъни настойчиво и работниците му дават зор, а той моли за разбиране да го изчакат само двайсетина минути. Оказва се, че върши всичко това за своя сметка. "Ако сме толкова дребнави, смятай, че няма никаква работа да свършим", казва Авдиков в отговор на въпрос дали парите за бензина не изяждат кметската му заплата.

Рибново е уникално със запазените си традиции. Има около 3600 жители. Само учениците са 430. Тук местните се женят помежду си и така успяват да съхранят уникалния ритуал на сватбите от Рибново. Те се правят през зимата и най-запомнящият се момент от церемонията е изрисуването на лицето на булката. На втория ден жени роднини покриват с плътен слой бяла боя лицето на булката и после го декорират с пайети. Дълго червено було покрива косата й, главата й се обгръща с гирлянди, а лицето й се забулва от сребристи нишки. Така булката се представя на бъдещия си мъж. Булката не може да си отвори очите преди ходжата да е благословил младата двойка.

Ритуалът е вече доста известен, благодарение на медиите. Наскоро холандски туристи видели по телевизията репортаж за Рибново, наели автобус и пътували от морето до селото, за да се запознаят с тези хора. "Оказа се, че нямаме какво да им покажем. Сега хората са по полето", казва кметът Авдиков. Накрая холандците помолили управата на текстилната фабрика в края на селото да пусне работничките за малко, за да се снимат с тях, да им остане нещо за спомен от Рибново.

В Рибново няма и едно място за нощувка, ако турист реши да замръкне там. "Няма я тая икономическа отговорност, трябва нюх, за да се направи такова нещо", казва кметът. Според него хората в с. Осеново са по-предприемчиви, макар че там тази есен има само един ученик. Търсели квартира за 5-6 работници на новия път, но в Рибново никой не ги приютил. Нощуват в Осеново.

Сега кметът и читалищното настоятелство се канят



да открият нещо като музей на сватбите



Там ще се покажат традициите, ще могат и да се закупят сувенири или тъкани неща за спомен. Читалището е спечелило проекти по ПУДОС. Там парите са малко, но пък по-лесно се печелят, обяснява Авдиков. Той обаче се безпокои, че с отварянето си към външния свят селото сигурно ще загуби уникалните си традиции. Затова разчита на самодейци към читалището да ги съхранят. В около 30% от къщите в Рибново все още са запазени становете, на които жените тъкат пъстрите си носии.

"И на нашата врата чука това отчуждение между хората, колкото и да са запазени традициите", казва 37-годишният кмет. През зимата младите се женят, а през пролетта заминават за Испания. Мъжете пред селския магазин ми разказаха, че много техни роднини вече са в чужбина, защото строителството в Банско не е така мощно и останали без препитание. А и там всички ниви наоколо били застроени. По-рано мъжът отивал като строител в Банско, а жената вземала 3 или 5 декара, за да сади тютюн.

"Като се върнат от Испания, променят мисленето си и начина на живот" - продължава Авдиков. Някои млади вече отказват да правят традиционната сватба. Самият той е спазил обичая. Вече има и три деца.

"В цялата страна моралът много бързо се сменя. И всичко се нагажда икономически", казва още кметът. Той си дава сметка, че новият път още повече ще ги отвори към света, а следователно и към модерното, което безцеремонно гази традицията. Това си личи отсега по новите къщи, които се вдигат в Рибново. А може да се види и такава гледка - врата от ПВЦ, цъфнала върху каменната стена на старата къща. "В сравнение със София хората тук са бедни, но в сравнение със Северозападна България сме по-добре", отчитат местните.

"Наскоро се прокрадна идеята да поискаме да се отделим от община Гърмен и да се присъединим към община Банско", разказва Авдиков. Имат две сериозни причини за това. Първо, Банско е финансово по-стабилна община, и второ - туристическият поток веднага ще бъде насочен към Рибново. Туристите, които отсядат в Банско, искали да посетят селцето с чудния му свят, но държали да останат да нощуват тук.

Има обаче поне два проблема, за да



няма още хотелче в Рибново



Първо, няма никакъв свободен терен. Тук имоти не се продават, колкото ги има, едва стигат за местните да си строят нови къщи и да се разширяват. И второ - има голям проблем с водата и канализацията. Селото втори месец е на воден режим, пускат им водата по два часа сутрин и вечер. Водопроводът е стар, отпреди 50 години. А дебитът в момента е по-малък от два литра в секунда. Няма как да стигне за 600 къщи. Парадоксът е, че няколко километра нагоре по пътя чешмите шуртят на воля, а местните отиват там, за да пълнят вода. Но идват избори, ето повод за нови обещания. Регионалният министър Асен Гагаузов дошъл в Рибново през зимата, посипал обещания за водопровода, но досега нищо не се е променило.

Местните политици и фирма "Хидро-Девин" умуват и върху още нещо - да се намери начин да се ремонтира и пътят от Осеново до Филипово. Това е своеобразно продължение на новия път и макар там да има асфалт, отсечката е много тясна и с много завои, така че трудно се разминават две коли. От Филипово до с. Места, където пътят се влива в основния път за Гоце Делчев, също има нужда от лек ремонт.

Отварянето на новия път може и да донесе радост на хората и политиците. Вторите ще си получат осребрена благодарността чрез бюлетина. Но със сигурност по този път ще си замине спокойствието, в което живеят хората в Рибново. Бизнесът вече пробва новия път с тежките си черни джипове.
 В началото на новия път до с. Осеново има чудесна чешма и работници строят дървена беседка.
 Тази година в кметството на Рибново са подадени заявки за отглеждане на 700 дка тютюн, а миналата са били за едва 380 дка.
 Кметът Мустафа Авдиков мисли как да се построи хотелче в Рибново, но се бои, че традициите могат да се загубят, ако бизнесът навлезе много активно.
 Новият път от Рибново до Осеново е широк 7 метра и се строи усилено.
Снимка: Ройтерс
Уникалните сватби в Рибново се правят само през зимата. Селото има 3600 жители.
9
8145
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
05 Септември 2008 00:03
Аве това там на снимката да не би да беше Бенито след наказанието разбира се
05 Септември 2008 07:55
Това село е прочуто и с фундаменталистките си уклони, спомням си един репортаж за едни първолаци с фесове, за едни местни помаци, които нарекоха една репортерка гяурка и пр.приятни неща.Хубаво е да се казват и тези неща, както и да се анализират причините да няма хотел в селото...
05 Септември 2008 09:41
Рибново, Хвостяне и Блатска!!
Размирни села!!
Хубави хора, ако не им размъти мозъците някой!!
05 Септември 2008 10:42
В Банско работеха при мен бригади от Рибново.Там е центъра на фундаментализма у нас.Петък за тях задължително беше почивен ден, защото ходели в джамията.Става дума не за хора на възраст, а за 20-25 годишни момчета.Имах и работници от Якоруда, пак помаци, държащи си на традициите, но за тях почивния ден си беше неделята и нямаше съществени разлики с немюсулманите в отношението им към пиенето, жените и т.н.Работил съм с много турци, там пък исляма е нещо което се счита само като традиционна принадлежност, без да се спазват забрани които им пречат на удоволствието от живота.Изумиха ме наистина тези младежи от Рибново в началото на век, в който уж технологиите ще сложат края на разделението по религии.Прицелната точка на Доган е изумително точна, но на тези хора широкия път ще им послужи само за да стигнат по-бързо до Испания.
05 Септември 2008 11:04

Не сте добре осведомени. Вчера Испания съобщи, че спира наемането на чуждестранни работници поради стагнацията в страната (2, 5 млн безработни испанци) и вероятно ще изгони голяма част от работещите емигранти. Помаците ще се върнат, което ще ги озлоби и радикализира.

......................................... ...

Нови разкрития за произхода на исляма:
http://www.knigabg.com/index.php?page=boo k&id=14686
05 Септември 2008 13:27
Има нещо издевателстко в това заглавие: "Магическият свят на Рибново...?!"
Не виждам нищо магическо в това да се дупиш по пет пъти на ден, а жена ти и дъщерите ти да ходят зачумени с бабешки забрадки цял живот.
Дори и в Одрин 80% от туркините са без забрадки, обаче в българското село Рибново......

Редактирано от - gramove на 05/9/2008 г/ 13:28:39

05 Септември 2008 14:24
Демиург, ти май се поака с този постинг.
05 Септември 2008 17:28
Не знам какво се прехласвате по това "чудно селце" със "здрави традиции"
- 3000 жители без вода и канализация,
- прашни улички осеяни с камъни,
- архитектура - никаква,
- мъже - дерибеи по цял ден пладнуват на сянка, а жените или са на работа или са се изпокрили по къщите,
- затворено общество - всеки е някакъв роднина с останалите тъй като се женят помежду си ... което значи изродени гени и повишена заболеваемост ...
- жената там е роб, ама доброволен и доволен ...

А пък това с община Банско - направо ме разби... С тоя манталитет и традиции най-им приляга да са към община Кандахар, Афганистан ...

Дано новият път им отвори поне малко очите, че да заприличат на хора...
05 Септември 2008 23:47
.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД