Борис Велчев няма време - до края на годината Брюксел и ОЛАФ чакат резултати в битката с престъпността и корупцията. |
Идеята бе огласена в края на юли от главния прокурор Борис Велчев, но всъщност дойде от ЕК. Предвижда се в структурата, която ще е на прокурорско подчинение, да влязат хора от МВР, ДАНС, данъчни и митниците. Ще е тайна както кой точно ще се включи в нея, така и кога и какви акции ще се провеждат.
На хартия звучи добре. Но всъщност това е задача с повишена трудност. Очевидно няма как да се внесат от онези 400 баварски прокурори, които впечатлиха Велчев с работата си. Но има няколко много простички неща, които задължително трябва да бъдат направени. На първо място тези, които поискат да се включат в тайното суперзвено, трябва много внимателно да бъдат проверени. По всички линии. Като се започне от имущественото им състояние и се стигне до семействата и приятелите им. Защото в това звено място би трябвало да имат само безупречните. А за съжаление правораздавателните и правоохранителните, а и всички контролни органи, често показват, че към тях трябва да се подхожда от позицията, че са недобросъвестни по презумпция.
Няма да е лошо всички желаещи да преминат през детектора на лъжата. Идеята сигурно би скандализирала някого. Факт е, че резултатите от полиграфа не са годно доказателство в съда, а и уредът може да бъде "измамен". Но това няма да е съдебен процес. И все пак ще е много показателно, ако някой откаже да се подложи на теста.
Трябва да се проверят и имотите им и дали са съотносими с прокурорската/митничарската/данъчната заплата. Не е нормално районен прокурор да живее в палат, а митничари да шофират коли с площта на гарсониери и на баснословни цени. А такива случаи има.
Изключително важна е и хигиената на контактите на бъдещите спецове. Недопустимо би било дори да са попадали в компанията на съмнителни бизнесмени. Камо ли да са ги призовавали: "оферирай" по телефона. И това не са хипотетични сцени от магистратския живот в България. Напротив - участниците в тях се оказаха непоклатими в прокуратурата. Справка: зам. апелативният обвинител на София Николай Ганчев.
Освен това няма да е зле самоличността и акциите на хората от звеното да остават тайна не просто за медиите, а и за политиците. Защото едва ли и за първолаците е изненада, че именно обръчите около политическите партии са най-сериозната хранилка за организираната престъпност. Неотдавна лидерът на ДПС например, на когото принадлежи прословутата фраза за обръчите от фирми, бе засечен на яхтата на бизнесмена и областен лидер на ДПС - Силистра Гюнай Сефер. Същият бе разследван за укриване на данъци, но наблюдаващият прокурор Теодор Желев не стигна до достатъчно доказателства, за да му повдигне обвинение. В крайдунавския град е публична тайна, че Сефер кадрува магистратурата в целия район. И не само нея.
Няма нужда в звеното да влязат 200 души. Вероятно и 20 души с добра мотивация и гръб от държавата, която да гарантира сигурност за тях и семействата им, биха се справили със сложната задача. Достатъчно ще е да им осигурят нормални условия за работа. И да не ги засипват с партийни директиви по кого да не работят. Иначе сериозните разследвания с успешен финал, което значи осъдителни присъди в сила, ще си останат само в сериалите на Джери Брукхаймър.