:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,454
Активни 718
Страници 18,019
За един ден 1,302,066
Интервю

Управляващите счупиха механизма на демокрацията

Зле за всички и за страната ще е да се повтори сегашната конфигурация на властта, казва социологът Румяна Бъчварова
Румяна Бъчварова
Изпълнителният директор на агенция "Маркет Линкс" Румяна Бъчварова е завършила социология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работила е в БНР, след това се е занимавала с проучвания в различни социологически агенции.

------------



- Госпожо Бъчварова, какво е разположението на политическите сили в момента - няколко месеца преди изборите?

- Очаквам някъде в началото на октомври да имаме по-ясна картина. Това, което регистрирахме до юли, е отзвук от резултатите на местните избори. Факт е, че за тези 7 месеца след местния вот на практика не се промениха политическите ориентации. Струва ми се обаче, че на политическо ниво ще има прегрупиране, за да се спечели определен процент от избирателите. Така че от октомври до Нова година вероятно ще има раздвижване. След това до май ще добием ясна представа за нещата. Онези, които представят сега резултати, според мен нямат реален поглед за състоянието на нагласите. Всички изстреляни данни в момента по-скоро са някаква кампания. За да интерпретираш определена електорална нагласа, трябва по-дълго да наблюдаваш.

- Имате ли впечатление как ще се отразят социалните обещания на БСП върху електората на соцпартията и дали ще има прегрупиране към левицата?

- Не бива да забравяме, че всеки политически акт предизвиква противоречив резултат. Няма съмнение, че тези усилия ще получат отзвук в средите на БСП, но едва ли ще консолидират разколебаните леви привърженици. Ясно е и, че ще отблъснат хората с дясно мислене, защото разбират, че обещанията месеци преди изборите са връщане към форма, декларирана в началото на мандата през 2005 г. Обещанията обаче останаха неизпълнени. Политическото поведение на БСП показваше много голяма твърдост. Всички платихме цената на учителската стачка преди една година - и децата, и учителите, и родителите. Тогава поведението на правителството беше крайно, категорично, неотстъпчиво. Сега виждаме една готовност за раздаване на пари, а това по-скоро ще разочарова левите привърженици.

- А какво въздействие ще има протестът на млекарите? Реакцията на кабинета бе да отпусне онези 60 млн. лв. от хазната, дори ако не получи благословията на ЕС. Сега Брюксел търси форми да помогне на българските стопани, поне така твърдят вицепремиерът Меглена Плугчиева и аграрният министър Валери Цветанов.

- Безспорно ще има отражение върху сектора млекопроизводство. Но за хората, които се опитват да разчитат политически знаци, ще е знак за неумение за адекватна политика. Но дори и такъв драстичен случай не се отразява на стабилността на коалицията.

- Като казахте коалиция - има ли бъдеще сегашната коалиция след изборите догодина?

- За да се отговори на този въпрос, трябва да видим как коалицията ще стигне до следващите избори. Но по-интересният въпрос е как ще се опита да си раздели онова, което обявява за позитиви от политиката си. Ще се намерят факти, с които управляващите ще се опитат да докажат, че са имали успешен мандат. Очеваден факт е бюджетният излишък - той е измерим и това е неговото предимство. Интересно ще бъде как НДСВ ще се опита да се възползва. Би било неестествено тази коалиция да има втори мандат, защото никой не беше гласувал за нея през 2005-а. Извън очевидния факт, че е политически безпринципна, има и друго, според мен по-опасно - мнозинството, до което беше докарана тази коалиция в парламента, на практика показва проблем на демокрацията. Парламентарното мнозинство узурпира властта - това, което наблюдаваме и по време на вотовете, че няма никакъв механизъм тази власт да получи коректив. Тя не го допуска. Смисълът й е самоцелен - властта. Но е много зле за обществото, защото не разрешава, не допуска да се въздейства върху коалицията. Тя се е отделила от естествените механизми на демокрацията. В истинските демокрации се знае, че трябва да има опозиция и тя трябва да е коректив, защото е полезно и за управлението. А тук има абсолютно сепариране на управляващите от всички останали. Зле за всички и за страната е тази конфигурация да се повтори.

- Това ли е причината опозицията да е толкова безсилна и беззъба?

- Не бих казала, че е беззъба. Вземете всичките вотове на недоверие, вярно - безплодни, но пък издават позиция. Тук става дума за това, че механизмът е счупен. Сегашното състояние на опозицията е резултат и от това, а не само от вътрешните й противоречия. От това, че системата на властта не й позволява да диша. Това вероятно е реваншизмът на БСП по отношение на десните, амбицията на ДПС по отношение на всички останали или опитът на НДСВ за оцеляване. Но в крайна сметка всичко това доведе до счупване на механизма.

- Ще доведат ли до някакъв резултат последните изяви на опозицията - подписката срещу управлението например?

- Няма как да дадат резултат. Надявам се да повишат авторитета на опозицията, защото това е вотът на всички, които мислят различно от правителството. Усилията биха били успешни, ако успее да промени мисленето на гражданите, ако преодолее апатията. Ние имаме едно абсолютно монолитно мнозинство в парламента и от другата страна - почти симетрично, негативно отношение. Не толкова монолитно, но негативно отношение към правителството. При този дисбаланс нищо не се случва. Не вярвам, че правителството ще чуе гласа на опозиционно мислещите граждани, но трябва да има знак хората да разберат, че са някакъв фактор. Не биха могли да се случат улични бунтове, защото животът е друг. Но в нова ситуация обществената комуникация е различна. Знаците от обществото се изразяват по друг начин, затова в развитите държави се следи внимателно обществената реакция и се съобразяват с нея. При нас не е така. Да вземем вчера (онзи ден - бел.ред.), когато ваши колеги ми казаха, че на сайта на всяко министерство са публикувани благодарствени писма.

- Това ни връща в едни други времена.

- А, да. Аз веднага попитах: А не са ли публикувани и критичните писма. Ако беше така, тогава бих казала, че правителството има открита политика. Впрочем има много неща, които ни връщат към социализма - например съобщението на правителствената пресслужба, в което едно събитие (първата копка на АЕЦ "Белене") се определя като символично - символична първа копка... След това са написали, че не е определен инвеститорът. Всъщност не е ясно какво ще се случи. Това е прекалено много пиар. Прекалено!

- Какво е мястото на "Атака" в целия този пъзел?

- "Атака" е политически субект, който е много адекватен на социалното си представителство. Действително има такава група на крайно недоволни, която изисква крайни позиции. Партията вече не е националистическа във вида, който ни караше да се притесняваме. Но е един много точен глас на една група от хора, но политически бойкотирана и отляво, и отдясно. Нея така я устройва, защото си запазва уникалната позиция. Ако някой я допусне до реално управление, ще се види много ясно несъстоятелността на "Атака" да провежда истинска политика.

- Как ви изглежда следизборна коалиция между ГЕРБ и "Атака", изобщо възможна ли е такава конфигурация?

- Ако вярваме на декларациите на ГЕРБ, тя не би се случила. Но в българския политически живот всичко е възможно. Доказва го практиката. Темата за коалициите измества реалното политическо говорене. Ние нямаме говорене за принципи, реални политики, за перспектива на държавата, а за коалициите. Това е вредно, защото формира у гражданите мисленето за политиката като за пазарлък. Но вече втори мандат темата е кой с кого ще се коалира. Според мен, който има сериозни планове за българската политика, трябва да излезе от тази схема.

- Струва ми се, че сега говоренето за коалиране се измести към следизборните съюзи. Преди беше точно обратно - как да се коалират, за да влязат в парламента. Каква е възможността все пак от предизборно обвързване?

- Проучванията от последната година показват, че има много силно негативно отношение към коалициите. То се дължи основно на впечатленията от тройната коалиция. Анализите показват, че която и да е коалиция печели по-малко гласове, отколкото сбора на всяка една партия. Затова мисля, че политиците вече са наясно и се опитват да следват линията на самостоятелно участие на изборите. То е рисково за малките партии, но пък е по-адекватно, отколкото досегашното виждане. Струва ми се, че е възможно обаче коалиране между ЛИДЕР и ВМРО, но това ще е краят на ВМРО като политическо присъствие, защото тази партия запази някакъв образ в общините. Ако влезе в такава коалиция, ще напусне този образ. Интересно е дали ще има либерална коалиция между ДПС и НДСВ.

- Ще има ли според вас?

- По-скоро е възможно. ДПС е като влак, на който се товарят много политици, които иначе не могат да влязат в парламента. Така движението засилва влиянието си и няма нищо против да продължи в същата посока. НДСВ няма ресурс сама да влезе в парламента, още повече, че е тежко разцепена. БНД остана със символите на тази пария и стои малко по-вдясно.

- Каква според вас ще е съдбата на отцепниците от БНД?

- Те са хората, които изнесоха управлението на НДСВ, имат очевидни управленски умения. Затова сега въпросът е да докажат и политическите си умения. Но в момента не се регистрират с такъв потенциал. Към тях отношението е също неглижиране от страна на останалите партии.

- Има ли хляб в идеята успешните местни коалиции да се повторят в национален мащаб?

- Мисля, че в новата история няма пример, в който успешна местна коалиция да се приложи в национален мащаб.

- Защо?

- Защото политиката по места е различна от националната. Имам един познат с дясно мислене, който наскоро ми каза, че най-добре работят на местно ниво с крилото на Жан Виденов. Ако говорим за ситуацията в Пловдив (където управляват ВМРО и ГЕРБ), там също няма някаква сериозна политика.
43
3628
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
04 Септември 2008 23:49
Ама спокойно ве, то каруцата и без това от 20г е затънала в блатото Така че и със счупен механизъм, пак нема се помръдне.
05 Септември 2008 01:05
Кой У НАС провежда антибългарска политика
Магдалена Ташева
Опитът на българския премиер да закачи табела "антибългарски триумвират" на опозиционните партии АТАКА, ГЕРБ и ДСБ, а на техните лидери - етикети като "екстремист", "популист" и "авторитарист", е закономерна проява на дебелокожието, станало емблема на неговата народопсихология. Но и на плиткоумието на един страхливец, който вече усеща, че му пари под краката. Мафията, начело на която той бе сложен като подставено лице, попадна между чука на ОЛАФ и наковалнята на народното недоволство в България. Брюксел отказва да финансира българската олигархия с парите на европейските данъкоплатци. И не само българската. ЕК спря и европарите, които коалицията Станишев-Сакскобургготски-Доган наливаше в турски фирми чрез фалшиви търгове..- Натиснете тук

05 Септември 2008 01:26
Позитивна алтернатива няма да се появи до няколко месеца . А и до няколко години - тоже. И току минало още едно поколение в преход. После вече положителната алтернатива мое и да се появи. Положително Отговорна Рома - ПОР.
05 Септември 2008 01:29
Аз какво ви казах Натиснете тук
05 Септември 2008 03:05
Brightman,
да не би другият ти ник да е Данчо Ментата? Защото точ в точ повтаряш неговата теза.
Нямало било алтернатива на очилатия плужек...


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Тежко, тежко! Вино дайте!
05 Септември 2008 06:30
От сегашните говньовци по-зле нема накъде. Само поради туй Плешивио е по-добре. Съвсеееееем мънинко , едва забележимо. Като мозъко му. Ама е крачка напред и встрани.
05 Септември 2008 10:21
Управляващите счупили механизма на демокрацията , политолозите в режим на "заето" , а социолозите с вода го лепят ... Тази е картинката при научната обслуга на общия ни живот , уважаема г-жо Бъчварова ... Помен няма в нея от стойностна оценка за състоянието И пригодността на Модела на политическото ни общуване в Общество ... Кой да ни подскаже , че сме в черна дупка /политика, която не ражда сцепление/ и за да оцелеем , трябва да трансформираме модела на своето "общуване" в него , към такъв , който да бъде максимално адекватен/сходен на самото ни променено общество , сиреч на променената системна среда на нашето "политическо общуване" ...? Най-вероятно , чакате "тухлички"... ? Чакайте , Госпожо и не се спирайте ...

05 Септември 2008 10:42
Госпожата е много далече от истината. Първо, сегашната коалиция не е безпринципна, а е принудителна заради влизането в Европейския съюз. Ако не беше съставена, България щеше да бъде отложена поне за още четири години. Друг е въпросът дали ще може да продължи след новите редовни избори. Отцепниците от НДСВ нямат никакъв шанс в бъдеще. Всеки е наясно, че бъдещото правителство ще бъде коалиционно.
05 Септември 2008 10:48
Брайтмане,
По всички други линии си нормален човек, но опре ли до Станишев, почваш да издишаш.
Не ти ли е ясно? Няма да гласува народът за него. Елементарна българска народопсихология - за добро или за зло. Костов не се беше олял чак толкова, но народът не го поиска и край. Не заради 800-те дни на Крадлив Дедо (той просто умело се намъкна когато трябваше) а заради безумното му високомерие. Станишчето върви по същия път и ще бъде изненадан по същия начин.
Нямало по-добри, казваш. Няма да споря, може и да си прав. Но ситуацията е такава, че ако не посегне към въдицата или кошницата за гъби, народът ще гласува и за дявола, само да не е тройната коалиция.
05 Септември 2008 11:17
Работил съм повече от десет години в БНР, но това не е достатъчно за да опознаеш страната си днес.Колежката е социолог, а аз съм "политик".Участвах във въстановяването на БСДП , рамо до рамо с покойния Д-р Дертлиев.Лявата "идеология"която днес споделя Европейския съюз не е чужда на тази стогодишна партия.Но не е необходимо да си "социолог"за да разбереш , че първо трябва да дадеш и после да искаш.Това е пазарното стопанство, на всеки според това което е дал на пазара на труда е определено място в икономиката на дадена страна.Така е в Европа , но не и у нас.Ако днес управляващите се "грижеха"за определяне на пазарната икономика в услуга на обществото , може би щяхме да имаме истинска Демокрация.Но да лишиш производителя и консуматора от истински пазарни отношения , за да натрупаш излишъци в националния бюджет и същевременно да не държиш сметка на незаконно забогателите си съпартийци и узурпатори на съвременната ни икономика е отстъпление от социалните идей на Демокрацията.Нима не виждаме как една европейска "монархия"например е силно демократична в своето управление.България е Република с остатъци от миналото управление на диктат и корупция , останало още от нейното освобождение.За тези сто години не се научихме да уважаваме себе си като народ , като нация!
05 Септември 2008 12:06

Демокрацията е счупена още през 1991 година, когато приеха сегашната конституция, в която липсва разделение на властите и цялата власт се дава на партията или партиите спечелили поредния вот. Те имат цялата власт, която необезпокоявано и напълно законно могат да упражняват четири години. И те го правеха и правят. И Беров и Виденов и Костов и Дедо и Станишев... Който има мнозинство в парламента има и законодателната и изпълнителната власт и прави с тях каквото си иска. И няма кой копче да му каже. Така е по конституция. Толкова е явно и ясно, че чак ми е болно и обидно като гледам как се заобикаля и избягва тази тема... А съвсем друго щеше да е ако тези две власти се избираха независимо една от друга (всяка по средата на мандата на другата)! Щеше да има много по-реално разделение на властите, отговорностите, контрола и пр. и пр...

Това разделение и този модел на управление е известен като президентска република и с този модел САЩ се превърнаха от колония в световна (в момента и единствена) суперсила за едни 200 години... Но явно не може човек да заспи тоталитарист и да се събуди демократ. Друго си е в теб да е и хляба и ножа - ти да си гласуваш бюджет, ти да си го изпълняваш и ти да си се контролираш. Чудя се как ли би изглеждал един бюджет приет с мнозинство на БСП (примерно) в парламента, но харчен от правителство на ГЕРБ (примерно). Едно е сигурно в такава ситуация - всеки лев ще бъде цеден и всеки харч ще бъде гледан под лупа... Стига толкова, че много се размечтах

05 Септември 2008 12:13

Брайтман, ако аз бях на твое място, щях да стана член на ГЕРБ и да засиля кадровия му потенциал. А не да се опитвам да изпъкна в някаква партийка, пък била тя и с име НАРОД. Е, както виждам и БСП е алтернатива в твоя случай... Това ако исках хем да бъда полезна, хем и някаква реализация да имам... Ще извиняваш за прямия текст, но трябваше да ти го кажа.

05 Септември 2008 12:20

Ако не беше съставена (коалицията), България щеше да бъде отложена поне за още четири години.


Софиянеца, това съвсем не е сигурно. Решението за влизането ни беше повече политическо отколкото експертно (т.е. не беше зависимо от реални показатели). Още повече, при алтернативата Румъния да влезе, а ние не и да се отвори различна работа на бюрократите в ЕС, мисля, че при всички случаи щяха да ни преглътнат заедно с Румъния... Освен това, ако добре си спомням, в договора, който беше вече подписан (през април 2005-та) се предвиждаше отлагане само с една година, а не с четири!

05 Септември 2008 13:21
народът ще гласува и за дявола, само да не е тройната коалиция
Аз лично, смятам точно това да направя и вече съм го заявявал многократно във форума. Не ме интересува, какво ще става после, да става каквото ще! Само да видя мазните им физиономии на тия в калта! Това ми стига! Яд ме е само едно - че до изборите много малко хора ще им светне тая истина в тъпите глави!
Сократ-май, !
05 Септември 2008 13:33
Писна ми,
като цяло доста безмислена статия, но
има и друго, според мен по-опасно - мнозинството, до което беше докарана тази коалиция в парламента, на практика показва проблем на демокрацията. Парламентарното мнозинство узурпира властта - това, което наблюдаваме и по време на вотовете, че няма никакъв механизъм тази власт да получи коректив. Тя не го допуска. Смисълът й е самоцелен - властта. Но е много зле за обществото, защото не разрешава, не допуска да се въздейства върху коалицията. Тя се е отделила от естествените механизми на демокрацията.
Тамън да напипа нещо и се отплесна към темата за опозицията, заради която май е и написана статията. А тук има нещо много важно. Мнозинството в парламента получава цялата изпълнителна власт. Ням разделение на властите, а това е опасно. Изходът - от парламентарна към президентска република. Пряк избор на изпълнителната власт, пряк избор и на законодателната власт, а всяка една от тях може и трябва да е коректив на другата, освен ако не се получи пак същото - мнозинство на една партия и в двете власти, но пряко избрани от народа, а не едната назначена от другата. После може да има разминаване между мандатите им, което е добре.
05 Септември 2008 13:40
Сократе,
сред мойте познати не се сещам за човек, готов да гласува за Станишев...Аааа, сещам се за един, при това философ по образование. Може да е стоик!
Но за Гейчо ще гласуват много, прекалено много възрастни. От село и малкия град. И от големите също. Гледат кроткото очилато момченце /очилата много се харесват на възрастните, придават сериозност/, раздват се на идиотската му невинност и...
А и ББ ще има гласове, но той май рано започна и вече губи скоростта.
Още повече, че червените - не тройната коалиция - червените, започнаха да купуват откровено гласове. Което хората не го разбират като неморално, а като "грижа на Партията /с ммноооого голямо П, една е тя/ и правителството за народа".
Що се отнася до счупения механизъм на демокрацията - изначално е сбъркана базата на това мнение. Къде я видяха тая демокрация, че и с механизъм, та да се и счупи? От прекомерна употреба? Дрън-дрън!
Социолози, политолози, идиотолози.
05 Септември 2008 13:49
Нещо интересно за Гейчо:

Пропуснали са само да кажат /може би, защото са сериозни хора, не като мен развейпрах /, че Станишко е взел готовата булка от свой приятел - трета употреба. Преди това е била женена. Дето казваше дядо ми за един - той една жена не може да оправи, селото /в случая държавата / ще оправя!
Ами нещо не става. Затова - препоствам го.

ТРИТЕ Н

С тях може да бъде определен премиерът Станишев – невежа, некадърен, неадекватен. Все черти, които се видяха най-после по време на учителската стачка.
И оставят в човека едно неудовлетворение и един въпрос

– а защо досега не забаелязахме това? Може би трябваше да избухне кризата, за да схване българинът, че управлението на страната е поверено на човек, нямащ си представа какво върши, как да го върши, защо да го върши.
На първо място пак се доказа, че човек трябва да има подготовка дори, за да работи като уличен метач.
Камо ли да управлява държавата на базата на дипломната си работа за ролята на униформата в Червената армия.
Това, че е роден със златна лъжичка в устата, в семейството на висш функционер на БКП, е убедило младежа в собствената му неповторимост и всезначимост.
Още повече е нараснало самочувствието му след следването в родната му Русия и задължителната за подобни партийни отрочета диплома. След което стана партиен



лидер – известен само на партийните си другари, изявен партиен бюрократ, книжен плъх.
А после го ...избраха? Назначиха? Поставиха? С две думи стана премиер. Без управленски опит и знания, без дори житейски да има представа как се ръководи нещо.
За кадърността му няма смисъл да се спори. В момента официалната инфлация у нас е 13, 13 % - най-голяма от въвеждането на борда.
Което пък добре илюстрира колко кадърен е да управлява държавата и да ръководи развитието на стопанството.
А неадекватността му лъсна по време на стачката. Дълго време Станишев се правеше, че не я забелязва.
После започна да си играе на изчакване. Поведение, подобаващо на човек, учил се от руската военна история.
И най-вече от Кутузов, сразил Наполеон не в сражение, а с тактиката на изгорена земя.
Проблемът е – а кой ще живее на изгорените територии, които неминуемо ще останат след тройната коалиция?
И още един проблем – инатът на инфантила да признае незнанието си. И или да се учи, или да напусне поста си.
Станишев постоянно повтаря: “Не давам!...Не давам!”. Не искал, видите ли, да се отказваме от борда.
Което никой и не желае. Но е удобно като параван. Обаче...Дали няма някакви други идеи зад това повторение?
Зли езици говорят, че много искал да се откаже от борда и се опитва да използва учителската стачка като предлог.
Що се отнася до “Не давам”... Пак лоши хора се питат - какво ли биха викали проститутките, ако обявят стачка?
Но това са зли езици. И ние не им вярваме. Вярваме в разума, познанията и уменията на любимия партиен лидер и държавен ръководител.


ПЕНЧО ТАНЧЕВ



Редактирано от - генек на 05/9/2008 г/ 13:53:16

05 Септември 2008 13:52
Радвам се, че все по ясно изплува основната идея: ДЕМОКРАЦИЯТА В БЪЛГАРИЯ Е СБЪРКАНА.
Казвал съм го неведнъж: нещо не е наред, щом 41 депутати с по 3 карти могат да гласуват 7 милиона българи да бъдат обесени. И това се превръща в закон. Евентуално може би има начин да се подаде протест до Конституционния съд, но междувременно решението остава в сила.
Знам, казусът е пределно парадоксален, но може ли някой да го обори?
05 Септември 2008 14:12
нещо не е наред, щом 41 депутати с по 3 карти могат да гласуват 7 милиона българи да бъдат обесени. И това се превръща в закон. Евентуално може би има начин да се подаде протест до Конституционния съд, но междувременно решението остава в сила.


Сократе, поизхвърляш се ми се струва...
Не защото 41 депутати НЕ МОГАТ НАИСТИНА да гласуват с по 3 карти и да направят, коя-да-е-дрисня закон...
Но все пак България европейското право има приоритет над националното (в случай на противоречие) - закондателството на ЕС забранява смъртното наказание... ТАКА ЧЕ РЕШЕНИЕТО НЯМА ДА ВЛЕЗЕ В СИЛА - поне не за обесването на 7 млн. българи...

А КС - не се надявай, и той е купен... Ако някой може да спре Бг властници това не е КС, а прокуратора Пилат Понтийски (ЕС)...
05 Септември 2008 15:08
Мики,
Винаги се радвам, когато ме оборят аргументирано. Затова е форумът.
Но ти сам можеш да подхвърлиш някоя пределно идиотска идея, която с лекота би минала през НС, стига да има желание. Нека си припомним само закона Ванко 1.
Проблемът си остава: на практика това не е парламентарна демокрация, а парламентарна диктатура.
05 Септември 2008 15:17
Брайтмане, ти на кой свят живееш бе човек? Нима не се срещаш с хора. Нито в градовете харесват Станишев - хорат са що годе интелигентни и могат да си вадят изводи. Нито пък в селата го харесват- съюзът с ДПС ги вбесява. А и Електората на БСП не гласува за Станишев а за партията, без значение кой е начело. И теб да сложат начело на БСП все същото.
Дали има алтернатива на станишев. Та вземи и погледни кой води всички рейтинг класации- Бойко Борисов. Е той няма алтернатива а не Серги. Защо ли харесват Бойко много Просто е той е достъпен и разбираем
1.Бойко е Мъж- не е обратен
2. Роден е в България- не в др. Държава
3. Учил е в България
4. Бил е войник/мъжкар/
5. Не е защитавал интересите на др. държава
6. Каквото говори го изпълнява
7. Три пъти вече печели избори, а в БГ обичат победителите
8. Алтернатива е на ДПС
9. Харесват го и Вашингтон и в Москва и В ЕС- Германия, Франция., Италия
10. Не е крал нито той но баща му.
11.Каквото е в момента си е благодарение на него, а не е наследник на партин вожд

Да прожължавм ли ? Ето това е алатернативата
05 Септември 2008 15:28
Проблемът си остава: на практика това не е парламентарна демокрация, а парламентарна диктатура.


Напълно си прав, Сократе, напълно си прав... Както би казал оня кадър Балкански: "И едно магаре да сложиш за депутат - и него ще ти избера"...

Още Русо през XVIII в. ясно е дефинирал НЕОБХОДИМОСТТА ОТ РАЗДЕЛЕНИЕ НА ВЛАСТИТЕ като основа на демократичното общество... Някой из форума спомена, че дефекта е още в конституцията от 1991 г., която СИЛНО (и според мен преднамерено) НАРУШАВА БАЛАНСА в посока на законодателната власт, превръщйки изпълнителната в прост дериват, а законодателната в храненик...
05 Септември 2008 15:40
Е,
И толкоз.
05 Септември 2008 15:40
11.Каквото е в момента си е благодарение на него, а не е наследник на партин вожд


Дядо Мраз,
съгласен съм, че Серьожа Дмитриевич е пътник... но не прекалявай с патоса - не че повечето от 10-те точки нямат известно основание, но ТОВА Е ТЪРСЕН PR-ЕФЕКТ... И пълна глупост това, че ББ е това, което е в момента благодарение на себе си...

ББ е продукт на пропагандната машина, който се лансира целенасочено още от 2001 г... Поните ли как ИЗВЕДНЪЖ никому неизвестния до тогава бодигард взе да дава интервюта по печатни и електронни медии (даже в "Ах, тези муцини" на Катето Генова гастролира) и да со позволява да дава оценки за неща, ОТ КОИТО ХАЛ ХАБЕР СИ НЯМА - съдебната практика, напр.

Ако кръговете, които инвестират в него ВЕЧЕ 7-МА ГОДИНА не бяха решили да го лансират като алтернатива, ББ още щеше да е дребен охранител занимаващ се с кварталните ротативки, вервай ми!!! [/left]
05 Септември 2008 16:05

В такъв случай Брайтман, остава Атака . Е и ДПС разбира се. А, да, има и още един избор - писане на програми за партии, които никога няма да видят шанс за реализация. Ноо... избора си е твой, разбира се... Със здраве.

05 Септември 2008 16:26

Е, Брайтман, знаех си че си разумен човек и ще намериш в края на краищата реализация на възможностите си. И да ти кажа честно (без ни най-малко ирония), ако в ДПС има човек като теб ще съм малко по-спокойна (за България). Успех!

05 Септември 2008 16:36

Уважавам твоя избор. Успех!

05 Септември 2008 16:37
Генек явно си схванал основният проблем на бг ИЗБИРАТЕЛЯТ (че те политиците са ясни).
Хората са го казали просто и ясно, човек избира ЛИЧНОСТ, не идея, не партия дори. И, което е най-важното, тези които правят ИЗБОР, обикновено имат паспорт, сирече, преведено на юридически език носят ОТГОВОРНОСТ (правна, криминална, тука параграфа може да се намеси да доуточни). Точка. ОТГОВОРНОСТ. Ама нали пенсията много мрази да е отговорен за квото и да е.....та затова и са на този хал.
05 Септември 2008 19:03
В Проект на БСП "за ляво развитие" до към 2030 г. , България вече е /или навлиза/ , в "постпреходен период" на своето развитие ... Голямото /на БСП/ завоевание от началото на прехода , е приемането на нова Конституция ... И нещото повече - През новия период , днешната ни Конституция , може да се разглежда като практическа основа на политиката на БСП , "за преодоляване на кризата на демокрацията..." Фор-умници , моля , че и ми помогнете , да разчета "прехода" и резултата му за днешното състояние на "демокрацията", през Конституцията , която си имаме , за съответен илач да я имаме , значи и да знаете ...

05 Септември 2008 19:05
Брайтман, Ако някой ден си промениш мнението за беспатийноста - обади се!
05 Септември 2008 19:22
Брайтман,
съжалявам, обаче оферти се дават на хора търсещи. Няма смисъл да си губим времето когато няма реален интерес а чисто любопитство!
05 Септември 2008 19:32
Ганчев,
Поне за "реален интерес" у Брайтмана мога да ти гарантирам 90%.
Естествено, доколкото е възможно такова нещо във форума.
05 Септември 2008 20:41
Като цяло на българите ни липсва достатъчно култура, дисциплина и чувство за отговорност, поради което сме на опашката на Европа.
Така например родните партии (леви или десни - без значение) нямат достатъчно чувство за отговорност и интелект да ни управляват нормално. Тези които са в опозиция пък нямат интелекта и разума да се обединят и се преборят с управляващите, които са превишили дадените им от закона правомощия.
Правосъдната ни система няма достатъчно интелект и умения да разпознае и да постави на топло крадците, спечелили на избори народното доверие.
А ние - електоратът нямаме нужния, интелект, култура и чувство за отговорност, за да определим кои са най-свестните люде, съответно партии, на които да делегираме отговорността да ни управляват.
05 Септември 2008 21:20
Имам повод от "лайсната" , Сократе - май ...
Като не ми реагираш , продължавай да си чатиш "на празно" ... От останалите , не чакам и жално ми иде ...

05 Септември 2008 21:47
Бигъле,
На твойта мисла не всеки може да смогне, та затуй да ми е простено, ако не съм реагирал навреме.
За прехода какво да ти кажа - всеки си го знае. Трябваше да стане като с комунизма: след 20 години да дойде светлото бъдеще. Е, не ще да идва пущината. За някои дойде, вярно си е. Да гръмнеш бяла мечка за 75 бона в зелено, туй навремето не можеше да си го мечтае и другарят Кубадински, пък сега си го позволява някакъв бизнесмен втора ръка. За българските селища във Флорида само легенди чуваме.
Аз съм доволен - има хляб, има сиренце (то пък едно сирене), тая пролет и до Египет отидох (още изкарвам парите по тоя харч). Бива. Да благодарим на Партията и Правителството.
05 Септември 2008 22:17
В ек на ек , доволен ми идеш , Сократе , че и май ... Е , в днешното ни време , Сократ е абсурдно да бивам , че и сори дори ...

05 Септември 2008 22:30
В добавка и към този момент , над Бургас хвърчат фойерверки ... Не са над Общината ... Празнуват Съединението , като фестшоу ... Да им имам акъла , на мислителите ... Лятото тук продължава , че и мерси ...

05 Септември 2008 22:43
И още впрочем , Сократе-май мили ...
Колко требе да съм ясен и непросто , Братко ... ? Не мисля , да съм в грешка в подхода си към Фор-умниците ... Обръщам се към словодействащите ... Като са , нека и отговорни да бъдат за същото ...

05 Септември 2008 23:09
България няма демокрация и свободен пазар, и, което е по-страшно, няма как да ги постигне сама. Демокрацията ( като някаква абстракта форма ) беше въведена отвън, както някога социализма от Червената армия. Ние нямахме дидиденти, движения, Унгарски събития, Пражки пролети, Солидарности, даже самиздат и там-издат. Имаше някакви хора с омачкани шлифери, които се пренаредиха според ситуацията. До ден днешен в БГ >демократичния> политически живот, избори, парламент, съдебна власт ( леле пък там) фондации и т, н, - всичко е ТОТАЛНО ( производно от тоталиристично) МЕНТЕ.
Но наи ме плаши неспособността и нежеланието на българите за промяна, абсолютната им невъзможност да осъзнаят някакъв общ интерес.
Затова шепа самоназначили се >>елити>> плюс мутрите ще правят всичко, каквото си поискат, а ние ще гледаме умно и ще говорим много. По кръчмите. Те нали и без това са пълни, значи сме добре, другото няма значение.
05 Септември 2008 23:21
Интересен ми идеш , мили Бегемот ...

05 Септември 2008 23:57
Сидеров сезира Петко Сертов за връзки на Доган с турски екстремисти
Лидерът на ДПС: Волен е перколясъл

MEDIAPOOL.BG- 5 Септември 2008
Лидерът на партия "Атака" Волен Сидеров отиде в петък при директора на Държавна агенция “Национална сигурност” Петко Сертов, за да му предаде данни за връзки на председателя на ДПС Aхмед Доган с терористични организации и мафията в Турция...- Натиснете тук
06 Септември 2008 00:00
Доган отвърна на удара! "Сидеров е перколясъл"
ACTUALNO.COM-05.09.2008-
...Ахмед Доган отговори мълниеносно на обвиненията на Атака, че още със създаването на ДПС през 1990 г. той е бил вербуван от турската национална разузнавателна служба...- Натиснете тук
07 Септември 2008 01:38
Демокрация в България никога не е имало. Друго е счупено.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД