Изпълнителният директор на агенция "Маркет Линкс" Румяна Бъчварова е завършила социология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работила е в БНР, след това се е занимавала с проучвания в различни социологически агенции.
------------
- Госпожо Бъчварова, какво е разположението на политическите сили в момента - няколко месеца преди изборите?
- Очаквам някъде в началото на октомври да имаме по-ясна картина. Това, което регистрирахме до юли, е отзвук от резултатите на местните избори. Факт е, че за тези 7 месеца след местния вот на практика не се промениха политическите ориентации. Струва ми се обаче, че на политическо ниво ще има прегрупиране, за да се спечели определен процент от избирателите. Така че от октомври до Нова година вероятно ще има раздвижване. След това до май ще добием ясна представа за нещата. Онези, които представят сега резултати, според мен нямат реален поглед за състоянието на нагласите. Всички изстреляни данни в момента по-скоро са някаква кампания. За да интерпретираш определена електорална нагласа, трябва по-дълго да наблюдаваш.
- Имате ли впечатление как ще се отразят социалните обещания на БСП върху електората на соцпартията и дали ще има прегрупиране към левицата?
- Не бива да забравяме, че всеки политически акт предизвиква противоречив резултат. Няма съмнение, че тези усилия ще получат отзвук в средите на БСП, но едва ли ще консолидират разколебаните леви привърженици. Ясно е и, че ще отблъснат хората с дясно мислене, защото разбират, че обещанията месеци преди изборите са връщане към форма, декларирана в началото на мандата през 2005 г. Обещанията обаче останаха неизпълнени. Политическото поведение на БСП показваше много голяма твърдост. Всички платихме цената на учителската стачка преди една година - и децата, и учителите, и родителите. Тогава поведението на правителството беше крайно, категорично, неотстъпчиво. Сега виждаме една готовност за раздаване на пари, а това по-скоро ще разочарова левите привърженици.
- А какво въздействие ще има протестът на млекарите? Реакцията на кабинета бе да отпусне онези 60 млн. лв. от хазната, дори ако не получи благословията на ЕС. Сега Брюксел търси форми да помогне на българските стопани, поне така твърдят вицепремиерът Меглена Плугчиева и аграрният министър Валери Цветанов.
- Безспорно ще има отражение върху сектора млекопроизводство. Но за хората, които се опитват да разчитат политически знаци, ще е знак за неумение за адекватна политика. Но дори и такъв драстичен случай не се отразява на стабилността на коалицията.
- Като казахте коалиция - има ли бъдеще сегашната коалиция след изборите догодина?
- За да се отговори на този въпрос, трябва да видим как коалицията ще стигне до следващите избори. Но по-интересният въпрос е как ще се опита да си раздели онова, което обявява за позитиви от политиката си. Ще се намерят факти, с които управляващите ще се опитат да докажат, че са имали успешен мандат. Очеваден факт е бюджетният излишък - той е измерим и това е неговото предимство. Интересно ще бъде как НДСВ ще се опита да се възползва. Би било неестествено тази коалиция да има втори мандат, защото никой не беше гласувал за нея през 2005-а. Извън очевидния факт, че е политически безпринципна, има и друго, според мен по-опасно - мнозинството, до което беше докарана тази коалиция в парламента, на практика показва проблем на демокрацията. Парламентарното мнозинство узурпира властта - това, което наблюдаваме и по време на вотовете, че няма никакъв механизъм тази власт да получи коректив. Тя не го допуска. Смисълът й е самоцелен - властта. Но е много зле за обществото, защото не разрешава, не допуска да се въздейства върху коалицията. Тя се е отделила от естествените механизми на демокрацията. В истинските демокрации се знае, че трябва да има опозиция и тя трябва да е коректив, защото е полезно и за управлението. А тук има абсолютно сепариране на управляващите от всички останали. Зле за всички и за страната е тази конфигурация да се повтори.
- Това ли е причината опозицията да е толкова безсилна и беззъба?
- Не бих казала, че е беззъба. Вземете всичките вотове на недоверие, вярно - безплодни, но пък издават позиция. Тук става дума за това, че механизмът е счупен. Сегашното състояние на опозицията е резултат и от това, а не само от вътрешните й противоречия. От това, че системата на властта не й позволява да диша. Това вероятно е реваншизмът на БСП по отношение на десните, амбицията на ДПС по отношение на всички останали или опитът на НДСВ за оцеляване. Но в крайна сметка всичко това доведе до счупване на механизма.
- Ще доведат ли до някакъв резултат последните изяви на опозицията - подписката срещу управлението например?
- Няма как да дадат резултат. Надявам се да повишат авторитета на опозицията, защото това е вотът на всички, които мислят различно от правителството. Усилията биха били успешни, ако успее да промени мисленето на гражданите, ако преодолее апатията. Ние имаме едно абсолютно монолитно мнозинство в парламента и от другата страна - почти симетрично, негативно отношение. Не толкова монолитно, но негативно отношение към правителството. При този дисбаланс нищо не се случва. Не вярвам, че правителството ще чуе гласа на опозиционно мислещите граждани, но трябва да има знак хората да разберат, че са някакъв фактор. Не биха могли да се случат улични бунтове, защото животът е друг. Но в нова ситуация обществената комуникация е различна. Знаците от обществото се изразяват по друг начин, затова в развитите държави се следи внимателно обществената реакция и се съобразяват с нея. При нас не е така. Да вземем вчера (онзи ден - бел.ред.), когато ваши колеги ми казаха, че на сайта на всяко министерство са публикувани благодарствени писма.
- Това ни връща в едни други времена.
- А, да. Аз веднага попитах: А не са ли публикувани и критичните писма. Ако беше така, тогава бих казала, че правителството има открита политика. Впрочем има много неща, които ни връщат към социализма - например съобщението на правителствената пресслужба, в което едно събитие (първата копка на АЕЦ "Белене") се определя като символично - символична първа копка... След това са написали, че не е определен инвеститорът. Всъщност не е ясно какво ще се случи. Това е прекалено много пиар. Прекалено!
- Какво е мястото на "Атака" в целия този пъзел?
- "Атака" е политически субект, който е много адекватен на социалното си представителство. Действително има такава група на крайно недоволни, която изисква крайни позиции. Партията вече не е националистическа във вида, който ни караше да се притесняваме. Но е един много точен глас на една група от хора, но политически бойкотирана и отляво, и отдясно. Нея така я устройва, защото си запазва уникалната позиция. Ако някой я допусне до реално управление, ще се види много ясно несъстоятелността на "Атака" да провежда истинска политика.
- Как ви изглежда следизборна коалиция между ГЕРБ и "Атака", изобщо възможна ли е такава конфигурация?
- Ако вярваме на декларациите на ГЕРБ, тя не би се случила. Но в българския политически живот всичко е възможно. Доказва го практиката. Темата за коалициите измества реалното политическо говорене. Ние нямаме говорене за принципи, реални политики, за перспектива на държавата, а за коалициите. Това е вредно, защото формира у гражданите мисленето за политиката като за пазарлък. Но вече втори мандат темата е кой с кого ще се коалира. Според мен, който има сериозни планове за българската политика, трябва да излезе от тази схема.
- Струва ми се, че сега говоренето за коалиране се измести към следизборните съюзи. Преди беше точно обратно - как да се коалират, за да влязат в парламента. Каква е възможността все пак от предизборно обвързване?
- Проучванията от последната година показват, че има много силно негативно отношение към коалициите. То се дължи основно на впечатленията от тройната коалиция. Анализите показват, че която и да е коалиция печели по-малко гласове, отколкото сбора на всяка една партия. Затова мисля, че политиците вече са наясно и се опитват да следват линията на самостоятелно участие на изборите. То е рисково за малките партии, но пък е по-адекватно, отколкото досегашното виждане. Струва ми се, че е възможно обаче коалиране между ЛИДЕР и ВМРО, но това ще е краят на ВМРО като политическо присъствие, защото тази партия запази някакъв образ в общините. Ако влезе в такава коалиция, ще напусне този образ. Интересно е дали ще има либерална коалиция между ДПС и НДСВ.
- Ще има ли според вас?
- По-скоро е възможно. ДПС е като влак, на който се товарят много политици, които иначе не могат да влязат в парламента. Така движението засилва влиянието си и няма нищо против да продължи в същата посока. НДСВ няма ресурс сама да влезе в парламента, още повече, че е тежко разцепена. БНД остана със символите на тази пария и стои малко по-вдясно.
- Каква според вас ще е съдбата на отцепниците от БНД?
- Те са хората, които изнесоха управлението на НДСВ, имат очевидни управленски умения. Затова сега въпросът е да докажат и политическите си умения. Но в момента не се регистрират с такъв потенциал. Към тях отношението е също неглижиране от страна на останалите партии.
- Има ли хляб в идеята успешните местни коалиции да се повторят в национален мащаб?
- Мисля, че в новата история няма пример, в който успешна местна коалиция да се приложи в национален мащаб.
- Защо?
- Защото политиката по места е различна от националната. Имам един познат с дясно мислене, който наскоро ми каза, че най-добре работят на местно ниво с крилото на Жан Виденов. Ако говорим за ситуацията в Пловдив (където управляват ВМРО и ГЕРБ), там също няма някаква сериозна политика.
|
|