:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,844
Активни 728
Страници 17,409
За един ден 1,302,066
Консулт

Банките забавят, но не забравят

Финансовите институции са готови на всичко - от психологически тактики до съдебно дело, за да си върнат парите, дадени на заем
Снимка: Борислав Николов
Преди да вземе заем клиентът трябва добре да прецени дали ще може да го изплаща в продължение на години.
"Здравейте. Имате просрочени задължения по кредит. Приканваме Ви да ги погасите в най-скоро време. Ако имате затруднения, може да се търси вариант за промяна на погасителния план или за рефинансиране". Който чуе такова съобщение по телефона от учтив женски глас, не бива да си прави илюзии, че ще му се размине. Банките ползват цялата гама от методи - от психологическото внушение до съдебното дело, за да си върнат парите от кредити. Тръгне ли човек надолу по спиралата на нередовното обслужване на заема си, единственото, с което ще се сблъска, са проблеми.



Възпитано обаждане по телефона или напомнителен sms



е първото и най-невинно нещо, което сполетява кредитополучателя при забавянето на 1-2 вноски. Банките у нас масово работят със специални фирми, чиято основна дейност е да събират дългове. "Практикуваме т. нар. меко събиране на дългове, което означава, че сме колцентър. Имаме обучени телефонни оператори, чиято основна работа е да се свързват по телефона и да убедят клиента да си плати вноските", разказва изпълнителният директор на "ЕОС Матрикс" Райна Миткова. Дружеството работи с банки, дружества за потребителски кредити и телекоми.

Още от първия ден закъснение с вноската по заема клиентът привлича вниманието на банката. Различните трезори предават на различен етап случая на фирма за събиране на вземането. "Може да е от първия ден закъснение, от 15-я или от 30-я, но след 3-месечно закъснение, подходът е много по-строг", обяснява Миткова. Операторите се свързват с клиента, за да изяснят причините за закъснението и начините за излизане от ситуацията. "Учим колегите да се вслушват в обясненията на гражданите, за да може в рамките на 3-5 минути да се ориентират що за човек е срещу тях и по какъв начин да могат да му въздействат. По тази причина повечето ни колеги са жени, тъй като те по-добре се справят с този вид психологически убеждения и по-лесно влизат под кожата на хората", казва Миткова. Понякога на клиентите се пращат писма или дори се пристъпва към посещение на адреса за изясняване на проблема.

Когато всичко това не помага, първото нещо, което се случва на един банков длъжник, е да влезе в Централния кредитен регистър към БНБ (виж карето). Всеки месец трезорите отчитат там своите закъсали клиенти. Попаднал веднъж в "черния списък", гражданинът се разделя с шанса си за нов кредит, лизинг или стока на разсрочено плащане. Дори да плати, го чака и наказателно обезщетение. Обикновено то е равно на законната лихва, която на годишна база е 10% плюс ОЛП (основен лихвен процент), т. е. около 15% за тази година.

Някои банки са по-търпеливи и дават шанс дългът да се събере с "меките" методи в рамките на 3 месеца, но други не чакат повече от месец. Ако клиентът продължи да не плаща над 90 дни,



някои трезори започват съдебни процедури



Защото за кредит, който не се обслужва повече от 90 дни, банката трябва да заделя в резерв 100% от сумата на заема според изискванията на БНБ.

Завеждане на дело е тежката артилерия в битката за погасяване на заема. В интерес на истината, това е най-неблагоприятният вариант за банката, защото отнема време и не носи печалба. Стига се до позната картина - запор на заплатата, на банковата сметка, забрана за напускане на страната, възбрана върху имущество - движимо и недвижимо, описи на жилище или автомобил и накрая публична продан на търг. Но често длъжникът е достатъчно хитър да прехвърли имуществото си на близки, работи в сивата икономика и няма официална заплата, намира се в чужбина и не може да бъде открит.

Повечето проблемни заеми в момента, естествено, са потребителските, особено необезпечените, които могат да стигнат дори до 20 000 лв. С жилищните кредити българинът гледа да е редовен, защото рискува да остане без жилището. "Ако човек си прочете внимателно договора за кредита, там пише, че още с първата просрочена вноска банката може да направи кредита предсрочно изискуем и да изиска плащане веднага", казва Райна Миткова. Само че банките нямат интерес да се възползват от тази клауза и гледат да изчакат поне 3-4 месеца гражданинът отново да започне да си плаща вноските.

"Нашият съвет е да се сключи извънсъдебно споразумение. С него кредитът може да се преструктурира, да се намери начин да започне да се изплаща, за да не се стига до тази принудителна процедура", казва шефката на "ЕОС Матрикс". За да спаси апартамента си, клиентът дори може да рефинансира заема. Това означава да вземе нов кредит от небанкова институция, с който да върне заема си към банката, и след определен гратисен период да започне редовно да изплаща новия кредит.

Длъжниците е добре да знаят, че дори банката да извади изпълнителен лист и да предаде кредита за събиране от съдебен изпълнител, все още има шанс имотът или автомобилът да не бъдат продадени.



Закъсалият гражданин има право да спре процедурата



пред съдебния изпълнител, като веднага трябва да плати 30% от дълга и да сключи споразумение, с което в рамките на 1 година да доизплати останалата част. В краен случай, ако няма друг вариант освен разпродажбата, по-добре е длъжникът сам да си намери купувач, който е готов да плати по-висока сума. Стигне ли се до публична продан чрез търг, шансът да вземе изгодна цена за жилището или автомобила си, е по-малък.

Доскоро процедурата по разпродажба на вещите на закъсали длъжници беше доста непрозрачна и носеше риск съдебните изпълнители да подсказват на свои близки, че могат да купят по-евтино имот. Причината е, че до март т. г., когато влезе в сила новият ГПК, обявите за продажбите се закачаха само в кантората на съдебния изпълнител, в общината и на самия имот. От 1 март списъците с обявите се поставят задължително и на табло в районните съдилища.

Нароилите се напоследък фирми за кредити може лесно да отпускат заеми, но не се предават, когато трябва да си вземат парите от нередовните клиенти. В случая става дума за по-малки заеми - до около 5000 лв., при това необезпечени и предназначени за по-рискови потребители. Събираемостта е в пъти по-ниска от тази на банките, но това е включено и в цената на кредита - лихвата е много по-висока в сравнение с банковия потребителски кредит.



Телекомите си имат "черни списъци"



Телекомуникационните компании пък си правят вътрешни "черни списъци" на гражданите с неплатени сметки, макар че не ги обменят помежду си. Клиент, който е получил карта или телефон от "Глобул", например, но не е погасил дълга си, не би могъл да получи друга карта от тях. Въпрос на вътрешна политика на различните компании е колко месеца изчакват клиента, преди да го включат в "черния списък". "Човек, просрочил сметката си над 6 месеца, вече не би могъл въобще да се върне като техен клиент. Прощават се по-невинни закъснения до 90-120 дни. Компаниите предават на по-късен етап проблемните си клиенти на фирма за събиране на вземания - чак след поне 3 месеца. Събираемостта е доста по-ниска от тази при банките - около 15% до 30%. Съдебни дела телекомуникационните компании завеждат на по-късен етап и то само за по-значими суми, защото по принцип дълговете към операторите са между 50 и 150 лв.





---------------

Кога кредитът става лош?

Десислава Николова, "Моите пари"



Всички банкови кредити се регистрират в единна система. Това е Централен кредитен регистър (ЦКР), чрез който се предоставя онлайн информация за задлъжнялостта. Не навреме погасяваните кредити попадат в различни групи:

Редовни кредити

Това са заемите, при които главницата и лихвите се изплащат текущо, според условията по договора за кредит. Допуска се забавяне на плащането до 30 дни, но само когато е оправдано и е допуснато случайно.

Кредити под наблюдение

Това са кредитите, при които са натрупани просрочени плащания по главницата или лихвите в рамките на 31-60 дни. За да стане един заем под наблюдение, нарушенията по договора трябва да са несъществени.

Нередовни кредити

За такива се считат кредитите с натрупани просрочени плащания по главницата или лихвите 61-90 дни. Това е значимо нарушение и се предполага, че длъжникът е с нестабилно финансово състояние.

Необслужвани (лоши) кредити

Това са кредитите с над 90 дни забавяне, които стават предмет на съдебно производство.

Банките са длъжни да предоставят информация в регистъра за всички кредити и за настъпилите изменения по тях в срок до 5 работни дни. Същевременно ежемесечно до 15-о число на месеца банката подава информация за размера на дълга към края на предишния месец. За физически лица срокът за промяна на статута от нередовен на редовен платец е 1 месец, след като дългът е погасен в срок. Ако кредитополучател желае да получи справка от регистъра за размера на оставащото задължение, той трябва да подаде искане до всяка банкова институция, включително и БНБ. За това заплаща такса. Ако открие, че има невярна информация, единствено банковата институция, подала данните към системата, има правото да извършва корекции. Това става с подаване на искане до съответната банка, която е длъжна в 7-дневен срок да се произнесе.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Фирмите за кредити като "Jet Finance" обикновено чакат около 6 месеца нередовния клиент да си плати вноските и чак тогава пристъпват към дело.
14
11705
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
04 Септември 2008 23:55
Мда, странно, уж балон няма, а кой знае защо се е промъкнала една такава статийка за нередовните платци Сиреч, сещай се българино, да си плащаш дяволъка, с лихвите.
05 Септември 2008 01:45
Няколкото победни години на възходящ тренд при кредитирането предполагат известен следващ период на просвещаване като как се рефинансират взети на юруш кредити.
05 Септември 2008 02:24
Финансовата криза отпреди 1 година удари целия свят и БГ не е остров на спасението.
Сега олигофрените дето са се налапали с кредити без да мислят как ще ги връщат просто ще издухат супата.
И българсия балон с необезпечените кредити и надутите цени на имотите ще се пукне.
05 Септември 2008 05:31
А пак са по човечни от американските банки.При нас банката направо ти конфикува целия дом.Не ги интересува че 20 години си го плащал редовно.Дом за $300, 000 може да бъде продаден от банката за $25, 000 защото толкова им дъжиш.За теб един болшои хуи.Същото е и за колите.Остават ти три вноски и да я изплатиш но неможеш да ги платиш и ти я конфискуват и продават.Но за други заеми можеш да преебеш банката като банкрутираш и да не платиш нищо.Но оставаш с рекорд и по трудно некои ще ти даде отново заем или голяма лихва щте искат.
05 Септември 2008 06:33
Хъше , тука става дума за потребителски кредити в тамките на 5-10 гранд.
Като почнат да гърмят по ипотеките да не мислиш че банките нема да им чопнат панелките ?
05 Септември 2008 09:44
Хъше, ами като ти остават три вноски за колата и не можеш да ги платиш - продаваш колата, плащаш си заема и си купуваш друга с парите, които ти останат.
Не виждам какъв е проблема... И на загуба да я продадеш, пак по-добре отколкото да ти я конфискуват.
С къщата е по-проблематично, че не се продава толкова бързо...
*
А между другото къде са тия къщи за $25, 000 да купя няколко...
05 Септември 2008 11:08
Нищо ново - от 90-те години съществуват в БГ тези фирми. Нормално е - част от непрестанното финансово обучение на българина. Полезно е за него, зер зел си пари само срещу ЛК - ами връщай ги де, айде до кога ще те чакаме.
05 Септември 2008 12:25
Дават ли ти - земай!
05 Септември 2008 13:21
Кракатау,
дават ли ти - дръж, гонят ли те - беж!
05 Септември 2008 13:24
Има и по-гадняри. Аз съм с кредит от една банка - няма да й казвам името на Райфазена. Дата за вноската е 15. Всеки месец на 14 започват да ми напомнят. Аз нямам не пропусната, забавена с ден вноска нямам. Обаче - звънят и...
А от миналия месец започнах най-учтиво да ги псувам. И какво? Пак звънят. Обаче, нито протестче след псуването. А да ме накарат да псувам - бая труд трябва. Но успяха.
05 Септември 2008 14:41
ХАХА май не сте наясно и си мислите че хората зели кредити ще изгърмят. Да ама в некоя друга страна. Хаха само стойте и гледайте как ще останете голи по хартийки. Скоро се задава фреееее бордчее фреееее. После ще ви гледаме по CNN на виденовата зима
И хартйките ще стават за тоалетна хартия. А тия дето са земали кредит за някоя мизерна кутийка поне ще имат имот който ще изплатят с тоалетна хартия и ще ги шитнат в валута навреме. Останалите ще иплащат с застраховката живот
Защо си мислите че сте тарикати? Цяла БГ скоро ще обяви фалит, но кой ще го плаща? Банките ли? А може би депутатите ще си продадът лимузините и фирмите за да дигнат БВП или да нахранят банките? Ха ха.. ще го платят сички ама сички и тия дето си мислят че като не са зели кредит ще седят отстрани да гледат сеира на другите... да ама не... и те са в постановката и няма как да се измъкнат. Не са никак глупави собствениците на държавата, глупави са пурковците дето я населяват
05 Септември 2008 16:22
Някакъв прост ветеринар - изглежда намерил съчувствие и разбиране само сред говедата, бълнува за "благодетелите" от банките.
Ами ветеринар! Чунким сега чува как и какво се печели от даване назаем на чужди пари. Един внася, друг взема, а паяците по средата пият кръв.
И да не говорим, че началото на банкерството е било с цел печалба от лихвите! А сега банките лепят толкова много такси, че по някой път забравят какво още искат.
Именно затова хората казват - провери всичко! И с най-дребните букви. А после очаквай все пак да те излъжат.
Но - ветеринар! Да се кланяме на тези, които живеят от чуждото!
05 Септември 2008 17:29
А тези от "Топлофикация" защо не си събират дължимите суми от длъжниците, а ги прехвърлят върху редовните потребители?
Генек,
Защо не плащаш заема с директен дебит?
05 Септември 2008 18:43
Защото банките са навързани като свински черва - но все с такси. И парите минават от една в друга, за тяхна полза. А и обичат да грешат - все за чужда сметка. Пример. Преди две години трябваше да получа една заплата нейде си. Обаче - тц. Няма. Питам двама от нашите, чакащи от тая банка - и те тц. Звъня на счетоводството - превели ги. Отивам в банката, малко хаос и усещам, оплели са конците. Някаква мацка ги превела в друга банка. И почват да обясняват колко време ще се чака, какво да напишем...Поставих ултиматум, повиших тон, поисках и наказание за виновната. И набързо се оказа, че може да се оправят за нула време нещата.
Типично балканско е, но им нямам доверие. ММоже би, защото банките също са балкански. По манталитета на работещите в тях поне.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД