:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,292
Активни 332
Страници 22,702
За един ден 1,302,066
Deja vu

Сръбската политика крачи по дирите на Тито

Белград напира към ЕС, но е и ключов партньор на Москва на Балканите, въпреки че не удари рамо за Южна Осетия и Абхазия
Снимка: Ройтерс
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу (вторият вдясно) обяви в Брюксел пред сръбския президент Борис Тадич (в средата) и еврокомисаря по разширяването Оли Рен (вдясно), че са налице всички предпоставки Сърбия да получи статут на кандидат за членство в ЕС още през 2009 г.
Сърбия доказва за пореден път, че нейната съвременна политическа класа, която се роди и избуя върху плодородната тлен, останала от Съюза на югославските комунисти (СЮК), е запомнила изключително добре класическите уроци по политическа еквилибристика. Изнасяни преди доста години на международната сцена от покойния вече югославски президент Йосип Броз Тито, те доказват на практика, че са универсални и реално приложими винаги, когато се налага да се прибегне до изгодния компромис, позволяващ и вълкът да бъде достатъчно сит, и агнето да остане непокътнато.

Като изпечен играч бившият държавен глава на вече несъществуващата социалистическа федерация на южните славяни омайваше еднакво успешно и разиграваше като стар циганин танцуваща мечка и капиталистите от Запад, и комунистите от Изтока, та дори и всички развиващи се страни от т.нар. движение на необвързаните. При това трябва да се признае, че високият професионализъм на маршала в тази дисциплина беше действително уникален и непостижим. Именно поради тази негова вещина в кратката, но поучителна история от съществуването на федеративна Югославия почти не се помни случай, при който друже Тито да се е връщал някога у дома с празни ръце или само с голи обещания. Наследниците му обаче не зачетоха основните принципи, залегнали във водената от него вътрешна и външна политика. Това логично предизвика тотален разпад, съпроводен от кървави междуетнически и конфликти на верска основа, които доведоха до стотици хиляди безсмислени жертви в изкуствено създадената многонационална държава, чиито единствен приемник остана сегашната Република Сърбия.



Притисната от проблемите,



които особено през последните две десетилетия буквално падаха като гръм от ясно небе върху главите на клетите сърби, техните управляващи отначало плахо, но напоследък все по-смело, започнаха да се пробват с нова стратегия. И понеже древната максима твърди, че всъщност под слънцето няма нищо ново, или ако има, то това е добре забравеното старо, бегла справка в някои от архивните документи иде да потвърди подозренията, че официален Белград действително има намерение да се върне в коловозите на пътя, трасиран от Тито. В което естествено няма нищо осъдително, защото управленското кредо на стария политически играч беше елементарно, но печелившо, и се свеждаше единствено до умението да бъдеш еднакво атрактивен и желан партньор както на Запад, така и на Изток. Естествено сега времената са други, но заради геостратегическото си местоположение в Европа и особено на Югоизточните Балкани, последната от югорепубликите продължава да бъде обект на постоянен интерес от страна на САЩ, държавите от ЕС, Русия, а напоследък и на Китай.

Тези констатации, които не са лишени от основание, непряко се подкрепят от действията, предприети напоследък от официален Белград, чиито поглед е магнетично прикован в Брюксел и Вашингтон. За да докаже на Запада, че има достатъчно градивен потенциал, Сърбия, макар и след политически пазарлъци, формира, не без помощта на социалистите (здравите сили от СЮК), прозападно правителство. Кабинетът се хвана за работа и



за нула време щракна белезниците на уж неуловимия Радован Караджич,



изпрати го по съкратената процедура пред Трибунала за военните престъпления и вече трескаво обмисля следващите стъпки по пътя към ЕС. Старанието на западната ни съседка бе оценено по достойнство от Еврокомисията. Наскоро нейният председател Жозе Мануел Барозу заяви в белгийската столица на президента Борис Тадич, че неговата страна има всички шансове да получи статута на кандидат за членство и достъп до еврофондовете още в началото на следващата година. Положителни сигнали вече пристигат и отвъд Океана. Добрите вести за очакваното затопляне на отношенията дойдоха след официалното изявление на Тадич, че без разбирането и подкрепата на САЩ сръбските интереси по света не могат да бъдат защитени достатъчно ефикасно. Държавният глава обяви, че провожда свои емисари във Вашингтон, (моментът е добре избран, точно преди изборите), задачата на които ще бъде да рестартират традиционната динамика в двустранните отношения. Активност и стремеж към паритет в старата-нова Титова стратегия "овде и онде" има и към Големия брат от изток. Белград от доста време демонстрира изключително сърдечни и тесни икономически (проекта "Южен поток", "Газпром" получи мажоритарен дял в сръбския петролно-газов монопол НИС) и политически (особено по време на операцията на НАТО "Ангел на милосърдието" и т.нар. Прецедент Косово) връзки с Москва.



Русия също не крие,



че Сърбия е била, е и остава за нея ключов партньор в региона, макар че в труден за Кремъл момент сърбите деликатно, но твърдо, отклониха възможността да ударят едно рамо в подкрепа независимостта на отцепилите се от Грузия Абхазия и Южна Осетия. Естествено отказът бе забулен с обтекаемата официална формулировка, визираща териториалната цялост, суверенитета и международното право. Този акт обаче бе очакван, и поради това приет изключително спокойно от Москва, която не дава израз на емоциите в двустранните отношения, особено със Сърбия. Просто защото има конкретна, дългосрочна стратегия по отношение на бившата югорепублика и чрез нея за региона като цяло. Достатъчно е да си спомним, че през пролетта й предложи да помисли за алтернатива на ЕС, като я покани да влезе в Общността на независимите държави - ОНД.
Снимка: Архив
Генералният секретар на КПСС Л.И. Брежнев и председателят на СЮК Йосип Броз Тито на партиен форум на съветските комунисти в Москва.
Снимка: Архив
Тито с президента на САЩ Ричард Никсън.
27
4148
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
10 Септември 2008 01:28
При тези "български политици", сърбите са за завиждане!
10 Септември 2008 02:06
Сърбия - член на НАФТА , ЕС , ШОС и ОНД . АСЕАН‌ - по-натам.
10 Септември 2008 02:17
...великосръбският шовинизъм срути Югославия.
Дали е исторически шанс или способности не знам, но те не застанаха на губещата страна в нито една война през последния век..
Това им напомпа държавицата, като асимилираха едни територии, а други приобщаваха посредством 'югославското' си изобретение.
Само последния път направиха грешна преценка, изрепчиха се на този дето не требе..
Просто, они си поверваха, дека са много велики, амъ не са..
Иначе безспорно политиците им са първа класа!Тито беше сред тях.
Не може да има никакво сравнение м/у нашите мърши и техните лисици..
10 Септември 2008 03:40
Просвета (наистина):
10 Септември 2008 04:50
Просвета ...

Само последния път направиха грешна преценка, изрепчиха се на този дето не требе..
Съгласен с всичко дето си написал.
Всеки път когато се хващаха за пешовете на Англия , Франция и Америка излизаха победители. Един път им се изребчиха и видехме какво стана.
А иначе не само политиците в Сърбия , ами целата им държава си е по-добре конституирана от нашата. Аз ич не съм им фен , ама кое си е верно -верно си е.
10 Септември 2008 05:56
Слаб анализ.
Не вярвам държава като Сърбия да се задоволи с ролята на парий в Европа. Затова сърбите предадоха Караджич. Хърватите да не би да постъпиха по различен начин пред перспективата за членство в ЕС?
Тито не беше никакъв гений, просто на точното място в точното време.
Позицията на Сърбия по Абхазия и Южна Осетия е абсолютно правилна през призмата на сръбските интереси. Едно признаване на независимостта им би било смешен автогол.
Не се забелязва никаква скандална безпринципност в този курс. Ако избиваме национални комплекси, това е друг въпрос.
Какви титови коловози, каква еквилибристика, какво "овде и онде"?
10 Септември 2008 07:14
Разбира се че няма да могат да повторят фокуса на Тито. Тогаз бяха точно по средата на две геополитически съпоставими системи. И Тито се възползва максимално от ситуацията. Сега вече НАТО ги е омотало отвсякъде , а Русия е далече и е затънала в свои си проблеми. За сърбоците няма друг изход освен сваляне на гащичките пред Запада и подписване на условията за присъединяване ( да не кажа капитулация ) .
10 Септември 2008 09:07
Сърбите имат едно много голямо предимство-нямат ДеПеСе!!!
Приемането им в Общността ще ги изстреля за кратко време в първата двадесетица по стандарт на живот!!
Даа и мангалите са малко в Сърбия!!
10 Септември 2008 09:14
Абе сърбите тепърва ше го ядат и то доста голям!Сега като мине проектозакона за Войводина (който е открито подкрепян от официална Унгария и цялата тази ситуация мирише вече на тази между Гърция и Македония) и тогава да ше ги видим колко са хитри!Тяхната работа е все такава една никаква, заради Тито Косово сега е независима държава, заради Тадич(титовия последовател) Войводина ще се отцепи...
10 Септември 2008 09:16
Ангелчо, нямат ДПС, но имат във Войводина автономен парламент!А за циганите ако половин милион (поне) ти се струват малко...
10 Септември 2008 09:39
А кой вариант е по-изгоден за нас българите? Сърбия в ЕС или Сърбия, подсмърчаща на входа на ЕС?
Питам щото знам че нащо политик ще заложи на неизгодния вариант, щото ще има повече "комисиони" за усвояване.
10 Септември 2008 11:06
Стандартната процедура за членство в ЕС минава през НАТО, ако не сте забелязали. Така че оства много малко място за еквилибристика.
Също така сърбите далеч не обичат руснаците така както са обичани те в България. Те ги смятат за братя само като има сметка иначе се смятат за "западняци" .

Кандило,

Прав си! Сърбите вече си нямат "ДПС". Американците ги отърваха от 2 милиона косовари преди няколко месеца. Иначе при самлена Сърбия това означаваше 20% албанци в парламента.
За циганите не си прав. Нямаха толкова много цигани, но и Хървати и Косовари се възползваха и изгониха циганите заедно с Сърбите от техните територии.

Мисля че точно опитите да се прилага Титовата политика след края на студената война изигра лоша шега на сърбите. Те си мислеха че Запада няма да се намеси във "вътрешните" им проблеми, но те подкрепиха независимостта на Словения и Хърватска.

Мисля че от тук на там трудно ще минават дребни хитрини...
10 Септември 2008 11:19
..мда, определено сърбежите не се усещат каква услуга има направиха мириканците!
В момента може да са малка държава, но за с/ка на това са консолидирани!
Отделяйки Косово, мириканците сами се лишиха от инструмент за натиск и шантаж!
Това е еднотипна политика на мириканците из целия свят!
Надуват се перките на разни малцинствени групи в държавиците под знамето на демокрацията и човешките права и на определен етап се използват за проводник на интересите им.
ДПС е типичен пример.
Не дай Боже, България да кривне от 'правия път' и гледайте какво ще стане...
10 Септември 2008 11:30
Да всичко е фасулски просто и виновна е Америка
10 Септември 2008 12:28
Сърбите винаги са заставали зад победителите! Още през 14 век след поражението от турците сърбия им става наъ-верния съюзник! С основен принос за падане на България под турска власт те помагат на турците и във войните впоследствие! Дори и при превземането на Цариград! След това обаче сърбия не е необходима на Турция и бива завладяна след 6 години! При третото българско царство сърбите винаги са побеждавани от българия, но подкрепата на русия, Франция и Англия за тях им помяга да създадат изкуствена Югославия, владеща около 13 пъти по-вече от исконната сръбска територия! За да съществува тази измислена държава са виножни подкрепата на СССР (Русия) и цинизма на "западните демокрации"! "Демокрации" под чийто благосклонен поглед сърбите избиваха мирни хървати, словенци, босненци (преди това българи по титово време)! "Демокрациите" обаче се намесиха присъздаването на не по-малко измисленото Косово - исконна българска област с прогонени (или избити) българите от нея и изкуствено заселена с албанци!
10 Септември 2008 13:31
Не си точен, американците са виновни точно толкова, колкото вирус убиващ тялото ти, просто диагностицираш и елиминираш виновника.С антибиотик не става - висока температура, напукани устни, дехидратация-или го изхвърляш, или се оказва, че е СПИН-това от америка ли дойде
10 Септември 2008 13:57
Ми кво чакаш почвай да избиваш американци
10 Септември 2008 14:31
MUTANT4O,
Че к`во са виновни северноамериканските индианци и ескимосите от Аляска- сиреч, "американците" в САЩ, де?!?

Редактирано от - paragraph39 на 10/9/2008 г/ 14:32:00

10 Септември 2008 14:50
Ми нищо
10 Септември 2008 14:52
Не знам колко са умни сръбските политици, ама Сърбия става като Нокиа все по-малка с всяко следващо издание.
10 Септември 2008 16:42
Също така сърбите далеч не обичат руснаците така както са обичани те в България. Те ги смятат за братя само като има сметка иначе се смятат за "западняци"


Съвършено вярно. Повечето сърби презират руснаците. Т. нар. русофили у нас обичат Русия повече от България. Това пролича и във форумните коментари по руско-грузинския конфликт. В Сърбия никога не е имало подобен феномен.
10 Септември 2008 16:55
Хайде сега, драги ми Медовина, да обясниш защо ако някой осъжда авантюрата на Наакашвили, това означава, че не обича България.
10 Септември 2008 17:01
...тоя па реве за тито...
...оня па ми обяснява че в српско немало цигани...
...а бе оланкоолу нали чалгата дето те кара да си вееш пръднята връз масата си е српски цигански фолклор от който и сърбеещите се сърби се срамят...
...само че техните цигани по-рано откриха кислородната вода...
10 Септември 2008 17:19
Западът подхлърля бомбонче на сърбите след горчилката от отнемането на Косово. Сърбия не може да бъде сравнявана с Югославия по нищо - прекалено е малка и незначителна. Слаба статия.
10 Септември 2008 17:29
Скорате,

Не бих нарекъл тебе специално русофил. За Грузия ти си имаш свой виждания основани на рационални расъждения, но форумната червена агитка демострираше през цялото време злоба към Америка и любов към Русия. И двете не се основават на любов към България и здрав разум
10 Септември 2008 18:09
Сърбите ако влязат в ЕС ще ни задминат като малка гара.
10 Септември 2008 23:51
Управленското кредо на Тито съвсем не беше елементарно, то беше висш пилотаж. Той създаде процъфтяваща европейска държава, на която ние завиждахме, "Западът" и "Изтокът" я ухажваха, без да са в състояние да наложат влиянието си върху нея, а тя по естествен начин се наложи като водач на мощното, влиятелно в световен мащаб Движение на необвързаните страни, което имаше голям принос за поддържане на световния мир. Затова югославнявите без лицимерие скандираха "Тито е наш и ми смо ньегови!". Не мога да забравя и една сцена, която ме потресе, защото беше уникална - гледах я по тв по време на олимпиадата в Лос Анджелис, струва ми се. След финалния мач по водна топка, спечелен от отбора на Югославия, състезателите застанаха пегърнати в кръг в басейна и с насълзени от радост и гордост очи запяха "Друже Тито, ми ти се кунемо..." Беше абсолютно спонтанно и искрено и то не от страна на някакви фанатици, а от югославски младежи, чието свободомислие не можеше да бъде поставено под съмнение. Някой може ли да си представи такова изпълнение от представители на друга държава - тогав или след това? Затова тази държава, Югославия, беше садистично унищожена веднага щом Русия бе отслабена и равновесието в света бе нарушено. А това, че Сърбия не е загубила Титово-Югославското умение да пази достойнството си и да печели приятели, мен само ме радва. Не е лошо непосредствено до нас да има такъв пример, за да ни боде в очите фактът, че сърбите винаги са имали по-умни и по-ефективни управници.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД