:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,544
Активни 387
Страници 21,954
За един ден 1,302,066
Репортаж

Диплома за висше или машина за пари

Незаконните вузове експлоатират неуспеха на кандидат-студентите, но и младежите трябва да знаят за какво образование си пръскат парите
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
В това съвсем законно Висше строително училище в София се помещава и съвсем незаконният Московски държавен индустриален университет.
Седиш си на компютъра и си пишеш с преподавателя онлайн, не ходиш на досадни лекции от 8 часа сутринта, но все пак след определеното време получаваш диплома за висше образование. Звучи примамливо и напълно възможно, когато домашният компютър и връзката с интернет не са лукс, а ежедневие за голяма част от домакинствата. След кратко проучване се оказва, че подобна диплома за висше образование предлагат няколко университета. За младежите, неуспели в кандидатстудентската надпревара, подобно обучение е твърде примамливо, защото не отнема много време и дава възможност да работят и да изкарват допълнителни доходи. Подобно обучение обаче звучи твърде хубаво и лесно, за да бъде качествено.

Причината е, че най-често то е незаконно - т.нар. университети не са акредитирани по надлежния законодателен ред, преподавателите са със съмнителна хабилитация, дипломата не се признава от МОН. Представителите на тези структури нагло използват неуспеха на кандидат-студентите и ги примамват със щедри обещания за така желаната диплома. Но накрая губещи са самите кандидат-висшисти, които ще похарчат пари на вятъра.

Въпреки многократните опити на държавата да озапти подобни "университети", те продължават да съществуват и да записват "студенти". През април 2006 г. просветният министър Даниел Вълчев предаде на прокуратурата списък от 22 незаконни звена, окичили се с титлите "университет" или "академия". Всъщност най-често това са фирми, които са регистрирани по Търговския закон и са всичко друго, но не и университети. В медиите те бяха съвестно изброени, за да не се заблуждават кандидатите и родителите, но почти почти 2 години и половина по-късно ситуацията не е много по-различна.

Едната структура, обявила се за представителство на Киевската академия за управление на персонала, се намира в идеалния център на София, в... уютно двустайно апартаментче. На звънеца има надпис "Балкански център - Бизнес знания". След позвъняването любезна чернокоса жена на средна възраст излиза да посрещне поредния кандидат да си пръсне парите на вятъра. В апартамента ви поема друга, още по-мила руса жена, също на средна възраст, която с топъл глас обяснява какви са условията за кандидатстване и обучение. На разнообразието от специалности могат да завидят и най-престижните родни и международни университети - икономика, финанси, право са само част от възможностите за обучение.

Оказва се, че продължителността на обучението в т.нар. академия зависи от завършеното средно образование. Ако кандидатът например е завършил обикновена гимназия, ще трябва да се "поти" за желаната тапия 4-5 години, колкото е продължителността и на останалото образование. С предимство са кандидатите от техникумите, на които част от обучението се признава и преспокойно могат



да грабнат диплома за рекордните 2 години и 3 месеца!



Сигурно и гениалните нобелови лауреати не са мечтали за подобни възможности, но в Киевската академия "влиза всеки, който има желание, а завършват тези, които искат да учат".

Според русокосата дама няма лекции, а консултации, които се водят по интернет. Така всеки, който иска, може и да работи. Обучението е по учебните планове на академията в Киев. Изпитите се провеждат в апартаментчето. Таксата е 500 лв. на семестър. Има допълнителна такса от 160 лв. за пощенски разходи. По средата на разговора влиза мъж на видима възраст около 70-те. Това е шефът. В сайта на "академията" той е представен като акад. Богданов. От вчера до днес 11 души, рапортува жената. Академикът понечва да попита нещо, но жената го възпира заради присъствието на посетителя. За по-голяма достоверност ми показва диплома, която вече е пристигнала от Украйна и тези дни ще бъде връчена на съответния "студент". Документът изглежда съвсем като истински - преведен е на английски, на украински и на руски. Има и вариант, който щастливо завършилият висшист може да си закачи в рамка на стената като по американските филми.

Оказва се, че "Балкански център - Бизнес знания" предоставя още една



уникална възможност за безсмислена инвестиция -



обучение в "Международната академия на науките, образованието, индустрията и изкуствата към Peninsula University, САЩ-Калифорния". Според рекламната брошура завършилите получават "американска диплома, заверена с Апостил според международните изисквания". Консултациите са с американски и български хабилитирани преподаватели, "видни бизнесмени, общественици, служители в апарата на държавната администрация".

Ако се съмнявате в качеството на обучението, то според брошурата е "проверено в годините", защото "всички завършили обучението си в Peninsula University бакалаври и магистри са намерили своята реализация в живота". Всъщност за качеството на американското обучение говори фактът, че обучението е на руски език. Други коментари просто са излишни.

Не по-малко е съмнително е обучението в изнесеното представителство на Московския държавен индустриален университет. Скандалното при него е не само, че той също е незаконен, а и фактът, че се помещава в напълно легитимен държавен университет - Висшето строително училище. Неотдавна ректорът на държавния вуз доц. Георги Годинячки заяви пред "Сега", че е наясно с факта, че приютява под наем незаконна структура. Според него става дума за



наем на "две залички",



които фирмата, представляваща университета, спечелила при напълно законен конкурс. Оказва се, че заличките не са две, а цял коридор от пет помещения. Освен това съществуването на университета съвсем не е полулегално, даже напротив - на входа на крилото има огромен надпис на т.нар. университет. А портиерът упътва кандидатите да си купят диплома. Условията в т.нар. Московски университет са сходни - има уж приемни изпити, таксата е 650 лв. за специалността право и 550 лв. за останалите специалности. Разликата е, че лекциите за един семестър се преподават в рамките на седмица. И висшето не се взима за 2 години и нещо, а за 4 или 5, както е в нормалните вузове, тоест жадният за диплома трябва да пръсне най-малко 4500 лв.

Може би много отчаян трябва да е човек, за да се хвърли в подобна авантюра, наречена диплома от чужд "университет". Вярно, не всеки е наясно с дебрите на законодателството в областта на образованието. Вярно е, че и българското образование в някои висши училища девалвира в последните години и на човек му е трудно да се ориентира кое е качествено и кое не е. Когато обаче някой реши да инвестира определена сума в просвещение, би следвало да провери дали то наистина е качествено и законно. Защото със сигурност подобни структури като Киевската академия за управление на персонала и Московския държавен индустриален университет не са нищо друго освен машина за пари, която умело манипулира неуспелите и неориентирани младежи. Крайно време е сергията за дипломи да хлопне кепенците. Но в тази битка трябва да се включат всички - и държавата, и обществото.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Неуспехът в легитимните университети често отвежда към бомбастичните обещания на нелегимните звена.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Желанието за просвета понякога кара кандидатите да се впускат в необмислени авантюри, струващи им куп пари.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
МОН официално обяви незаконните вузове у нас. Повечето от тях са в процедура по закриване чрез съда, но продължават да набират студенти.
15
9344
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
10 Септември 2008 01:31
Мики-маус университети дал господ и у нас и по света.
10 Септември 2008 01:51
Да бе
Ами това е "честна" конкуренция в условията на пазарната икономика на знанията.
Като никой не може да каже с какво се различават знанията в законни и незаконни учреждения-т.е. няма ги нито в едните, нито в другите, започва битка с правилата
Примерно в законния ЮЗУ вместо да мислят за програмите и новите курсове пускат камерите да наблюдават дали преподавателите са по местата си
Хич не ги вълнува, наблюдателите, какво правят наблюдаваните - важно и да седят, което е еквивалент на работата. В същия законен у-т администрацията отдавна не се интересува от знанията и надрасна броя дори и на полузнаещите преподаватели.
Материяла е поръчков, защото не поставя проблема, а се бори с "конкуренцията" !!!!

Редактирано от - Минавам от тук на 10/9/2008 г/ 01:53:31

10 Септември 2008 07:31
Ако бизнесът, индустрията, банките и държавната администрация в Бг се нуждаеха от хора с реална квалификация и знания тези "университети" нямаше да същестуват и един ден. За съжаление такива хора на са потребни на никого тук.
10 Септември 2008 08:32
Докато има болни мозъци да си дават парите, ще има и такива у
ниверситети...Парите на будалите рано или късно отиват при тарикатите!
Будала човек и вързано куче го хапе...
10 Септември 2008 09:34
Какъвто е народа такава му е държавата такова му е и висшето образование.В момента местата за студенти са повече от завършващите средно образование.И да не влезеш..................Бах ти тъпаците.Защо им е това висше образование и какво ще правят после с него.Смешни сме от всякъде.За закриване са и повече от половината признати от МОН университети.Шуменски Пловдивски Благоевградски това са пуцове и са за ликвидиране.Нов Български Варненски Бургаски Габрово Русе ебати смешниците.Какъв инженер ще станеш в Габрово или Русе.Не може всички с висше образование.В елита трябва да се влиза с много мъка труд култура и възпитание.Няма лесно в живота.....................
10 Септември 2008 09:59
.
Тази статия може да е вярна, но е тенденциозна. Знанието в последните десетилетия се премества от книжната страница върху компютърния монитор. Обучението също трябва да се приспособи към тази обективна промяна.
.
В момента водя курс за задочници "Евреи и християни: От Христос до Хитлер". Изнасям основната информация в няколко лекции, при които посещението е задължително. След това давам на всеки теми за разработване на доклади със съответната библиография, методика и критерии. Студент, който няма е-mail или не напише приносен доклад с научен характер, просто отпада. Трети елемент е изпитът накрая.
.
http://archiman.livejournal.com/
10 Септември 2008 10:02
Статията задава интересни въпроси, но по същество е силно пристрастна и е много слаб журналистически материал.

В нея има само съмнения, а няма доказателства. Липсват данни за лошо качество на обучението, а само предпололожения.

Съгласен съм с хипотезите и подозренията, но нищо от изложеното в статията не е доказателство.

В уважаван вестник такава статия не бива да излиза.

Не съм за или против въпросния "университет" или университет, а преди всичко за независимост и смисъл в работата на журналистите.

Преподаването на руски не е показател за ниско образование, но подобно разсъжение от страна на автора е показател за недостатъчна образованост и лични комплекси у автора.

С тази статия косвено са оспорени основни демократични ценности: да избереш език, на който да учиш, къде да учиш и т.н. Случайно или не, тя е удобна за самия министър и го представя като герой, но е и правно необоснована (а той е доктор по право), защото между НЕПРИЗНАВАНЕ и НЕЗАКОННОСТ има разлика!!! Това че МОН признава или не признава диплома няма такова значение, каквото се придава в статията, и в крайна сметка може да бъде въпрос на личен избор.

В крайна сметка самото МОН е наблъскано със "законно образовани" експерти, между които и отговорни началници с големи проблеми в умственото възпитание.

Моята съвет:
Внимавайте, къде отивате да учите. Не възприемайте буквално казаното в тази статия, тя е некомпетентно написана. Проучете сами, чуйте различни мнения ЗА и ПРОТИВ, претеглете плюсовете и минусите и тогава решете.



10 Септември 2008 10:09
(продължение)
Големите успехи на наши ученици, студенти и други българи по света НЕ СА винаги и най-често доказателство за добра работа на самото МОН и неговото "признаване".

Те често са плод на много труд на хората извън задълженията им и условията, осигурени от МОН и държавата, като МОН и държавата се изпъчват отпред и си приписват успеха като резултата на собствената си организационна дейност, а това далеч не е така.

Неразбирането на горното стимулира мащабната нарцистичност у Вълчев и Станишев и води до статии като коментираната.


Редактирано от - Петко Фенерски на 10/9/2008 г/ 10:13:28

10 Септември 2008 13:32
Какво му е лошото? Де що има мутра в България го докарва с 2-3 бакалавърски степени и още толкова магистърски, докторат + няколко специализации.
10 Септември 2008 17:39
Глобализация, вкл. и в образованието.
До магистралата Варна-София има реклама и на Университета в Сиатъл...
10 Септември 2008 17:43
Какво му е лошото? Де що има мутра в България го докарва с 2-3 бакалавърски степени и още толкова магистърски, докторат + няколко специализации.
от държавно-признати, легитимни университети.
Петко, съгласна съм с теб за начина, по който е написана статията и свободата на избора /някой може да не държи на това непремено да получи диплома, призната от българската държава/.
Демиург, и аз се чудя какво лошо видя авторът на статията в дистанционното или он-лайн обучение. И аз го използвам нерядко в обучението на учениците си и бих се възмутила по-скоро от това, че не всички колеги го използват.
10 Септември 2008 19:39

Да наистина. Какво лошо има в интернет или мултимедийното обучение?! Аз ако съм един преподавател четящ лекции ще ми е страшно досадно да повтарям едно и също нещо десетки и стотици пъти. Далеч по-добре е това да се филмира и да се гледа на видео. Така, някой ако не разбира, може да си го повтори, да го спре и да потърси референции и пр. и пр. А работата на квалифицираните преподаватели следва да е предимно в упражненията и индивидуална работа с всеки студент. Там, където машината (все още) не може да помогне - в разбирането на това, къде знанията на студента куцат.

10 Септември 2008 20:35
Щом е руски, юнивърситета, значи е ЛЕГИТИМЕН.
10 Септември 2008 22:15
пазарна икономика на знанията
xaxaxa - по милчата.
Знания и умения са нужни в реална пазарна среда.
У търговско-гешефтарския бицнес вървят връзки, далаверки и неговите университети
А за импакт-факторо на академичния състав вътре.. или добро, или нищо.
11 Септември 2008 00:19
България е един образователен рай. Относително взето в нея има повече университети, отколкото в която и да било друга страна. С преподавателите нещата са по различни, но те компенсират като до преклонна възраст, а някои и до последния си дъх, преподават в по няколко университета и си докарват пари като депутати. За студентите от това полза никаква, но пък номерът в България е, че можеш да станеш бакалавър, магистър, доктор/по старому - кандидат на науките, вече никой не се озорва да пише дисертация за д-р на науките след като вече е лепнал пред името си Д-р/, та дори доцент или професор, без да си стъпвал в университет или да си се изправял пред научен съвет. Така и трябва да бъде! Ние сме призната от ЕС пазарна икономика, а в нея - "всичко се продава и всичко се купува". И най-съвършената й машина е тази, която прави пари.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД