Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган все по-трудно стигат до компромис по спорни, но неотложни за управлението на страната въпроси. |
Последният политически съвет на коалицията демонстрира кристално ясно проблемите в управлението. Той бе дълго чакан, трябваше да бъде рефер в куп важни въпроси със сериозно финансово изражение, но на него не бяха взети никакви конкретни решения. Разбра се единствено, че парите, които управляващите ще трябва да похарчат до края на годината, са някъде между 1.2 и 1.7 млн. лв. И те ще отидат по две направления - социален пакет /за да бъде удовлетворен електоратът на БСП/ и за инвестиционен пакет /за да се задоволят щенията на НДСВ и неговата голяма болка - магистрала "Тракия"/. Не стана ясно какво е поискал Доган, но
той винаги добре е осребрявал ролята си на балансьор
Коалиционният съвет от петък беше най-слабият от проведените няколко тази година. Партньорите натовариха работна група да изглади противоречията около харченето на бюджетния излишък, решиха изобщо да не се занимават с бюджета за догодина, оставиха настрана и това, което все пак най-много вълнува работещата част от населението - пенсионните осигуровки и увеличаване на правомощията на частните здравни фондове. Явно трите партии още не могат да се разберат по тези два базисни въпроса, които бяха анонсирани като решени още от коалиционния съвет в Хисаря. С приближаването на изборите обаче по тези въпроси все по-трудно ще се намери компромис. БСП се противи на включването на частните здравни каси, защото добре осъзнава, че решението е непопулярно и с нищо няма да подобри здравеопазването. НДСВ и ДПС пък бавят становището си по пенсионните осигуровки.
Разбирателство няма не само по финансовите въпроси, но и по политическите - да има ли и какви да са промените в законите за политическите партии и за изборите. А те трябваше да бъдат приети до края на лятната сесия на парламента. Това не само не се случи, но и пропастта във възгледите на трите управляващи партии с всеки изминал ден се увеличава.
Петъчният съвет беше първият, на който
дори обещанията бяха кът
Не че предишните бяха изпълнявани. Но логично възниква въпросът защо изобщо се събират тези съвети, след като дори след тях споровете продължават? Първото подобно събитие за тази година беше през февруари в Хисаря. Тогава Сергей Станишев, под благосклонните усмивки на Ахмед Доган и Симеон Сакскобургготски обяви, че коалицията ще завърши мандата с хепиенд. А за целта всичките събрани там политически ръководства, министри и депутати изумуваха актуализирана програма на правителството. Естествено пълна с общи приказки за възход на доходите и подобряване на бизнес климата. Именно там коалицията уж се договори да започне демонополизацията на здравната каса и да включи по-активно частните здравни фондове. Създаде се работна група, която да напише модел. Е, групата написа модела, но той така и не беше одобрен. Нито пък днес, половин година по-късно, има някакви реалистични очаквания да бъдат приети законовите промени, които да отворят вратата на частните здравни каси към задължителното осигуряване. А тяхната регистрация трябваше за започне от юли.
В Хисаря управляващите решиха да продадат бързо "Булгартабак". Това още не се е случило. Постановиха да се създаде енергиен холдинг, в който да влязат мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Булгаргаз". Кабинетът взе такова решение, но всичко остана дотам. Единственото решение, което в действителност беше изпълнено, беше за затварянето на фришоповете. И там не мина без перипетии, та трябваше лично Станишев да се намеси, за да попречи на депутатите да ги оставят да работят като обикновени магазини.
През май коалицията се събра в луксозния курорт "Катарино". Там беше обявено назначаването на новия вицепремиер по еврофондовете Меглена Плугчиева. Премиерът обеща, че държавата ще се включи като особен съосигурител и ще поеме най-голяма част от пенсионните осигуровки. Според договорената формула тежестта трябваше да се разпредели в съотношение 8:10:12 между работника, работодателя и държавата. Допреди месец-два по това съотношение нямаше никакъв спор. После БСП поиска делът на работника да стане 6. Сега се въртят няколко формули - 6:10:12, 7:10:12, дори и 7:11:12. При това в момент, когато макрорамката на бюджета за догодина е готова и е сметната с формулата, одобрена в "Каратино". Което само показва, че
всяко решение - дори на тримата лидери, е предпоследно
В "Катарино" ДПС и НДСВ склониха от октомври да се преизчислят пенсиите на хората, пенсионирани преди 2000 г. и да се увеличи коефициентът на една година трудов стаж във формулата за изчисляване на пенсиите. Първото решение май ще стане факт, но по второто все още се спори.
Последното изнесено заседание на коалицията беше преди 2 месеца в Банско, дни след като ЕК обяви силно критичния си доклад и спря 825 млн. евро заради корупция. Правителството отказа да признае вина за спрените пари и прехвърли отговорността върху съдебната система и медиите. А Ахмед Доган чистосърдечно призна - досега властта си мислела, че европейските средства се харчат като бюджетните. Сред "енергичните мерки", които набеляза тогава премиерът, бяха разширяване на правомощията на вицепремиера Меглена Плугчиева и централизиране на управлението на еврофондовете. За това обаче беше създадена поредната работна група, която до 15 септември трябва да излезе със становище. Не само че не стана дума за уволнение на виновниците за спирането на парите, ами Станишев обяви, че няма намерение да "жертва" повече министерски глави. Тези действия явно не са впечатлили ЕК, която предупреди, че може да спре пари по още два фонда - за гарантиране на земеделието и за развитие на селските райони. Вероятно и по този въпрос ще бъде създадена работна група, която да излезе със становище.
Разбира се, няма нищо лошо решенията да се вземат след обстойно обсъждане от експерти. Проблемът е, че практиката на управляващата коалиция не е да решава проблемите, а да ги разтакава с надеждата те да бъдат забравени. Това естествено води до нови проблеми и европейски наказания. И едва ли в оставащата година омагьосаният кръг ще бъде разкъсан. По-скоро ще се ожесточи битката между трите партии за подялбата на успехите и прехвърлянето на вината за провалите на изтичащото управление. И ще има още много шум за нищо.