:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,842
Активни 500
Страници 14,407
За един ден 1,302,066
Седмицата

По жицата

Димитър Денков
Заглавие "По жицата" може би ви напомня за съсипания Гунчо и жена му: как търсят бяла лястовица из добруджанските села, та момичката им, като я види, да оздравее и се задоми. Сигурно ви се явява и Петър Моканина. След като обнадеждава болната Нонка с добродушната лъжа, че е срещал тая лястовица, той сподиря каруцата на тъжното семейство с въздишката: "Боже, колко мъка има по този свят, Боже!". Понеже и белите лястовици кацат по жицата, а каруцата се тътри с отдалечаваща се надежда по пътя, Йовков озаглавява и разказа си така: "По жицата". Иначе към края на ХIХ в. жицата е модерно средство за пренасяне на съобщения, което тъжно се съчетава с народното суеверие за чудесно изцеление и през 1927 г. у нас; тогава е писан разказът. В тия години и старата поговорка за питането, с което се стигало до Цариград, се осъвременява с "По жицата и до София се стига". Ще рече - до столицата, където живее царят, откъдето идват законите и заповедите, където кипи истинският живот, за който съобщават по телеграфа и из вестниците. България е във валутен борд, задава се световна икономическа криза.



И сега е така, не броим ли малката, но важна промяна:



пак царят живее в София, пак оттук идват законите и заповедите, пак тук кипи уж истинският живот, пак има валутен борд, пак се задава световна икономическа криза. Всичко това обаче се съобщава с най-нови технологии предимно безжично; по жицата тече ток.

Такъв ток уби завчера Вероника от видинската циганска махала "Нов път", за която Гюнтер Ферхойген навремето рече, че изобщо не е гетото, което си представял; било доста прилично. За разлика от 20-годишната Нонка, чийто образ винаги ще се рее из българската литература, 15-годишната Вероника ще има по-прозаична съдба: ще изчезне из новините още този седмица. Така както всяка седмица из новините се губят нейни посестрими и събратя, изпържени от електропроводи, изгорели в пожар, удавени в канали и реки, премазани от откъртени стени, пребити от родителите си. Пак за разлика от Нонка, която никога няма да се задоми, Вероника станала булка. Пристанала преди десетина дена, сигурно щяла да радва мъжа си и семейството му; свое сирачето нямало. Щяла, ако не бе именно жицата, на която простирала прането; циганските булки перат много. Защото течащият по жицата 220 волтов ток я превърнал в поредната жертва на случая, за който и в началото на ХХI век не може да се каже нищо повече от това, което казва и Петър Моканина: "Боже, колко мъка има по този свят, Боже!".

Толкова често го казваме, че изглежда досадно да обръщаме внимание на жицата; не оная, на която литературната фикция кара да кацат надеждите, а тая, която е убила Вероника.



Тая жица е дълга и безнадеждна;



бели лястовици по нея не кацат. Тя свършва при съборетината, където десетина дена щастливо е живяла Вероника с мъжа си. Но проследим ли я, ще видим:

Тя се преплита в циганските махали с жици, по които тече ток, който никой не плаща. Минава през кушетката, ползвана за отоплителен уред от мъже, оставили дебитната карта за социалните помощи в близката заложна къща. Къщата се държи от юнаци, които по избори се превръщат в партийни брокери с обещанието, че ако плащащите гласовете спечелят, ще си бъде така, както махалата е свикнала: няма да се плаща и водата за прането; дрогата обаче има твърда цена. Отива към училището, в което учат само циганета, които рядко стигат до разказа на Йовков, още по-рядко - до уроците за електричество. Свързва се с роднински фондации, чиято проектна цел е социална, културна, образователна и т.н интеграция на ромите. Действителната им страст са палати по влашки тертип и коли от BMW нагоре. Прескача към общинските и областните отдели за образование и работа с деца. Пресича се с жиците до районното полицейско управление и съда, минава над депутатски приемни. Отива към забравените копки на Дунав мост и разкопките край Арчар. Там циганетата търсят жълтици, намират я връх на стрела, я фиба. За тях прекупвачи дават до 3 лева тук, за да ги продадат за 30 евро във Виена.



По жицата се стига и до столицата



Тук тя се вплита с жиците към парламент, президентство, министерства, комитети и комисии, партии, фирми, медии и благотворителни организации, всичките безкрайно загрижени за България. Но не и за Вероника.

Защото Вероника е дете. Не гласува. Не протестира. Не се пенсионира. Не съществува вече извън полицейската сводка за неестествена смърт и вестникарската колонка. Тя чезне по жицата, за която става дума, макар да е поредната жертва в оголения й край. Никой не върви докрай по тая жица. И рядко някой ще тръгне, пък ако ще да се проснат, нелепо убити от ток, 100 15-годишни булки. Защото, макар и по тая жица токът да не бие, може да пребият човек, гадаещ за някой от краищата й - при това още в махалата "Нов път", не край софийски ресторант. Което винаги е прекрасен повод за декларация, че народните представители са единодушно възмутени от посегателството над свободното слово и европейския път на страната. Както вероятно си спомняте, тя тържествено отпразнува в началото на седмицата поредната славна дата от миналото си - стогодишна независимост изобщо и от Османската империя в частност. За кой ли път обаче забрави зависимостта на бъдещето си от децата?!
18
3749
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
27 Септември 2008 10:42
Жалко за момичето.
Но ми писна от упорито налаганата теза на Денков, че каквото и да се случи някъде с някого, все държавата е виновна.
Ако реша да скоча от 15-ия етаж, за да видя какво ще стане, пак ли държавата ще е виновна? По логиката на Денков - вероятно да, особено ако съм от ромски произход...
27 Септември 2008 11:03
пак писания в стил ляв интелектуалец - единични случаи, разказани с умиление. взе май много да се повтаря.
СЕГА, публикувайте някой по-сериозен анализ, я Кьосев, я Харалан Александров, нещо по-така, събота сутрин с кеф да си пием кафето пред компа. Стига с тая плява!
27 Септември 2008 11:30
Не виждам нищо невярно или пресилено в тезата на Денков за детерминираността в съдбата на Вероника. А когато индивидът е безсилен да промени посоката на живота си, а тя е предопределена от самото му раждане, не са ли отговорни обществото и държавата освен непосредствената среда и обкръжение?
Не съм чула или чела за случая, но реакцията ни е предсказуема: ако става въпрос за 15 годишно българче, ще го наречем "дете, станало невинна жертва" или на нелепи обстоятелства или на безхаберието на държавата. Но за Вероника случаят е друг: "тъпа циганка, която от простотия решила да простира на ел. кабел. С това си мнение допускаме, насърчаваме и награждаваме безхаберието.
27 Септември 2008 13:56
Ха, да не би държавните органи да са сложили нелегално жицата с цел кражба на ток? Трябва да се намери конкретния виновник и да му се потърси съдебна отговорност. Ако държавата има някаква вина е, че полицията не прави редовно проверки за такива съоръжения, застрашаващи живота на живеещите наоколо.
Всеки отделен нещастен случай си има конкретни виновници. Стига с това "държавата, обществото..." Все пак обществото, колкото и да е бедно осигурява образование за всички и възможност за квалификация. За да промени човек съдбата си трябва да има желание да го направи, а не да се носи по течението.
27 Септември 2008 15:17
Да де, ама кой да го търси конкретния виновник, като са заети да търсят източника на опасните новини? Не трябва ли държавата да го потърси? И не трябваше ли да го потърси още преди да умре някой , като се знае, че се краде ток? Или кражбите са ок, стига да няма жертви.
Абе с две думи, накъдето и да се завъртиш, държавата все че ти е отзад. Това е тъжната истина.
27 Септември 2008 15:42
течащият по жицата 220 волтов ток


Това ми напомня за известната изцепка на друг журналист :"‌ Главния инженер включи шалтера и елецтрическия ток бавно потегли по безкрайните далекопроводи..."

Разказана за пръв път от Киро секирата...


А иначе по темата - една поредна трагедия породена от мизерията водеща до липсата на елемтарни правила и култура...
27 Септември 2008 16:13
течащият по жицата 220 волтов ток

Ау! Този бисер не съм го забелязала! Язък ми за дипломата!
Киро и на мене ми е преподавал.
27 Септември 2008 16:55
Киро Секирата четеше на нас (Факултет по Радиоелектроника) "Металознание и технология на металите".
Другият преподавател по тази дисциплина беше Жоро Ликвацията...
27 Септември 2008 19:26
Желязо-въглеродната диаграма! Любимата на Киро!
Киро четеше на потока радио и съобщителна техника.
27 Септември 2008 20:38
.
Като рекохте Клара Маринова, сетих се за едно стихче в едно хумористично предаване на БНР. Беше времето, когато тази фамозна Клара колеше и бесеше в медиите (сега изобщо не е така, моля ви се). Стихчето е от 1 лице ед. ч.:
.
"Тук-таме може да се съм плоска,
но питат ли ме как е женски род от бос,
отговарям: Бозка!"
.
Това куплетче никога вече не се повтори по радиото. Не знам какво стана с неговия автор. Дано е жив...

......................................... ....................

http://archiman.livejournal.com/
27 Септември 2008 20:41
Аре не се шегувай, не съм чак толкова стара!
Клара е колежка от университета на една моя приятелка.
27 Септември 2008 21:27
Владо Кисьов беше по едно време доцент в катедра Автоматика, ако не се лъжа. Ама може да е бил и в друга катедра.
27 Септември 2008 21:57
Верно, Кисьов работеше в ИРЕ в Захарна фабрика
27 Септември 2008 22:00
Е, мислех че е бил доцент, оказа се, че е работил като научен сътрудник във ВМЕИ. Поне така пише в биографичната му справка. Натисни тук
28 Септември 2008 13:38
Киро Секирата "обичаше" особено колежките Още повече колежки от Враца. А колежка от Враца, завършила математическа гимназия, трябваше да търси друг начин да си вземе изпита по ТММ. Имах такава колежка, отговаряща и на трите изисквания
28 Септември 2008 15:00
Е, знаехме си ги тези колежки. Имаше и от други градове, дори и от София и Пловдив.
А, сетих се за един преподавател, по "Техника на безопасността", май че се казваше Борис Митев. Разказваше следния случай:
Някакъв завел дело в съда срещу "Градски транспорт" за това, че като стъпил на трамвайната релса го "ударил ток". Боби Митев бил вещо лице. Адвокатът го пита:
"Ако моят клиент стъпи с единия крак на релстата, какво ще се случи?"
Боби отговаря:
"Нищо".
"А ако стъпи с единия крак на едната релса, а с другия на другата, какво ще му се случи?"
Боби пак отговаря:
"Нищо".
Адвокатът:
"А кога може да го удари ток?"
На което Боби отговаря:
"Ако стъпи с единия крак на едната релса, с другия на другата, а с третия се опре на контактната мрежа."

28 Септември 2008 20:03
Адаш ,
Жицата е ясна , но е тъмен тока към "роднинските фондации" ... Говори се , че го крадат от циганите ... Да внимават , щото "ромските политики" , които имат в упражнението си , не са заземени ... Иначе , Бог да прости девойчето ...

29 Септември 2008 01:22
Крюела, за третия крак ... не го бях чувал.
А иначе Киро секирата наистина преподавше на ФРЕ радио и съобщителна и имаше много бисери м/у които и... 50 жени не могат да разделят на две магарета сеното ... или ... колега, вие говорите като журналист за алуминия ... и също ... в купето ме е затиснала една ядосана изпотена стопудовка и добре че не знае кой съм...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД