:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,613
Активни 674
Страници 7,487
За един ден 1,302,066
Интервю

БСП консумира националната сигурност в свой интерес

Компроматите срещу лидера на СДС са част от политическата игра за натиск, казва председателят на ПГ на ОДС Йордан Бакалов
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Йордан Бакалов
Йордан Бакалов е роден на 1 септември 1960 г. в Асеновград. По професия е инженер. Трети мандат е депутат от СДС. В 38-ото НС оглавяваше комисията по вътрешна сигурност, сега е неин член. Председател е на комисията по жалбите и петициите на гражданите. От ноември м.г. е председател на ПГ на ОДС.

---------------------------------------

- Г-н Бакалов, отвъд детайлите какво е вашето обяснение за скандала с исканите от ДАНС разпечатки на депутати?

- БСП за пореден път консумира националната сигурност на страната в своя полза и в свой интерес. Ето това се случва в момента и то е свързано с предстоящия конгрес на партията. Те никога не са ценели националната сигурност, да не говорим за личната сигурност на отделния гражданин, защото са възпитавани в духа на общото и колективното. Виждате как пребиват журналисти и обикновени хора и никой в тази държава не е защитен.

- Какъв теснопартиен интерес обслужва този скандал в момента?

- На групичките в управляващата коалиция.

- Какво точно имате предвид. Напоследък често се говори за разчистване на сметки в средите на БСП, но кой с кого се разправя?

- Достатъчно е човек да се върне малко назад, когато се приемаше законът за ДАНС, и да види кои са бащите, за чиято "рожба" се представяше агенцията, и кои са противниците на създаването й. Да не забравяме, че ДАНС беше натоварена с много големи очаквания, а сега вече се вижда, че вътре има големи проблеми.

- "Бащата" беше премиерът Сергей Станишев, а главен противник бившият вътрешен министър Румен Петков. Между тези два лагера ли се води битката?

- Предпочитам да не отговоря. Всички ще се досетят. По-страшното е не между кого се води битката, а това, че сигурността на България е на ниво нула и под нулата. Самата ни система за сигурност е конструирана погрешно. Не може основната й задача да е борбата с корупцията. Вярно, че най-големият ни проблем с оглед на членството ни в ЕС е корупцията, но има и много по-важни глобални неща, които засягат България като проникването на чуждите специални служби, тероризма и пр.

- Не ви ли се струва, че покрай пушилката за подслушването на депутати така и не разбрахме какво показват разбивките по направления за използването на СРС-та?

- При изслушването във вътрешната комисия така и не ни беше докладвано кои са най-големите заявители на СРС, но мога да ви кажа, че на първо място е МВР, след това е прокуратурата и на последно място, с най-малко заявки, е ДАНС.

- Допускате ли, че е възможно чрез отклоняване на вниманието към подслушването на депутати всъщност да се избягва отговорът на този въпрос - как се харчат парите за СРС?

- Естествено, че това е един от основните въпроси. Управляващите направиха така, че всички граждани да се страхуват дали не ги подслушват и като си говорят по телефона, да казват "Абе, ще ти кажа нещо, ама не е за по телефона". Това се превръща в параноя за цялото общество. А всъщност проблемът е много по-сериозен, особено ако тези специални разузнавателни средства се използват за политически цели. А аз забелязвам такъв нюанс при ваденето на тези разпечатки. Големият проблем е обезсилването на цялата система за сигурност. Работата без превенция, без агентура, без следене на процесите в престъпния свят дава един-единствен резултат - безнаказаност, неразкрити престъпления и оттам "стимулиране" на следващи престъпления. Нали разбирате, че ако силата на закона се стовари върху престъпния свят, рязко ще намалее броят на хората, които ще тръгнат да вършат престъпления с ясната мисъл, че ще останат безнаказани. Както се казва, крушката си има опашка.

- Ако приемем, че скандалът с "подслушването" на депутати е разчистване на сметки вътре в БСП, защо опозицията става доброволен участник в тази игра?

- Контролът върху специалните служби става на няколко нива. Първо е правителството, което дава ресурс, поставя задачи, слага политически лица начело. След това идва парламентът - законодателно уреждане, финансиране чрез гласуване на бюджет плюс създаване на комисии за контрол върху спецслужбите. Третият сегмент на контрол е съдът и прокуратурата, които трябва да съблюдават за изпълнение на законодателството. Четвъртият сегмент са медиите и гражданският контрол. Това са възможностите в България. От тази гледна точка няма как опозицията, при положение че вижда как се вадят разпечатки на народни представители, в това число и от опозицията, да остане безучастна. Самият аз бях попаднал навремето в едни СРС-та. Тъкмо опозицията е призвана да търси баланса между работата на специалните служби и върховенството на закона. Защото управляващото мнозинство потиска тъкмо спазването на закона. Това са модерните практики за контрол върху специалните служби. Само че в България, особено и ръководителите на службите, не осъзнават това. Тук на практика не бяха проведени реформи в спецслужбите - нито концептуално, нито структурно, да не говорим за човешкия ресурс. И те са си със старото мислене - когато могат да избегнат контрола, го правят. А де факто контролът е в тяхна полза.

- В момента има ли изобщо някакъв контрол върху службите?

- Не. Контролът се заключава в това тези служби да бъдат принудени да казват истината, истината и само истината. А не да получавам аз информация, за която нямам потвърждение дали е стопроцентова истина. Много пъти се е получавало така, че вътрешната комисия е била подвеждана поради невъзможността да провери всичко на място. Всяка европейска държава има свой способ за контрол върху службите. В Германия например има една комисия G-10, сформирана на паритетен принцип и оглавявана от опозицията, която има възможност даже да проверява СРС-та. В Гърция пък, за да бъде назначен шефът на полицията, трябва решението да се съгласува с всички парламентарни политически сили. След като бъде избран, шефът на полицията е длъжен да докладва на всеки 6 месеца пред парламента и ако докладът му не се приеме, той трябва да напусне. Има най-различни европейски модели за контрол. Единственото, по което си приличат, е, че тези комисии на 90% се оглавяват от опозицията.

- Смятате ли, че създаването на постоянна комисия за контрол върху спецслужбите ще реши проблема?

- Тя ще го реши, но не виждам как това ще стане в рамките на този парламент.

- Защо? Нали такава комисия е предвидена по закон?

- Аз в този парламент съм се нагледал на не един и два закона, които не се изпълняват. Този няма да е първият. ДАНС работи вече девет месеца без ефективен контрол. Смятате ли, че ако го имаше, това щеше да се случи?!

- Защо управляващите го отлагат толкова време?

- Защото искат да използват службите за решаване на вътрешнопартийни проблеми и за политически шантаж.

- Какво имате предвид?

- Една разпечатка може да говори много на човек, който може да направи анализ. От разпечатката за определен период от време могат да се проследят взаимовръзките на един политик и да се проследи поведението му спрямо предходни или предстоящи събития.

- Като член на вътрешната комисия можете ли да успокоите гражданите, че техните телефони не се подслушват?

- Като представител на опозицията не разполагам с ефективни средства за контрол над службите. Нашите предложения в комисията много често се отхвърлят от мнозинството. Определено мога да кажа, че няма как осем милиона да бъдат подслушвани. Но и няма как хората да повярват, защото няма контрол.

- Част от тези политически игри ли са и компроматите срещу лидера на СДС Пламен Юруков?

- Документите, които бяха изпратени преди време на двама колеги народни представители, са от МВР. Така че може да се провери кой е поискал проверка и как тези материали са изнесени от МВР. Няма как да ги вземеш от площада на София или от Народната библиотека. Впрочем дирекция "Информация и архив" е пряко подчинена на министъра. И след подобна проверка ще се види, че това е част от политическата игра за натиск.

- Самото наличие на данни в спецслужбите уличаващо ли е за вашия лидер?

- Аз лично нищо не съм виждал. Писмото от ДАНС казва, че няма такива данни.

- Как според вас ще се отразят тези подозрения към Юруков върху престижа на партията преди изборите?

- Една от големите промени след 10 ноември 1989 г. е, че всяка отговорност е лична. От тази гледна точка не може успехите или неуспехите на една отделна личност да се приписват на цяла партия.

- Кой има интерес да отслаби СДС?

- Интересът е свързан с това кой ще играе ключовата роля при сформирането на следващо правителство. От тази гледна точка много партии имат интерес да бъде отслабено СДС, защото партията е в най-добрата позиция, при положение че ще има дясно управление. Някои си мислят, че като отслабят СДС, ще могат да заемат неговото място, включително и тези, които се заблуждават, че ще имат абсолютно мнозинство. Добре е не да си разменяме удари по кокалчетата, а да си партнираме, за да ни повярват и хората.

- Основен носител на заблудата за абсолютното мнозинство е ГЕРБ. Това означава ли, че оттам идва сритването по кокалчетата?

- Не съм имал предвид това.

- Как гледате на прогнозите за възможна коалиция между БСП и СДС?

- (Смее се.) Има една поговорка, че човек предполага, Господ разполага. В случая избирателите разполагат. Така че те определят какво ще е следващото управление. Но коалиция с БСП ми се вижда прекалена екзотика. Точно тези предположения, както и предишните за възможен съюз с ДПС идват от един и същи лидер и партия, които се целят в ключа за следващото управление.

- Ще има ли дясно обединение преди изборите?

- В нашата партия дебатът тепърва предстои. Трябва да се проведе дискусия в Националния съвет. Рано е да се каже.

- А нагласите какви са?

- Ще видим. Първо да чуем мнението на хората. Но едно е сигурно - ние нямаме проблем с преминаването на 4-процентовата бариера.
10
2532
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
30 Септември 2008 01:38
А дедо и доган да не би да я консумират в мои интерес? Или пък във ваш?
30 Септември 2008 01:49
Бягай по тангента-какви коалиции, какви избори
Връщай се на село, на сергия - печели бе натурално с каквото можеш
Бюфета ви скоро фалира
30 Септември 2008 03:39
Егати тапира! Тъпирест тапир. Тъпунгерест тапир.Плеяда тъпирести тапири се качвА връз СДС, хванви единия, па удари другия. Най-читавият от всичките се оказа преподавателят по научен комунизъм мангасар от Драгоман. 18 години и нищо освен "Долу БКП!".
30 Септември 2008 09:51
Е който е на власт, той я консумира основно в своя полза, за това е борбата за власт! Така че г-н Бакалов не разтягай локуми а ми се бори да дойдеш на власт, тогава оправяй работите както смяташ че е по-добре според тебе! А сега не ми обяснявай как и с какво да си пия ракията за да съм по полезен на себе си и на обществото! Щом иси имам ракия, знам как да си я пия!!!
30 Септември 2008 13:46
Асеновградски земляко, само ти ли не разбра , че СДС е на боклука.Запомни, земляк, че ти остават още няколко месеца лаене и колкото по-често и безмислено лаеш, толкова гласовете за СДС в асеновградско ще намаляват.Ти с нищо не се различаваш от Манго Костов.И двамата сте от един родопски дол дренки!!!
30 Септември 2008 13:50
Сингел,
А жалко!
Винаги ми се свива сърцето, като си помисля, че тия хора разполагаха с подкрепата на две трети от българите и я проиграха. Поне да се бяха продали изгодно, мама му стара!
30 Септември 2008 13:55
Помиярският вой срещу десните показва циганската, комунистическа същност на хуманоидите с леви убеждения.
30 Септември 2008 14:00
...разполагаха с подкрепата на две трети от българите и я проиграха...
Толкова по-зле за оттеглилите подкрепата си - като са прости да се поддават на манипулациите на медиите срещу Костов, като нямат лоялност за пет пари и не стават за дълъг път.Кого докараха на власт - комунисти 1000 пъти по-корумпирани и крадливи и от най-меркантилните десни.
30 Септември 2008 14:07
Гойко,
Казвал съм го неведнъж - страшно ми се иска Костов да излезе честен и невинно натопен. Но той предпочете да се превърне в политически труп само и само да не разкрие мръсните ризи на тия, които му ритнаха столчето. Сега те пак са си добре, а кой е Костов?
30 Септември 2008 15:11
като нямат лоялност за пет пари и не стават за дълъг път
Лоялност не се купува или продава, тя се заслужава, ама некои комуняги в синьо искат както преди да им бъде дадена наготово!
А "кормчия" дето проектира "дълъг път" за повече от 40 г., да не се надява, че ще бъде следван. Дори и да има желаещи, ще умрат преди средата.
Все пак преди да се тръгне на "дълъг път", трябва да са ясни правилата. И да е видно, че тоя, който ги предлага, ги спазва поне от пет години!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД