:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,765
Активни 674
Страници 7,639
За един ден 1,302,066

Финансирането на партийната топлофикация

Могат да се прокарат ефективни начини парите на партиите да бъдат и достатъчно, и прозрачни, ако и този път не надделее популизмът
Данаил Смилов
Преходът в България роди едно особено отношение към публичните институции. От една страна, твърдим, че никоя цивилизована страна не може без тях, от което правим заключението (съвсем нелогически неизбежно), че и у нас трябва да ги има. От друга страна обаче не желаем да участваме в тяхното финансиране и се опиваме от призиви за непрестанно намаляване на издръжката им. В крайна сметка си получаваме заслуженото - неефективни и корумпирани институции, чиято задача е по-скоро да оцеляват, отколкото да изпълняват някаква обществена функция. Вземете държавните университети например, чиито бюджети за книги и достъп до електронни бази с издания ги класират направо в групата на тихоокеанските острови без сходни образователни амбиции. Проблемът с топлофикацията има подобен произход - иначе разбираемите желания да си на топло, без да плащаш, уверено водят към фалит една институция, която към настоящия момент е все пак най-ефективното средство за борба със студа. От индивидуална гледна точка всеки от нас е оправдан да иска да дава по-малко пари за решаването на общи проблеми. Тази "оптимизация" обаче има естествен край в социална перспектива - преминаването на самообучение, частно образование и на скъпоструващи климатици и радиатори.

В областта на политическите партии се случва същият тип преминаване към частнособственически отношения. Явления от типа на "Лидер" са еквивалент на локалното парно на въглища в политическия живот. Собственикът поддържа огъня, доставя кюмюр, наема си огняри и ... топли предимно себе си. Общественият ефект от цялата работа се свежда до много пушек и малко сажди. Колкото и първоначално привлекателни да са такива "решения" на проблемите за координация на индивидуалните усилия, все пак хората бързо разбират, че техните интереси остават извън сметката - не всеки може да си позволи собствена топлоцентрала, колкото и малка да е тя. Следва униние и разочарование, докато се появи нов продавач на мечти под формата на хай-тек отоплителни системи или изпитани кюмбета "циганска любов".

Предложенията за промени в закона за партиите, които ще се гледат тази седмица в парламента, са добра възможност да се потърсят истински решения за финансирането на партийната инфраструктура на страната - решения, които да избегнат топлофикационния колапс. Обикновено тези въпроси се разглеждат само през призмата на корупцията и борбата с нея - как да направим финансирането по-прозрачно. Сега обаче се налага да разгледаме и един по-фундаментален проблем: как да направим така, че политически партии в България да могат да съществуват по нормалния начин, а не само под формата на локално парно.



Увеличаване на държавната субсидия:



Прозорливият читател сигурно вече се е досетил към какво неприятно заключение водят разсъжденията дотук. Въпросът не е дали, а с колко да се увеличи държавната субсидия и как тя да се разпределя. Проблемът е, че няма точни изследвания на цената на политиката в България (както впрочем и по света). На базата на косвени индикатори и интервюта с експерти в тази област може да се даде една ориентировъчна "цена" на всеки глас в порядъка от около 20 лева. Това означава, че партия, която получава един милион избиратели, би струвала годишно около 20 млн. лева. В тази цена влиза както издръжката на партийния апарат между изборите, така и избирателните кампании, в които партията участва. (Разбира се, всяка година няма скъпоструващи избори, така че тези 20 млн. са средната годишна издръжка в един избирателен цикъл от четири-пет години).

За да се избегне прекалената зависимост на партиите от корпоративни дарители и тяхната де факто "приватизация", необходимо е държавната субсидия да покрива от 50 до 75% от средната годишна издръжка, което всъщност е субсидия в размер 10-15 млн. лева. Тези числа може да ни звучат астрономически, но нека да се замислим за това, какво става,



ако тези пари се набавят от легални и нелегални частни източници



Първо, тъй като частното финансиране у нас е предимно от големи корпоративни донори, стига се до зависимост на партията от представители на големия бизнес. Второ, тъй като сенчестият бизнес е най-заинтересуван да дава пари, той успешно навлиза в политиката. Трето, партиите не могат да развиват собствени кадри, нямат ресурс да правят програми и да инвестират в собствена идеология. Така че те си набавят всичко това от най-евтиното, което пазарът предлага. Затова партийните програми започват да си приличат, идеологиите биват заменени с евтини PR продукти, експертите, които се ползват, обикновено имат слаба връзка с идеите на партията и работят по договор и на парче. И накрая, липсата на ресурс води партиите до сложни взаимоотношения и търговия с влияние с големите медии, които на практика започват да диктуват партийната мода. В една такава ситуация партиите лесно се превръщат във виртуални организации - публичен образ без собствени идеи, членска маса, идеология и експертен екип. Всичко, което те имат, е взето под наем, като въртележката на наемателите е толкова ускорена, че става абсурдно дори да се говори за партийна система у нас.

Разбира се, увеличаването на държавната субсидия от настоящите нива (2-4 лева) до необходимите 10-15 лева на глас няма да реши автоматично всички тези проблеми. Но все пак би било необходимо условие за едно успешно решение. Това е така, особено ако се помисли и за по-усложнена формула за разпределение на държавната субсидия, която да "награждава" не само електоралните партии, но и тези, които успяват да набират малки дарения и членски внос (което е индикатор за по-широка обществена подкрепа). Подходящ е немският модел например, при който партиите получават държавно съфинансиране за всеки лев, набран от малки дарения и членски внос: у нас част от държавната субсидия може да бъде разпределяна по този начин.

Също така част от тази субсидия - да речем 10% - може да бъде заделена за проектно финансиране за развитието на собствен експертен потенциал на партиите - програма за стипендии на студенти, създаване на изследователски звена, подготовка на детайлни програмни документи, семинари, обучение на членове и т.н. Съществуването на такива програми би подпомогнало преминаването на партиите от наемно-виртуален към по-земен и реален модус на съществуване.



Забрана за корпоративни дарения?



Предложенията за забрана на корпоративното финансиране, макар и изглеждащи логично, всъщност не са добра идея. Проблемът е, че частното финансиране така или иначе идва от бизнеса, и то от сравнително големия корпоративен бизнес. Една забрана на това финансиране ще доведе до даването на същите пари през посредничество на физически лица. Особено неудачно е предложението на БСП в това отношение: забраната да се съчетае с висока горна граница за индивидуални дарения - 30 000 лева. Ясно е, че корпоративните пари ще стигат до партиите през ръцете на мениджъри и фирмени служители по тази схема. За какво се прави цялото упражнение тогава - само дим и пушек в така или иначе насълзените очи на избирателя?

По-удачният вариант е просто частното финансиране да излезе на светло, като се направи



пълен общ публичен регистър на дарителите,



който да е достъпен през интернет. Всеки гражданин трябва да е в състояние да види дарителите - корпоративни или не - на всяка партия. По закон и това сега би трябвало да е възможно, но усложнената система на отделни списъци за всяка партия, използващи отделни методики и формати, прави достъпа до тази информация труден. Един общ електронен регистър би трябвало да реши този проблем.

Нещо повече, една забрана на корпоративното финансиране в момента не би проработила, защото така или иначе няма орган, който да следи фактическото спазване на правилата - което ни отвежда към другия основен проблем на нашия модел.



Въвеждане на ефективен външен контрол



Мнозина си мислят, че Сметната палата у нас контролира спазването на правилата във финансирането на партиите. Това всъщност е вярно, но в много малка част - тази, която касае документалния контрол. Сметната палата проверява предоставените й фактури, но няма правомощия да проверява и разследва реалното финансиране на партиите. Нито един държавен орган към момента не се занимава с това. Например, ако мероприятие на партия директно бъде покрито от трето лице, ако партия получи от донор мобилни телефони, билбордове или автомобили, няма орган, който да провери дали тя е включила тези ресурси в своите отчети. Тази липса прави от цялото упражнение по "контрола" на финансирането на партиите просто театър за медии и избиратели, който кой знае защо събира всяка година някаква зрителска маса при представянето на "отчетите".

За да престанем с тези нелепи театрални представления, е необходимо да създадем орган на външен контрол, който да има прерогативи и ресурси да извършва фактически проверки и разследвания, на базата на които да налага глоби, а при престъпления да може бързо и ефикасно да отнася случаите до прокуратурата. Сметната палата не е подходящото място за разполагане на такова звено поради документалния характер на нейната работа. В много страни по света постоянно действащи избирателни комисии изпълняват такива функции - може би този модел ще е най-удачен и у нас. Важно е тези комисии да са независими от партиите от мнозинството, за да не се стигне до политически злоупотреби спрямо опозицията. В много страни и съдебната система е включена в работата на тези звена - може и у нас да се помисли за такъв вариант.





Медийният пазар и политическата надпревара



Една ефективна уредба на партийното финансиране трябва да се бори с ескалацията на цената на кампаниите в медиите и електронните медии по-специално. Замерването с 30-секундни клипове, в които виждате логото на партията, нейния красив лидер, грозните му опоненти и лозунги, съставени от думите "просперитет, нация, солидарност, труд, заможен, бъдеще, Европа" в различни комбинации, са стандартният начин да се води политическа борба. Освен че е много скъп, този начин на комуникация разчита необосновано на необратимо масово оглупяване. Все пак хората са мислещи създания и едно такова отношения разбираемо ги отблъсква. Как обаче да се противопоставим на този тренд, след като големите демокрации, като САЩ например, също страдат от него. Решенията в тази област са болезнени и трудни - в Англия, която е най-решителна в това отношение, партиите нямат право да купуват време в електронните медии, а могат да използват само това, което публичните медии им предоставят безплатно. Представям си каква медийна съпротива ще предизвика едно подобно предложение, но един дебат по някакви мерки в тази област у нас е крайно наложителен.

Парламентарното обсъждане на промени в закона за партиите през следващите седмици ще даде повод за един смислен дебат по всички тези проблеми. Дали този дебат наистина ще се случи, зависи не само от депутатите, но и от всички нас. Ако популистките настроения срещу партиите като цяло надделеят и общественото мнение застане срещу всяка идея за укрепване на партийната инфраструктура, поредната добра възможност ще бъде пропусната. До следващите избори, на които отново ще учудим света с непознати форми на партиен живот.
Снимка: "Сега"
Това е предизборен обяд отпреди 9 години в едно пернишко село. Тогава кандидатите и партиите минаваха по-тънко. Самите партии с годините вдигнаха мизата и усложниха начините за корумпиране на електората.
Снимка: "Сега"
Да се забрани на партиите да вземат корпоративни дарения е напълно безмислено. Парите така или иначе ще стигнат до тях чрез физически дарители. По-правилно е да се направи електронен регистър на дарителите, в който да има лесен достъп.
11
2345
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
30 Септември 2008 01:55
Партийната топлоструктура още не знае какво гори в нейния търбух
Няма и да научи - ще гръмне изневиделица в точно определен от борсата момент
Е, ако не е достатъчно - гърмежите са подготвени от собствената партийна маса
Свърши вашето, ама и нашето отива.
Няма чудно инопланитяните вече са нащрек
30 Септември 2008 08:44
Пак не мога да разбера - ЩО РиВЕТЕ БЕ
Нъл искахте капитализъм частна собственост и дИмУкрация. Всичко става частно т.е., локално. При капитализъмът, кой има пари се топли, кой нем - не се топли. И с партиите е така.
30 Септември 2008 09:54
При капитализъмът, кой има пари се топли, кой нем - не се топли. И с партиите е така.

Първо: Още не си обяснил на широката публика ЩО Е ТО капитализъм? И има ли той почва у нас?
Второ: пари имат освен любимите ти партийни кадри (нагушили се по партийна линия) и хора, които не рИвът, ами умеят да ги печелят. Е, лумпенпролетариатът нито умее да работи като хората, нито смята, че въобще трябва да го прави. Лумпенпролетариатът чака на Партията да му осигури мизерния животец.
Досущ като тебе!
30 Септември 2008 10:10
Искаха хората капитализъм, но у нас получиха "тарикатизъм (dodgerism)"*!
Това е една нехомогенна смес, от капитализъм, социализъм и комунизъм в която лидерстват "инициативни" хора, по известни като тарикати, които в зависимост от обстоятелствата могат да се представят десни, леви, либерали и какви ли не, само и само да им върви забогатяването, или в редки случай някаква друга цел! Някой от тях живеят, като в комунизма - без лишения и задължения!
Та, тези наши тарикати отдавна наместили се в най-висшите политически и държавни среди, брутално и безотечествено в комбина с чужди капитали източвайки държавата ни заедно с тях, използвайки я като инструментариум!
От една-две години разни групировки започнаха страхотна война за печалбите от най-доходоносният икономически отрасъл у нас - Енергетиката. Топлофикациите са само върха на Айсберга! Той е голям и може да потопи държавата ни при удара, които е неизбежен!
30 Септември 2008 11:09
Крайно нелогична и объркана поръчкова статийка! Звучи ми като оня виц: "Летели стадо гущери. Едните били червени, а другите малко по-наляво." Куп от объркани мисли, без логични аргументи. Дайте да им дадем на партиите, пък те ще спрат да крадат и да се финансират незнайно как си. Е как ще спрат да крадат, като държат всички механизми за крадене и канали за непрозрачно финансиране, а ефикасни механизми за контрол няма никакви. И партиите го знаят отлично, и тези които са на власт отказват да приемат такива механизми. Опозиционните се обаждат вяло, но само докато са в опозиция. В интерес на истината и аз нямам идея как да се променят нещата. Това, което е ясно е, че без абсолютна прозрачност и публичност на финансите без никакви уговорки, партиите не трябва да бъдат субсидирани от бюджета, нито пък допускани до избори! Мислите ли, че може да стане в този парламент?
30 Септември 2008 13:46
Ало, марксиста с кръстовете...за конвергенцията не си ли чувал?
30 Септември 2008 14:20
Марксе, що не ни осветлиш каква е алтернативата на капитализма и демокрацията, а? Това, че сегашното управление на бивши комунисти и агенти на комунистическата ДС няма много общо нито с едното, нито с другото, е отделен въпрос.

__________________________________________

A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either

Benjamin Franklin (1706 - 1790)
30 Септември 2008 14:52
Г-н Смилов, седнали сте в каруцата, а конят дори и отзад не сте го впрегнали. Държавното финансиране на партиите, по аналогия с топлофикация, е все едно да задължите абонатите да носят и подменят при нужда тръбите на Топлофикация, а партиите (Топлофикация) да се оплаква, че джакузите й не работят.
Държавното финансиране на партиите подменя самата дефиниция що е партия. Може ли да говорим за партия, която няма членове или не може да се организира така, че да събира членския внос и да го отчита? Ако една партия е неспособна самата себе си да организира, какво да очакваме от нея за държавната организация!?
Държавното финансиране на партиите убива индивидуалността на политиците. Или някой се нуждае от нинджи за благоденствието на партийната аристокрация?
Макар че не членувам в партия, а и не ги и долюбвам, бих участвал във финансирането на идея. Като оставим настрана, че няма читава идея, проблемът на българските партии, че не могат да отчитат нито дейността си, а камо ли финансите си. Защото "големите" идеи на партиите е превръщането на клубовете си, скрито субсидирани от обществото с аморално ниски наеми, в кабапчийници.
30 Септември 2008 17:51
Федя (по-рано му виках Педя, ама съм се заклел да не му викам повече така):
Второ: пари имат освен любимите ти партийни кадри (нагушили се по партийна линия) и хора, които не рИвът, ами умеят да ги печелят. Е, лумпенпролетариатът нито умее да работи като хората, нито смята, че въобще трябва да го прави. Лумпенпролетариатът чака на Партията да му осигури мизерния животец.
Досущ като тебе!

1. Федя, и в САЩ, нй-развитата кап. страна има хора дето се топлят на металните колелета, на отдушниците за пара по улиците. Ей и чича ви Фичо ги е виждал. Голямата заблуда е, че при капитализма който много работи много ще получава. В момета в комунистически Китай се работи най-много ама се получава малко, докато в капита; истичеките САЩ се работи малко, а се полушава много. При капитализма е който свари да заеме удобна позиция и другите да работят за него печели най-много. Последната криза беше предизвикана именно от такава икономическа либерална политиак.
2. Това накрая Досущ като тебе! откъде го разбра, че е тъй?
30 Септември 2008 21:18
Мили Авторе ,
Кой казва , че партиите трябва да бъдат финансирани от държавата , според Закона , който те си измислят ... ? Светни в пример , Даниеле , търг за продажба на тържище за коне , в който обявилия продажбата , сиреч публичния фактор , спонсорира джамбазите , за да участвуват в наддаването ... Политиката не е държавна индустрия ... Тя "произвежда" държавата , Приятелю , а затуй и Тя е такава , Приятелю ... Обратното ще значи , че детето си сторва майката ... Дано ти светва този тезис , защото съм сигурен , че не ти звучи доволно , а и го няма в учебника ... В помощ ти пускам : Пазарна икономика да , пазарно общество не , че и главта му смачкай на такова ... Рисувай си по-нататък ...

03 Октомври 2008 18:02
Топлофикация е комунизъм и то много уродлив.
Защо чак сега се сетихме, че правата на някои граждани са накърнени (например на изключените, които си плащали, но забележете не са предплатили), а години наред никой не забелязваше НАСИЛИЕТО упражнявано върху хората, които не желаеха да ползват тази услуга, но им се начисляваха, при напълно изключени радиатори, суми за НИЩО. Обикновено това бяха хора бедни, стари или инвалиди, подложени на отвратителен и безмилостен грабеж.Жалко и недопустимо бе да виждаме по новините възрастни хора, напълно изключени от системата и въпреки това грабени до шушка от хората на Христо Ковачки и пр.мошеници.
Изключително важно е да идентифицираме четирите основни групи клиенти обособени към момента: І. Абонати ползващи услугата и ПЛАЩАЩИ за това. І І. Абонати ползващи услугата и НЕПЛАЩАЩИ за това. І І І. Абонати НЕПОЛЗВАЩИ услугата и ПЛАЩАЩИ за това и ІV. Абонати НЕПОЛЗВАЩИ услугата и НЕПЛАЩАЩИ поради убеждението си, че това е абсолютно несправедливо. Първата група е ясна.Втората - да си плаща безусловно, щом приема сделката! Но какво се случва с правата на третата и четвъртата група – това е невероятно насилие не по- малко страшно от физическото.Ако някой все пак се замисля по тези въпроси ще си даде сметка, че НАСИЛСТВЕНИТЕ СДЕЛКИ са нещо изключително опасно и тук е ключът към решението на задачата.
Според мен РЕШЕНИЕТО на проблема е ЕЛЕМЕНТАРНО: Тъй като вече е ясно, че Топлофикация не е монополист, защото има все пак АЛТЕРНАТИВИ и ако хората биха могли СВОБОДНО да се отказват от услугата без плащат нищо след като вече не са абонати, тогава всичко ще си отиде на мястото. 1. Гражданинът ще стане пълноправен участник в сделката с ПРАВО да откаже или да приеме услугата. 2.Топлофикация става ИСТИНСКИ ТЪРГОВЕЦ, който трябва да се бори всеки ден, за да печели своите клиенти и ако не съумее – проблемът си остава негов, а не на клиента (колко пъти в полемики по медиите ни правят насила съпричастни на проблемите на Топлофикация, а на кой му пука за понамалелите печалби на Ковачки и компания). И тогава ще изчезнат цените на ДКЕВР, защото ще станат пазарни! Няма да ги има малоумните формули за изчисляване на калории, измислените сметки, и пр.метастази на този карцином, създаден от комунизма и произвеждащ и в момента комунизъм, който се нарича Топлофикация.
Защото, ДЕМОКРАЦИЯТА не е нищо друго освен ПРАВО НА ИЗБОР!
Решението е толкова просто, че се чудя защо никой не желае да го види? Пазарът би решил лесно и бързо всички проблеми.В противен случай Топлофикация ще бълва още дълго време ГРОЗЕН комунизъм и всяка есен ще потъваме в блатото на милионите казуси породени от погазването на един прост демократичен принцип!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД