:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,187
Активни 587
Страници 5,061
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Юпита? Бесчета? Ангели? - не. Просто различни

Винаги във формулировката "младите" ми се причувал нюансиран фалш, едно такова покровителствено, но и пренебрежително потупване по рамото - може би защото съм в плен на свои десетилетни опитности...

Някак бях против тъкмо това генерационно делене на населението - то може да се дели по десетки и стотици признаци, но деленето по възраст все ми се е виждало най-непродуктивно. Струва ми се, вероятно с основание, че младият глупак и старият глупак са си по-близки, отколкото, примерно - младият Троцки, младият Рокфелер и младият Буда...

Опитите да се обобщят младите е рисково начинание, често изненадва с полярни крайности. Познавам възрастен писател, който е убеден, че младите като цяло са изпаднали в тотална безпътица и бездуховност, и са постоянна жертва



на наркомании, агресия и невежество



Наскоро професор Никола Георгиев пък заяви, че е учуден от амбициите и компетентността на студентите си.

Публикуваните изследвания също са доста противоположни.

Сравнително неотдавна четох във френското списание "Експрес" как българските младежи били "поколение с откраднати надежди". Душите на тези млади хора били "стегнати", а те - разочаровани и преждевременно уморени. Авторката (мисля, че беше жена) твърдеше, че според българските младежи социалното издигане било възможно само чрез машинации и далавери, а не по заслуги. Младите изживявали "пълен крах на моделите", а ценностите им били тотално разрушени.

Доклад пък на ДАМС, съставен въз основа на проучване на агенция "Медиана", смята младите у нас за все по-успешни. Данните показват, че има "действителен напредък в качеството на живот на младите - нарастване на потреблението, подобряване на материалното им положение и успешна реализация на пазара на труда." Освен това в момента България била под средните европейски показатели за младежка безработица, и ако не смятаме "ромския фактор" (младите роми без образование и квалификация, често функционално неграмотни, които не могат да се впишат на трудовия пазар - 14% от младежката общност според изследването), то тогава страната е на едно от най-ниските места по безработица в ЕС.

Друго изследване на Програмата на ООН за развитие и на ББСС "Галъп Интернешънъл" намира, че огромна част от младите у нас - близо три четвърти, вече са в групата на получаващите средни доходи, а 15 % са в групата на високите доходи. Бедни били едва 10% от тях.

Разбира се, добрият доход и чувството за "крах на моделите" се съвместяват понякога, но същото изследване споменава още, че



цели 52 % вярват как България върви към по-добро



Песимистите били едва една четвърт.

Най-характерното нещо, което според мен може да се каже за младите, е че няма общ знаменател за тях, освен годините. Всъщност през редиците им препуска диференциацията - като луда фея през поле с незабравки... Едни докосва тя с пръчката си и те се превръщат в икономически стволове и кадрова опора на утрешна България, други стъпква с коня си и листенцата им се омесват с моралната и социална тиня на цялото общество...

Нека признаем, че агенциите едва ли бъркат относно подобрените икономически показатели на повечето млади българи. Нека кажем обаче и това, че най-бедните сред тях, тези които не може да не смятаме, въпреки пожеланието от ДАМС - някои млади роми, са много по-дезинтегрирани, бедни и обезверени, отколкото през цял един век преди това.

Социалното разслоение е само част от разтварянето на ножицата при тези поколения. Има и друго - то е по-стряскащо.

Става дума за криза на морала, за дефицит на авторитетни ориентири, за порасналия брой депресивни и социопатни поведения.

Веселата част на подобни проявления можем да видим и по телевизията; съвсем скоро девойка, участник в популярно телевизионно шоу, заяви простодушно своето жизнено кредо: да не работи, да има маркови дрехи, да се вози в скъпи коли, да й е безгрижно.

Самата девойка, впрочем дори симпатична в своята елементарност, падна лесна жертва на софистицираните телевизионни челюсти: намеците за стар албанец спонсор, за секс и не чак дотам секс с него вероятно дълго ще правят личността й печално популярна сред родата и махалата.

Този тип ценностнова парадигма не е нито нов, нито рядък. Работата е там, че въпросната девойка е само символ на това, което е истинският крах в преходна България -



крахът на чувството за общност,



свързана с нематериални стойности.

И държавата, и институтите на вярата, и медиите не показаха добър пример, не излъчиха отъждествими с родовия опит послания, не дадоха възможност за ред и вяра в главите на младежта ни.

Една млада монахиня ми каза нещо парадоксално в Арбанаси: "Сега е много по-трудно да си монах отколкото преди век и половина, въпреки тогавашните кърджалиите, черкезите и разбойниците".

Имаше предвид, че днес умовете са подложени на такава обработка и такава перспектива, че от центрофугите им можеш да излезеш и богат, но честит в честността си - едва ли.

Затова и аз стоя така диаметрално разколебан пред младежта на България - от една страна вярвам в нейното бъдещо замогване, вярвам и в добрите човешки образци, които има сред новите поколения... А от друга - гледам и не мога да видя т.нар. "младеж на България", такова единно нещо няма.
51
3917
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
29 Септември 2008 23:05
Така е, младите които останаха поради една или друга причина, е естествено да смятат че са си СУПЕР в бг-то. Тези които мислеха иначе, напуснаха. Така че да, процентите съвпадат
29 Септември 2008 23:07
"разкрепостените млади хира, освободени от предразсъдаци"..
29 Септември 2008 23:36
... темата за злобните старчета и тукашните кифли, а ? ... или за ангелските инвестори ?
30 Септември 2008 01:40
Това са младите които останаха.А тези които си заминаха...при тях още по-страшно.Ценностите им бяха продадени.За пари.Тези които останаха в България поне останаха българи.След време ще се отаи матилката и пак ще си спомним за традиционните ценности(не на българина, а на човека).
30 Септември 2008 01:47
Съжалявам, братко, тъпо е
А жалко
В навачерие сме на събитията, по отношение на които дребният въпрос за полово възрастовите различия ще отпадне от само себе си
Или ще се решава в явочно-доброволен режим и на всички подходящи места без оглед на общественото порицание.
Няма кой да порицава
Опасавям се че много малко ще останат и рискуващи да получат такова ..
30 Септември 2008 01:57
Минавам от тук, здравей....много пред-апокалиптично го даваш?
30 Септември 2008 06:11
Ако става дума за онези, които Симеон докара във властта, аз не виждам да са по- различни. Дойдоха, нищо не свършиха, поокрадоха туй- онуй и излязаха от властта.
30 Септември 2008 06:13
децата на тези под 30-35 вече нямат почти нищо общо с чалга поколението на децата на 45-55 годишните. Носят много положителна енергия и амбиция, въпросът е как ще се култивира. Това наред с явното разслоение разбира се. Според мен обществото ни, ако осъзнае този шанс, има надежда за някакво откъсване от ориенталщината.
30 Септември 2008 07:55
Хм, такива като мацето е имало и винаги ще има. Спомням си някаква анкета навремето, публикувана в "Жената днес", мисля беше края на 70-те или началото на 80-те. Някакви младежи бяха казали горе-долу същото (пари, хубави коли и секс), та партийните корифеи се бяха стреснали от "буржоазното влияние" и като резултат набутаха още повече политически предмети и изпити в училището и университета, т.е. надуха по-силно свирката. Резултатите ги видяхме.
Колкото повече България става по-привлекателно място за младите, толкова повече и ценостната им система ще се обръща към семейството и професионалната реализация. Безделници и маргинали има навсякъде, но дали ще се приобщят към останалите зависи преди всичко от тяхната воля и желание.
30 Септември 2008 08:20
Редник,
За жалост Минавам от тук най-вероятно е прав.
Не мога да го подкрепя с факти, но от развоя на събитията през последните дни оставам с чувството, че под прикритието на световната финансова криза у нас ще се развихри такава далавера, пред която Лукановите и Виденовите разграбвания ще ни се видят като нежен спомен от младостта.
30 Септември 2008 08:23
лизо три четвърти, вече са в групата на получаващите средни доходи, а 15 % са в групата на високите доходи. Бедни били едва 10% от тях.
Там е проблемът, че средните доходи у нас са ниски за един модерен начин на живот.
Една млада монахиня ми каза нещо парадоксално в Арбанаси: "Сега е много по-трудно да си монах отколкото преди век и половина, въпреки тогавашните кърджалиите, черкезите и разбойниците".
Разбира се, че ще е трудно, тя самата трябва да бъде разглеждана като отклонение от нормата. Модерният начин на мислене все повече е научния, позитивиски (според Попър например) начин на мислене - не може да се вярва в нещо, което не е доказано, че съществува.
Става дума за криза на морала, за дефицит на авторитетни ориентири, за порасналия брой депресивни и социопатни поведения.
Най-изразения период на вдъхновение е бил този след 1944г. (аз разбира се не съм участвал в него). Тогава голямата част от младите прегърнали комунистическите идеи се включват доброволно в бригадите, в различни организационни форми. Там са и Радой Ралин и Блага Димитрова (причетете стихотворенията и от това време). С годините, обаче ентусиазмът секва (типичен пример са двамата) докато дойде 1989г. Ентусиазмът по капитализма след това секна много много по-бързо.
Така върви светът.
30 Септември 2008 08:28
Свестни са си...Просто имат един недостатък - младички са
P.S. Ама, че недостатък

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
30 Септември 2008 09:11
Какви потресаващи открития в дълбокомислената статия? Какво пишело по разни изследвания и какво казала някаква кака със спонсор по телевизията.
СЕГА, що не поканите някои студенти от социология или културология да ви пишат статиите.


30 Септември 2008 09:15
МАРКСистите са винаги готови да дадат компетентно мнение за всичко. Историята помни "експертните" им мнения за кибернетиката, генетиката... Сега виждаме, че обясняват поведението на една монахиня. Другото им "амплоа" е да казват какво е за момента модерно мислене. През 1947 модерно е било, да накараш един циганин да удуши лидера на социалистите Кръстьо Пастухов, което е станало в Сливенския затвор. Сега модерното мислене е самите те да се нарекат социалисти, и да си назначат капиталисти от собствените си редове.
30 Септември 2008 09:18
...девойка, участник в популярно телевизионно шоу, заяви простодушно своето жизнено кредо: да не работи, да има маркови дрехи, да се вози в скъпи коли, да й е безгрижно...


Това й е най-шизофренното на днешна България: материалната страна на живота видимо се подобрява... почти за всички; нравствената, обаче, все повече деградира до нивото на мутроидно-потребителски амеби...

В бедна, гладна, мигаща без ток в такт 3:1 България от началото на 90-те нямаше нищо от днешния материален стандарт, но ИМАШЕ НАДЕЖДА, че нещата могат да отидат на по-добро (поне за наивници като мене)... Днешна България на моловете, ваканционните имоти, SUV-тата, риалити-шоутата и кухите лейки-златотърсачки НЕ ДАВА И ГРАМ НАДЕЖДА за нещо по-добро...

Вътрешно се съпротивлявах на мисълта за емиграция в началото на 90-те, сега НЯМАМ НИКАКВИ СЪМНЕНИЯ...
30 Септември 2008 09:25
неточно
младия троцки не се различава с нищо от младия рокфелер
30 Септември 2008 09:32
Авторът нарича БКП с поетичното "Фея".
Много си мек другарю.
Правилно че не може всички под един знаменател.
Как така отрочетата на другарите ще имат равен старт с простосмъртните млади.
Не може така.
Стига си ни мазал очичките.
Който иска нека те чете.
Мързи ме даже да ти отговарям.

30 Септември 2008 10:02
Младите са неопитни, необучени, некъдърни и пр.
Старите са изкуфели, изтрещяли, немощни и др.
Само пишещите у този Форум сме...най-по!
30 Септември 2008 10:06
Олди,
Младите са си чудесни - стига да има кой да се занимава с тях.
Ама и розата, дето е роза, зарежеш ли я - подивява и се превръща в трънак.
30 Септември 2008 10:21
Сократе, колко ги имаш?
Моичките са двамца, и още са ми "на гърба", въпреки че печелят много повече от мен.
30 Септември 2008 10:26
Из Форума циркулират разни прости парчета, като suhar, като пишат разни глупости, като:
Историята помни "експертните" им мнения за кибернетиката, генетиката...
Това, че по времето на Сталин е имало разни изкривявания (такива впрочем ги имало и на други страни - не само между марксистите - Болцман например се е самоубил, заради атаките на крайните позитивисти, които отричали атомите), съвсем не значи, че кибернетиката и генетиката не са се развивали през соц. периода. Сега е излязла една книга за развитието и успехите на нашата електроника до 1989г. Сега, обаче е мъртвило. А това, че някакъв циганин е удиушил Кръстю Пастухов, съвсем не значи, че преди 1944г. не бяха избивани интелектуалци и политици. Само в празни глави, като тази на субекта suhar може да обяснява неща от съвремеността с неща, които са станали преди много десетки години. Що се отнася до научното мислене, аз цитирах Попър, който е един от най-изявените критици на марксизма. Ама га едно сухарче си е просто и неуко само може да пише такива глупости, като тези за Кръстьо Пастухов и циганина, когато ние говорим за 21-ви век.
30 Септември 2008 10:29
Аз пък вярвам, че младите са по-кадърни от нас. Така би трябвало за да има прогрес. Надявам се децата ми да са много по-успели в житейската си реализация.
30 Септември 2008 10:36
Круела, това никой тук не го оспорва.
Щото ако го оспорваме - значи напразно сме живяли самите ние.
30 Септември 2008 10:45
Младите сега имат много по-голям контакт със света-боравят с езици, ползват интернет и пътуват повече. Това повдига културата им чувствително. А че една част не може да се ориентира в многообразието и реагира с опростачване не е белег на всички. Много големият проблем е, че обществото като цяло не се опитва да насочва процесите в по-правилна посока. Но последното не е недостатък на младите , а те са резултат от него.
30 Септември 2008 10:58
Марксе,
излиза, че след време и аз мога да се надявам на реабилитация. От твоя страна. Да отчетеш отношението си към мен за грешка.
30 Септември 2008 10:58
Много добра статия и за съжаление много вярна. Браво на автора.
30 Септември 2008 10:58
Аз пък вярвам, че младите са по-кадърни от нас. Така би трябвало за да има прогрес...


Зависи кое наричаш "прогрес" - технологичен, да безспорно - те (младите) са digital natives, докато ние, които сме израсли без РС, GSM, iPod и т.н. сме digital immigrants... И КАКВО ОТ ТОВА???

От това, че са израсли с по-високи технологии от нас прави ли ги непременно по-добри хора??? Гледам дущеря ми и НЕ ЗНАМ що за човек ще излезе от нея - вярно, някой горе беше писал, че излъчват позитивна енергия, но след като мине през месомелачката на образователната система, "риалити" пропагандата и брандираната релност, която ни заобикаля???... НЕ ЗНАМ
30 Септември 2008 11:06
Из българския фолк:
"- Кое'й наш'то дети ма Кино, в тоз калабалък го не видя?!
- 'Ми унуй там мале, не го ли видиш - гърбатичкото.
- Вай, гле к'во е убавкоо! И как му мяза гърбичката..."
30 Септември 2008 11:08
Аз работя с млади хора, мои колеги. С три думи - много ме кефят. Умни, работливи, умеят да действат в екип. И най-важното за мен - аз научавам много от тях. Не ме срам да ги попитам, когато нещо на мен не ми е ясно. Така, че има светлина в тунела, има надежда.
На всички, приятен и успешен ден!
30 Септември 2008 11:09
Мики,
По-горе писах, че младите са чудесни, защото имам от време на време възможност (може би рядка) да видя какви стават, когато попаднат на свестен учител - неузнаваеми са.
Не че това ще им спести сблъсъка с всички останали грозотии на днешната ни действителност, но все пак оставя следа.
А че свестните учители са малко - това сме го дъвкали хиляда пъти.
30 Септември 2008 11:12
От това, че са израсли с по-високи технологии от нас прави ли ги непременно по-добри хора???

Младите са толкова добри хора, колкото и ние. Ако са по-добри от нас трудно ще оцелеят. Такава е логиката на живота.
30 Септември 2008 11:33
автора е засегнал важна тема - младите хора живеещи в България не са никаква "младеж", още по-малко българска такава. вече 20 години младите хора в България се оправят въпреки усилията на държавата, а не благодарение на тях, затова нека тази държава да спре да си прави за тях сметки без кръчмаря. нищо не и дължат и с нея ги свързват само временно предпочитание, удобство или безизходица, но (както посочва автора) не и някакви идеи или чувство за общност.
30 Септември 2008 11:39
А че свестните учители са малко - това сме го дъвкали хиляда пъти...


Да, а най-лошото е, че не знаеш къде да ги търсиш... като гледам каква истерия е записването в Американския колеж, "цветът на нацията" се натиска да си набута чеветата там - както едно време в Първа Английска или НГДЕК...

...и резултатът от всичко това е КАКВО??? БИНГО: ЕЛИТНО УЧИЛИЩЕ... но елитно има тънка семантична разлика със свестно...
30 Септември 2008 11:44
Младите, старите, ...
Нещата са доста по-сложни.
Примерно кои бяха младите през ноември 1989-та и какво стана сега с тях? Ако по младите приемем възрастта до 33 години, то сега 19 години по-късно тези тогавашни млади са между 19 и 52 години. Какво постигнаха тогавашните млади, които вече трудно може да причислим към младите - обезверяване или избягаха от България. Тези дето все още са млади все повече вървят към бягството от България, а следващото поколение вече почти напълно вижда живота си само извън България. Защо? Причини много, но примерно те виждат какъв е живота сега на хората, които бяха в "зряла възраст" през 1989-та. Тогавашните 33-55 годишни, днес са на по 52-74 години и са днешните и утрешните пенсионери, а как живеят пенсионерите всеки вижда. За какво тогава те да живеят и работят в България?
30 Септември 2008 13:05
oldmad, аналогичен случай в нашто село .Доста си зле аз съм на 46 г. и мога да твърдя, че децата не са ми чалга-поколение, дори се изнедах, че сина сам преотри творчеството на пинк флойд и лед цепелин, на франк синатра, чъби чекър и куинси джонс.
Според мен е въпрос на първите 7 години възпитание.
30 Септември 2008 13:16
Марксиста с двата кръста, остави Попър, а изпей някоя кахърна песен за пауперизма - дело на капитализма.
30 Септември 2008 13:23
Анонимен7 Юпита еНДеСеВейски
30 Септември 2008 13:32
Младите за мен имат нужда от повече време за възпитание. По-кадърни, с повече пари, с все по-малко морал, с все по-малко време за истинските неща. Еволюция братчето ми
30 Септември 2008 13:39
Това нищене на "младите" ми напомня вица дето две жени говорели...
Едната казала:
- Леле, едно време кви зли ни бяха свекървите...
Другата:
- Да, а пък сега снахите станали едни....

Редактирано от - Amilcar на 30/9/2008 г/ 13:40:50

30 Септември 2008 14:14
Mamut-e, големия(33) е хард, малкия(30) е всеяден(без фолка), аз пък съм от дъртата бийтъл-генерация.
Угода няма!
Дисковете ми пръснати на майната си, всеки рови и търси - дрънкаме се, караме се и...накрая сядаме на масата.
Но винаги аз пръв наливам, нъц!
К'во пък, може би това е удоволствието от живота - да ги имаш...
Знае ли човек?
30 Септември 2008 14:29
Единна младеж няма и няма да има Бойко.Обществото, в което живеем не позволява това.И не се чуди , че е така! Това е предопределеността на капитализма, особено на дивия!!!
30 Септември 2008 14:41
Да... не е само уводолствието на живота, а е самия живот.
Последните години четох доста (популярни) книги за генетика и еволюция - за митохондриалната Ева, третото шимпанзе и пр. Основното, което ми остана в главата, беше - "смисъла на живота" е той да продължи. Другото - вятър.
30 Септември 2008 15:18
Дали пък точно чалгата идентифицира чалга-поколението? А?

30 Септември 2008 15:20
"... истинският крах в преходна България - крахът на чувството за общност,

свързана с нематериални стойности "...
Така е , БЛ ... Този крах носи криза на гражданските/политически ценностти у нас самите , а от там и кризата на примственост/наследяване в усещането за тях , при младите ...Всяко усилие за сцепление в нация , у нас одма пада в киреча на еклектичните ни и користни , политически представи за него ... А сцеплението ни е темелна ценност, онова "роднинско" , с което сторваме и общия ни живот ... Баф и на туй отгоре , че БСП си пече Програма за 20-30 години напред , без дума за своите старания по "старата" и задачите си в "новата" , относно системно обезличавното ни национално/гражданско общество ... БСП няма политическа оценка за прехода ни към демократично общуване в Общество , а в общия ни живот с нея , това ще й носи и все по-тежки грижи ...

30 Септември 2008 17:12
Това поколение което толкова много оплаквате може да каже за себе си:

We are the last.
The last generation to be unaugmented.
The last generation to be intellectually alone.
The last generation to be limited by our bodies.

We are the first.
The first generation to be augmented.
The first generation to be intellectually together.
The first generation to be limited only by our imaginations.

И специално за Чичо Фичо малък подарък за корекция на илюзиите относно "смисъла на живота"
Натиснете тук
30 Септември 2008 17:19
"Where did you go?" "I did not go anywhere." "If you did not go anywhere, why do you idle about? Go to school... Do not wander about in the street.... Don't stand about in the public square or wander about the boulevard.... You who wander about in the public square, would you achieve success?... Because my heart had been sated with weariness of you, I kept away from you and heeded not your fears and grumblings.... Because of your clamorings... I was angry with you.... Because you do not look to your humanity, my heart was carried off as if by an evil wind. Your grumblings have put an end to me, you have brought me to the point of death."
This is a piece of a conversation between a Sumerian youth and his father, recorded in cuneiform some 3 or 4 thousand years ago. (From S. N. Kramer, The Sumerians, University of Chicago Press, 1963.) Нищо ново под слънцето...Бармалей единственият им недостатък . младички са. Ама какъв хубав недостатък.
30 Септември 2008 18:05
Каквито ценностите, такова и поколението.
30 Септември 2008 18:25
Браво на автора. бърка в раната
30 Септември 2008 19:11
, Фичо , за : " ...Основното, което ми остана в главата, беше - "смисъла на живота" е той да продължи. Другото - вятър."
30 Септември 2008 19:15
Малей, още дъвчете Статийката е - както се казва: Уинтърфреш шугър фрий...Децата...ами това са плодовете на нашето дърво...Утре от техните семки ще се родят нови плодове...Лоши, добри - те са огледалото (моментална снимка) на живота в неговото многообразие...И щом все още го има (живота) значи добрите са много повече от лошите...Макар, че какво означава "лоши"?...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД