Сериозно увеличение на средствата за наука и за висшите училища обеща вчера министърът на образованието Даниел Вълчев. Скокът на разходите за 2009 г. ще е 25% и това означава изпреварване на ръста във всички останали сфери, обеща той при откриването на юбилейната 120 академична година в Софийския университет.
В реално изражение увеличението на парите за наука и за вузовете ще бъде около 70-75 млн. лв., обясни Вълчев. Според него това ще даде възможност Фонд "Научни изследвания" към МОН да получи над 100 млн. лв., които да бъдат разпределени за научни проекти. "Има няколко естествени приоритета на всяка държава и извън здравеопазването и околната среда образованието е безспорен приоритет. Българското образование е недофинансирано и трябва да се направи сериозно национално усилие", заяви Вълчев и добави: "Цялата субсидия на БАН за една година е толкова, колкото ще платим за боклука да ходи до Силистра".
В момента България отделя 0.4 на сто от БВП за научни разработки и с този бюджет е на последните места по разходи за този сектор в ЕС. За тази година бюджетът на висшите училища е 318.2 млн. лв., от които близо 239.5 са за издръжка на обучението. БАН получава 82 млн. лв., от които над 80 на сто отиват за заплати и издръжка. Фонд "Научни изследвания" към МОН разполага с 60 млн. лв., които бяха драматично увеличени в сравнение с 2007 г., когато за научни проекти бяха отделени 15.3 млн. лв.
Вълчев обяви, че до 2013 г. ще бъдат създадени поне 3 изследователски комплекса със силно финансиране за качествени научни изследвания на световно ниво. Силно увеличение на разходите за научни изследвания и изместване на научните центрове от институтите на БАН към университетите предлагат още от МОН. Обособяването на университетските научноизследователски комплекси ще става на доброволен принцип. В кампусите учени от различни вузове и институти на БАН трябва да работят с договор, като така ще се увеличи мобилността на изследователите, обясни по-късно Вълчев на кръгла маса за научните изследвания с участието на ректорите на големите държавни университети. Учените не бива да са закрепостени като чиновници от постъпването до пенсионирането си в дадено звено, добави министърът. Според него от 2010 г. цялото финансиране за изследвания трябва да премине на проектен принцип. Още не е ясно колко пари ще получават центровете, но за сравнение Франция смята да задели 5 млрд. евро за 10 подобни звена.
Ректорът на СУ проф. Илчев представи проучване сред преподавателите, според което около 14% са свръхактивни в научната дейност. Всеки четвърти е достатъчно активен, а 30 на сто нямат активна научна дейност.