Магистратско недоглеждане даде повод дело за контрабанда срещу Николай Методиев-Пилето и още 19 митничари и тираджии да се проточи още месеци. Оказа се, че прокурорът не е догледал датите в обвинителния акт и в диспозитива му и в обстоятелствената му част има разминаване. След като е образувала делото пък, съдия Димитрина Ангелова не е забелязала пропуска и е насрочила заседание. Така вчера в Софийския градски съд се събраха цяла тълпа подсъдими и адвокати, за да чуят, че делото се връща на прокуратурата за отстраняване на процесуалните нарушения. Това е второто връщане на процеса заради пропуски. Първият път бе в края на януари.
НПК ограничава максимално възможността за връщане на делата за доразследване. Честото връщане обаче е проблем, който бе посочен и в последния доклад на ЕК. Ръководството на Върховния касационен съд вече се нае да въведе ред в съдебната практика по връщането.
Вчерашното дело е за контрабанда, ощетила хазната с 3.5 млн. долара през Калотина.
Пилето е сочен за наследник на убития в Амстердам Константин Димитров-Самоковеца. До момента срещу него обаче има единствено висящи производства за контрабанда и нито една влязла в сила присъда. Пилето е "абониран" за шумно арестуване и после пускане под гаранция.
През април като първа инстанция СГС го оправда за контрабанда на китайски стоки през Кулата, декларирани като строителни материали. Според това обвинение държавата е ощетена със 168 000 лв. Този процес рухна, след като повечето от свидетелите на прокуратурата получиха амнезия в съдебната зала.
Методиев има и скромна присъда от 700 лв. глоба за заплаха на полицай.
Схемата по контрабандните дела на Методиев е идентична. Според разследващите са товарени китайски стоки в Солун, камионите с тях са влизали в България през Кулата или Калотина. На двата пункта обаче се изчаквала точно определена смяна служители, които да запечатат ТИР-а с оловни пломби, без да са проверявали стоката. На път за съответната вътрешна митница камионите минавали през склад в Горни Богров, където китайските стоки се подменяли с евтини строителни материали, за каквито били декларирани товарите по документи. Засечка с товарителниците в Гърция обаче показва, че са внасяни обувки, чорапи и др. Чрез фалшиви фактури и товарителници за строителни материали са спестени митата у нас.
|
|