Сериозен и критичен доклад за начина, по който България усвоява парите от ЕС, ще подготвят депутатите от комисията по бюджетен контрол в европейския парламент. Това съобщи вчера Нилс Лундгрен. "Като цяло не сме доволни от повечето неща, които видяхме. Искаме да се създадат достатъчно гаранции, че парите, които България получава от ЕС, няма да потънат в частния джоб на някого", каза Лундгрен.
Групата, в която е имало и представители на ЕК, както и на службата за разследване на измами с евросредства ОЛАФ, е посетила 7 обекти в София и Варна, изградени с пари от предприсъединителните програми. Сред тях има предприятие за преработка на риба и рибни продукти, пречиствателна станция, фабрика за сладолед и проект на община Белослав за рекултивация на пътища.
"Не може да получиш еврофинансиране и една седмица след това да продадеш фирмата, която е спечелила проекта", обясни една от основните си забележки Лундгрен. Оказало се, че на такава практика се натъкнали евродепутатите при проект по САПАРД. Фирмата е продадена две години след подписване на договора с агенцията, макар че по правилата на САПАРД няма право пет години след това да променя собствеността си. Затова сега ще ни препоръчат България да засили мониторинга точно след реализацията на проектите. Трябва да се прецизират и процедурите за обществени поръчки, за да не се допускат съществени промени с допълнителни анекси.
Евродепутатите открили и редица пропуски и при строежа на автомагистрала "Люлин" - там има забавяне с 9 месеца и искания от турската фирма за увеличение на сумите по изпълнение на проекта.
Парите по ИСПА бяха сред първите спрени от ЕС заради злоупотребите в бившия пътен фонд.
АКТИВ
Вицепремиерът Меглена Плугчиева е готова в края на месеца да се срещне с евродепутатите от комисията по регионално развитие в ЕП. "Имаме с какво да се похвалим не само с предприсъединителните програми, но и с оперативните", каза Плугчиева. От май, когато тя пое контрола върху евросредствата, са сключени договори за 948 млн. лв., при положение че за 2007 г. и първата половина на 2008 г. те са били едва за 94 млн. лв.