Почерпката на ДПС с баклава по случай Рамазан байрам предизвика обичайния голям интерес в парламента. |
"Всички физически и юридически лица, с които лицето, заемащо публична длъжност, се намира в икономически, политически или други отношения, които пораждат основателни съмнения в неговата безпристрастност и обективност". "Това на практика означава, че ако даден министър или кмет е от определена партия, никой от нейните членове не би трябвало да участва в конкурси или обществени поръчки, обявени от тях", разтълкува председателят на комисията по държавна администрация Веселин Методиев. Този текст отсъстваше от първоначалния проект на МС, където за свързани лица бяха посочени освен роднините и съдружниците и фирмите, в които даденото лице на публична длъжност участва.
Другите според закона свързани лица са съпрузите и лицата, които се намират във фактическо съжителство, роднините по права линия, по съребрена линия до четвърта степен и по сватовство до втора степен. В този кръг влизат братовчедите, чичовците, тъщите и тъстовете.
Както се очакваше, депутатите махнаха текста от проекта на МС, който им забраняваше да бъдат еднолични търговци, членове на управата на търговско дружество или фондация, както и да упражняват свободна професия, с изключение на научна и преподавателска дейност или упражняване на авторски и сродни права. От това най-силно щяха да бъдат засегнати юристите и лекарите, които са значителна част от народните представители.
Тези ограничения обаче бяха записани за министри, кметове, областни управители, директори на агенции и техните заместници. Депутатите решиха, че те могат да участват като представители на държавата или общината в органите на управление или контрол на фирми с държавно или общинско участие, но без да получават заплата.
Комисията преправи и няколко стари текста, които вече бяха гласувани на второ четене. Беше предвидена по-ясна процедура за установяване на конфликта на интереси на висшите политици и магистрати. Сред тях са президентът и вицепрезидентът, премиерът, министрите, зам.-министрите, депутатите, главният прокурор, шефовете на ВАС и ВКС, Висшият съдебен съвет и др. Според последния вариант конфликтът на интереси ще се установява от ВАС и той ще налага санкциите. В този случай те ще са най-много глоби, тъй като процедурите по отстраняване са записани в конституцията или зависят от желанието на органа по избор или назначаване. Когато специалната парламентарна комисия констатира нарушение на закона за конфликт на интереси, в 3-дневен срок ще изпраща доклада си до ВАС. Съдът ще разглежда делото по същество и ще се произнася с решение, което може да бъде обжалвано по реда на АПК. "Комисията на парламента не може да установява и санкционира, а и ВАС не възразява срещу тази процедура", обясни Веселин Методиев.
Депутатите включиха в кръга на лицата, които ще бъдат засегнати от закона, и посланиците на страната в чужбина.
Беше въведено и ограничение освен лицата, напуснали публичната си длъжност, но и фирмите, в които те са станали съдружници или управители, да не могат да участват 1 година в процедури по усвояване на европари.