:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,235
Активни 755
Страници 16,800
За един ден 1,302,066
Репортаж

Свищов осъмна с голяма коалиция по германски

В дунавския град БСП се отказа от съюза с ГЕРБ, пристана на СДС и получи като дар председателското място в общинския съвет
Според доскорошния шеф на ОС в Свищов Иван Хараламбиев ГЕРБ, БСП и "Атака" са били конструктивна опозиция на СДС.
В един от фейлетоните си, наречен "По "изборите" в Свищов" , Алеко Константинов описва как преди повече от 100 години в България се е упражнявало "морално влияние" върху избирателите. Днес Свищов отново е емблематичен пример за политическата ситуация в България. Особено за това как след последните местни избори се формираха всякакви коалиции, съюзи и колаборации, нямащи нищо общо с това, което говорят партийните централи в София.

А Свищов една година след местните избори направи управляваща коалиция, подобна на германската, съставена от християндемократи и социалдемократи. Разбира се, в крайдунавския град стигнаха до тази конфигурация по собствени съображения, а не за да копират сляпо чужди модели.

Едва ли има български политик, който поне веднъж в живота си да не е обяснявал, че в столицата е едно, а в провинцията друго. В София е лесно - тройна коалиция и тройна опозиция. В Свищов обаче нещата са по друг начин. Тук статуквото се олицетворява от СДС и кметът Станислав Благов, който управлява вече трети мандат. А борците срещу статуквото са ГЕРБ, БСП и "Атака". Или поне бяха до скоро.

"Двата лагера в Свищов се оформиха още преди изборите". Това разказа Иван Хараламбиев, който до скоро бе шеф на общинския съвет в града. Харалмбиев бе и кандидат-кмет от името на ГЕРБ. Според него в деня на вота е имало много нарушения, но съдът в крайна сметка преценил, че те не са съществени. Хараламбиев е убеден, че ако е имало втори тур, всички кандидати са щели да се обединят срещу Благов.

В общинския съвет влезли 13 съветници от СДС и коалиция, 7 на ГЕРБ, 5 на БСП и четирима от "Атака". Така противниците на статуквото първоначално оформиха мнозинство в местния парламент.

"Първото нещо, което направихме, беше да трансформираме общинските фирми от акционерни дружества в ЕООД", каза Харалмбиев. Целта била тези фирми да нямат съвет на директорите. Старите шефове също били сменени. Шеф на ВиК станал човек на ГЕРБ, на болницата от БСП, а на пазарите от "Атака".

"Болницата беше в окаяно състояние, към януари 2008 г. задълженията й превишаваха стойността на активите, реално беше във фалит", каза Хараламбиев. В Свищов се смятало, че предишният управител умишлено я води към фалит, за да може после да бъде купена на безценица.



Някой от действията му били много съмнителни



"Болницата плащаше 100 хил. лв. за пране, пресметнахме, че ще е по-евтино всеки път да се купува ново бельо, вместо да се пере старото", каза Хараламбиев. Лекарите пък се оплаквали, че стойността на храната е по-голяма от стойността на медикаментите. Във ВиК също имало съмнителни харчове. Дружеството нямало парна система, но въпреки това била купена тон и половина нафта. По мистериозен начин се оказало, че е изчезнала 7-8 тона медна жица. Един от заместниците на стария управител пък бил продал колата си на дружеството, в чието ръководство е. Всичко това вече се разследва и от прокуратурата.

"Бяхме конструктивна опозиция", смята Хараламбиев. Бюджетът на Свищов бил приет с много спорове, но в крайна сметка общината била една от първите в страната, които се справили с тази задача. Администрацията обаче била недоволна, тъй като досега била свикнала всичко, което предлага, да се приема без възражения и промени. Новата ситуация обаче сериозно нарушила нейния комфорт.

Кметът Благов решил да отвърне на ударите на опозицията, като спре представителните пари за общинските съветници. С решение на ОС съветниците получавали безотчетно 220 лв. за разходите, свързани с обществената си работа. Тази практика, макар и на ръба на закона, съществувала от миналия мандат. Когато кметът спрял раздаването на пари на калпак, съветниците от БСП поискали от Хараламбиев да постави въпроса то да бъде възстановено. "Аз заявих, че няма да повдигам този въпрос, не сме тук заради тези пари", каза Хараламбиев. Това настроило съветниците от БСП срещу него и те се включили в подписката за неговото отстраняване, заедно със СДС.

"Ситуацията е деликатна", смята зам.-кметът Емил Димитров, който е член на СДС. Според него СДС и ГЕРБ са членове на ЕНП и конфронтацията между тях е безпринципна. "Нищо не сме обещавали на БСП, те просто са разочаровани от ГЕРБ", смята Димитров. Според него не всички съветници от ГЕРБ са с категорично дясно мислене. "Уважавам лично Иван Хараламбиев, но той беше депутат от последното Народно събрание преди 1989 г. и после във Великото народно събрание от БСП", припомня Димитров. Според него проверките на прокуратурата в общинските фирми все още не са потвърдили нито едно обвинение. От своя страна СДС е спечелило дело във Великотърновския съд за процедурни нарушения при смяната на стария шеф на ВиК. Димитров обаче признава, че новите шефове на общинските дружества се стараят да вършат добре своята работа.

"На една от последните сесии председателят на ОС си позволи обидни квалификации към шефа на болницата". Така Симеон Симеонов, шеф на групата общински съветници от БСП, обясни завоя в тяхната политика. Той коментира обясненията на Хараламбиев, че социалистите са преминали към СДС заради представителните пари като много елементарни. "Няма да гласуваме заедно със СДС по всички въпроси, не сме говорили с тях за ръководни постове в общината", заяви Симеонов.

Въпреки неговите приказки обаче Хараламбиев все пак бе сменен с Милен Манолов (БСП).



Така Свищов се оказа в комичната ситуация



кметът да е от СДС, а шефът на ОС от БСП и да е избран с гласовете на сините. "Няма нищо странно в това", коментира избора Симеонов.

Въпреки балканските политически страсти, Свищов не е загубил обаянието си на един от българските градове с европейски облик, благодарение на разположението си край Дунав. Този дух е вграден в старинните къщи и красивите църкви, някои от които се поддържат с доброволните усилия на гражданството. В Свищов повечето хора са усмихнати и любезни, което няма как да не направи впечатление на човек, свикнал с безпардонността и грубиянщината, царяща по софийските улици. От скоро градът има над 50 хил. жители, след като голяма част от 10-те хил. студенти се регистрираха адресно. Най-голямото предприятие е "Свилоза". То произвежда целулоза и изкуствена коприна. Добре работят пристанището и семепроизводителните станции. Солидна фирма е и "Томика метал", която е регистрирана в Пловдив. Тя произвежда основно машини и съоражения за хранително-вкусовата промишленост, като голяма част от продукцията се изнася в Румъния.

Големи инвестиции в града обаче няма. Средната заплата е около 350-400 лв. Заради предстоящия строеж на АЕЦ "Белене" обаче имотите вече вървят по 800 евро квадратния метър. Една от най-големите пречки пред навлизането на инвестиции в Свищов са изключително лошите пътища до града. Преди време немска бизнес делегация трябвало да пристигне на посещение. Те обаче така и не дошли. Когато от общината се обадили да попитат какво става, немците отговорили, че стигнали до място, където пътят е свършил и се върнали. Мястото било на 25 км от Свищов до село Павел, откъдето пътят става много лош. Шофьорите на камиони предпочитали да си товарят стоката от пристанищата в Лом и Русе заради лошите пътища.

Единствената читава връзка със света за Свищов си остава Дунав. Освен стоки реката винаги е носела в града новото и модерното, на което най-трудно се поддават тукашните политици.
 И до днес река Дунав е най-добрата връзка на Свищов със света.
 Това е сградата на общината. Свищов е приятен, чист, спокоен град с много любезни жители, които не се влияят от особените политически нрави.
4
6528
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
06 Октомври 2008 05:58
Тази година, бях командировка три дни в Свищов. В хотела, където бях не можах да ползвам банята. От чешмата и душа течеше черна мръсна течност.
Водата в Дунава беше по чиста.
Сигурно е от коалициите в стария университетски град....
06 Октомври 2008 08:41
Като чета разбирам, че са сменили един комунист с друг. СДС и БСП са се прегърнали за да защитават паричните си интереси и тези на техните благодетели. Антикомунистите са разочаровани, комунистите също. Това налива вода в мелницата на ГЕРБ и най-вече на АТАКА.
06 Октомври 2008 09:03
тогова дръжте, княза попържа..
06 Октомври 2008 14:26
Да, ето че модела Софиянски (аз на тебе, ти на мене) работи навсяъде безотказно
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД