Осигуровки ще се плащат върху истинските доходи, когато станат осигуровки, а не данък. Парите ни влизат в някакъв кюп, хазна и стават анонимни. Там се преразпределят от пребиваващите случайно във властта, които знаят, че няма да им се търси отговорност за простотиите, сътворени днес.
DobriBozhilov__
Осигуровките досега никога не са падали. Сваля се ставката, но винаги паралелно с нея се вдигат праговете с повече. Т.е. до момента осигуровките вървят само нагоре като реално плащана сума. Това го усеща всеки бизнес. Онези, които твърдят, че бизнесът "не е дал дължимото" на осигурителната система, са хора, които не знаят как се изкарват парите, а могат само да харчат. Бизнесът е супер претоварен от всякакви налози, основните от които са осигуровките. Те зверски натискат надолу и заплатите и от това са недоволни и работниците на бизнеса.
Енчо
Осигурителните прагове бяха въведени поради това, че работник и работодател се споразумяваха да се плаща по ведомост минималната работна заплата и съответно върху нея да се начисляват и внасят осигурителни вноски. Така първият спестяваше от ДОД и личните вноски, а вторият - от вноските за негова сметка. Когато и двете страни са разберат да лъжат държавата, какво могат да направят контролните органи, независимо кои са те? Има ли го черно на бяло, че е платена минималната заплата - има го. Има ли подпис на тоя, дето я е получил - има. Законно ли е това - законно. Кой може да докаже, че са си разменяли пари на ръка? Никой.
Въвеждането на осигурителните прагове имаше за цел да направи тази измама по-малка и го постигна. Защото едно е да получаваш 1000 лв. и да те осигуряват на 800, защото това е прагът, друго е пак да получаваш 1000 лв., но да се разписваш на 220.
_Inferno_
Аз пък предлагам осигуровките за всички работници да са едни и същи, независимо дали вземаш 220 лв. или 220 000 лв. Например върху средната работна заплата за страната. Това ще е крачка към легализиране на реално получаваните доходи, защото на работодателя ще му е вече все едно. А ако някой иска, по желание да се осигурява допълнително до максималния осигурителен праг.
Държавата трябва да разбере, че реално действащите фирми в момента са затруднени финансово. Проблеми нямат големите корпорации, монополистите и изпиращите пари. И на практика излиза, че перачът на пари е законен отвсякъде, а борещият се с конкуренцията бизнесмен, който знае цената на парите, почти винаги е на ръба на фалита и е уязвим спрямо закона.
Apolitichen
Ако не се мисли как да се крадат обществени пари или как да се прецакат "простите", нещата са много прости. Въвежда се единствено минимален праг от 300 лв., 33% върху 60% от средната работна заплата (СРЗ) (задължителна обществена осигуровка в размер на 99 лв.) срещу гарантирана държавна пенсия в размер 60% от средната работна заплата (няма "замествания" на 30%, сребърни-златни фондове и всякакви подобни политически хитрувания!), с начална дата на изплащане на пенсията след внасянето минимум на 40 хил. лв. (два месеца "гратис" за болнични, творчески и др. пропуски), но 480 вноски. Който няма 480 вноски, не "духа супата", а продължава да работи, ако ще да е на сто години.
Въвежда се допълнителна задължителна осигуровка 33% върху 30% от СРЗ в размер на 49.5 лв. в избран по избор осигурителен европейски фонд.
Въвежда се данъчна преференция, нулево облагане, за допълнително доброволно облагане до размера на допълнителното задължително, без значение къде ще се осигурява работещият - в обществен (държавен) или частен фонд.
Всички фондове се контролират от Агенцията за финансов надзор; всеки гражданин си има индивидуални партиди - минимум две; отпадат всякакви глупотевини за категория труд, точкова пенсионна система, преизчисляване на стажове, "активноборбени" пенсии. Всички социалнослаби се подпомагат от Министерството на социалните грижи, което вместо да харчи пари за почивки на пенсионерите, да разпределя малкото за най-нуждаещите се.
Cruella de Vil
Идеята на Аполитичен е много добра в частта си за задължителна обществена осигуровка. Всички да внасят поравно и накрая да получават поравно. Видя се, че всякакви други начини за изчисление водят до несправедливо определяне на пенсиите.
Дали допълнителното осигуряване трябва да е задължително, е отделен въпрос. Според мене не би трябвало, след като държавата се грижи само за държавните пенсионни фондове.
dobadoba
Премахването на праговете ще доведе до намаляване на данъчните постъпления. Ако работодател или работник искат да се осигуряват на истинските си доходи - нищо не ги спира и сега. Но ако те искат да се осигуряват на минимални прагове и да мамят всички, включително и себе си - праговете имат възпираща роля.
Топ 3 на най-четените статии в "Сега" в периода 29.09. - 5.10.2008 г.
Най-четените новини
1. Зам. областен управител на София арестуван с подкуп
2. ДПС и "Атака" изравниха рейтинги
3. Армията се включва в битката с престъпността
Най-четените коментари
1. "Нейдъри рейдъри" на Димитри Иванов
2. "Защо не сме "като на Запад" на Вени Марковски
3. "777 топчета в супата" на Христофор Караджов
1. Зам. областен управител на София арестуван с подкуп
2. ДПС и "Атака" изравниха рейтинги
3. Армията се включва в битката с престъпността
Най-четените коментари
1. "Нейдъри рейдъри" на Димитри Иванов
2. "Защо не сме "като на Запад" на Вени Марковски
3. "777 топчета в супата" на Христофор Караджов