:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,203
Активни 758
Страници 16,768
За един ден 1,302,066
Форум

Най-добре е всички да се осигуряват на една и съща сума

Според читателите на "Сега" е спорно дали отпадането на осигурителните прагове ще доведе до повече приходи в бюджета
galyleo

Осигуровки ще се плащат върху истинските доходи, когато станат осигуровки, а не данък. Парите ни влизат в някакъв кюп, хазна и стават анонимни. Там се преразпределят от пребиваващите случайно във властта, които знаят, че няма да им се търси отговорност за простотиите, сътворени днес.



DobriBozhilov__

Осигуровките досега никога не са падали. Сваля се ставката, но винаги паралелно с нея се вдигат праговете с повече. Т.е. до момента осигуровките вървят само нагоре като реално плащана сума. Това го усеща всеки бизнес. Онези, които твърдят, че бизнесът "не е дал дължимото" на осигурителната система, са хора, които не знаят как се изкарват парите, а могат само да харчат. Бизнесът е супер претоварен от всякакви налози, основните от които са осигуровките. Те зверски натискат надолу и заплатите и от това са недоволни и работниците на бизнеса.



Енчо

Осигурителните прагове бяха въведени поради това, че работник и работодател се споразумяваха да се плаща по ведомост минималната работна заплата и съответно върху нея да се начисляват и внасят осигурителни вноски. Така първият спестяваше от ДОД и личните вноски, а вторият - от вноските за негова сметка. Когато и двете страни са разберат да лъжат държавата, какво могат да направят контролните органи, независимо кои са те? Има ли го черно на бяло, че е платена минималната заплата - има го. Има ли подпис на тоя, дето я е получил - има. Законно ли е това - законно. Кой може да докаже, че са си разменяли пари на ръка? Никой.

Въвеждането на осигурителните прагове имаше за цел да направи тази измама по-малка и го постигна. Защото едно е да получаваш 1000 лв. и да те осигуряват на 800, защото това е прагът, друго е пак да получаваш 1000 лв., но да се разписваш на 220.



_Inferno_

Аз пък предлагам осигуровките за всички работници да са едни и същи, независимо дали вземаш 220 лв. или 220 000 лв. Например върху средната работна заплата за страната. Това ще е крачка към легализиране на реално получаваните доходи, защото на работодателя ще му е вече все едно. А ако някой иска, по желание да се осигурява допълнително до максималния осигурителен праг.

Държавата трябва да разбере, че реално действащите фирми в момента са затруднени финансово. Проблеми нямат големите корпорации, монополистите и изпиращите пари. И на практика излиза, че перачът на пари е законен отвсякъде, а борещият се с конкуренцията бизнесмен, който знае цената на парите, почти винаги е на ръба на фалита и е уязвим спрямо закона.



Apolitichen

Ако не се мисли как да се крадат обществени пари или как да се прецакат "простите", нещата са много прости. Въвежда се единствено минимален праг от 300 лв., 33% върху 60% от средната работна заплата (СРЗ) (задължителна обществена осигуровка в размер на 99 лв.) срещу гарантирана държавна пенсия в размер 60% от средната работна заплата (няма "замествания" на 30%, сребърни-златни фондове и всякакви подобни политически хитрувания!), с начална дата на изплащане на пенсията след внасянето минимум на 40 хил. лв. (два месеца "гратис" за болнични, творчески и др. пропуски), но 480 вноски. Който няма 480 вноски, не "духа супата", а продължава да работи, ако ще да е на сто години.

Въвежда се допълнителна задължителна осигуровка 33% върху 30% от СРЗ в размер на 49.5 лв. в избран по избор осигурителен европейски фонд.

Въвежда се данъчна преференция, нулево облагане, за допълнително доброволно облагане до размера на допълнителното задължително, без значение къде ще се осигурява работещият - в обществен (държавен) или частен фонд.

Всички фондове се контролират от Агенцията за финансов надзор; всеки гражданин си има индивидуални партиди - минимум две; отпадат всякакви глупотевини за категория труд, точкова пенсионна система, преизчисляване на стажове, "активноборбени" пенсии. Всички социалнослаби се подпомагат от Министерството на социалните грижи, което вместо да харчи пари за почивки на пенсионерите, да разпределя малкото за най-нуждаещите се.



Cruella de Vil

Идеята на Аполитичен е много добра в частта си за задължителна обществена осигуровка. Всички да внасят поравно и накрая да получават поравно. Видя се, че всякакви други начини за изчисление водят до несправедливо определяне на пенсиите.

Дали допълнителното осигуряване трябва да е задължително, е отделен въпрос. Според мене не би трябвало, след като държавата се грижи само за държавните пенсионни фондове.



dobadoba

Премахването на праговете ще доведе до намаляване на данъчните постъпления. Ако работодател или работник искат да се осигуряват на истинските си доходи - нищо не ги спира и сега. Но ако те искат да се осигуряват на минимални прагове и да мамят всички, включително и себе си - праговете имат възпираща роля.

Топ 3 на най-четените статии в "Сега" в периода 29.09. - 5.10.2008 г.

Най-четените новини

1. Зам. областен управител на София арестуван с подкуп

2. ДПС и "Атака" изравниха рейтинги

3. Армията се включва в битката с престъпността



Най-четените коментари

1. "Нейдъри рейдъри" на Димитри Иванов

2. "Защо не сме "като на Запад" на Вени Марковски

3. "777 топчета в супата" на Христофор Караджов
8
2677
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
06 Октомври 2008 09:40

Да, идеята на Аполитичен изглежда добра. Т.е., по принцип идеята за равни вноски и равни пенсии гарантирани от държавата, изглежда добра. От там нататък, всеки който иска повече, да си напъне мозъка какво да прави и да контролира повече парите които ще дава допълнително (ако иска) на фондове и пр. Но държавата да не се товари с такава отговорност. Социалната функция на държавата изисква от всеки еднакво и на всеки еднакво. Защото потребностите за живеене на всеки са еднакви. Който иска повече, да го прави за своя сметка и свой риск.


Редактирано от - Сирена на 06/10/2008 г/ 09:43:02

06 Октомври 2008 10:07
Относно идеите на "аполитичен":

Уравниловка. Не става така.
Не можеш да слагаш в един кюп всички осигурени, няма такъв филм. Всички интелигентни при всички идиоти, всички работливи при всички мързели, всички здрави при всички болни.

Индивидуален подход трябва да има, но с мярка. Държавното осигуряване трябва да остане, но да се преориентират неговите стратегия, цели, правомощия и обхват. Уклона към изцяло частно осигуряване е тъп и вреден - иначе досега х-американците и прочие "добри" капиталисти да го бяха въвели на 100%. Не че тук има някой, способен да анализира и направи правилните изводи от евентуалната история на този тип осигуряване, камо ли да стигне до оптимални решения за осигуряването на бг почва.

Още - какви са тия проценти от СРЗ. Този "феномен" СРЗ е изцяло статистическа боза (охотно ползвана, за съжаление, и от т.нар. бг частни предприемачи, обозначили себе си гръмко като асоциации, камари, съюзи и т.н.), върху която е непрофесионално да се гради сериозна концепция за обществено осигуряване. Особено като се знаят възможностите и начина на работа на нашия НСИ.

И не на последно място. КФН (комисия е, а не агенция, човече е нещо много хубаво, но на хартия. От тези хора не може да се очаква реален контрол, което го доказват и честите им издънки във връзка с работата на фондовата борса и играчите там. Запознатите знаят какво имам предвид.
Това е и мегапроблемът на цялата тази история - дори да преодолеем недостатъците и ограничените мисловни постройки на политици и изпълнителна власт, стигаме до ефективния и ефикасен контрол - по-точно до трагичната му липса в бг. Можете да направите справка, преглеждайки нивото му от еврофондовете до най-мижавата турска община.
А когато няма такъв, резултатите винаги ще бъдат зле, най-вероятно облечени в "светли одежди" и парфюмирани според интереса на "определени кръгове лица".
06 Октомври 2008 13:20
Ако няма уравниловка има ощетени. Такива са например по-възрастните пенсионери. После, разните привилегии за стаж и по-ранно пенсиониране удрят отново общия кюп. Изкуственото повишаване на минималната пенсия стеснява границите между минимума и максимума. Държавата не може да гарантира, че някой, внесъл 5 пъти по-голяма сума от друг ще получи 5 пъти по-висока пенсия, както би било редно.
По-справедливо е всички да внасят по равно и да получават по равно. За болните по-рано пенсионирани така и така държавата доплаща.
06 Октомври 2008 13:38
А защо никой не задава въпроса когато работодателят осигурява на минималния праг, а плаща под масата как се осчетоводяват тези разходи? Едва ли като разходи за работна заплата. Тогава - значи се поощряват счетоводните измами и държавата го приема за нормално, само и само да получи поне минималните осигурвоки.
06 Октомври 2008 13:45
При равни вноски за пенсия криенето на доходи се обезсмисля, защото ДОД е само 10%.
06 Октомври 2008 16:40
Това сме го дискутирали и преди!
По същество плащаме различно ( под формата на данък "здраве", а получаваме еднакъв "ПАКЕТ"...Тогава? - Редно е да плащаме еднаква вноска - % от минималната заплата. При допълнителни претенции за ниво на обслужване следва да се въведе доброволния принцип и избор от приета скала! Редно е да се приеме и предложението на Стойчо Кацаров "парите да вървят с пациента" и да стимулират конкуренцията в здравната помощ!
06 Октомври 2008 16:50
Що ли ми се струва че канадският пенсионен модел е по добър? И що ли ми се струва че НИКОГА няма да бъде приложен в БГ‌
06 Октомври 2008 20:38
tray, в известен смисъл, съжалявам за мението си. Така кратко, както съм го представил, излиза малко глуповато.
Първият принцип е данъчна равнопоставеност между общественото и частното осигуряване, т.е. ако се внася една сума, без данъчно облагане, в общественото осигуряване (разходно-покривна система), на същата сума да има право човек да се осигури в частен фонд (капиталова система). За нашия манталитет е хубаво, да бъде задължен по силата на закон да се осигурява "частно", защото иначе тарикатът ще висне на социални помощи.
В момента общественото ни осигуряване е на базата на разходни-покривна система на принципа на солидарността, сиреч сложени са "в един кюп всички осигурени" - Всички интелигентни при всички идиоти, всички работливи при всички мързели, всички здрави при всички болни. Прав сте , няма такъв филм! Дефицитът на средства на НОИ непрекъснато нараства.
Относно СРЗ - не съм сигурен, че е най-удачния критерий, но пък не зависи от нечия "политическа" воля. Но идеята е, че при разходно-покривната система, предлагана за държавно гарантиране, сегашните работещи се "отблагодаряват" на предишните за вложените иновации, на базата на които сегашните имат по-висока производителност. Това е добрата страна на тази система спряма капиталовата, че ако си работил съвестно и си предал на следващото поколение своя опит, знания и умения, имаш право да се надяваш на по-добър живот. Ако не си обучил следващите, не се надявай!
Контролът наистина е проблем. НАП не е най-доброто решение, но ако отпаднат преференциите за определени слоеве, които НАП обслужва, би могла да се справи с контрола.
hamer, при 10% ДОД и 10% данък печалба, за собственика е без значение как ще ги плати. Значение имат само осигуровките и... евентуалните обещетения, ако се случат, които собственика би дължал на наемния работник. От тая гледна точка е по-изгодно да се плащат пари "под масата", отколкото като работна заплата - спестяват се осигуровки и се разполага с "мощен лост за мотивация". Смисълът на минималните осигурителни прагове е, че Държавата заявява, че тя е "инвестирала в образование, здраве и инфраструктура", при които никой да не си прави сметката да плати по-малко от колкото е необходимо за поддържането на тази структура.
morehappyman, Що ли ми се струва че канадският манталитет е по добър от българския? Кога ли в България ще забравим, че "по-важно е Вуте да е зле, за да се чувствам аз добре"?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД