:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,479
Активни 731
Страници 17,044
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Кризология

Поучително за българската душевност и стопанска практика се оказва жуженето около световната финансова криза в българските медии, учреждения, а все по-тревожно и из софийските кафенета. Едва ли остана някой да не е запитан и да не се е произнесъл как ще се отрази тази криза върху България, готови ли сме за нея и какво да предприемем, та да намалим предполагаемите опасни последици. И всичкото това говорене на фона на последните данни за растеж на брутния вътрешен продукт от 7.1% за последните 12 месеца с тенденция към повишение, рекордно ниска безработица и рекордно високи бюджетни постъпления и излишък. Да, бе, ама това са резултати отпреди кризата, ще каже някой. И ще сгреши, защото въпросната криза не е започнала вчера, а продължава вече година и отгоре. Но въпреки добрите обективни данни субективният уплах от кризата е явен, което доказва, че в България



стенем от чуждите болки



далеч повече, отколкото от нашите собствени. Не помня да е падало толкова вайкане както сега през наистина мрачните за българската икономика години (1989-92, 1997-99), когато преживяхме не криза, а направо разпад на икономиката. Статистиката сочи, че сривът в началото на 90-те години е бил с не по-малко от 55-60% (колкото и несъпоставими да са били новите пазарни цени със старите планови), че през 1997 г. декапитализацията (помните ли лозунга за "стабилизация чрез ликвидация"?) е била 35-40% от брутните вложения в стопанството, а чрез инфлационния взрив държавата е помела поне половината спестявания. В сравнение с това, което преживяхме тогава, дори Великата депресия бледнее. Но ако отгърнете вестниците от онези години, няма да видите днешните обширни "анализи" и "коментари" на кризисна тематика. Защото за нашата криза тогава почти нищо не пишеха във "Файненшъл таймс", "Економист" и "Уолстрийт джърнъл". И тогавашното мълчание, и днешното дърдорене доказват едно и също:



дефицита на собствена икономическа мисъл



в любезното отечество. И този остър мисловен дефицит си личи не само в правителствените ведомства, но и в средите на бизнеса, медиите, академичните и частните мозъчни центрове. Защото папагалщината не може да замести липсата на собствен поглед с преразкази на чужди четива. Убеден съм, че последиците от уплахата, насаждана с изобилни кризисни коментари, ще са по-сериозни, отколкото отражението на самата финансова криза в индустриалните страни. Няма съмнение, че кризисните процеси в световните финансови пазари ще наложат



ограничения на кредита и у нас,



както и на всички развиващи се пазари. Тези ограничения са както количествени (очаквано свиване на обема на новите заеми), така и ценови (очаквано повишение на лихвените нива и лихвените маржове - разликата между лихвата по депозитите и лихвата, събирана при кредитиране). В това се вижда някаква трагедия - може би защото българските кризолози четат обилна американска литература. Наистина в САЩ все повече домакинства губят ипотекираните си срещу заеми жилища. Значи така ще стане и у нас. Но в САЩ банките кредитираха практически 100% от цената на придобиване на жилищата, а проучванията сочат около 30% необслужваеми жилищни заеми. При нас проблемни са под 5% от жилищните и потребителските заеми, а ипотечните кредити имат средно обезпечение 150-200%. Дори двойно да нараснат лихвите по заемите, това означава да достигнем средно ниво 15-16% годишно. Претеглено през структурата на домакинските бюджети, дори такова поскъпване на кредита ще ангажира 2 до 3% от разходите. В същото време прогнозите за увеличение на доходите през следващата година са двуцифрени. Бизнесът у нас допреди 3-4 години се финансираше при 15-16% лихва и растеше без сериозни проблеми въпреки оскъдния кредит. Истината е, че



кризата ще отслаби конкурентния натиск



върху българския бизнес, защото до момента европейските фирми, с които нашият производител се конкурира и на вътрешния пазар, и на основните ни експортни пазари в ЕС, ползваха значително по-обилно финансиране при далеч по-изгодни условия. За развиваща се икономика като нашата световната финансова криза е преди всичко възможност: като ограничава фактическите преимущества на преките конкуренти, кризисният процес създава диференциално предимство за нашия производител. Колкото по-малка, по-стегната и по-мобилна е една фирма, толкова по-лесно се адаптира тя към кредитна и всякаква стопанска стагнация. Гигантът страда повече, защото не е в състояние да свие така бързо фиксираните си разходи. Затова не е трудно да се досетим, че въпреки надвисналата над основните икономики в Европа рецесия в България по-скоро можем да очакваме запазване, дори ускоряване на растежа, отколкото стагнация.
31
3912
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
06 Октомври 2008 03:25
Днес напомпан от казаното ще си вея брадата гордо като достоен българин!

06 Октомври 2008 04:11
тази статия на Емил Хърсев е абсолютна манипулация.
*****

т.нар растеж в България е плод на статискиката и резултат от продължаващото тревожно задлъжняване (повече от 30 милиарда евро външни задлъжнения). има фиктивен ръст заради факта че лева е обвъран с еврото, всяка година задлъжнавяме с по 4-5 милирда евро, напоследъка и с повече, тези пари влизат в икономиката и формират фиктивен ръст.

другата заблуда е че ГДП се формира в лева и автомачитно обръща в евро. да ама не, курсът на лева към еврото и изкуствен и напоследъка вноса се поддържа почти изцяло за сметка на намаляването на валутния резерв.
зашото инвестиции и заеми вече не влизат в България в тези кризисни за световната икономика времена.

бурният растеж на Бг е абсолютна фикция, лапа се на готово за сметка на бъдещите поколения и като ни трясне отведнъж кризата ще търсим пак виновния.

дефицит във външната търговия в размер на 20-25 процента от фиктивния ГДП. вие на кой свят живеете бе тикви. нямало основание за притеснение.
каруцата на икономическата ви политика вече се прекатури в пропастта.
сега остана да накиснете някой кофладжия като Бойко Борисов и хоп след 3-4 години пак на червен кон се връщат същите спастили на България.

Редактирано от - bot на 06/10/2008 г/ 04:57:20

06 Октомври 2008 06:08
При нас проблемни са под 5% от жилищните и потребителските заеми, а ипотечните кредити имат средно обезпечение 150-200%.
И с какво са обезпечени ? С недвижимост при балонирани цени. При очертаващият се срив на цените ще лъсне НЕОБЕЗПЕЧЕНОСТТА на ипотеките по американската рецепта. Механизмът е същият и последиците ще са същите.
А напъните да се изкара българската икономика в печеливша позиция са за раздел " После".
Тоз сценарий вече го отиграхме на борсата. Била силно подценена и можело само да растеееее......
06 Октомври 2008 06:17
Уязвимостта на една икономика зависи от структурата и. Ако се произвежда нещо, което всеки може, си уязвим. Ако не се съобразяваш с перспективите на търсенето - също. Само със застрахователи, банкери и дистрибутори икономика не става. Не че без тях може, но обърнете внимание, те са най- богатите и влиятелни, защото при тях има лесна и гарантирана печалба.
Важно е да се произвежда стоки и услуги за износ. Например се знае, че световните корабостроителници са задръстени с поръчки, а наште почти не работят. Загубихме си морския флот. Земеделието ни е жалко, животновъдството също. Щом частниците не проявяват интерес към тия отрасли, държавата да ги поеме.
06 Октомври 2008 09:10
Ааа, ази тукънка си мълча...Щото ако говоря, после не пиша...Нъл знайте?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
06 Октомври 2008 09:42
аз съм съгласен с г-н хърсев. успешена седмица!
06 Октомври 2008 10:27
Абе...
06 Октомври 2008 10:27
Дори двойно да нараснат лихвите по заемите, това означава да достигнем средно ниво 15-16% годишно. Претеглено през структурата на домакинските бюджети, дори такова поскъпване на кредита ще ангажира 2 до 3% от разходите.

След такова изказване уважавания Хърсев следва веднага да престане да се зове доктор на икономическите науки" и да отиде на психиатър.
06 Октомври 2008 11:09
чрез инфлационния взрив държавата не е "помела" спестяванията, а ги е КОНФИСКУВАЛА
06 Октомври 2008 11:18
Абе...

А, де.....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
06 Октомври 2008 11:20
Драги ми Хърсев, не се засягай от лаенето по отношение на твоя анализ.Болшинството от хората във този форум се възторгват от всичко чуждо, такива са били като деца, такива са и като възрастни.Прави анализите си и спокойно ги публикувай.Знай, че имаш почитатели и последователи.Това са тези , които със собствените си усилия и труд развиват българската икономика.Те ти вярват и приемат твоите изводи като свои и спокойно развиват бизнеса си.Хората , като мен, от малкия и среден бизнес разчитаме на теб.Така че, дерзай!!!!!

Редактирано от - PROSLAV на 06/10/2008 г/ 11:21:31

06 Октомври 2008 12:01
Бонжур, Бени
06 Октомври 2008 12:23
Пиши и отваряй очите на жадните за умения и знания!
За жадните за знания - добре. Обаче жадните за пари не знам дали да го слушат, като се знае какво например е написал на 15.09:
Няма нищо по-лесно от това държавата да спечели към милиард лева годишно от резервите, с които разполага сега, и ще натрупа до края на годината, дори да не е успяла да направи собствен Трезор. Достатъчно е само да създаде ред за

възлагане на управлението

на отделни финансови портфейли от независими финансови институции - и наши, и чужди. Не е нужно управителят на портфейла сам да има инвестиционен рейтинг (А или повече), нито огромен капитал. Достатъчно е само да даде достатъчни обезпечения за парите, които ще управлява. В момента на международните финансови пазари при 100% гарантирана главница стотици инвестиционни банки и фондове предлагат поне 7% очаквана доходност на вложения с 3-5 години хоризонт.

Ми ако ни се бяха отворили очите тогава и си бяхме вложили парите в инвестиционни банки и фондове?

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
06 Октомври 2008 13:32
Поздравления за д-р Хърсев! Умно и справедливо. За разлика от широко отразената и прехвалена пресконференция на "водещи" икономисти (обилно хранещи се от яслата на Сорос-Прохазка), той сполучливо оборва постулатите на тези "кризолози"
06 Октомври 2008 14:34
Ми ако ни се бяха отворили очите тогава и си бяхме вложили парите в инвестиционни банки и фондове?


Щяхме да се гоордеем като най-големия инвеститор в Лимонадените братя, превел милиард малко след като са обявили банкрут.


Засвирил е Хърсев днеска на едни струни, дано да не е фалшиво.
06 Октомври 2008 14:54
..въпреки надвисналата над основните икономики в Европа рецесия в България по-скоро можем да очакваме запазване, дори ускоряване на растежа, отколкото стагнация.



Доктор Цвийович май пише продължение на "В очакване на Годо".
Ако не е така - спешно викайте психиатър.
06 Октомври 2008 15:23
В момента проверявам...
Депозит, депозит, депозит...
06 Октомври 2008 15:58
Sorry...
Не можах да намеря в цялата статия думичката "депозит"!
Що така, не знам...
Е, намерих нещо друго:
Статистиката сочи, че сривът в началото на 90-те години е бил с не по-малко от 55-60% (колкото и несъпоставими да са били новите пазарни цени със старите планови), че през 1997 г. декапитализацията (помните ли лозунга за "стабилизация чрез ликвидация"?) е била 35-40% от брутните вложения в стопанството, а чрез инфлационния взрив държавата е помела поне половината спестявания. В сравнение с това, което преживяхме тогава, дори Великата депресия бледнее.

Ама и тук няма думичката "депозит"...
Та в тази връзка, един подслушан диалог между двама катастрофирали полицаи:
- И с'я к'во ш'прайм?!
- Що? Ти или аз?
- Не бе, ше ни теглят, или ше се бутаме?!
- Питах по радиото, ше ни набутат поотделно!
06 Октомври 2008 16:14
За развиваща се икономика като нашата световната финансова криза е преди всичко възможност: като ограничава фактическите преимущества на преките конкуренти, кризисният процес създава диференциално предимство за нашия производител.

Може ли да ме открехне някой какво точно произвежда България? Освен хотелите и блоковете с апартаменти, де... Ама за тях купувачите се свършиха.
06 Октомври 2008 16:19
И неслучайно поетът казва: "Какви е икономисти е раждала, раждала, ражда и сега българска майка юнашка..."
06 Октомври 2008 16:25
Може ли да ме открехне някой какво точно произвежда България?


GDP прозвежда, какво друго...

Ако миналата година си се подстригвала за 10 лв., а сега за 20 - значи живееш в два пъти по-богата държава...
06 Октомври 2008 16:26
Не произвежда, но осигурява на пазара в Европа проститутки, крадци и евтини гастарбайтери. Които много или малко увеличават БВП.
06 Октомври 2008 17:12
Отражение на кризата в УСА/ЕС у нас ще има.
Колкото и да не ни се иска.
Остава ни да се надяваме само да е по-малко...
Задава се и друг по вид криза, която е свързана с надценяването на имотите у нас.
06 Октомври 2008 17:15
Уважаеми dobadoba, случайно да имате "депозит" у псевдо-БГ-банка?
С "атрактивен" лихвен процент...
Или?
06 Октомври 2008 17:46
Инвеститорите на токийската фондова борса не желаят да търгуват с евро и долари
06 октомври 2008 | Агенция "Фокус"
Токио. Курсовете на еврото и долара се сринаха на токийската фондова борса, на фона на засилващите се опасения от криза в банковите сектори на САЩ и Европа, предаде ИТАР-ТАСС. Общата европейска валута поевтиня с около пет йени и котировките й се понижиха до най-ниското си ниво от май 2006 г. Сега едно евро се разменя за 140 йени.
Инвеститорите в Япония активно се избавят от американската и европейската валута...
06 Октомври 2008 17:53
"дефицита на собствена икономическа мисъл"

Де да беше само икономическа...
06 Октомври 2008 20:04
Но пък сме в "излишък" на "собствени мисли" по отношение на очаквания, вЕрвания и др. благодатна "тъмна материя", обливаща ни с девиза "Ша съ опраим!", носеща се върху звуците от тишината в спалнята на дупедатка.
06 Октомври 2008 20:36
мрачните за българската икономика години (1989-92, 1997-99)

Моля да ми припомните, защото явно аз съм се объркал, кои бяха най-мрачните години за бг стопанството? Правителството на Ж. Виденов не беше ли най-некадърното правителството през последните 25 години? Може би някой не иска да си спомня за това правителство и ролята дето е играл в годините м/у 92 и 97. И тук нямам предвид само хленченето на погребения на престъпници. Както и да е - за периода 97-99 кредитното класиране на страната се вдига от 110 на 80 (и до края на правителството на СДС се вдига до 70-то място). Ама какво разбират чуждите вложители от тайните успехи на Виденов и неговия стопански екип?
06 Октомври 2008 20:39
PROSLAV
[Напреднал][124]
06.10.2008 г. 11:20:09 Драги ми Хърсев, не се засягай от лаенето по отношение на твоя анализ.Болшинството от хората във този форум се възторгват от всичко чуждо, такива са били като деца, такива са и като възрастни.Прави анализите си и спокойно ги публикувай.Знай, че имаш почитатели и последователи.Това са тези , които със собствените си усилия и труд развиват българската икономика.Те ти вярват и приемат твоите изводи като свои и спокойно развиват бизнеса си.Хората , като мен, от малкия и среден бизнес разчитаме на теб
Следвате му съветите и развивате успешен бизнес , а?
А послушахте ли го пролетеска да инвестирате в акции на софийската борса ?
Ако ДА - честито !
Борсата се стопи с 13 милиарда
Цените на акциите се върнаха три години назад

Борсата загуби 13, 5 млрд. лв. за една година. След като в края на октомври 2007 г. пазарната цена на търгуваните на борсата акции достигна рекордните 29 млрд. лв., в петък пазарната им капитализация се срина до 15, 5 млрд. лв. В края на 2007 г. движението надолу беше естествено отрезвяване на пазара след прекалено напомпване на цените. Но финансовата криза в САЩ и Европа доведе до отдръпване на голяма част от чуждите инвеститори от родната борса и до свободно падане на индексите. За една година SOFIX се срина с 61% от рекордните 1943, 08 пункта в края на миналия октомври до 751, 67 пункта в петък. Това е най-ниското ниво на борсовия индекс от юли 2005 г. Така за година на борсата беше стопено поскъпването на акциите, реализирано през предходните две години. Само през последната седмица SOFIX се понижи с 8, 37%. За петте работни дни акциите на 120 компании регистрираха спад, а едва 39 поскъпнаха. BG40 и BGTR30 се понижиха съответно с 8, 95% и 8, 98% за седмица до нива от 185, 87 и 494, 82 пункта. Индексът на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT падна с 5, 7% за петте дни до 76, 46 пункта. Само във вторник заради несигурността за приемането на правителствения план на САЩ за излизане от кризата SOFIX се срина с рекордните 6, 791%.
06 Октомври 2008 20:52
Колкото по-малка, по-стегната и по-мобилна е една фирма, толкова по-лесно се адаптира тя към кредитна и всякаква стопанска стагнация. Гигантът страда повече, защото не е в състояние да свие така бързо фиксираните си разходи.

Нобелова награда по икономика на Хърсев!!!
06 Октомври 2008 20:55
Сега периода 1992-1997 -"Те ти вярват, Партийо любима, и приемат твоите изводи като свои! Разчитаме на теб и петилетния план ще изпълним предсрочно, дори и да не успеем, ще вдигнем цената! Нека капитализмът да се рути, ние ще вдигаме цената, а инфлацията ще се стовари като "меча на правосъдието" върху парите на крадците и мошенниците!"
Ех, златно време беше, подуправителско. За него или хубаво, или нищо!
Ама вие икономистите с тия "кредитни класирания", к'во ли значат за вас 140 хил. починали през 1996 г. - има-няма 50% ръст спрямо предходната година, ама ръст , не е срив!. PROSLAV, сигурно си мисли, че това са ония, върху които се е стоварил меча... Блаженни са вярващите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД