:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,791
Активни 714
Страници 18,356
За един ден 1,302,066
Анализ

За англосаксонския капитализъм добра дума кажете

Никой не бива да отписва американската икономика.Тя има впечатляваща история на бързо възстановяване от рецесия. Къде са европейските еквиваленти на "Гугъл", "Майкрософт", "Сиско" и "Интел"?
Снимка РОЙТЕРС
Лондонското сити остава голямата силна страна на Великобритания.
Онези, които никога не са харесвали "англосаксонския" капитализъм, в момента потриват доволно ръце. Марксисти, почитатели на "рейнския" капитализъм, и онези, които просто не могат да понасят американската мощ, ликуват. "САЩ ще загубят статута на свръхсила в световната финансова система", каза германският финансов министър Пеер Щайнбрюк. "Настъпи краят на саморегулацията. Краят на laissez-faire (ненамеса на държавата). Краят на идеята за всемогъщ пазар, който винаги е прав", заяви френският президент Никола Саркози. Британският учен (и някогашен почитател на Маргарет Тачър) Джон Грей обявява, че "при промяна с такива големи последици като краха на Съветския съюз се срина цял един модел на управление и икономика".

Всички тези преувеличени празни приказки и вятърничави изказвания скриват истинска опасност пред европейската икономика. Усещането за провал на един модел капитализъм, съчетано с растящия протекционистки натиск от всички континенти, може да накара правителствата в ЕС да забранят или да обезсърчат цяла гама "англосаксонски" практики и институции. Трансграничните поглъщания и емитирането на акции, частните инвестиционни фондове и хедж-фондовете, дори приватизациите (всички те помагат икономиките да са по-ефективни) може да бъдат изложени на опасност. Освен това някои правителства може да решат, че понеже Лисабонската стратегия на ЕС за икономически реформи е вдъхновена от Великобритания, те могат да намалят своите усилия за следване на нейните болезнени, но жизненоважни предписания.



Злорадство е излишно



Естествено кредитната криза разкри огромни слабости в американската и британската финансова система. Т.нар. банкова сфера фантом с институции и инструменти, съсредоточени върху дяволски сложно финансиране извън баланса, бе зле регулирана. Ръководителите на много водещи банки изглежда не са имали представа за рисковете, които поемат. Тяхното заплащане е абсурдно и неоправдано, особено щом провалилите се получават десетки милиони долари "компенсации" за уволнението си.

Жилищният и кредитен бум в САЩ, Великобритания, Испания и Ирландия беше неудържим. А решението на Великобритания да позволи на строителните компании да се превърнат в банки и тяхното последвало преминаване към рискови финансови инструменти и модели на финансиране може би бяха грешка.

Политици като германският финансов министър Щайнбрюк не трябва да се впускат в много schadenfreude (от немски - злорадство; радост от чуждото нещастие, бел. ред.). През следващите няколко години някои от водещите европейски икономики може и да имат късмета да избегнат част от мъките на англосаксонците. Но банките в континентална Европа определено не са имунизирани срещу кризата, както показа спасяването на белгийско-холандската банка "Фортис".

Капиталната адекватност на някои от водещите континентални банки е по-ниска от тази на американските. А ако една европейска банка, работеща в няколко държави-членки, тръгне към пропастта, ще може ли разклатената регулаторна система на ЕС, в която националните власти разполагат с голяма част от основните правомощия, да реагира толкова бързо, както финансовият министър на САЩ Хенри Полсън и управителят на Федералния резерв Бен Бърнанке?



Природата на капитализма



Много от днешните "оракули" погрешно приемат, че финансовите кризи са изцяло англосаксонски феномен. Много други видове финансови системи като тези в Япония и Швеция в началото на 90-те се наложи да бъдат спасявани от правителствата. Финансовите кризи са присъщи на капитализма като цяло, а не само на един негов модел.

Какъвто и да е резултатът от сегашната криза, много европейски правителства на континента ще трябва да се борят със сериозни структурни недостатъци в техните икономики. Те са дърпани назад от липсата на конкуренция и ограничаващи практики в голям брой сектори, особено услугите. Университетите им не могат да се съревновават с най-добрите в света. В много от тези страни старомодните профсъюзи блокират реформите и модернизацията (вижте само жалката сага на "Алиталия").

Прекомерната държавна помощ размива разпределянето на капиталите и може да обезсърчи нови участници в икономиката. През последните 20 години Франция, Германия и Италия се представят зле в икономическия растеж и създаването на работни места. Европа като цяло има лошо досие на иновации и приемане на нови технологии.

Великобритания не е отличникът в класа на ЕС. През последните години скандинавските икономики и Холандия показват най-добри резултати в съчетаването, от една страна, на висока заетост и активна политика на пазара на труда и щедри социални грижи и висококачествени обществени услуги, от друга.

Но Великобритания има много силни страни (както и видни слабости като инфраструктурата). Нейната либерална политика на пазара на труда помогна да се увеличи заетостта до над 70% от работната сила - единствените други страни в ЕС с подобно ниво на заетост са Дания, Швеция и Холандия. А сред големите икономики в ЕС Великобритания е най-отворена за чуждестранни инвестиции, което е една от причините тя да приема добре нови технологии.

Лондонското сити остава голямата силна страна на Великобритания, въпреки всичко, което се случи. Много от ставащото в Ситито е ценно не само в Обединеното кралство, но и за Европа, а и за цялата световна икономика.

На Ситито му предстоят още няколко слаби години, но след това то ще се възстанови (след известна консолидация и регулаторна реформа), защото светът се нуждае от център за експертни познания по международни финанси.

Никой не бива да отписва американската икономика. В сравнение с тази в Европа, тя има впечатляваща история на бързо възстановяване от рецесия. Данните й за използване на иновации и възникване на нови компании предизвикват завист по света. Къде са европейските еквиваленти на "Гугъл", "Майкрософт", "Сиско" и "Интел"?

САЩ имат най-много от най-добрите университети в света. Щатите постоянно изпреварват ЕС по производителност. Въпреки възхода на BRIC (Бразилия, Русия, Индия и Китай - от първите букви на английските имена, бел. ред.), САЩ ще останат водещата световна икономика още много десетилетия. Китайските лидери много добре знаят това и не проявяват онази надменност, която показаха някои политици на континента.

Някои европейски лидери може да смятат Лисабонската стратегия за икономически реформи за "англосаксонска", но не трябва да се отказват от нея. Части от стратегията са доста англосаксонски, като акцента върху създаването на заетост, либерализирането на инфраструктурните компании и подобряването на конкуренцията. Но голяма част от стратегията има по-широк обхват - насърчаване на иновациите, подобряване на изследванията и развитието, реформиране на пенсионните системи и подпомагане на новоразвиващи се компании.

Всички европейски икономики се нуждаят от Лисабонската стратегия, независимо дали са англосаксонски, рейнски, скандинавски, източноевропейски или средиземноморски. В един момент финансовите сътресения ще утихнат. Тогава лидерите на ЕС ще трябва да се върнат към два ключови въпроса - защо темпото на растеж на икономиката на ЕС е с около един пункт по-ниско от това в САЩ и какво може да направи Европа, за да навакса.



* Авторът е директор на Центъра за европейски реформи.
Снимка РОЙТЕРС
Белгиийско-холандската банка "Фортис" бе първата жертва на кризата в континентална Европа.
Снимка РОЙТЕРС
Настъпи краят на идеята за всемогъщ пазар, който винаги е прав, смята френският президент Никола Саркози
187
5260
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
187
 Видими 
06 Октомври 2008 03:31
Ха, ха, кой злобее повече - внимавайте вие там в обединена Европа, щото!... Не им харесва на ам-англ-итата контененталните европейци да са по-добре от тях.

06 Октомври 2008 04:39
Авторът е прав - не е ясно и на немския министър кой ще замени САЩ като водеща финансова сила в света - хората, които отиват (по неволя) от Ню Йорк и даже от Лондон да работят в банка във Франкфурт се чувстват като на ваканция на село.

Най-реномираните немски университети като Гьотинген се хвалят, че имат МБА програми само на английски и по американски тертип. Да не говорим за френските американски МБА училища като ИНСЕАД и НЕС, за Есаде в Мадрид, СДА Бокони в Милано.

От друга страна, докато капитализма (сега вече има не "англосаксконски", а "англоезичен" глобален "суперкапитализъм" по Р. Райх) си е жив и здрав, Америка се нуждае от реформи. В някои отношения се налага да се доближи до Европа. В това няма нищо лошо - Америка създаде първото общество на благоденствието след войната и помогна и на западна Европа да я настигне. Сега американското махало е стигнало до крайна дясна точка и трябва да се върне наляво, да не се скине верижката. Или анатомически - десния крак от Рейгън досега отиде много напред, трябва левия сега да го настигне, за не се разчекнем на леда.
06 Октомври 2008 04:50
Натиснете тук
За непосветените, тука става дума за една английска компания, основателка и държаща правата на почти всички RISC процесори, които, на практика, се ползват от почти всички МОБИЛНИ телефони (смартфони, не нам си кви фони...). Та автора, я пак кажи че всички технологии и компании са открити в Хамриката!!!!
06 Октомври 2008 05:09
Фичо, разочароваш. Забрави да ни напомниш колко процента от "лошите книжа" ги държат европейски (и руски) банки, дето го цвъкаш под всяка статия. И ‌ колко % вода съдържа краставицата...
06 Октомври 2008 05:46
morehappy, нещо не си доразбрал за процесорите. risc технологията са я измислили cray и ibm, а освен arm има сума ти други фирмета, които правят risc процесори. примерно power (ibm), pa-rsic (hp), mips (mips), sparc (sun).

/ от горното да не се разбира, че arm не са отворенгьози
06 Октомври 2008 06:22
Фотоне , я кажи с какво на Континента сте по-добре .
Може и да завидя , знае ли човек ?
06 Октомври 2008 06:50
Авторът е прав - не е ясно и на немския министър кой ще замени САЩ като водеща финансова сила в света

Остана Фичо да ни обясни, защо трябва да има "водеща финансова сила" и коя трябва да е.
06 Октомври 2008 07:24
USA UBER ALES!
USA UBER ALES!
USA UBER ALES!
HI ! HI ! HI !
06 Октомври 2008 07:24
Франсетата са едни самодоволни и надути националисти.
Нито се водят, нито се карат. Германците също не падат в това отношение по-долу от тях, но поне не са глупави и насаме си признават недостатъците.
20% от работата ми е свързана с французи и съм най-щастлив през останалите 80% от времето.

А относно компаниите автора има още много хляб да яде. Не е разбрал основната мисъл - "бързата кучка слепи ги ражда". Да, няма ги високотехнологичните гиганти с голяма пазарна капитализация. На тях обаче там им е и проблема - в пазарната капитализация. Защото при всяка промяна надолу банкерите ги викат да дават допълнителни обезпечения по кредита си. Ако чичко Буш не беше развързал торбата с деньгите освен банковата криза щяхме да гледаме и втори дот ком балон.
А къде в Америката са компании като Даймлер, Сименс, Филипс, Баварише машине верке, Шкода и т.н. ? Тяхната сила е именно в дългата история. Някои преживяха даже и Съветско-Американсия експеримент наречен социализъм (развит).
06 Октомври 2008 07:27
В какъв смисъл къде са в Америка

Даймлер, Сименс, Филипс, Баварише... ?
06 Октомври 2008 07:32
Ами имаме Китай за източна граница, Русия ни е севера, а Индия поддържа юга! Тюрлю-гювеча наоколо няма да го броим. Мойш възрази нещо?! Залюбвай бързешката Континента, VOCI, че ти е спукана инак работата.

06 Октомври 2008 07:44
Как да кажа добра дума като той се обърна на социализъм. Ами те тези (д)юпита станаха бетер ком номенклатурата - несменяеми. Като по татовов време - вземат пари от народа да спасяват резила на "икономическите гении".
06 Октомври 2008 07:47
САЩ ще останат водещата световна икономика още много десетилетия.

Само тази мисла, стига за да се определи статията като пълна боза. Никакви цифри, които да доказават това твърдение. Дори не си заслужава коментар
06 Октомври 2008 08:05
Хихи, Тревата дали е подрязана на 8 см, дали оградата е боядисана в бяло, дали ходите на църква в неделя, дали не поглеждате в пазвата на съседката и пощипвате колежката .................... Няма да ги стигнем скоро американците! Извинявай Тошко!
06 Октомври 2008 08:09
Ае причината за кризата е една: "Много хора започнаха да правят пари от пари". Така, че който най-бързо намали тези хора той ще изплува най-бързо.
06 Октомври 2008 08:14
Натиснете тук


06 Октомври 2008 08:30
Тц, тц, тц...Истината е в началото:
...може да накара правителствата в ЕС да забранят или да обезсърчат цяла гама "англосаксонски" практики и институции...

Те тука го стяга "чипика" колегата на Ричард Ран...


_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
06 Октомври 2008 08:56
Хамериканските другаре ако устискат положението само още десетина петнайсет години ще излезнат победители от цялата ситуация. Проблемът е как да задърват падането за бъдещ период кога ресурсите на арабите и руснаците ще са намалели на половина.
А авторът на статията определно има стил близък до раб дело - политиката на партията е правилната политика, никога не греши и само някои малки грешки на кадрите по места не трябва да разколебават парийните членове
06 Октомври 2008 09:01
Фичката пак е надул флигорната в чест на САЩ.
Истината е, че САЩ извлякоха огромна полза от двете световни войни и от сила в рамките на Американския континент станаха световна сила. С годините, обаче тяхното влияние бавно но сигурно намалява. Особено силен удар бе нанесен от разпадането на Съветския съюз. Вече Европа и Япония не се нуждаят от американската мощ. НАТО и атлантическото сътрудничество са рецидиви от Студената война и ги крепи само инерцияата. След тази криза доверието в долара ще падне още повече. Огромен удар за САЩ ще е ако Русия и Китай преминат на друга валута. Искам, обаче да отбележа, че тези процеси са бавни и това едва ли ще стане отведнъж, но тенденцията в тяхното развитие е видима.
САЩ имат най-много от най-добрите университети в света. Щатите постоянно изпреварват ЕС по производителност.
Преди войната главните научни центрове са били в Европа - на първо място Германските, след това Френските и Английските, също и Австрийските в някои области. Международният език на науката е бил немския. Нашите професори отпреди войната знаеха немски, а не английски.
Разбира се след като най-добрите учени от Европа имигрирха в САЩ по време на войната и Америка имаше огромни финансови възможности по това време нейните университети станаха водещи. Тя и сега събира цвета на учените от целия свят. Що се отнася до проиозводителността, тя е най-голяма, като се смята в долари, като се отчита, обаче, в натурално отношение Китай сигурно има по-голяма производителност. Разликата е, че едни и същи стоки в САЩ струват много повече отколкото в Китай.
06 Октомври 2008 09:14
Аз пък, с оглед на това, кво става в "майка Б-я", като стигнах до това: дори приватизациите (всички те помагат икономиките да са по-ефективни) и спрях да чета по-нататък...
06 Октомври 2008 09:17
За пръв път oIo да казе нещо умно
Даймлер, Сименс, Филипс, Баварише... ?
разбира се аз си спомням времето, когато европейските коли нищо не струваха спрямо американските. Ако намерите филма "Хубавата американка" вижте с какво благоволение тогава европейците гледат на американските коли ("американката" във филма е една кола), а за японски тогава не се споменаваше. Аз също си спомням с какво благоволение гледах на Плимути и Шевита пред американското посолство. Като отидох в Америка в средата на 90-те ме посъветваха в никакъв случай да не си купувам Шевролет, а още по-малко производствата на Крайслер. Американските коли са вече далече след германските, шведските, да не говорим за японските. В САЩ си купих най-скъпия модел на ел. самобръсначка NORELKO (американски Филипс) изтрая само две години. След това си купих от Германия европейски Филипс вече 6 години го ползвам. В САЩ си купих едно стерео видио на General Electric, на първия месец се скапа. Оказа се, че поправката му струва повече от цената му.
На американофилите ще каза, че света се мени, нещо, което е било най-най след известно време става боклук.
06 Октомври 2008 09:36
Неолиберал по гръб не пада! Господин експертът само забравя, че въпросният американски капитализъм е възможен на базата на пренасянето на американския дълг върху останалата част от света, което става на базата на американското оръжие, което пък е една съвсем нелиберална сфера. Забравя също, че интернет беше държавно саздаден - военните, университетите - без всякаква връзка с пазара. Това е хватката на неолиберализма - вие бъдете либерални, ние ще бъдем прагматични, вие приватизирайте банките, ние ще ги национализираме и в тоя дух. Разбира се докато е силна американската армия никой не бива да подценява американската икономика.
06 Октомври 2008 09:59

Къде са европейските еквиваленти на "Гугъл", "Майкрософт", "Сиско" и "Интел"?


Поправете ме ако греша, но ми се струва, че Германия е най-големия световен износител. По-голям дори от САЩ, които даже имат търговски дефицит. И то от години и то огромен! От там нататък, като че ли няма какво повече да се приказва за иновации и конкурентоспособност. Освен може би, че Германия не е Европа, което за съжаление също е вярно... А това за световния финансов център ми е просто непонятно. Както каза някой, защо изобщо трябва да има такъв? Нещо повече, защо финансите да са центъра на икономиката (и света), а не промишлеността???

06 Октомври 2008 10:04
англосаксонския капитализъм го зае*ете


06 Октомври 2008 10:20
Сирена, Германия е най-големият световен износител на стоки.
06 Октомври 2008 10:25
А Америка е най-големият световен износител на фантазии.
06 Октомври 2008 10:47
"...Къде са европейските еквиваленти на "Гугъл", "Майкрософт", "Сиско" и "Интел"?..."


Ма хич ги няма, галиба.


И затова от Европа идват: CD като аудио формат(Philips, заедно със Sony), CD-ROM (пак Philips), идеята за World Wide Web заедно с първия браузър (Tim Berners-Lee / Англия в ЦЕРН / Женева), форматът MP3, на който куцо и сакато записва днес музика ( Fraunhofer-Institut, ФРГ), концепцията за Linux (на който в момента работят 80% от сървърите в Интернет).


Хайде да спрем дотук.
06 Октомври 2008 10:48
"добра дума кажете"


Само да та гепна - банката ш'ти цепна!


По-добра не можах да измисля...
06 Октомври 2008 10:55
Натиснете тук
ФЕД и другите центробанки са на път да се превърнат от кредитори от последна линия в кредитори от първа линия.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
06 Октомври 2008 10:58
Една добра дума за англосакс-капитализъма: рокендрол! за което благодарско!
Инак издънката си е издънка. Кой говореше от 10+ години за уин-уин бизнес, пък прецака и клиенти и партньори с нефелни инвестиции-и в крайна сметка себе си...Може би е време англосакс да си спомни собствените правила и препоръки и добрия стар феър-плей
06 Октомври 2008 11:20
Да кажа за пореден път, че сега е удобният момент на който не му харесва да прави бизнес със САЩ, да има финансови връзки, да използва долара, да се откачи веднъж и завинаги - и да престане да се оплаква, че американската икономика му пречи.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
06 Октомври 2008 11:29
Е па тоа на сликата се опита да се откачи, ама трима го държеа...
(снимка: натиснете тук)
06 Октомври 2008 11:30
Вярвам на Костов - "всичко да е частно" - та и за политиците да има
06 Октомври 2008 11:35
Европа като цяло има лошо досие на иновации и приемане на нови технологии.

Цялата статия бъка от бисери и кухи хвалебствия, но горната мисъл държи палмата Тия приказки колко иновативна и високо технологизирана била Америка можа да минат само пред някой който не е бил там. За да не давам абстрактни примери със статистики, ще спомена някои по-очевидни факти:

- когато през началото на 90-те в Европа (имам предвид Германия, Австрия и т.н.) GSM (чисто европейска разработка) започна да се налага като стандарт за мобилна комуникация, във високо развитата Америка продължаваха да си карат на аналоговата технология и чак около 1995-96 можеше да се чуе че еди кой си провайдър щял да въведе след време новата топ технология GSM...

- разплащанията чрез online превод в Америка/Канада са екзотика - за сметка на това се залага все още на традиционното плащане с чекове, свързано с чакане, потенциал за измами и т.н.

- полагането на комуникационни и ел. кабели в шахти под земята е рядко срещано явление и като по-евтино се практикува използването на дървени (!!) стълбове отрупани с жици... нормална гледка в северноамерикански метрополис е да се видят такива дори около центъра, да не говорим какво е извън него... традиционно е също светофари да се окачат да висят на кабел опънат между два стълба.

- в отворената към иновации Америка се ползва над 50 години NTSC, TV стандард въведен през 1953. Ако не се бяха появили цифровите технологии, като нищо можеше да изкара още няколко петилетки

да спирам дотук, защото ще стане дълго.

Хората, които отивали по неволя да работят в Франкфурт се чувствали като на ваканция на село?? Бих казал че проблема е в самите тях
06 Октомври 2008 11:36
ЗИП
Всяко твърдение съдържащо в себе си "ЩЕ" в един динамичен, при това глобален свят, ми прилича повече на заклинание и много ми напомня клишетата на социализма.
Може да се говори Manrico за "откачане" от една отделно избрана икономика... ако такава съществува някъде по планетата... Но не мислиш ли, че на тази планета отдавна всички сме навързани като... (добави каквото ти пасва на възпитанието)
06 Октомври 2008 11:39
Браво значи всички американци работят в Интел, Гугъл и Майкрософ - похвално. САЩ се провалят не за нещо друго, а както всяка световна империя, заради безсмислените войни които водят. За английския език искам да отбележа, че той не е американски език, а английски език и е останал от една друга заминала си световна империя. Както в Римската империя най-разпорстранен е бил гръцкия език, останал от времето на империята на А.Македонски. Нормално е империята да си отиде, а езика да остане. Още повече китайския език е доста сложен.
06 Октомври 2008 11:44
Авторът като ингилизин с право се безпокои. В условия на глобални кризи, винаги островните държави закъсват бая.
Нещо подразбирам че първата банкрутирала европейска държава ще е Исландия, да се готвят Малта, Кипър и ....
06 Октомври 2008 11:48
Зипе, що пропусна Великобритания?
06 Октомври 2008 11:51
Еми все пак, не е от калибъра на Исландия, "добрата Стара Англия"
06 Октомври 2008 12:02
The centre was founded in 1996 by Charles Grant, former defence editor of The Economist magazine. The CER's work is funded by donations from the private sector. It has never received core funding from governments or EU institutions.

The centre's current chairman is Nick Butler, formerly of BP, the world's third largest global energy company.


Това последното обяснява какви "европейски реформи" интересуват другарите от CER
06 Октомври 2008 12:04
Captain Buddy С едно мъничко уточнение - сметката няма да се плаща. Вместо плащане е предвидена инфлация и печат на кинти докат сички кредитори не се замаят .
06 Октомври 2008 12:29
...не крия че съм учил марксизъм ленинизъм, подобно на всеки наш висшист до 1989г./ там имаше постулат че и в капитализма и в социализма действат обективни икономически закони/ тъй като съм инженер приемах формулировката, като непроменима както е при законите на ом, на бойл мариот и ампер/ оказа се че тия"закони" са много гъвкави и се творят кабинетно, подобно на съчиненията на нашенските депутатчета самоименуващи с гръмкото име ЗАКОНОТВОРЦИ...
...както се казваше във въпросите на ленинизма(сталин1935) всеобщата криза на капитализма започна през октомври 1917...
...независимо от някои отклонения и частични реставрации, тази криза се задълбочи...
...задълбочението има паричен еквивалент...
...така че завръщането на хонконг в държавността на китай се явява повратен момент в развитието на англосаксонския кап. ,
...през 1994г сащ имаха дълг към китай 49 билиона(разбирай милиарди)долара...
...през 1996 имаха 160 бил.долара дълг...
...днес този дълг е 2 трилиона (т.е.още 3 нули)...
...в един момент цк на ккп ще почне смяната на ръководствата на партиите по върховете на англосаксонските страни...
...нямам претенции да съм оруел и няма да ви припомням зрелището на пекинската олимпиада...
...но голяма част от ястребите във форума ще поемат съответните китайски длъжности, подмамени от пъстрите костюми...
06 Октомври 2008 13:13
Ето например едни, дето трябва да се откачат, че иначе лошите хамериканци ще ги съсипят, обаче нещо се бавят. Требе да е йодейска уйдурма:
Российская фондовая биржа РТС остановила торги из-за резкого падения котировок. Купля-продажа акций прекращена на один час с 14:05 по московскому времени из-за снижения индекса РТС более чем на пять процентов по сравнению с открытием биржи.

К моменту остановки торгов индекс РТС упал на 14, 30 процента до 917, 80 пункта. Упали в цене акции всех компаний, торгующихся на бирже. В лидерах оказались ценные бумаги "Норильского никеля", которые подешевели более чем на 31 процент. Цена акций "Роснефти" упала на 22, 22 процента, "Лукойла" - на 16, 29 процента.

Напомним, в 13:35 по московскому времени торговая сессия была также приостановлена на час на бирже ММВБ. Это произошло из-за того, что основной показатель биржи рухнул на 15 процентов.


_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
06 Октомври 2008 13:16
06 Октомври 2008 13:23
Манерко, подозирам, дека тръбите на газопроводите на "Газпром" са се скъсили пропорционално на падането на акциите и скоро ке стигат най-ногу до Украйна. Сондите исто са се скъсили, Медведев е станал 1, 35 м, а яхтите на Абрамович и Прохоров са потънали над кило заради тоя сриф...
Праф ли сум?
Те още руски индекси:
Натиснете тук

06 Октомври 2008 13:25
Беев, човекът дяла софтуер в момента, не го разсейвай, че Брюксел ще закъса...
06 Октомври 2008 13:28
Абе софтуер не знам дали делка, ама след таа свежа вест за сриво на РТС, мое и нещо друго да делка...
06 Октомври 2008 13:30
Дялам я, и при това давам пример за откачане от САЩ, щото дялам немски софтуер - и трески за дялане колкото щеш

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
06 Октомври 2008 13:31
Естествено кредитната криза разкри огромни слабости в американската и британската финансова система. Т.нар. банкова сфера фантом с институции и инструменти, съсредоточени върху дяволски сложно финансиране извън баланса, бе зле регулирана. Ръководителите на много водещи банки изглежда не са имали представа за рисковете, които поемат. Тяхното заплащане е абсурдно и неоправдано, особено щом провалилите се получават десетки милиони долари "компенсации" за уволнението си.

Точно тук е заровено кучето. Собствениците трябва да отговарят с цялото си имущество при крах на банката. В минали времена в такива случаи са си теглили куршума, изправени пред пълното разорение и затвор, ако кредиторите ги съдят. Същото трябва да важи и за ръководителите на банките - на тях също трябва да може да се предявява регресивен иск от кредиторите. Да видим тогава дали така с лека ръка ще раздават парите на другите. Банките трябва да бъдат консервативни институции за да гарантират максимална сигурност на вложените в тях пари.
06 Октомври 2008 13:36
Манерко, мен по-живо ме вълнува сриво на TEL-AV TASE-100 с 42.8% Гусподжо Дебил, засадихте ли комбарите?

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД