:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,784,903
Активни 193
Страници 11,777
За един ден 1,302,066

Само 307 бедни без осигуровки лекувани с държавни пари

Критериите за достъп до тези средства са твърде строги, смятат болниците
Държавата е поела лечението едва на 307 бедни здравно неосигурени тази година, показват данни на социалното министерство.

През 2006 г. правителството отпусна средства за лечението на бедните граждани, които не са осигурени, но и нямат пари за вноски. За целта бе създаден фонд към Агенцията за социално подпомагане (АСП), който бе захранен с 5 млн. лв. Идеята бе той да изплаща на болниците сумите, които те са похарчили за лечението на неосигурените.

През 2006 г. чрез дирекциите "Социално подпомагане" на болници в цялата страна са изплатени обаче далеч по-малко пари - 879 060 лв. за лечението на 2245 лица, показват данните на АСП. През 2007 г. пък са лекувани 1359 човека, за които на болниците е заплатено 590 916 хил. лв. По-ниските стойности през м. г. се дължат и на това, че вече здравното министерство плаща за раждането при неосигурените жени, обясниха от ведомството на Масларова.

До 31 август т.г пък фондът е поел лечението на 307 души, като на лечебните заведения са преведени 159 679 лв. Първоначално преведените 5 млн. лв. се прехвърлят в следващите години, по всяка вероятност фондът ще продължи да действа и през 2009 г. с остатъците от тези средства.

Критериите за достъп до тези пари са изключително строги и затова почти никой не може да се възползва от тях, смятат директори на болници. "Една кокошка на село да имаш, и не се водиш социално слаб", каза д-р Димитров Димитров, шеф на болница "Св. Ана" в столицата.

Право на помощ за лечение имат лицата, които нямат доходи, вземания, влогове, дялови участия и ценни книжа за над 500 лв., не притежават движима и недвижима собственост, не са прехвърляли жилищен или вилен имот срещу заплащане през последните 5 г., не са пътували зад граница на собствени разноски през последните 12 месеца.

По думите на Димитров фондът е създаден, за да не бъде ползван, тъй като системата за отпускане на пари е много тромава. "При нас идват хора от цялата страна и съответно трябва да се свързваме с дирекциите "Социално подпомагане" в различни градове, което може да отнеме месеци", коментира той. Неговата болница е получила пари от фонда за около 10-ина пациенти т.г., а останалите били лекувани на разноски на болницата. "Дневно при нас идват по 3-4-ма души без осигуровки", казва той.

Директорът на Александровска болница доц. Асен Златев пък изобщо не е работил с фонда, защото опитите му да установи връзка с него се оказвали неуспешни. "Като дойде клошар или алкохолик, не можем да подадем дори адреса му на социалните служби", коментира той.
1684
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД