Върховният административен съд ще решава дали следователят от Благоевград Валери Трифонов правилно е спасен от дисциплинарно наказание от Висшия съдебен съвет (ВСС). Трифонов бе предложен от инспектората на ВСС за намаляване на заплатата заради елементарно дело за катастрофа със загинало дето, което е разследвал 10 години. Според инспекторите следователят системно не е спазвал сроковете и неоправдано е забавил производството. Това са законови основания той да бъде дисциплинарно наказан.
Трифонов е забавил неоправдано делото, но неспазването на сроковете при него не е системно, е приел дисциплинарният състав на ВСС. Освен това според съвета давността пречи да му се търси отговорност, тъй като Законът за съдебната власт казва, че дисциплинарното производство се образува до три месеца от откриване на нарушението, но не по-късно от две години от извършването му. Според кадровиците този двугодишен срок започва да тече от датата на последното следствено действие по делото - 11 април 2006 г. Проверката на инспектората пък е приключила на 26 юни т.г.
Когато има бездействие, като в случая с Трифонов, сроковете текат от откриването му, пише в протеста на Върховната административна прокуратура до ВАС срещу отказа на ВСС да накаже магистрата. Прокуратурата настоява съдът да отмени решението на ВСС и да му даде задължителни указания как да тълкува и прилага съдебния закон.
Делото във ВАС е насрочено за 19 януари догодина. Наложи се прокуратурата, а не инспекторатът да атакува решението на ВСС, тъй като законът не дава възможност ревизорите да жалят решенията на ВСС по техните предложения.
Това не е първото дело на Трифонов във ВАС. През април 2002 г. той е бил наказан от ВСС с намаляване на трудовото възнаграждение от 600 на 400 лв. за два месеца заради 27 следствени дела, които е мотал повече от 9 месеца. ВАС обаче отхвърля жалбата на следователя и оставя наказанието му в сила.
ПРАКТИКА
През лятото ВАС реши друг казус, свързан с давността на магистратски нарушения, и върна в системата зам. апелативния прокурор на София Николай Ганчев, уволнен от ВСС за уронване престижа на съдебната власт, прочул се с репликата "оферирай". Уволнението на Ганчев бе поискано през юли 2006 г. заради данни от ГДБОП, че през май 2004 г. е имал "нерегламентирани и користни връзки с ръководителя на русенска престъпна група" - крупния бизнесмен Илиян Пенев-Мацола. Решението на ВСС за уволнението на Ганчев пък дойде едва в средата на декември 2007 г., тъй като много пъти делото му бе отлагано по негова вина. ВАС прие, че последният засечен разговор на Ганчев с Мацола бил на 3 май 2004 г. Т.е. след 3 май 2006 г. той вече не е можел да бъде преследван.
Прокуратурата прати ВСС на съд.
Показателно за степента на поражение в съдебната система.