Най-голямата потвърдена, ефективна и изпълнявана присъда за подкуп - 18 години, която е давана в България през т.нар. демократичен преход, е на общински чиновник. Той е и човекът, който е обвиняван за един от най-големите рушвети в българската най-нова история - 50 000 лв.
Става дума за варненския общинар Иван Чолаков, който е осъден през 1999 г. Тогава са му конфискувани и придобитите по време на заемане на длъжността 2 дка земя в Златни пясъци, два декара в местността Галата, 2 дка земя в Бяла, както и автомобил "Опел Вектра". Преди това - през 1997 г., въпросният шеф на управление "Собственост и стопанство" във варненската община е тежко ранен с няколко изстрела пред дома си.
При ареста му след това се намират хора, които твърдят, че това е политическа поръчка. Самият той се представя за изкупителна жертва. След осъждането му обаче всички млъкват.
Местната власт се оказа територия, удобна за навлизане на организираната престъпност. Дори в известен смисъл тя се оказа превзета от нея - най-вече в крайморските, планинските общини и по-големите градове. В тях се въртят огромни и бързооборотни сделки - и приватизационни, и чрез общинските дружества, и чрез замени и продажби на терени, и чрез разрешения за един или друг голям строеж ...
Още на предишните местни избори се очертаха параметрите на частните бизнес интереси, които щурмуваха вота. Стигна се до нагло купуване именно на гласове. Към това управление впериха поглед много от скандалните имена в съответните градове или дори такива, придобили съмнителна национална и международна криминална слава.
И това ще продължи, защото и занапред през общините ще минат огромни суми - милиони и дори милиарди евро.
Темата за парадоксалните персони, които обитават тази власт, влетя отново покрай ареста в Гърция на шефа на футболния клуб "Беласица" Петрич и общински съветник Костадин Хаджииванов, известен още и като Коце Маца. Той бе задържан по европейска заповед за арест и по искане на Германия и прокурор от Аугсбург по подозрение в участие в контрабанда на цигари за Великобритания. Според самия Хаджииванов и неговите адвокати ставало дума за грешка и това скоро щяло да се разбере. Със сигурност обаче ще бъде осуетен меракът му да се яви на частичните избори за общински съветници в Петрич на 11 октомври.
Всъщност Коце Маца отдавна е в обществено-политическия живот. През 2003 г. е номиниран за кандидат-кмет на Петрич на общинската конференция на НДСВ, но после е оттеглен. За кратко все пак става председател на общинския съвет в града. Нещо повече. Той дори е в неправителствената организация на председателите на общинските съветници. След гласуване с един глас в повече е свален от поста шеф на съветниците в Петрич. През 2005 г. е обявено, че той ще оглави листите във Варна и Благоевград от Евророма за изборите за парламент. Афинитетът му към местната власт обаче е далеч по-силен.
Затова и сега негови адвокати твърдяха, че за кампанията за частичните избори за общински съветници Хаджииванов има плакат, на който да бъде
изобразен като Георги Димитров по време на Лайпцигския процес.
Дори се твърди, че листата, на която той е водач, била внесена за регистрация.
Името му протича в криминалните хроники и преди това. През 2005 г. той бе пребит посред бял ден в София. Тогава МВР разпространи официалната версия, че в офиса на футболния бос влезли осем момчета, които поискали да разговарят с Хаджииванов за дълг от 100 000 лв. Той бил натрупан от неплатените наеми за дъскорезница, ползвана от негова фирма. След побоя самият Хаджииванов е откаран във Военна болница със счупен нос и сътресение на мозъка, но отказва да остане на лечение.
После името му се промъкна и в историята с Мирчо Петков-Мирчо Циганина, обвинен за източването на горива, зърно и пари от Държавния резерв. Оказа се, че Хаджииванов и Петков са били съдружници в две дружества. Самият Коце Маца отрича да има нещо общо с Държавния резерв, но това тепърва ще се разбере.
Почти по същото време, в което Германия поиска чрез Гърция, а не чрез България Хаджииванов,
във Варна бе арестуван друг общински съветник -
Веселин Данов. И неговият син също е общински съветник. Двамата бяха обвинени за склоняване към проституция и трафик на хора. Данов също твърди, че е жертва. И че го нападат заради разкритията му за съдебната система, за полицията и заради свързван с него сайт - "Афера". Освен това директно и индиректно бяха обвинени и вкарани в употреба и още няколко общински съветници с тезата, че се разчистват сметки.
Мнозина се питат защо точно сега бе арестуван, след като от години се знаело с какво се занимава той. А той е вече втори мандат общински съветник и е пример за това
как, за какво и защо влизат хора като него в местната власт
Наскоро прокуратурата повдигна обвинения и вече дори пише обвинителен акт по случая с т.нар. източване на общинското дружество "Софийски имоти". Сред обвиняемите има няколко бивши общински съветници - и Тошко Добрев, и Станимир Зашев ... Покрай другите афери с общински дружества в София със сигурност ще влязат в полезрението на Темида и още много други бивши и настоящи общински съветници. Дали те ще бъдат оправдани или осъдени - предстои да видим. Защото наказателното право не познава колективна наказателна отговорност, а само лична. А при местната власт почти всичко
се прикрива точно зад решения на общинските съвети, зад комисии,
зад бордове на директори.
Друг е въпросът, че има много кметове през последните години, които станаха обвиняеми или подсъдими за престъпления по служба за времето, в което управляваха. За съжаление в огромната си част прокуратурата се проваля по тези дела, макар и че за малките деца да е видно какво се е случвало.
Със сигурност обаче разкритията за размерите на краденето в общините и кметствата предстоят. "Софийски имоти" и "Топлофикация" са само примери в тази посока.
Просто и МВР, и специалните служби, и дознанието, и прокуратурата трябва да обърнат специален поглед натам. Защото става дума за възможности за претакане и източване на милиони и дори милиарди левове. Достатъчно е хубаво да се разгледат общинските съвети, за да се види какви хора са успели да проникнат в тях. И да се проверят. Както и кметовете.
Защото всички се възмущаваха от купуването на гласове, от разкритите далавери в много големи градове, от хората, които са влезли в местната власт, от някои кметове, а никой нищо не прави да промени статуквото. Нещо повече. Някои високопоставени представители на местната власт бяха разстреляни, а от убийците им няма и следа - и шеф на общински съвет, и кмет, и бивш шеф на общинско дружество...
Наскоро неправителствената организация "Риск монитор" пусна изследване под рубрика "Кметове на лизинг. Предпоставки за масовото купуване на гласове на местните избори от 2007 г.", в което обявиха, че един от основните изводи е как местната власт се превзема от съмнителни бизнес структури, а пък градските парламенти се трансформират от институции на представителната демокрация в мрежа с престъпен характер.
В това изследване бе посочено и че натискът на бизнеса върху общините, обусловен от експанзията на недвижими имоти, съчетана със законовите правомощия на кметовете и общинските съвети, също създава условия за корупция. В него беше изчислено, че всички разрешителни и лицензионни режими, съчетани с ниското заплащане на местните политически представители, предпоставят корумпираността на общинските управници. И че основното месечно възнаграждение на кмет на централен столичен район е около 820 лева, а заплатата на главния архитект, който одобрява проекти за десетки милиони, е около 560 лева. Всеки може да си направи извода дали тези хора живеят трудно, като им види къщите и колите. Но това може да има ефект само ако данъчните, полицията и прокуратурата се поразровят в имотите на представителите на местната власт.