Най-сигурният белег, че пак изпускаме сроковете пред ЕС, е разбързването на властта. Вицепремиерът Меглена Плугчиева обяви онзиден, че поставя пътната агенция и земеделското министерство под особен надзор. Четирима заместник-министри щели да й докладват всяка седмица как се отстраняват нередностите, посочени от Еврокомисията (ЕК) в докладите й от 23 юли. Вчера и премиерът Сергей Станишев разпореди да му се даде отчет до две седмици.
След два месеца безгрижие
настава време за пушилка
Сега трябва да убедим контрольорите в Брюксел, че положението не е същото, каквото бе, когато ни спряха парите. Бедата е, че там не разбират пословицата "Работят, та пушек се вдига". "Ако има размразяване на фондовете, няма да е заради свършена работа", заяви вчера пред "Сега" високопоставен правителствен източник, който следи проблема отблизо.
Компрометираният Фонд "Републиканска пътна инфраструктура", заради който влязоха във фризера 1.3 млрд. евро, предназначени за магистрали в България, бе заменен от все още некомпрометираната Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ). Това е главното постижение, с което ще се отчетем пред ЕК. Там пък ще кажат: "И какво от това?" Искането на Брюксел да бъдат разобличени и наказани виновниците за корупцията и конфликта на интереси в старата пътна агенция бе заметено под съдраната черга, наричана българска съдебна система. Няма никакви признаци, че прокуратурата се е размърдала да потърси сметка на лицата, заради чиито далавери бе поставена под съмнение почтеността на три министерства (финансовото, регионалното и транспортното). Правителството обаче си има алиби: то не командва съдебната система. В неговите правомощия е да извършва административни реформи, да създава и закрива структури, да назначава нови лица. Който крал - крал. Щом е излязъл от играта, се е отървал.
Вижте с какво ще убеждаваме Брюксел
да върне до края на ноември акредитациите на двете разплащателни агенции под крилата на министрите Пламен Орешарски и Асен Гагаузов. Създали сме нова пътна агенция, назначили сме й председател, той е подписал назначения на 2200 служители, а те са подписали декларации, че нямат конфликт на интереси. Черешката на тортата е етичен кодекс, че няма да правят лоши работи, каквито са се случвали в старата агенция.
Министърът на транспорта Петър Мутафчиев толкова се очарова от успеха, че обяви в понеделник ден на отворените врати по оперативна програма "Транспорт". Малцината заинтригувани научиха, че с европейски пари би трябвало да се строят магистралите "Струма", "Марица" и Люлин", което е толкова вярно, колкото е вярно и че няма да се строят с европейски пари, защото Брюксел ги спря. Миналата седмица евродепутати се отбиха да хвърлят око какво става на строежа на магистрала "Люлин" и веднага забелязаха, че продължава осъдената от ЕК практика да се сключват договори с изпълнителя за едни суми, а с анекси да се добавят други. Тъй като Брюксел не дава пари авансово, а развързва кесията след одит, че не са нарушавани процедурите, няма никакъв шанс някой в ЕК да се подпише за изплащане на европари за подобни проекти.
Властта най-сетне трябва да разбере, че
ЕК замразява пари за България като държава,
съставена от три власти. Наказанието е адресирано главно към изпълнителната власт, но ако тя не иска да отнесе всички пасиви, трябва да посочи кого смята за виновен, дори и да няма правомощия да го накаже. Никой няма да я набеди, че изземва чужди функции, ако се дистанцира от престъпниците. Търпимостта към тях не може да се тълкува по друг начин освен като съучастие.
Идната седмица за Брюксел трябва да замине поръчаният от Министерството на финансите нов одитен доклад на две международни компании. Той трябва да послужи при преценката дали да се възстановят акредитациите на двете разплащателни агенции, поставени под карантина заради търпимост към крадливи практики. Поначало те имат срок на годност до края на ноември, след което заедно с тях ще бъдат погребани поставените под запор пари по ФАР. Тече проверка и по САПАРД, където европейската служба срещу измамите ОЛАФ се е втренчила главно заради президентския спонсор Людмил Стойков, чиито германски съдружници в гешефта със стари машини, купени като нови, отиват на съд след десетина дни в град Аугсбург. В България обаче не се е чуло някой да притеснява ортаците им.
Държавата върви по инерция към периферията на ЕС, където догодина окончателно ще й бъде отредено заслужено място. Тогава Брюксел ще даде оценка не само за поредния отчетен период, но и за цялостното функциониране на контролния си механизъм за България и Румъния, който бе създаден с надеждата да ги вкара в правия път за три години. Очертава се резил за Еврокомисията, която ще трябва да признае, че се е провалила. Що се отнася до България, тя вече свикна с мисълта, че се е орезилила, защото на управляващите и така им е хубаво. Стига да са на власт.
|
|