Исландци се наслаждават на топлите води на гейзера Синя Лагуна. Наблизо е и термална електроцентрала. |
Баровете и ресторантите в исландската столица са претъпкани, рейнджроувърите и беемветата са паркирани плътно едно зад друго по улиците на централния квартал 101, огласян от музика, идваща от черен хамър.
"Какво да правим? Дойдоха трудни времена, но по цял ден говорим за това, докато гледаме новините, които стават от лоши по-лоши. Трябва да излизаме и да се срещаме с приятели. Дори и да прилича на
парти по случай края на света",
казва 32-годишният Егил Томасон, разположил се в бар "Кафебарин".
Исландия е пред колапс. Инфлацията и лихвените проценти летят нагоре. Исландската валута (кроната) е в състояние на свободно падане и е само малко по-скъпа от националните валути на Зимбабве и Туркменистан. Една от трите независими банки в страната вече е национализирана, другата иска пари от клиентите си, а дискредитираното правителство и шефове от Централната банка заседават от дни при закрити врати и изглежда не могат да измислят спасителен план. Международните банки не са много склонни да дават повече пари, а запасите от чужда валута се стопяват.
Хората обсъждат дали страната не се нуждае от ново правителство на националното единство и дали ЕС няма да склони да приеме страната по бързата процедура.
Миналия петък опашките пред банките бяха огромни, хората се втурнаха да търсят по-сигурни убежища за спестяванията си. През уикенда се запасяваха със зехтин и паста, след като говорител на верига супермаркети призна в петък вечер, че компанията няма валута, за да зарежда с вносни хранителни продукти.
Северноатлантическият вулканичен остров с размерите на Куба и население от 320 000 души е
необикновен играч на глобалната финансова сцена
Прочут е с рибата, гейзерите и първото място в класацията на ООН за 2007 г. "най-добро място за живеене". Исландия натрупа несметното си богатство на гребена на вълната на световния кредитен бум и сега финансовата криза го помита и довежда до фалит народа, който си признава, че последните 8 г. са приличали на един безкраен купон.
Приказката ала Пепеляшка за исландците започва през 90-те г. на миналия век, когато пазарните реформи, парите от риболова, приходите от борсата и стабилните пенсионни фондове позволиха на исландските предприемачи да излязат в чужбина. Великобритания и Дания стават любими дестинации за пазаруване, само през 2004 г. исландци броят общо 894 млн. лири за акции в британски компании. Само за 5 г. състоянието на средното исландско семейство се увеличава с 45 на сто.
В резултат на международната банкова криза милиардерите, които притежават всичко - от футболен клуб "Уест Хем Юнайтед" до веригата супермаркети "Сомърфийлд", магазините за играчки "Хемлис" и веригата "Хауз ъф Фрейзър", са в беда, а страната потъва в дългове.
Евтината работна сила в Исландия - поляците и литовците, вече си отиде - няма особен смисъл да работиш и да пращаш на роднините у дома някаква безсмислена валута. И туристическият сезон свърши. Исландия остана сам-сама.
В "Кафебарин" Егил Томасон не си е поръчал питие, има работа - трябва да организира музикален фестивал. След броени дни той ще събере повече от 100 исландски и 50 чужди групи, които ще свирят на различни сцени в града в продължение на 4 дни. Повечето от билетите са продадени в крони, но на чуждестранните гости ще
трябва да се плаща в евро,
а това ще струва доста скъпо на организаторите.
"Хората ще се нуждаят от този фестивал", казва Томасон. "Кризата е тежък удар, мнозина се чувстват зле от случилото се. Някой трябва да бъде разследван и съден, източиха Исландия, взеха парите и избягаха, оставиха ни, затънали до ушите. Мои познати отидоха да учат в САЩ и Великобритания, но се оказа, че стипендиите им са се обезценили напълно и са там като заточеници".
Като повечето на неговата възраст, Томасон има блед спомен от по-трудните времена, преди бума, донесъл на Исландия най-високия доход на глава от населението в света. По-старите исландци наричат това поколение "глезеното". Те мислят екологично, сериозни са, но са разглезени, местят се от органичните кафенета в уютните барове, слушат Бьорк и Сигур Рос - исландците, които покориха света. "Сега ще трябва и те да запретнат ръкави", казва готвачът Сиги Хал.
"Те са "Ай поколението" - на АйПодите, АйФоните, на всичко, което започва с "Ай". Сега ще трябва да се върнат към изначалните неща. Исландците са хора на риска, но и работяги. Ще трябва да започнат да се хранят с риба треска и исландско агнешко и
да забравят за вносните глезотии
като гъши дроб и японски соев сос. Допреди месец всички в Исландия бяха изключително богати, но това не бяха пари, спечелени от тях. Сега тези, които бяха изключително богати, просто са нормално богати, но се мислят за бедни. Развалиха се, докато пръскаха милиарди."
Хал ще отваря нов ресторант на 17 октомври и твърди, че кризата не го тревожи. "Загубих клиенти, но това стана, защото започнаха да летят до Копенхаген, Лондон и Ню Йорк за уикенда, за да излязат за вечеря. Сега ще си стоят в Исландия, но няма да спрат да излизат за вечеря. Хората все пак трябва да ядат".
Пред автошоурума "Хофдахолин", където продават нови и употребявани автомобили на цени от най-малко 35 000 лири стерлинги, собственикът Рунар Олафсон и главният му дилър пушат кротко. Днес не очакват клиенти. "Преди няколко години не можехме да смогнем с търсенето на скъпи коли и започнахме да внасяме. Продавахме по 120-140 автомобила месечно, но нещата бързо се обърнаха", казва Олафсон. "Толкова драматично, само за месец вече двама дилъри фалираха".
"Клиентите идваха, кандидатстваха онлайн за 100 процента кредитиране и си тръгваха с новия си рейнджроувър. Беше толкова лесно, всичко ставаше за 10 минути. Но
60-70 процента от заемите бяха в чужда валута -
японски йени или швейцарски франкове, и с падането на кроната сега поскъпнаха до 90 на сто. За кола, която струваше 5 млн. крони, сега кредитът й е 9 млн., как ще ги плащат хората?"
Заемите в чужда валута са проблем и за собствениците на жилища. "Кредитите бяха много евтини, цените на имотите се покачиха, появиха се много висококачествени нови жилища. Строителството сега спря, нищо не е завършено, нищо не се продава. Лихвите растат. Сега хората започнаха да си разменят имоти в зависимост от това кой от какво има нужда - по-голямо или по-малко жилище. От това преживяваме", казва агентът по недвижими имоти Инголфур Гисурарсон.
Вината сигурно е у викингите. Исландците обичат да се връщат към корените си, към предшествениците си викинги, които, както веднъж обясни певицата Бьорк, "не могли да понесат властта в Норвегия. Затова прекосили бурния океан с дървен кораб през 800 г. И открили този заснежен остров - ура!"
"Исландската психика е много важна част от всичко случващо се", твърди Хелгримур Хелгасон, който е колумнист и обяснява конфликта между управляващата класа и предприемачите в Исландия. Той е автор и на "101 Рейкявик" - популярен роман, чийто главни герои са млади хора от "глезеното поколение".
"Преди пазарните реформи никой не е предполагал, че исландците могат да са бизнесмени. Бяхме бедни рибари или земеделци, затова ефектът върху самочувствието ни бе голям, когато видяхме тези млади хора да изграждат компании в Дания и Великобритания. Всички протегнаха ръце като деца към новите възможности. Затова и не е изненада, че една от първите инвестиции бе в детските играчки "Хемлис".
Гунгхилдер Свейнбярна и приятелката й Ана Лара Мангусдотир си поръчват втора бутилка червено вино в Бар 5 в Рейкявик. "Излизаме през уикенда, за да забравим децата и проблемите, а тази вечер ще пием малко повече, за да сме сигурни, че ще забравим и за икономическата криза", казва Гунгхилдер и надига чашата. "Утре ще сме махмурлии".
---
Вратата към Ада
• Исландия е известна като Страната на среднощното слънце, защото през лятото е светло почти 24 часа в денонощието
• В Исландия има 15 действащи вулкана, един от които е Хекла, за който дълго време се е смятало, че е входът към Ада
• В Исландия се издават най-много книги в света на глава от населението
• Мнозина исландци все още практикуват старата викингска религия
• Исландците пият повече кока-кола от която и да било друга нация в света